Facebook - konwersja
Czytaj fragment
Pobierz fragment

50 praktycznych formuł na każdą okazję - ebook

Wydawnictwo:
Data wydania:
13 lipca 2017
Format ebooka:
EPUB
Format EPUB
czytaj
na czytniku
czytaj
na tablecie
czytaj
na smartfonie
Jeden z najpopularniejszych formatów e-booków na świecie. Niezwykle wygodny i przyjazny czytelnikom - w przeciwieństwie do formatu PDF umożliwia skalowanie czcionki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jej wielkości do kroju i rozmiarów ekranu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na czytniku
Czytanie na e-czytniku z ekranem e-ink jest bardzo wygodne i nie męczy wzroku. Pliki przystosowane do odczytywania na czytnikach to przede wszystkim EPUB (ten format możesz odczytać m.in. na czytnikach PocketBook) i MOBI (ten fromat możesz odczytać m.in. na czytnikach Kindle).
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na smartfonie
Aby odczytywać e-booki na swoim smartfonie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. iBooks dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Czytaj fragment
Pobierz fragment
Produkt niedostępny.  Może zainteresuje Cię

50 praktycznych formuł na każdą okazję - ebook

Za pomocą formuł w Excelu można wykonać bardzo różne zadania i ułatwić sobie codzienną pracę z tym programem. W publikacji znajdziesz zbiór 50 formuł, które przydadzą się każdemu przy wielu okazjach. W książce znajdziesz, m.in. opis formuł, które umożliwią wykonanie nawet najbardziej skomplikowanych kalkulacji. Oprócz omówienia praktycznych przykładów, przedstawiamy kilka zasad i trików, które ułatwią pracę z formułami. Dowiesz się, jak szybciej wpisywać formuły, rozwiązywać pojawiające się problemy i unikać typowych błędów.

Spis treści

1. Jak sprawnie posługiwać się formułami
Formuła 1. Pokazywanie nazw argumentów funkcji na pasku formuły
Formuła 2. Unikanie niepoprawnych formuł
Formuła 3. Usuwanie danych z pominięciem formuł
Formuła 4. Wykrywanie błędów w formułach
Formuła 5. Sprawdzanie, czy w arkuszu są błędy
Formuła 6. Przenoszenie formuł bez zmiany odwołań
Formuła 7. Opis działania formuły umieszczany bezpośrednio w jej składni
Formuła 8. Ukrywanie formuł
2. Obliczenia z użyciem formuł
Formuła 9. Zastosowanie funkcji SUMA.ILOCZYNÓW
Formuła 10. Zliczanie warunków, czyli Excel analizuje dla nas dane
Formuła 11. Zaokrąglanie wartości
Formuła 12. Podsumowanie wierszy i kolumn
Formuła 13. Sumowanie warunków
Formuła 14. Oznaczanie na billingu prywatnych rozmów pracowników
Formuła 15. Dodawanie cyfr tworzących dowolną liczbę
Formuła 16. Podsumowanie warunkowe z zestawień cząstkowych
Formuła 17. Suma z przesunięciem zakresu źródłowego
Formuła 18. Analiza zużycia paliwa
Formuła 19. Wydzielanie wartości całkowitej i reszty
Formuła 20. Średnia z rocznej sprzedaży z pominięciem wartości skrajnych
Formuła 21. Łączenie funkcji, aby otrzymać wydajne narzędzia
Formuła 22. Odchylenie od budżetu
3. Obliczenia na datach i godzinach
Formuła 23. Odejmowanie godzin
Formuła 24. Podsumowanie w odniesieniu do określonych godzin
Formuła 25. Wyliczenie daty przesuniętej o 10 dni roboczych
Formuła 26. Zamiana wartości czasu na liczby
Formuła 27. Zaokrąglanie czasu przy zmiennych kryteriach
Formuła 28. Wyznaczenie daty następnego dnia roboczego
Formuła 29. Wyznaczanie lat przestępnych
4. Formuły wyszukujące
Formuła 30. Wyszukiwanie wartości
Formuła 31. Wyszukiwanie wartości leżącej na lewo od szukanej
Formuła 32. Kopiowanie w dowolnym kierunku formuły zawierającej funkcję WYSZUKAJ.PIONOWO
Formuła 33. Przeszukiwanie różnych kolumn za pomocą funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO
Formuła 34. Wyszukiwanie wartości najbliższej
5. Formuły operujące na tekście
Formuła 35. Oznaczenie liczb rozpoznanych jako tekst
Formuła 36. Zaawansowane zliczanie wartości tekstowych
Formuła 37. Inicjał przy nazwisku zamiast pełnego imienia
Formuła 38. Wielowierszowy zapis złączonych tekstów
Formuła 39. Automatyczna zamiana miejscami imion i nazwisk
6. Formuły na każdą okazję
Formuła 40. Porównywanie zawartości dwóch komórek
Formuła 41. Generowanie listy losowych nazw
Formuła 42. Wyznaczanie liczby kolumn i wierszy z zakresu arkusza
Formuła 43. Szybkie sprawdzanie kompletności danych w arkuszu
Formuła 44. Szybkie zaznaczanie liczb nieparzystych
Formuła 45. Powiązanie ze sobą dwóch rozwijanych list
Formuła 46. Zastąpienie symbolu błędu własnym opisem
Formuła 47. Szybki raport z wykorzystaniem formuł tablicowych
Formuła 48. Odwołania do innego arkusza odporne na usuwanie kolumn lub wierszy
Formuła 49. Sprawdzenie występowania dowolnej wartości
Formuła 50. Powiązanie pliku z nazwą katalogu
Kategoria: Bazy danych
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-269-6370-4
Rozmiar pliku: 4,8 MB

FRAGMENT KSIĄŻKI

Wstęp

Za pomocą formuł można wykonać bardzo różne zadania w Excelu i ułatwić sobie codzienną pracę z tym programem. W książce znajdziesz zbiór 50 formuł, które przydadzą się każdemu przy wielu okazjach. Zanim przejdziemy do omówienia praktycznych przykładów, przedstawiamy kilka zasad i trików, które ułatwią pracę z formułami. Dowiesz się, jak szybciej wpisywać formuły, rozwiązywać pojawiające się problemy i unikać typowych błędów.

Formuły umożliwiają wykonanie różnych zadań, jednym z najczęstszych są obliczenia. W książce znajdziesz wiele praktycznych formuł, które umożliwią wykonanie nawet najbardziej skomplikowanych kalkulacji. Jednak formuły mogą służyć nie tylko do obliczeń, ale również do wykonywania działań na tekście, niekiedy całkiem skomplikowanych. Można kopiować określony fragmenty tekstu, łączyć teksty z różnych komórek i wiele innych. Dlatego przedstawiamy także kilka praktycznych formuł, które pomogą uporządkować teksty w Twoich arkuszach.

Praktycznie każdy użytkownik Excela zmagał się z obliczeniami dotyczącymi dat i godzin. Typowe problemy to uwzględnienie dni roboczych czy pojawianie się ujemnych wartości czasu. Z naszymi formułami poradzisz sobie z każdym z tych problemów. Częstym zadaniem w Excelu jest wyszukanie określonej wartości na liście. Znalezienie np. maksimum czy minimum jest dość proste. Jednak arkusz kalkulacyjny, dzięki formułom, daje w tym zakresie dużo większe możliwości. Kilka przedstawionych w tej książce formuł pokaże, jak z nich korzystać.1. Jak sprawnie posługiwać się formułami

Zanim przejdziemy do omówienia praktycznych przykładów, warto poznać kilka zasad i trików, które ułatwią pracę z formułami. Dowiesz się, jak szybciej wpisywać formuły, rozwiązywać pojawiające się problemy i unikać typowych błędów.

Formuła 1. Pokazywanie nazw argumentów funkcji na pasku formuły

W tej poradzie pokazujemy, w jaki sposób można ułatwić sobie wpisywanie argumentów funkcji przy tworzeniu formuły za pomocą skrótu klawiaturowego powodującego wstawienie argumentów funkcji. Przykład oprzemy na skoroszycie składającym się z dwóch arkuszy.

Rysunek 1.1. Arkusz z danymi pracowników

W pierwszym arkuszu znajdują się dane pracowników przedstawione na rysunku 1. Natomiast w drugim arkuszu chcesz, aby w komórce B7 automatycznie była wpisywana data urodzin pracownika, którego nazwisko i imię będzie wpisane do komórki B3. W tym celu musisz użyć funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO. Zaznacz komórkę B3 i naciśnij klawisz znaku równości =, wpisz lub wybierz nazwę funkcji, a następnie naciśnij klawisz rozpoczęcia nawiasu (.

Rysunek 1.2. Wpisywanie funkcji, jakiej chcesz użyć w formule

Teraz musisz wpisywać poszczególne argumenty funkcji. Często przy wpisywaniu argumentów można się pomylić. Dlatego można teraz przytrzymać wciśnięte klawisze oraz , i nacisnąć klawisz A, aby wstawić poszczególne argumenty funkcji w postaci nazw argumentów, tak jak pokazano na rysunku 3.

Rysunek 1.3. Wstawienie argumentów funkcji po naciśnięciu kombinacji klawiszy , i A

Klikając dwukrotnie myszką argument funkcji, zostanie on zaznaczony i można zamiast nazwy tego argumentu wpisać prawidłowy zakres komórek lub wartość, jaką powinien on posiadać. Następnie można dwukrotnie kliknąć myszką kolejny argument i dokonać odpowiedniej zmiany. W ten sposób można wpisać poszczególne argumenty w nieco prostszy sposób, unikając ewentualnych błędów w składni formuły.

Rysunek 1.4. Formuła po wprowadzeniu prawidłowych argumentów funkcji

Formuła 2. Unikanie niepoprawnych formuł

Podczas pracy z arkuszem kalkulacyjnym nie sposób ustrzec się przed popełnianiem błędów w formułach. W bardziej skomplikowanych skoroszytach znalezienie formuły z błędem potrafi być naprawdę czasochłonnym wyzwaniem.

Przede wszystkim należy pamiętać, aby każdą formułę rozpoczynać od znaku równości (=), w przeciwnym razie wpisany tekst formuły zostanie wyświetlony jako zawartość komórki.

Po drugie, każdy nawias kiedyś się zaczyna i kiedyś się kończy – liczba nawiasów otwierających i zamykających musi być taka sama w każdej formule.

Jedną z najczęstszych przyczyn błędów w działaniu skoroszytu jest nieprowadzenie wszystkich argumentów wymaganych przez daną formułę. Są wprawdzie formuły, które argumentów nie posiadają (np. DZIŚ), ale większość funkcji wymaga podania co najmniej jednego argumentu.

Zawsze więc trzeba podawać wszystkie argumenty i to w formacie przewidzianym przez daną funkcję.

Na przykład funkcja LITERY.WIELKIE(X) przyjmuje jako argument X zarówno ciąg tekstowy („krzesło”), jak i odwołanie do komórki (E4).

Rysunek 1.5. Funkcja LITERY.WIELKIE zmienia sposób wyświetlania ciągu tekstowego

Podanie błędnego argumentu (niezgodnego ze składnią danej funkcji) będzie skutkowało błędem #ARG! Albo podawaniem przez arkusz błędnego wyniku.

Rysunek 1.6. Funkcja SUMA(A;B;C;…) jako argumenty przyjmuje liczby czy odwołania do komórek z liczbami, ale już nie wartości tekstowe. Efektem jest błąd #ARG!

Wprowadzając dane liczbowe, należy je wprowadzać „gołe”, tj. bez jakichkolwiek symboli (np. dolar, euro) czy przedzielania tysięcy przecinkami (np. 5,000,000). Komórka powinna bowiem posiadać bezwzględnie określoną wartość, a to co dana wartość prezentuje (kwota pieniędzy, temperatura), wynika ze sposobu sformatowania tej komórki, a nie jej zawartości.

Co zrobić, gdy formuła =2+2 wyświetla jako zawartość komórki 4,00 zamiast 4? Okazuje się, że za niewłaściwe „działanie” komórek często jest odpowiedzialne złe ustawienie ich formatowania. Najczęściej jest to spowodowane np. sformatowaniem komórki jako typ danych Liczbowe, a następnie – po długiej pracy z arkuszem – stwierdzenie, że warto tam trzymać wynik obliczenia bez miejsc po przecinku. Niestety wówczas najczęściej zapominamy o przywróceniu komórki do typu danych Ogólne. Warto więc wyrobić sobie nawyk ustawiania formatowania komórek na Ogólne, np. gdy wyczyścimy ich zawartość:

1. Zaznacz komórki, których formatowanie chcesz wyczyścić.

2. Z karty Narzędzia główne w polu Liczba należy wybrać z rozwijanej listy Forma liczb pozycję Ogólne.

Rysunek 1.7. Lista Forma liczb w polu Liczba

Jeszcze inną „przypadłością” jest używanie przy mnożeniu zamiast znaku * litery x.

Pożytecznym przyzwyczajeniem jest także umieszczanie wszelkich ciągów tekstowych podawanych jako argumenty funkcji pomiędzy znakami cudzysłowu. Pozwala to uniknąć błędów w przypadku gdy tekst zawiera spację czy niektóre znaki specjalne. Co więcej, taka formuła jest najczęściej znacznie bardziej czytelna.

Na przykład formuła =”Dzisiaj mamy dzień tygodnia: „ & TEKST(DZIŚ();”dddd”) wyraźnie oddziela dwa ciągi tekstowe od funkcji DZIŚ().

Irytującym błędem jest także błąd dzielenia przez zero. Na przykład jakaś formuła dzieli każdą ilość towaru w jednej z kolumn tabeli na określoną liczbę palet. Jeżeli nie wpisz liczby palet dla danego towaru, którego jest 10 sztuk to wynik dzielenia 10/0 będzie wypisany jako błąd #DZIEL/0!. Zapewne wolelibyśmy wówczas mieć wpisane po prostu 0, jako że tak mała ilość towaru nie będzie wymagała ani jednej palety. Posłuży do tego funkcja =JEŻELI.BŁĄD(10/0;0), która stwierdzi, iż 10/0 jest błędem i w związku z tym wypisze 0. Oczywiście zamiast 10 można wpisać adres komórki z ilością towaru.

Darmowy fragment
mniej..

BESTSELLERY

Kategorie: