Facebook - konwersja
Czytaj fragment
Pobierz fragment

Quo Vadis (Henryk Sienkiewicz) - opracowanie - ebook

Wydawnictwo:
Data wydania:
25 marca 2013
Format ebooka:
EPUB
Format EPUB
czytaj
na czytniku
czytaj
na tablecie
czytaj
na smartfonie
Jeden z najpopularniejszych formatów e-booków na świecie. Niezwykle wygodny i przyjazny czytelnikom - w przeciwieństwie do formatu PDF umożliwia skalowanie czcionki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jej wielkości do kroju i rozmiarów ekranu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na czytniku
Czytanie na e-czytniku z ekranem e-ink jest bardzo wygodne i nie męczy wzroku. Pliki przystosowane do odczytywania na czytnikach to przede wszystkim EPUB (ten format możesz odczytać m.in. na czytnikach PocketBook) i MOBI (ten fromat możesz odczytać m.in. na czytnikach Kindle).
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na smartfonie
Aby odczytywać e-booki na swoim smartfonie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. iBooks dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Czytaj fragment
Pobierz fragment
8,45

Quo Vadis (Henryk Sienkiewicz) - opracowanie - ebook

"W ebooku znalazły się:

- kalendarium życia i twórczości oraz biografia Henryka Sienkiewicza;

- geneza powieści;

- omówienie-streszczenie treści powieści "Quo vadis";

- geneza i budowa powieści "Quo vadis";

- charakterystyka głównych bohaterów utworu;

- omówienie narracji w powieści "Quo vadis";

- wybór najważniejszych cytatów z powieści;

- bibliografia – wybrana literatura przedmiotowa."

Kategoria: Opracowania i Wypracowania
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-7699-248-8
Rozmiar pliku: 828 KB

FRAGMENT KSIĄŻKI

Henryk Sienkiewicz – kalendarium życia i twórczości

Kalendarium życia i twórczości

Henryk Sienkiewicz

5 maja 1846 r. – Henryk Sienkiewicz urodził się w Woli Okrzejskiej na Podlasiu;

1858 r. – rozpoczął naukę w gimnazjum realnym w Warszawie;

1866 r. – zdał maturę i zapisał się na wydział lekarski Szkoły Głównej;

1867 r. – przeniósł się na wydział filologiczno-historyczny;

1868 r. – zadebiutował jako dziennikarz. Pod pseudonimem „Litwos” drukował felietony w prasie warszawskiej;

1872 r. – zadebiutował powieścią Na marne; nowela Humoreski z teki Worszyłły; rozpoczął współpracę z czasopismami „Wieniec”, „Niwa”, „Gazeta Polska”;

1873 r. – wyjechał w pierwszą podróż zagraniczną do Wiednia;

1874 r. – kupił razem z Julianem Ochorowiczem i Mścisławem Godlewskim „Niwę”, w której prowadził dział literacki. Tam zostały opublikowane jego trzy opowiadania: Stary sługa, Hania, Selim Mirza;

w latach 1876-1878 – przebywał w Ameryce;

– Listy z podróży do Ameryki, które publikował w „Gazecie Polskiej”;

– nowela Sachem opublikowana w 1889 r.;

– nowela Szkice węglem opublikowana w 1880 r.;

– nowela Latarnik opublikowana w 1881 r.;

– nowela Wspomnienia z Maripozy opublikowana w 1889 r.;

w latach 1878-1879 – zamieszkał w Paryżu;

1879 r. – powrócił do kraju;

1881 r. – ożenił się z Marią Szetkiewiczówną. Z tego związku przyszło na świat dwoje dzieci: Henryk i Jadwiga;

1883 r. – w warszawskim „Słowie” i krakowskim „Czasie” druk w odcinkach powieści Ogniem i mieczem;

1884 r. – Ogniem i mieczem ukazało się w formie książkowej;

– w „Słowie” ukazały się pierwsze odcinki Potopu;

1885 r. – zmarła żona pisarza;

1886 r. – powieść Potop drukowana w odcinkach;

– wyjechał w podróż do Konstantynopola, Aten i do Włoch;

w latach 1887-1888 – w „Słowie” ukazywała się w odcinkach powieść Pan Wołodyjowski;

1890 r. – podróż do Afryki – do Egiptu i Zanzibaru;

1891 r. – ukazała się powieść Bez dogmatu;

w latach 1897-1900 – w „Tygodniku Ilustrowanym” druk kolejnych odcinków Krzyżaków;

1900 r.– rok jubileuszowy Sienkiewicza – ze składek jubileuszowych zakupiono i przekazano w darze pisarzowi majątek w Oblęgorku;

1905 r. – Sienkiewicz został laureatem Nagrody Nobla – za powieść Quo vadis;

1910 r. – w „Kurierze Warszawskim” rozpoczęto druk powieści W pustyni i w puszczy;

1914 r. – Sienkiewicz wyjechał do Szwajcarii po wybuchu I Wojny Światowej;

15 listopada 1916 r. – Henryk Sienkiewicz umiera w Vevey w Szwajcarii;

1924 r. – prochy pisarza sprowadzono do Warszawy.

Henryk Sienkiewicz – o życiu i twórczości pisarza

Henryk Sienkiewicz – o życiu i twórczości pisarza

Henryk Sienkiewicz, który nosił pseudonim Litwos, urodził się 5 maja 1846 roku w Woli Okrzejskiej na Podlasiu, a zmarł 15 listopada 1916 roku w Vevey w Szwajcarii. Był potomkiem zubożałej rodziny ziemiańskiej. Od 1855 roku związany był z Warszawą. Uczęszczał tam do gimnazjum oraz studiował w Szkole Głównej i na Uniwersytecie Warszawskim. Nie ukończył studiów i w 1872 roku rozpoczął pracę w prasie warszawskiej, początkowo jako reporter i felietonista, później jako współwłaściciel dwutygodnika „Niwa”. W „Niwie” ukazały się jego trzy nowele: Stary sługa, Hania i Selim Mirza, a w 1872 ukazała się drukiem pierwsza powieść Sienkiewicza Na marne. Następnie został redaktorem dość konserwatywnego dziennika „Słowo”.

W latach 1876-1878 Sienkiewicz wraz z przyjaciółmi, m.in. z ówczesną znaną aktorką Heleną Modrzejewską, przebywał jako korespondent „Gazety Polskiej” w Ameryce Północnej, głównie w Kalifornii, a w późniejszym czasie w Europie, a także w Afryce. Plonem amerykańskiej podróży były Listy z podróży do Ameryki drukowane w „Gazecie Polskiej” i dwie nowele: Latarnik i Wspomnienie z Maripozy. O problemach ludności indiańskiej Sienkiewicz napisał nowelę Sachem.

W 1878 roku Sienkiewicz powrócił do Polski, gdzie ożenił się z kobietą, którą obdarzał wielką miłością, Marią Szetkiewicz. W pierwszej połowie lat osiemdziesiątych co roku wyjeżdżał za granicę, opiekował się też chorą na gruźlicę żoną. Po śmierci małżonka zostawiła mu dwójkę małych dzieci. Później swatano go z Marią Romanowicz – doszło nawet do ślubu, ale związek nie przetrwał i z podróży poślubnej Sienkiewicz wrócił sam.

W latach 1883-1888 Sienkiewicz pracował nad Trylogią. Najżywsze reakcje czytelników wzbudziła pierwsza jej część, Ogniem i mieczem, która publikowana była w prasie w latach 1883-84. Czytelnicy identyfikowali się z bohaterami powieści, pisali nawet do Sienkiewicza listy z pretensjami, że uśmiercił Longinusa Podbipiętę. Następne części trylogii – Potop i Pan Wołodyjowski nie poruszyły już tak czytelników.

Sienkiewicz był zamiłowanym podróżnikiem. W 1886 roku wyprawił się do Konstantynopola, Aten, Neapolu i Rzymu, w 1888 – do Hiszpanii, w 1890 zaś – na wyprawę myśliwską do Zanzibaru w Afryce. Plonem tej podróży była korespondencja do gazet krajowych oraz powieść W pustyni i w puszczy napisana po latach.

W 1897 roku, po 25 latach pracy, Sienkiewicz stał się bardzo znanym pisarzem. Autor w 1900 roku w darze od społeczeństwa otrzymał dworek w Oblęgorku koło Kielc, w którym bywał zwykle latem, ponieważ na stałe mieszkał w Warszawie. Opublikował dwie powieści współczesne – Bez dogmatu i Rodzina Połanieckich, które zostały poddane ostrej krytyce. Powrócił też dlatego do problematyki historycznej w utworach Quo vadis i Krzyżacy. Wyrazem uznania międzynarodowego było przyznanie Sienkiewiczowi literackiej Nagrody Nobla w 1905 roku, którą otrzymał za Quo vadis.

Wybuch I wojny światowej w 1914 roku nastąpił, gdy Sienkiewicz przebywał akurat w Oblęgorku. Stamtąd przez Kraków i Wiedeń pisarz wyruszył do Szwajcarii. Przy współpracy m.in. z Ignacym Paderewskim zorganizował w Vevey, w Szwajcarii Komitet Generalny Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce, skąd organizacja przesyłała żywność, pieniądze, lekarstwa i ubrania do kraju niszczonego wojną. Organizowanie tego komitetu było ukoronowaniem dotychczasowej działalności społeczno-politycznej Sienkiewicza, który aktywnie uczestniczył w życiu publicznym.

Właśnie w Vevey dokończył żywota ten wybitny pisarz. Sprowadzenie prochów wielkiego Polaka do kraju w 1924 roku było ważnym wydarzeniem, a wyrazem hołdu dla zmarłego było złożenie jego prochów w Archikatedrze św. Jana w Warszawie.

Spis treści

Strona tytułowa

Strona redakcyjna

Henryk Sienkiewicz – kalendarium życia i twórczości

Henryk Sienkiewicz – o życiu i twórczości pisarza

„Quo vadis” – geneza powieści

„Quo vadis” – omówienie treści powieści

„Quo vadis” – bohaterowie powieści

„Quo vadis” – postaci historyczne

„Quo vadis” – świat pogański i chrześcijański w powieści

„Quo vadis” – narracja i język w powieści

„Quo vadis” jako powieść historyczna

„Quo vadis” – artyzm powieści

„Quo vadis” – wybór cytatów z powieści

Wybrana literatura przedmiotowa
mniej..

BESTSELLERY

Kategorie: