Facebook - konwersja
Pobierz fragment

Mikropolis. Socjologia miasta osobistego - ebook

Rok wydania:
2015
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Pobierz fragment
Produkt niedostępny.  Może zainteresuje Cię

Mikropolis. Socjologia miasta osobistego - ebook

Książka jest jednym z pierwszych w polskiej literaturze naukowej z dziedziny socjologii miasta przykładem zastosowania perspektywy antropologiczno­socjologicznej oraz paradygmatów interpretacyjnego i socjologii życia codziennego, czyli metodologii jakościowej, stosowanych w badaniach antropologicznych i etnologicznych. Podejście to pokazane jest na tle teoretycznych ujęć tematyki zamieszkiwania, lokalnej społeczności i nowych ruchów miejskich, poszukiwań istoty miasta i wyobrażeń na jego temat.

Problematyka książki skupia się wokół dwóch wątków. Pierwszym z nich i wiodącym jest mikropolis - koncepcja osobistego sposobu widzenia i przeżywania trzech podstawowych wymiarów: fragmentów przestrzeni miejskiej, części zbiorowości mieszkańców i wybranych wyobrażeń w dziedzinie literatury, mitów i empirycznych badań społecznych postaw, odpowiadająca rzeczywistemu trybowi eksplorowania czy użytkowania miejskiej przestrzeni. Drugim wątkiem jest Łódź z okresu dzieciństwa i młodości autora, rodzinna kamienica, podwórko i miasto opisywane z osobistego punktu widzenia - retrospekcja pokazująca świat już nieistniejący, zasługujący na przypomnienie.

Niewątpliwie publikacja spotka się z dużym zainteresowaniem nie tylko socjologów, lecz także antropologów, urbanistów, geografów miasta oraz współdecydujących o jakości życia w miejskich strukturach.

Spis treści

Wprowadzenie 7

Rozdział 1. Mikropolis – miasto osobiste 13

Mikropolis i jednostki  24

Uwarunkowania miasta osobistego  28

Rozdział 2. Między swoimi 33

Wspólnotowy modus vivendi 40

Praxis kultury kamienicy  44

Rytuały  49

Miasto młodej Łodzi  54

Rozdział 3. Dom i mieszkanie 59

Dyskursywne znaczenie domu i mieszkania  66

Praktyki związane z mieszkaniem i domem  72

Zapachy i dźwięki  75

Przywiązanie do miejsca zamieszkania  77

Rozdział 4. Lokalność i nowe ruchy miejskie 83

Lokalizm i ponowoczesność  88

Odrodzenie się lokalizmu i sąsiedztwa  94

Sąsiedztwo i przemiany społeczności  96

Rozdział 5. Teorie i alegorie 101

Lejtmotywy miast  103

W poszukiwaniu wzorca miasta  110

Kulturowe cechy miast  113

Rozdział 6. Miasto – struktura wyobrażona 121

Figury i stereotypy  122

Świadomość miasta  126

Wyobrażenia Łodzi  133

Dziedzictwo i przyszłość  135

Rozdział 7. Nowe mikropolis: miejsca kultury i nowe ruchy społeczne 141

Miejsca kultury – definicje  144

Łódzkie miejsce kultury  152

Sami o sobie: miejskie ruchy społeczne  155

Obywatelstwo miejskie  163

 

Bibliografia 167

Kategoria: Nauki społeczne
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-7969-857-8
Rozmiar pliku: 8,4 MB

BESTSELLERY

Kategorie: