Facebook - konwersja
Czytaj fragment
Pobierz fragment

Rozliczenie podatkowe za 2015 rok. Obowiązki płatnika do końca stycznia i końca lutego 2016 roku - ebook

Wydawnictwo:
Data wydania:
Grudzień 2015
Format ebooka:
EPUB
Format EPUB
czytaj
na czytniku
czytaj
na tablecie
czytaj
na smartfonie
Jeden z najpopularniejszych formatów e-booków na świecie. Niezwykle wygodny i przyjazny czytelnikom - w przeciwieństwie do formatu PDF umożliwia skalowanie czcionki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jej wielkości do kroju i rozmiarów ekranu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na czytniku
Czytanie na e-czytniku z ekranem e-ink jest bardzo wygodne i nie męczy wzroku. Pliki przystosowane do odczytywania na czytnikach to przede wszystkim EPUB (ten format możesz odczytać m.in. na czytnikach PocketBook) i MOBI (ten fromat możesz odczytać m.in. na czytnikach Kindle).
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na smartfonie
Aby odczytywać e-booki na swoim smartfonie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. iBooks dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Czytaj fragment
Pobierz fragment
Produkt niedostępny.  Może zainteresuje Cię

Rozliczenie podatkowe za 2015 rok. Obowiązki płatnika do końca stycznia i końca lutego 2016 roku - ebook

Jeśli pracownik złoży PIT-2 w 2016 r. przed pierwszą styczniową wypłatą wynagrodzenia, pracodawca uwzględni kwotę wolną w rozliczeniu zaliczki na podatek już za styczeń 2016 r. To tylko jedna z wielu zasad obowiazujących przy rozliczaniu podatku. Szczegóły w książce. Przeczytasz w niej również, jakie nowe zwolnienia przedmiotowe obowiązują od 2015 roku.

Kategoria: Podatkowe
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-269-4381-2
Rozmiar pliku: 459 KB

FRAGMENT KSIĄŻKI

Wykaz skrótów i aktów prawnych

GIP – Główny Inspektorat Pracy

kc – ustawa z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.)

kks – ustawa z 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 186 ze zm.)

kp – ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.)

kpc – ustawa z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 101)

MPiPS – Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Ordynacja – ustawa z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst

podatkowa jedn.: Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.).

PIP – Państwowa Inspekcja Pracy

SN – Sąd Najwyższy

ustawa o PIT – ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.)

ZUS – Zakład Ubezpieczeń Społecznych

→ Rozporządzenie ministra finansów z 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych (Dz.U. nr 165, poz. 1371 ze zm.).

→ Rozporządzenie ministra finansów z 23 listopada 2015 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 1998).

→ Rozporządzenie ministra finansów z 26 listopada 2015 r. w sprawie określenia wzorów rocznego obliczenia podatku oraz zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 2001).

Wstęp

Deklaracje, informacje oraz roczne obliczenie podatku (PIT-4R, PIT-8AR, PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1/IFT-1R oraz PIT-40) składa się urzędowi skarbowemu za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Formularze te można składać w formie dokumentu papierowego, ale tylko wówczas gdy płatnik ma obowiązek sporządzić je za dany rok dla nie więcej niż 5 podatników. W przypadku deklaracji i informacji składanych w trakcie roku liczbę podatników ustala się, uwzględniając wszystkich podatników od początku roku do dnia sporządzenia tych deklaracji i informacji. Co istotne, jeśli płatnik spełni warunek do przesyłania tych formularzy w tradycyjny, czyli pisemny, sposób nie pozbawia go to prawa do ich złożenia za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Oznacza to, że jeśli płatnik sporządza wymienione formularze dla więcej niż 5 pracowników albo sporządza je biuro rachunkowe, formularze obowiązkowo składa się w wersji elektronicznej.

PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1 oraz PIT-40 sporządzany w formie papierowej składa się urzędom skarbowym w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym. Termin sporządzenia i przesłania formularzy PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1/IFT-1R lub PIT-40 podatnikowi to koniec lutego roku następującego po roku podatkowym. Natomiast deklaracje PIT-4R i PIT-8AR składa się do końca stycznia następnego roku. Za 2015 rok formularze te składa się na nowych wzorach.Rozdział 1. Zmiany w podatkach i innych świadczeniach w 2015 i 2016 roku

Nowe zwolnienia przedmiotowe w 2015 roku

Dowóz pracowników autobusem

Wprowadzono nowe zwolnienie od podatku, którym objęto wartość świadczenia otrzymanego przez pracownika z tytułu organizowanego przez pracodawcę dowozu pracowników autobusem w rozumieniu art. 2 pkt 41 Prawa o ruchu drogowym (art. 21 ust. 1 pkt 14a ustawy o PIT). Zwolnienie w tym zakresie obowiązuje od 1 stycznia 2015 r.

Świadczenia dla osób represjonowanych i repatriantów

Dodano również kolejne nowe zwolnienie, tj. w art. 21 ust. 1 pkt 25c ustawy o PIT. Objęto nim świadczenia pieniężne lub pomoc pieniężną przyznaną na podstawie przepisów ustawy z 20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych (Dz.U. poz. 693). Zwolnienie obowiązuje od 31 sierpnia 2015 r.

Drugie zwolnienie obejmuje kwoty pomocy pieniężnej i wartość innych świadczeń finansowanych ze środków budżetowych, przyznawanych repatriantom oraz osobom, które ubiegają się o udzielenie ochrony międzynarodowej (art. 21 ust. 1 pkt 108 ustawy o PIT). Zwolnienie to obowiązuje od 13 listopada 2015 r.

Świadczenia dla kształcących się na zagranicznych uczelniach

Od 8 lipca 2015 r. obowiązuje też zwolnienie, które dotyczy świadczeń otrzymanych w ramach rządowego programu ustanowionego na podstawie art. 42a ust. 1 Prawa o szkolnictwie wyższym w związku z kształceniem w zagranicznych uczelniach na pokrycie kosztów rekrutacyjnych, czesnego, zakwaterowania, utrzymania, przejazdów i ubezpieczeń (art. 21 ust. 1 pkt 40d ustawy o PIT).

Pomoc prawna dla osób uprawnionych

Od 1 stycznia 2015 r. wolna od podatku jest też wartość nieodpłatnego świadczenia z tytułu pomocy prawnej udzielonej osobie uprawnionej i pobierającej świadczenie z pomocy społecznej lub zasiłek rodzinny, przyznane w formie decyzji administracyjnej na zasadach określonych odpowiednio w przepisach o pomocy społecznej oraz w przepisach o świadczeniach rodzinnych (art. 21 ust. 1 pkt 117a ustawy o PIT).

Niewykorzystana kwota ulgi prorodzinnej

W stosunku do dochodów uzyskanych (straty poniesionej) od 1 stycznia 2014 r. stosuje się nowelizację ulgi prorodzinnej dotyczącą m.in. niewykorzystanej kwoty ulgi prorodzinnej. Jak wynika z art. 27f ust. 8 ustawy o PIT, jeżeli kwota przysługującego odliczenia z tytułu ulgi prorodzinnej jest wyższa od kwoty odliczonej z tego tytułu, w zeznaniu podatnikowi przysługuje kwota stanowiąca różnicę między kwotą przysługującego podatnikowi odliczenia a kwotą odliczoną w zeznaniu podatkowym.

Kwota tej nadwyżki jest wolna od podatku (art. 21 ust. 1 pkt 140 ustawy o PIT).

Zwolnienie za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

Od 1 stycznia 2015 r. zwolnieniem od podatku objęto zwolnienie z opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny członkowi rodziny wielodzietnej na podstawie ustawy o Karcie Dużej Rodziny (art. 21 ust. 1 pkt 141 ustawy o PIT).

Dochody marynarzy z tytułu pracy na polskich statkach

Od 9 listopada 2015 r. wolne od podatku są dochody marynarzy, którzy są obywatelami państwa członkowskiego UE lub państwa należącego do EOG, uzyskane z tytułu pracy na statkach morskich o polskiej przynależności używanych do przewozu ładunku lub pasażerów w żegludze międzynarodowej, w rozumieniu ustawy o podatku tonażowym, wykonywanej łącznie przez okres przekraczający 183 dni w roku podatkowym, z wyjątkiem marynarzy zatrudnionych na:

→ holownikach, na których mniej niż 50% czasu pracy faktycznie wykonywanej przez holownik w ciągu roku stanowił przewóz ładunku lub pasażerów drogą morską,

→ pogłębiarkach, na których mniej niż 50% czasu pracy faktycznie wykonywanej przez pogłębiarkę w ciągu roku stanowił przewóz wydobytego materiału drogą morską (art. 21 ust. 1 pkt 23c ustawy o PIT).

Zwolnienia od podatku od 1 stycznia 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. zwolnieniem od podatku objęto:

→ zasiłek macierzyński otrzymany na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (art. 21 ust. 1 pkt 8a ustawy o PIT),

→ wartość otrzymanego ubioru reprezentacyjnego i sportowego członka polskiej reprezentacji olimpijskiej i paraolimpijskiej oraz członka polskiej reprezentacji na igrzyska głuchych i światowe igrzyska Olimpiad Specjalnych (art. 21 ust. 1 pkt 10a ustawy o PIT),

→ nagrody wypłacane przez Polski Komitet Olimpijski i Polski Komitet Paraolimpijski za uzyskanie wyników na igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich oraz nagrody wypłacane przez Polski Związek Sportu Niesłyszących za uzyskanie wyników na igrzyskach głuchych (art. 21 ust. 1 pkt 40a ustawy o PIT),

→ świadczenie pieniężne ze środków budżetu państwa, przysługujące na podstawie art. 36 ustawy o sporcie, tj. przysługujące polskim reprezentantom na igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich (art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy o PIT),

→ kwoty podwyższenia uposażenia dla funkcjonariuszy służb wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 82a ustawy o PIT, a także podwyższenia zasiłku macierzyńskiego,

→ kwoty umorzonych zobowiązań niezwiązanych z pozarolniczą działalnością gospodarczą, jeżeli umorzenie zobowiązań związane jest z postępowaniem upadłościowym (art. 21 ust. 1 pkt 142 ustawy o PIT).

Poza tym od 1 stycznia 2016 r. obowiązują też dwa zwolnienia dotyczące świadczeń na dzieci.

Pierwszym z nich objęto świadczenia otrzymane z ZFŚS, związane z pobytem dzieci osób uprawnionych do tych świadczeń w żłobkach, klubach dziecięcych lub przedszkolach (art. 21 ust. 1 pkt 67a ustawy o PIT).

Drugim objęto świadczenia, które nie są finansowane z ZFŚS, otrzymane od pracodawcy z tytułu:

→ objęcia dziecka pracownika opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna lub uczęszczania dziecka pracownika do żłobka lub klubu dziecięcego, do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 400 zł,

→ uczęszczania dziecka pracownika do przedszkola, do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 200 zł

– na każde dziecko, o którym mowa w art. 27f ust. 1 ustawy o PIT, tj. uprawnione do ulgi prorodzinnej (art. 21 ust. 1 pkt 67b ustawy o PIT).

Zmiany w Ordynacji podatkowej

Od 1 stycznia 2016 r. o interpretację podatkową będzie mogła wystąpić grupa podatników. Oprócz tego zostaną wprowadzone trzy stawki odsetek za zwłokę.

Stawki odsetek za zwłokę

+--------------------+-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+
| Stawka | Wysokość |
+--------------------+-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+
| Stawka podstawowa | Tak jak wcześniej będzie to suma podwójnej stopy kredytu lombardowego i 2%. Do 31 grudnia 2015 r.wynosi ona 8%. |
+--------------------+-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+
| Stawka | Wysokość |
+--------------------+-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+
| Stawka obniżona | Wyniesie ona 50% stawki podstawowej (do 31 grudnia 2015 r. jest to 4%). Taką stawkę zastosują podatnicy, którzy sami ujawnią błędy i w ciągu 6 miesięcy złożą korektę, a następnie uiszczą zaległe sumy w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty. |
+--------------------+-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+
| Stawka podwyższona | Będzie dotyczyła zaległości podatkowych w zakresie VAT i podatku akcyzowego oraz cła. Stawka wyniesie 150% stawki podstawowej w skali roku. |
| | |
| | Taka stawka będzie stosowana, gdy zobowiązanie podatkowe zostało zaniżone (lub też została zawyżona nadpłata bądź kwota do zwrotu podatku) o ponad 25% kwoty należnej i wyższej niż pięciokrotność minimalnego wynagrodzenia. |
+--------------------+-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+

Wynagrodzenie płatnika za terminowy pobór podatku

Płatnikom przysługuje zryczałtowane wynagrodzenie z tytułu terminowego wpłacania podatków pobranych na rzecz budżetu państwa (art. 28 § 1 Ordynacji podatkowej). Wynagrodzenie to w wysokości 0,3% pobranego podatku na rzecz budżetu państwa potrąca się z podatku pobranego przez płatnika (§ 1 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 Rozporządzenia ministra finansów z 24 grudnia 2002 r.; dalej: rozporządzenie). Wynagrodzenie to przysługuje za terminowy pobór zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Obecnie, na równi z zaległością podatkową traktuje się m.in. wspomniane wynagrodzenie płatnika pobrane nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej (art. 52 § 1 pkt 3 Ordynacji podatkowej). Przepisy art. 52 Ordynacji podatkowej zmieniono jednak i od 1 stycznia 2016 r. dotyczą one tylko rozliczeń związanych ze zwrotem nienależnej nadpłaty lub zwrotu podatku.

Nowelizacja wprowadziła art. 52a Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym zwrotowi bez wezwania organu podatkowego podlega wynagrodzenie płatników pobrane nienależnie lub w wysokości większej od należnej. Kwotę takiego wynagrodzenia traktuje się jako zaległość podatkową, której wysokość organ podatkowy określa w wydanej decyzji.

Wprowadzony przepis dubluje w pewnej części treść obowiązującego § 2 rozporządzenia, zgodnie z którym płatnik, który pobrał podatek nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej, ma obowiązek zwrócić nienależne mu wynagrodzenia na rachunek właściwego urzędu skarbowego wraz z odsetkami za zwłokę.

Korygowanie deklaracji

Zmiany dotyczą także zasad korygowania deklaracji. Z nowego brzmienia art. 81 § 2 Ordynacji podatkowej wynika, że skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji. Przed zmianą do skorygowanej deklaracji trzeba było dołączyć także pisemne uzasadnienie przyczyn korekty.

Zmiany wprowadzono też do art. 81b Ordynacji podatkowej. Zasadą jest, że uprawnienie do skorygowania deklaracji ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej – w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą. W takim przypadku korekta deklaracji nie wywołuje skutków prawnych. Nowelizacja nałożyła na organ podatkowy obowiązek pisemnego zawiadomienia składającego korektę o jej bezskuteczności.

Ponadto, wprowadzono przepis dotyczący korekty składanej wraz wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty. Taka korekta nie wywołuje skutków prawnych w razie odmowy stwierdzenia nadpłaty w całości lub w części oraz w razie umorzenia postępowania w związku z wycofaniem wniosku. W uzasadnieniu wydanej decyzji organ podatkowy wskaże bezskuteczność takiej korekty (art. 81b § 2a Ordynacji podatkowej).

Nowe zasady wydawania interpretacji podatkowych

Wspólna interpretacja. Grupa podmiotów uczestniczących w tym samym zdarzeniu będzie mogła wystąpić ze wspólnym wnioskiem. Ochrona prawna z wydanej interpretacji będzie przysługiwać wszystkim zainteresowanym. Konieczne będzie przy tym wskazanie jednego podmiotu, który będzie stroną w interpretacji.

Opłata za wydanie interpretacji wynosi 40 zł. W przypadku grupowej interpretacji wskazaną kwotę trzeba pomnożyć przez liczbę wnioskodawców. Jeżeli z wnioskiem wystąpi przykładowo 5 podatników, za grupową interpretację trzeba będzie zapłacić 200 zł.

Dzisiaj, jeżeli w danym zdarzeniu bierze udział kilka podmiotów, każdy musi złożyć odrębny wniosek.

Mniej interpretacji indywidualnych. W sytuacji gdy podatnik zwróci się we wniosku z problemem, który jest wyjaśniony w interpretacji ogólnej, to organ będzie wydawał postanowienie, że wniosek o wydanie interpretacji jest bezprzedmiotowy, gdyż pokrywa się z interpretacją ogólną. Ochronę prawną daje mu bowiem wydana interpretacja ogólna.

Uchylanie interpretacji. Wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta lub marszałek województwa będzie miał prawo zmienić wydaną przez siebie interpretację indywidualną w zakresie podatków lokalnych. Będzie to możliwe na podstawie art. 14j Ordynacji podatkowej.

Wygaszanie interpretacji. Nowelizacja Ordynacji podatkowej przewiduje też możliwość wygaszania indywidualnych interpretacji niezgodnych z interpretacją ogólną, wydanych na podstawie dotychczasowych przepisów.

Pełnomocnictwo ogólne

Pełnomocnictwo ogólne będzie uprawniało do reprezentowania podatnika we wszystkich sprawach podatkowych i przed organami. Pełnomocnictwo będzie można złożyć elektronicznie do centralnego rejestru. Będzie ono wolne od opłaty skarbowej. Obecnie pełnomocnictwo trzeba składać odrębnie w odniesieniu do każdej sprawy.

Informatyzacja w dokumentacji

Będzie obowiązywać ujednolicona forma elektroniczna księgi podatkowej oraz dowodów księgowych. Na żądanie organu podatkowego podatnik będzie wysyłał całość lub część tych ksiąg oraz dowodów księgowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznych nośnikach danych, w postaci elektronicznej. Te zmiany wejdą w życie 1 lipca 2016 r.

Podstawa prawna

→ Ustawa z 10 września 2015 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1649).

Prezesi spółek Skarbu Państwa i samorządowych zapłacą 70% PIT

Od 2016 roku ponadprzeciętne odprawy i odszkodowania, które otrzymają członkowie zarządów spółek z udziałem Skarbu Państwa i jednostek samorządowych, będą objęte 70% stawką podatku.

Podatek przy odszkodowaniach w związku z zakazem konkurencji

Nowelizacja ustawy o PIT spowoduje opodatkowanie niektórych kwot otrzymanych przez członków zarządu spółek, w których:

→ Skarb Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego,

→ związek jednostek samorządu terytorialnego,

→ państwowa osoba prawna lub komunalna osoba prawna

→ dysponują bezpośrednio lub pośrednio większością głosów na zgromadzeniu wspólników albo na walnym zgromadzeniu (w tym także na podstawie porozumień z innymi osobami).

ważne

Stawka podatku w wysokości 70% obejmie wypłacane ponadprzeciętne odprawy i odszkodowania.

Nowelizacja spowoduje objęcie tzw. zryczałtowanym podatkiem dochodowym części przychodów (dochodów) odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji (nowododany pkt 15 w art. 30 ust. 1 ustawy o PIT).

W tym przypadku opodatkowanie będzie obejmowało wysokość odszkodowania, które przekracza wysokość wynagrodzenia otrzymanego przez podatnika z tytułu umowy o pracę lub umowy o świadczenie usług wiążącej go ze spółką w okresie 6 miesięcy poprzedzających pierwszy miesiąc wypłaty odszkodowania.

Podatek przy odprawach i odszkodowaniach z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę

W przypadku natomiast odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę albo świadczenia usług o zarządzanie lub rozwiązania jej przed upływem terminu, do którego ją zawarto (nowododany pkt 16 w art. 30 ust. 1 ustawy o PIT) opodatkowanie nastąpi w części, w której ich wysokość przekracza trzykrotność miesięcznego wynagrodzenia otrzymanego przez podatnika z tytułu umowy o pracę lub umowy o świadczenie usług zarządzania.

ważne

Wyższa stawka podatku dochodowego będzie więc dotyczyć odpraw, których wysokość przekracza poziom 3-miesięcznego wynagrodzenia.

Nowelizacja wejdzie w życie 1 stycznia 2016 r. i będzie stosowana do dochodów osiągniętych od 1 stycznia 2016 r.

Podstawa prawna

→ Ustawa z 25 listopada 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 1992).Rozdział 2. Formularze składane przez płatnika za 2015 rok

Deklaracje, informacje oraz roczne obliczenie podatku, tj. PIT-4R, PIT-8AR, PIT-11,PIT-8C, PIT-40 i IFT-1/IFT-1R, składa się urzędowi skarbowemu za pomocą środków komunikacji elektronicznej zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej (art. 45ba ustawy o PIT).

Formularze te można jednak składać także w wersji tradycyjnej, tj. w formie dokumentu pisemnego. Jest to możliwe, w przypadku gdy płatnicy są obowiązani sporządzić informację lub roczne obliczenie podatku za dany rok dla nie więcej niż 5 podatników. W przypadku deklaracji i informacji składanych w trakcie roku liczbę podatników ustala się, uwzględniając wszystkich podatników od początku roku do dnia sporządzenia tych deklaracji i informacji. Możliwości takiej nie mają jednak płatnicy, którym wspomniane formularze sporządzają przedsiębiorcy świadczący usługi w zakresie prowadzenia ksiąg podatkowych, czyli przede wszystkim biura rachunkowe.

Formularze podatkowe sporządzane w wersji papierowej składa się do końca stycznia następnego roku. Terminy formularzy składane w wersji elektronicznej pozostają bez zmian. Płatnik, który spełnia warunki do złożenia formularza w wersji papierowej, może je składać w wersji elektronicznej. Wybór wersji tradycyjnej jest w tym przypadku opcjonalny.

Nowe wersje formularzy podatkowych

Opublikowano też nowe wzory formularzy podatkowych, tj.: PIT-2(4), PIT-2A(4), PIT-12(6), PIT-4R(6), PIT-8AR(6), PIT-8C(8), PIT-11(23), PIT-R(18), IFT-1/IFT-1R(13), PIT-40(22). Formularze w tych wersjach obowiązują w odniesieniu do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2015 r.

Formularze wystawiane przez płatników za 2015 rok

+---------------------------+------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+---------------------------------------------------------------------------------+
| Rodzaj formularza | Kto powinien wystawić | Komu należy przekazać | Termin wystawienia | Podstawa prawna |
+---------------------------+------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+---------------------------------------------------------------------------------+
| PIT-4R(6) (do dochodów | płatnik będący m.in. pracodawcą i zleceniodawcą określony w art. 31 i 33–35 oraz art. 41 ust. 1 ustawy o PIT, a także komornik sądowy lub podmiot niebędący następcą prawnym zakładu pracy, przejmujący jego zobowiązania wynikające m.in. ze stosunku służbowego i stosunku pracy | do urzędu skarbowego, właściwego według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby | do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym (do 1 lutego 2016 r. za 2015 rok, ponieważ 31 stycznia 2016 r. przypada w niedzielę), w razie zaprzestania przez tych płatników prowadzenia działalności przed końcem stycznia roku następującego po roku podatkowym, deklarację PIT-4R płatnik przekazuje w terminie do dnia zaprzestania tej działalności; | art. 38 ust. 1a i 1b, art. 42 ust. 1a, art. 42e ust. 5 ustawy o PIT |
| | | | | |
| uzyskanych | | | w tym terminie deklarację PIT-4R składa się niezależnie od formy jej złożenia (w wersji elektronicznej lub papierowej) | |
| | | | | |
| od 1 stycznia | | | | |
| | | | | |
| 2015 roku) | | | | |
+---------------------------+------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+---------------------------------------------------------------------------------+
| PIT-8AR(6) (do dochodów | płatnik podatku zryczałtowanego, o którym mowa w art. 41 ustawy o PIT | do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamiesz kania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby | do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym (do 1 lutego 2016 r. za 2015 rok, ponieważ 31 stycznia 2016 roku przypada w niedzielę), w razie zaprzestania przez tych płatników prowadzenia działalności przed końcem stycznia roku następującego po roku podatkowym, deklarację PIT-4R płatnik przekazuje w terminie do dnia zaprzestania tej działalności; w tym terminie deklarację PIT-8AR składa się niezależnie od formy jej złożenia (w wersji elektronicznej lub papierowej) | art. 42 ust. 1a ustawy o PIT |
| | | | | |
| uzyskanych | | | | |
| | | | | |
| od 1 stycznia | | | | |
| | | | | |
| 2015 roku) | | | | |
+---------------------------+------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+---------------------------------------------------------------------------------+
| Rodzaj formularza | Kto powinien wystawić | Komu należy przekazać | Termin wystawienia | Podstawa prawna |
+---------------------------+------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+---------------------------------------------------------------------------------+
| PIT-11(23) (do dochodów | płatnik będący m.in. pracodawcą i zleceniodawcą określony w art. 39 ust. 1 i art. 41 ust. 1 ustawy o PIT, a także komornik sądowy lub podmiot niebędący następcą prawnym zakładu pracy, przejmujący jego zobowiązania wynikające m.in. ze stosunku służbowego i stosunku pracy | podatnik i urząd skarbowy właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku nierezydenta – urząd skarbowy właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych | w wersji elektronicznej: do końca lutego następnego roku (do 29 lutego 2016 r.), jeśli obowiązek pobierania zaliczek ustał w ciągu roku, płatnicy określeni w art. 31, 33 i 35 ustawy o PIT wystawiają PIT-11 na pisemny wniosek podatnika w terminie 14 dni od dnia złożenia tego wniosku; | art. 39 ust. 1 i 2, art. 42 ust. 2 pkt 1 i ust. 3, art. 42e ust. 6 ustawy o PIT |
| | | | | |
| uzyskanych | | | w razie zaprzestania przez płatnika (art. 41 ustawy o PIT) prowadzenia działalności przed końcem lutego następnego roku, płatnik przekazuje PIT-11 w terminie do dnia zaprzestania działalności; | |
| | | | | |
| od stycznia | | | w wersji papierowej: do końca stycznia nas-tępnego roku (za 2015 rok do 1 lutego 2016 r. w poniedziałek, ponieważ 31 stycznia 2016 r. przypada w niedzielę) | |
| | | | | |
| 2015 roku) | | | | |
+---------------------------+------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+---------------------------------------------------------------------------------+
| PIT-R(18) (zwykle jest to | płatnik dokonujący | jak w przypadku PIT-11, przy czym jeśli płatnik wypłaca osobie fizycznej jedynie należności za pełnienie obowiązków społecznych i obywatelskich, wówczas nie wypełnia PIT-11, a tylko informację PIT-R, której | jak w przypadku PIT-11 | art. 13 pkt 5 i 6 ustawy o PIT |
| | | | | |
| załącznik | wypłaty świadczeń z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich | | | |
| | | | | |
| do PIT-11) | | | | |
+---------------------------+------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+---------------------------------------------------------------------------------+
| Rodzaj formularza | Kto powinien wystawić | Komu należy przekazać | Termin wystawienia | Podstawa prawna |
+---------------------------+------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+---------------------------------------------------------------------------------+
| | | egzemplarz płatnik przesyła do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika, a drugi egzemplarz przekazuje podatnikowi | | |
+---------------------------+------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+---------------------------------------------------------------------------------+
| PIT-8C(8) | podmioty wymienione w art. 42a ustawy o PIT dokonujące wypłaty świadczeń oraz wypłaty należności z innych źródeł (art. 20 ust. 1 ustawy o PIT), a także podmiot wypłacający stypendia określone w art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy o PIT | podatnik (w tym stypendysta) oraz urząd skarbowy właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku nierezydentów – urząd skarbowy właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych | w wersji elektronicznej: do końca lutego następnego roku (do 29 lutego za 2015 rok); | art. 42a i art. 35 ust. 10 ustawy o PIT |
| | | | | |
| | | | w wersji papierowej: do końca stycznia | |
| | | | | |
| | | | następnego roku (za 2015 rok do 1 lutego 2016 r. w poniedziałek, ponieważ 31 stycznia 2016 r. przypada w niedzielę) | |
+---------------------------+------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+---------------------------------------------------------------------------------+
| PIT-40(22) | płatnicy określeni w art. 31, art. 33 lub art. 35 ust. 1 pkt 1, 2, 4 i 7 ustawy o PIT, którzy otrzymają od podatnika przed 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym oświadczenie PIT-12 | podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku nierezydentów – urzędowi skarbowemu właściwemu w sprawach opodatkowania osób zagranicznych | w wersji elektronicznej: w terminie do końca lutego po upływie roku podatkowego (do 29 lutego 2016 r.); | art. 37 ust. 1 ustawy o PIT |
| | | | | |
| | | | w wersji papierowej: do końca stycznia następnego roku (za 2015 rok do 1 lutego 2016 r. w poniedziałek, ponieważ 31 stycznia 2016 r. przypada w niedzielę) | |
+---------------------------+------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+---------------------------------------------------------------------------------+
| IFT-1/IFT- | płatnicy (art. 41 ust. 4 | urzędom skarbowym, | w wersji elektronicznej: w terminie do | Art. 42 ust. 2 pkt 2 i ust. |
| | | | | |
| -1R(13) | | | | |
+---------------------------+------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+---------------------------------------------------------------------------------+
| Rodzaj formularza | Kto powinien wystawić | Komu należy przekazać | Termin wystawienia | Podstawa prawna |
+---------------------------+------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+---------------------------------------------------------------------------------+
| | ustawy o PIT) zryczałtowanego podatku dochodowego od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy bądź wartości pieniężnych z tytułu określonego w art. 29 ustawy o PIT | właściwym w sprawach opodatkowania osób zagranicznych | końca lutego po upływie roku podatkowego (do 29 lutego 2016 r.) | 3–4 ustawy o PIT |
| | | | | |
| | | | w razie zaprzestania przez płatnika prowadzenia działalności przed końcem lutego roku następującego po roku podatkowym, płatnik przekazuje IFT--1/IFT-1R w terminie do dnia zaprzestania tej działalności na pisemny wniosek nierezydenta płatnik, w terminie 14 dni od dnia złożenia tego wniosku, jest obowiązany do sporządzenia i przesłania IFT--1/IFT-1R podatnikowi i właściwemu urzędowi skarbowemu IFT-1/IFT--1R muszą sporządzić nawet te podmioty, które nie muszą pobierać „polskiego” podatku zryczałtowanego; | |
| | | | | |
| | | | w wersji papierowej: do końca stycznia następnego roku (za 2015 rok do 1 lutego 2016 r. w poniedziałek, ponieważ 31 stycznia 2016 r. przypada w niedzielę) | |
+---------------------------+------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+---------------------------------------------------------------------------------+

Podstawa prawna

→ Art. 10, 13, art. 22 ust. 2 i 9–13, art. 31 i 32, art. 35 ust. 10, art. 37–39, art. 41, 42 i 42a oraz art. 42e ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).

→ Rozporządzenie ministra finansów z 23 listopada 2015 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 1998).

→ Rozporządzenie ministra finansów z 26 listopada 2015 r. w sprawie określenia wzorów rocznego obliczenia podatku oraz zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 2001).Rozdział 3. Wypłaty na przełomie roku

Wynagrodzenia należne za rok poprzedni wypłaca się w takiej wysokości, w jakiej były należne za dany miesiąc tego roku, bez względu na to, kiedy zostały wypłacone. Jednak wypłacając należności za rok poprzedni w kolejnym roku, stosuje się stawki procentowe składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz stawkę podatku dochodowego obowiązującą w tym roku, w którym dokonuje się wypłaty. Dotyczy to również kosztów uzyskania i kwoty zmniejszającej podatek.

ważne

Wynagrodzenia wypłacone w kolejnym roku za rok poprzedni ujmuje się w PIT-11 dla tego roku, w którym zostały wypłacone.

Dla zaliczenia wynagrodzeń do przychodu wystarczy pozostawienie ich w dyspozycji pracownika. Nie ma znaczenia faktyczne podjęcie wynagrodzenia przez pracownika.

Wynagrodzenie minimalne za rok poprzedni wypłacane w kolejnym roku nalicza się w wysokości ustalonej dla poprzedniego roku (za grudzień 2015 roku, w przypadku wypłaty w styczniu 2016 roku podstawę naliczeń stanowi kwota 1.750 zł).

Pensję za dany miesiąc wypłaca się zawsze według wysokości obowiązującej w tym miesiącu, którego dotyczy, bez względu na datę faktycznej wypłaty. Zatem bez względu na to, czy wynagrodzenie za grudzień było płatne w tym samym miesiącu, czy w styczniu, należy je wypłacić w kwocie należnej za grudzień.

Wypłata ekwiwalentu urlopowego

Ekwiwalent za urlop nalicza się z zastosowaniem współczynnika ustalonego dla roku, w którym prawo do świadczenia zostało nabyte. W przypadku niewykorzystania przez pracownika przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny (art. 171 § 1 kp). Co do zasady ekwiwalent za urlop powinien zostać wypłacony w ostatnim dniu zatrudnienia, w tym dniu bowiem prawo do urlopu przekształca się w prawo do ekwiwalentu (wyrok SN z 15 października 1976 r., sygn. akt I PRN 71/76). W praktyce zdarzają się jednak sytuacje, gdy nie jest możliwe wypłacenie ekwiwalentu za urlop w tym dniu.

Wypłacając ekwiwalent za urlop w późniejszym miesiącu, niż nastąpiło rozwiązanie stosunku pracy, należy pamiętać o konieczności zastosowania kosztów uzyskania. Koszty stosuje się w wysokości obowiązującej w roku, w którym jest dokonywana wypłata świadczenia ze stosunku pracy. Natomiast nie należy już stosować kwoty zmniejszającej podatek, zgodnie bowiem z art. 32 ust. 3 ustawy o PIT kwotę tę stosuje się wyłącznie przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy pracownika. Oznacza to, że możliwość stosowania ulgi jest bezpośrednio związana z pozostawaniem w stosunku pracy. Kwotę wypłaconego w 2015 roku ekwiwalentu za urlop należy ująć w PIT-11 za rok 2015, bez względu na to, za jaki rok ekwiwalent przysługiwał.

Ustalenie momentu wypłaty

Zgodnie z art. 11 ustawy o PIT przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Oznacza to, że przychód powstaje w chwili złożenia list płac i gotówki w kasie bądź przekazania należności na rachunek bankowy pracownika, nie zaś moment faktycznego podjęcia tych środków przez pracownika.

PRZYKŁAD

Wypłata wynagrodzenia za grudzień 2015 roku nastąpiła 29 grudnia. Jeden z pracowników, który pobiera wynagrodzenie gotówką, do końca grudnia przebywał na urlopie wypoczynkowym i wynagrodzenie podjął dopiero 7 stycznia 2015 r. W takim przypadku dla kwalifikacji składkowo-podatkowej nie jest istotne faktyczne podjęcie gotówki w kasie firmy. Było ono bowiem pozostawione do dyspozycji pracownika już 29 grudnia i ten dzień stanowi datę otrzymania przychodu przez pracownika.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne stanowi przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowych od osób fizycznych, a nie wynagrodzenie. Przychód zaś powstaje w tym miesiącu, w którym należności ze stosunku pracy były pozostawione w dyspozycji pracownika (art. 11 ustawy o PIT). Do celów składkowo-podatkowych nie ma zatem znaczenia, za jaki okres i w ilu częściach wynagrodzenie zostało wypłacone. Liczy się jedynie data jego wypłaty.

Podstawa prawna

→ Art. 1518, art. 171 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r. poz. 1502 ze zm.).

→ Art. 11, art. 22 ust. 2, art. 32 ust. 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).

→ Art. 18 ust. 1. art. 19 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r. poz. 121 ze zm.).

→ § 15 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. nr 2, poz. 14 ze zm.).
mniej..

BESTSELLERY

Kategorie: