Facebook - konwersja
Czytaj fragment
Pobierz fragment

Rada nadzorcza w spółce z o.o. Skuteczna kontrola w firmie - ebook

Wydawnictwo:
Data wydania:
Marzec 2014
Format ebooka:
EPUB
Format EPUB
czytaj
na czytniku
czytaj
na tablecie
czytaj
na smartfonie
Jeden z najpopularniejszych formatów e-booków na świecie. Niezwykle wygodny i przyjazny czytelnikom - w przeciwieństwie do formatu PDF umożliwia skalowanie czcionki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jej wielkości do kroju i rozmiarów ekranu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na czytniku
Czytanie na e-czytniku z ekranem e-ink jest bardzo wygodne i nie męczy wzroku. Pliki przystosowane do odczytywania na czytnikach to przede wszystkim EPUB (ten format możesz odczytać m.in. na czytnikach PocketBook) i MOBI (ten fromat możesz odczytać m.in. na czytnikach Kindle).
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na smartfonie
Aby odczytywać e-booki na swoim smartfonie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. iBooks dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Czytaj fragment
Pobierz fragment
Produkt niedostępny.  Może zainteresuje Cię

Rada nadzorcza w spółce z o.o. Skuteczna kontrola w firmie - ebook

Jeśli w spółce powstały wątpliwości, czy należy powołać radę nadzorczą – niniejsza publikacja pomoże je rozwiać. Dzięki jej lekturze czytelnik zyska pewność, czy w jego spółce trzeba powołać ten organ kontrolny. Oprócz tego nasi eksperci wyjaśnią, kto może – a kto nie – zostać członkiem rady nadzorczej. Czytelnik dowie się także, jakie są kompetencje rady nadzorczej i zasady jej funkcjonowania. Porady zawarte w publikacji pomogą także rozwiać wątpliwości, jakie postanowienia powinien zawierać regulamin rady nadzorczej. Informacje zawarte w broszurze ułatwią podjęcie decyzji, z ilu członków powinna składać się rada i jak długo powinna trwać ich kadencja. Podpowiemy także czy członkowie rady nadzorczej mogą pełnić swoją funkcję bez wynagrodzenia. Ponadto czytelnik znajdzie odpowiedź na pytanie, w jaki sposób rada nadzorcza podejmuje decyzje i czy mogą zostać podważone przez inne organy spółki.

Kategoria: Zarządzanie i marketing
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-269-2828-4
Rozmiar pliku: 898 KB

FRAGMENT KSIĄŻKI

Wstęp

Rada nadzorcza jest powoływana w spółkach z o.o. działających na większa skalę i jej kompetencje wobec zarządu można podzielić na uprawnienia nadzorczo-kontrolne, szczególne oraz dodatkowe, przyznawane przez wspólników. Niemniej jednak również w małych spółkach istnieje możliwość powołania tego organu.

Wśród uprawnień dodatkowych rady nadzorczej najczęściej spotyka się prawo do udzielania zgody na pewne czynności zarządu oraz prawo zawieszania w czynnościach członków zarządu.

Umowa spółki może rozszerzać zakres uprawnień rady nadzorczej bez przekazywania jej bezpośrednio kompetencji decyzyjnych, np. przez ustanowienie obowiązku uzyskiwania przez zarząd zgody rady, za każdym razem gdy dokonuje on określonych czynności. W związku z tym często pojawiają się pytania, w jaki sposób rada powinna podejmować decyzje, jakie będą konsekwencje braku takiej zgody.

Przygotowaliśmy dla Państwa kolejną z serii „Biblioteczka spółki z o.o.” broszurę, w której nasi eksperci udzielą odpowiedzi na nurtujące pytania dotyczące funkcjonowania rady nadzorczej w spółce z o.o. Publikacja udziela odpowiedzi na wiele pytań związanych z funkcjonowaniem rady nadzorczej w spółce z o.o.

Wszystkie niezbędne zagadnienia, począwszy od powołania rady nadzorczej do zasad jej funkcjonowania, przedstawione są w zwięzłej formie i omówione przystępnym językiem. Zawiera ona praktyczne porady, które mogą okazać się pomocne, jeśli w spółce działa rada nadzorcza lub jest planowane jej powołanie.

Na końcu broszury znajdą Państwo przykładowy regulamin rady nadzorczej wraz z objaśnieniami oraz wzór uchwały podjętej przez radę nadzorczą

Z poważaniem

Joanna Banasiak-Lach

redaktor prowadzącyRozdział I. Rada nadzorcza w spółce z o.o.

Rada nadzorcza w spółce z o.o. jest organem kontroli. Sprawuje stały nadzór nad działalnością spółki we wszystkich dziedzinach, a przede wszystkim jest zobowiązana do corocznej, wszechstronnej oceny sprawozdania zarządu z działalności spółki oraz sprawozdania finansowego spółki za poprzedni rok obrotowy.

Rada nadzorcza nie występuje we wszystkich spółkach, ponieważ nie ma takiego prawnego obowiązku. W mniejszych firmach wspólnicy są w stanie samodzielnie kontrolować spółkę (przede wszystkim pracę zarządu), wykorzystując do tego m.in. przysługujące im, zgodnie z przepisem art. 212 Kodeksu spółek handlowych (dalej: ksh), prawo tzw. indywidualnej kontroli.

Darmowy fragmentZałącznik 2. Uchwała nr 7/2009 z 20 lutego 2014 r. Rady nadzorczej „ABC SP. Z O.O.” w sprawie udzielenia zgody na dokonanie czynności przez zarząd

Rada Nadzorcza „ABC sp. z o.o.” na posiedzeniu 20 lutego 2014 r. postanowiła w drodze uchwały:

- udzielić Zarządowi Spółki zgody na zawarcie umowy dostawy materiałów opatrunkowych z „Medpol sp. z o.o.” z siedzibą w Warszawie, ul. Powstańców 22, na kwotę przekraczającą 100.000 zł.

Uchwała została przyjęta zgodnie z zasadami określonymi w Regulaminie Rady Nadzorczej przy dwóch głosach za, jednym wstrzymującym się i braku głosów przeciwnych.

................................................................................

(podpisy członków Rady Nadzorczej)

Komentarz

Umowa spółki może rozszerzać kontrolne uprawnienia rady nadzorczej, np. w ten sposób, że zarząd jest obowiązany uzyskać zgodę rady nadzorczej przed dokonaniem oznaczonych w umowie spółki czynności. Tego typu uprawnienia muszą wynikać z umowy spółki. Jeśli takiego zapisu nie ma, to zarząd nie musi uzyskiwać zgody. Rada nadzorcza podejmuje uchwały, jeżeli na posiedzeniu jest obecna co najmniej połowa jej członków, a wszyscy jej członkowie zostali zaproszeni. Umowa spółki może przewidywać surowsze wymagania dotyczące kworum rady nadzorczej.

Ważne

Z przebiegu posiedzenia rady nadzorczej sporządza się protokół.

Umowa spółki może przewidywać, że członkowie rady nadzorczej mogą brać udział w podejmowaniu uchwał rady nadzorczej, oddając swój głos na piśmie za pośrednictwem innego członka rady nadzorczej lub przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Oddanie głosu na piśmie nie może dotyczyć spraw wprowadzonych do porządku obrad na posiedzeniu rady nadzorczej. Wszyscy członkowie rady muszą znać treść projektu uchwały, inaczej będzie ona nieważna. Jeśli chodzi o regulamin rady nadzorczej (określający jej organizację i sposób wykonywania czynności), to najczęściej uchwala go zgromadzenie wspólników.

Podejmowanie uchwał na piśmie lub przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość nie dotyczy:

- wyborów przewodniczącego i wiceprzewodniczącego rady nadzorczej,
- powołania członka zarządu oraz
- odwołania i zawieszania w czynnościach powyższych osób.
mniej..

BESTSELLERY

Kategorie: