Facebook - konwersja
Pobierz fragment

XLII Olimpiada Szachowa - Baku 2016 - ebook

Data wydania:
6 grudnia 2016
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Pobierz fragment
Produkt niedostępny.  Może zainteresuje Cię

XLII Olimpiada Szachowa - Baku 2016 - ebook

Olimpiada w Baku odbyła się 89 lat po zorganizowaniu pierwszej Olimpiady Szachowej w Londynie w 1927 roku. Pierwsze Turnieje Nacji odbywały się z niewielką ilością drużyn i grane były systemem kołowym. Jedynie w 1939 roku w Buenos Aires zgłosiło się prawie 30 zespołów i trzeba było podzielić rozgrywki na półfinały i finały.

W czasie zawieruchy wojennej olimpijskie życie szachowe zamarło, aby odnowić się w Dubrowniku w 1950 roku, a począwszy od Helsinek 1952 ilość uczestniczących krajów zaczęła narastać. W latach 60 i 70. ubiegłego wieku Olimpiady Szachowe trwały po trzy tygodnie, a zbliżająca się do 100 ilość zespołów znacznie zwiększała koszty organizacji. Z tego powodu w Hajfie 1976 po raz pierwszy zaproponowano system szwajcarski na dystansie 13 i 14 rund. W Lucernie 1982 zagrało ponad 90 ekip, a w Dubaju 1986 została przekroczona „magiczna” liczba 100 reprezentacji.

Kolejna ważna zmiana nastąpiła w Dreźnie 2008, gdzie liczbę zawodników rezerwowych ograniczono do jednego, a ilość rund do 11, aby jeszcze bardziej zmniejszyć i tak potężne koszty organizacyjne. Największy rozmach organizacyjny i przepych towarzyszył Olimpiadom Szachowym w Lipsku 1960, Hawanie 1966, Dubaju 1986 i… Baku 2016.

Olimpiada Szachowa w Baku była już czterdziesta druga. Organizatorzy „stanęli na głowie”, aby długo pozostała w pamięci uczestników i fanów królewskiej gry, co im się całkowicie udało. Wspaniała sala gry, doskonałe gremium sędziowskie, brak konfliktów, świetna obsługa internetowa umożliwiająca śledzenie zarówno poszczególnych meczów jak i partii, studia komentatorskie „on line” w kilku językach, to najkrótszy opis tej wspaniałej Olimpiady.

Dla Polaków była szczególnie ważna, bowiem mężczyźni zajęli znakomite siódme miejsce, a panie po raz pierwszy w historii sięgnęły po srebrne medale.

Niczym bajka z 1001 nocy, skończyła się i wspaniała impreza w Baku. Aby myślami móc powrócić do pięknych wnętrz Sali Kryształowej, jeszcze raz przeżyć emocje i dramaturgię walki o puchar Hamiltona – Russela, przyjrzeć się ogromnej ilości zdjęć, dzięki którym można było „zatrzymać” czas i jeszcze raz przeżyć „runda po rundzie” tę niesamowitą bakijską przygodę – została napisana ta spora praca.

Aby zachować materiał dla historyków szachowych – praca zawiera komplet rozegranych partii i sukcesywnie spisywane przez autora doniesienia medialne.

Kategoria: Historia
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-63647-43-8
Rozmiar pliku: 183 MB

BESTSELLERY

Kategorie: