Facebook - konwersja
Czytaj fragment
Pobierz fragment

Coaching kadry kierowniczej - ebook

Tłumacz:
Data wydania:
1 stycznia 2010
Format ebooka:
EPUB
Format EPUB
czytaj
na czytniku
czytaj
na tablecie
czytaj
na smartfonie
Jeden z najpopularniejszych formatów e-booków na świecie. Niezwykle wygodny i przyjazny czytelnikom - w przeciwieństwie do formatu PDF umożliwia skalowanie czcionki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jej wielkości do kroju i rozmiarów ekranu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na czytniku
Czytanie na e-czytniku z ekranem e-ink jest bardzo wygodne i nie męczy wzroku. Pliki przystosowane do odczytywania na czytnikach to przede wszystkim EPUB (ten format możesz odczytać m.in. na czytnikach PocketBook) i MOBI (ten fromat możesz odczytać m.in. na czytnikach Kindle).
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na smartfonie
Aby odczytywać e-booki na swoim smartfonie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. iBooks dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Czytaj fragment
Pobierz fragment
Produkt niedostępny.  Może zainteresuje Cię

Coaching kadry kierowniczej - ebook

Wobec coraz bogatszej oferty coachingowej specjaliści HR i ich firmy, stojąc, mają coraz większe trudności z dokonaniem właściwego wyboru metod działania. Książka stanowi cenną pomoc dla wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć, czego mają oczekiwać od coacha. Coaching kadry kierowniczej czyli executive coaching to zindywidualizowany proces rozwoju przywództwa, który zwiększa zdolności lidera w zakresie osiągania krótko- i długoterminowych celów organizacji. Organizacja, kierownik oraz executive coach pracują wspólnie tak, aby osiągnąć maksymalne wyniki.

Książka jest przykładem opracowania problematyki executive coachingu z perspektywy trenera. Przedstawia modelowy sposób postępowania (ACHIEVE coaching model) oparty na 7-rdzeniowych umiejętnościach (kompetencjach) coacha (np. umiejętność słuchania, zadawania pytań, udzielania informacji zwrotnych, jasnego określania celu) i 7-etapowej procedurze realizacji coachingu. Autorzy pracy jasno formułują założenia, budują model działania i z tego modelu wywodzą szczegółowe procedury. Dzięki takiej konstrukcji pracy czytelnik otrzymuje przekaz o wyrazistej strukturze, z uzasadnieniem poszczególnych etapów postępowania.

Wskazanie podstawowych kompetencji zawodowych wymaganych w pracy coacha przekonuje Czytelnika, że wbrew obiegowym opiniom nie każdy może być trenerem, co ma duże znaczenie w dobie budowania tożsamości tego zawodu. Książka zawiera liczne przykłady oraz spis popularnych narzędzi psychometrycznych i ich zastosowanie, co ułatwi osobom pracującym w obszarze coachingu planowanie scenariuszy własnych programów i sesji. Może także służyć menadżerom jako źródło informacji przydatnych do oceny pracy coachów.

Kategoria: Poradniki
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-01-17507-8
Rozmiar pliku: 2,6 MB

FRAGMENT KSIĄŻKI

Słowo wstępne Sir Johna Whitmore’a

Trudno byłoby podać dokładną datę czy konkretne wydarzenie, które można uznać za początek coachingu, ale można stwierdzić, że korzeniami tkwi w psychologii humanistycznej (lata 60. XX wieku). Tim Gallwey w The Inner Game of Tennis (1975) po raz pierwszy wspomniał o coachingu w kontekście poprawy wyników. Mniej więcej w tym samym czasie, w Stanach Zjednoczonych, coching życiowy zyskał popularność równą psychoanalizie i parapsychologii. Niedługo potem w Stanach Zjednoczonych i w Europie wspólnie z Timem i innymi osobami wprowadziliśmy coaching do biznesu.

Na początku tempo rozwoju było powolne, lecz w ciągu ostatnich dziesięciu lat coaching pracy zaczął się błyskawicznie rozprzestrzeniać w tak zwanym zindustrializowanym świecie. Odzwierciedla on zmiany w społecznym systemie wartości, zwłaszcza przeniesienie akcentu z zależności od władzy zewnętrznej na wewnętrzną odpowiedzialność. Jest to ważny etap zarówno dla ewolucji psychospołecznej, jak i dla sposobu zarządzania.

Coaching znajduje wiele zastosowań w miejscu pracy, począwszy od adaptacji kultury przekazywania odpowiedzialności przez menadżerów, po korzystanie z usług zewnętrznych coachów w celu osobistego i zawodowego rozwoju kadry kierowniczej. Obecnie coaching jest pełnoprawnym zawodem i jako taki formułuje własne standardy i kwalifikacje, dzięki którym można kontrolować i oceniać praktyków.

Jest kilka książek, które przyczyniły się do upowszechniania wiedzy na temat coachingu. Jedną z nich jest właśnie ta publikacja. W obiektywny sposób prezentuje wiedzę popartą badaniami naukowymi i osobistym doświadczeniem autorów, nie nużąc akademizmem. Prosty i zrozumiały język wciąga czytelnika, który do końca nie traci zainteresowania.

Temat został wyczerpująco opracowany, a cała książka logicznie uporządkowana. Mimo że jest zakorzeniona w praktycznych doświadczeniach, opiera się na metodologiach i modelach rozwojowych różnych autorów, dzięki temu tworzy przekonujący, autorytatywny dokument, który będzie nieocenioną pomocą dla wielu coachów chcących szlifować swoje umiejętności. Na przykład, obszernie omówiono kwestie nawiązania dobrego kontaktu i umiejętnego słuchania, a także te trudniejsze – formy pytań czy ustalania celów. Zasadniczą koncepcję książki stanowi model nazwany przez Autorów Modelem Coachingu Achieve^(®), czyli siedmioetapowe rozwinięcie powszechnie znanego modelu GROW. Mam nadzieję, że posłuży to zatarciu znaczenia GROW, nie dlatego, że GROW nie nadaje się do stawiania pytań coachingowych, ale dlatego, że są inne powody.

Łatwa, niestety, do zapamiętania, mnemotechniczna natura GROW i jego powiązanie z coachingiem zaciera, a nawet wypiera w umysłach wielu osób prawdziwe zasady coachingu, czyli Budowanie Świadomości i Odpowiedzialności klienta. Autorski Model i cała książka właściwie ustawia priorytety.

Specjaliści HR i ich firmy stoją wobec coraz bogatszej oferty coachingowej i coraz trudniej im dokonywać wyboru. Akredytacja już się upowszechniła, a kryteria stały bardziej spójne, ale te informacje nie podpowiadają, co wybrać. Książka ta będzie wielką pomocą dla wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć, czego mają oczekiwać i czego szukać u coacha.

Zatem dokąd zmierza coaching? Autorzy poświęcili temu ostatni rozdział „Kierunki i perspektywy na przyszłość”. Cały czas trzymają nas mocno na ziemi, koncentrując się na racjonalnych procesach umysłowych i to zaspokaja potrzeby coachingowe większości korporacji. Nie powinniśmy jednak zapominać o fakcie, że steruje nami przede wszystkim podświadomość. Dostęp do podświadomości ułatwiają techniki nielinearne, takie jak praca z wyobraźnią i rysunek dowolny. Źródłem niewykorzystanych możliwości jest też wyższy umysł, nazywany nadświadomością. W tym miejscu ujawniają się ograniczenia tradycyjnego coachingu.

Jak wcześniej wspomnieliśmy, coaching zrodził się z psychologii humanistycznej, dojrzałość osiągnął jednak w kolejnym nurcie – psychologii transpersonalnej – który nadal oddziałuje na coaching i sposób uczenia proponowany przez niektóre licencjonowane programy. Autorzy odwołują się do transpersonalizmu w znakomitych fragmentach „Intuicja” i „Indywidualność” – obie są wartościami transpersonalnymi, które można rozwijać za pomocą transpersonalnych technik coachingowych. Jest to obszar, w którym stapia się rozwój psychiczny i duchowy. Dla wszystkich, którzy się zmagają z duchowością, a tacy stanowią znakomitą większość wśród ludzi biznesu, będzie to obszar niedostępny, dopóki nie będą nań gotowi. Oczekuję, że autorzy w następnej książce poświęcą mu więcej miejsca. Tymczasem mam nadzieję, że czytelnicy niemniej niż ja skorzystają z tej książki.Podziękowania

Książka ta jest rezultatem tysięcy godzin spędzonych na słuchaniu i uczeniu się od liderów organizacji, naszych klientów i kolegów. Jesteśmy wdzięczni za to bogate doświadczenie i szanse nauczenia się czegoś nowego od tylu osób różnego pochodzenia.

Specjalne podziękowania należą się naszym klientom, którym zawdzięczamy wgląd i inspirację. Jesteśmy również wdzięczni kolegom za ich życzliwy udział w badaniach do tej książki i zaangażowanie w nie swojej wiedzy, przemyśleń i koncepcji.

Wszyscy wymienieni zasługują na imienne podziękowania za inspiracje, wkład i bezcenne komentarze do manuskryptu:

- Mircea Albeanu, Orion Partners
- Prof. David Clutterbuck, Sheffield Hallam University
- Karen Drury, fe₃ Consulting
- Prof. dr Hans Eberspächer, Mentalinform
- Wendy Johnson, President and CEO, Worldwide Association of Business Coaches
- Prof. David Lane, Middlesex University
- Konrad Lenniger, International Top Executive Coach
- Prof. Ronald E. Riggio, Kravis Leadership Institute, Claremont McKenna College
- Neill Ross, Thorogood
- Angela Spall, Thorogood
- Sir John Whitmore, Performance Consultants
- Nick Williams, Heart at Work

Odpowiedzialność za wszelkie pominięcia, pomyłki czy błędy bierzemy na siebie.
mniej..

BESTSELLERY

Kategorie: