Facebook - konwersja
Czytaj fragment
Pobierz fragment

Apokalipsa Z. Gniew sprawiedliwych. Tom 3 - ebook

Wydawnictwo:
Data wydania:
15 stycznia 2014
Format ebooka:
EPUB
Format EPUB
czytaj
na czytniku
czytaj
na tablecie
czytaj
na smartfonie
Jeden z najpopularniejszych formatów e-booków na świecie. Niezwykle wygodny i przyjazny czytelnikom - w przeciwieństwie do formatu PDF umożliwia skalowanie czcionki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jej wielkości do kroju i rozmiarów ekranu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na czytniku
Czytanie na e-czytniku z ekranem e-ink jest bardzo wygodne i nie męczy wzroku. Pliki przystosowane do odczytywania na czytnikach to przede wszystkim EPUB (ten format możesz odczytać m.in. na czytnikach PocketBook) i MOBI (ten fromat możesz odczytać m.in. na czytnikach Kindle).
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na smartfonie
Aby odczytywać e-booki na swoim smartfonie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. iBooks dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Czytaj fragment
Pobierz fragment
Produkt niedostępny.  Może zainteresuje Cię

Apokalipsa Z. Gniew sprawiedliwych. Tom 3 - ebook

Trzeci tom hiszpańskiej trylogii zombie.
Grupka ocalałych z zagłady wywołanej przez zombie ma mnóstwo szczęścia: w czasie huraganu zostaje uratowana pośrodku oceanu przez członków jednej z ostatnich zorganizowanych społeczności, jakie zachowały się na ziemi. Nie mając innego wyjścia, rozbitkowie towarzyszą swoim wybawcom i docierają nad Zatokę Meksykańską. Powstałe tam miasto-państwo zdaje się tętnić życiem i rozkwitać pod łaskawymi rządami tajemniczego kaznodziei. Przybysze szybko odkryją jednak, że choć życie w mieście toczy się tak, jakby do apokalipsy zombie nigdy nie doszło, to tak naprawdę ten mały raj na ziemi skrywa mroczną tajemnicę…

Kategoria: Fantasy
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-7758-654-9
Rozmiar pliku: 3,0 MB

FRAGMENT KSIĄŻKI

1

Kiedy się wybierzesz w podróż do Itaki,

życz sobie, żeby długa była,

pełna przygód, pełna doświadczeń.

K. Kawafis, Itaka

Jak niemal wszystko, to też było dziełem przypadku.

Na tym skrawku Oceanu Atlantyckiego od miesięcy nie wydarzyło się nic godnego uwagi. Przez ostatnie półtora roku na wodach gdzieś w pół drogi pomiędzy Ameryką a Europą pojawiło się kilka wielorybów i trochę dryfujących śmieci. To wszystko.

Główne morskie szlaki handlowe zawsze przebiegały daleko stąd, ale teraz bardziej niż kiedykolwiek odczuwalny był tu brak ludzi. Na horyzoncie nie rysował się ani jeden statek, żagiel czy smuga dymu. Nic. Jakby z powierzchni ziemi znikły wszelkie istoty ludzkie. Rzecz w tym, że do zagłady ludzkości doszło naprawdę. No, prawie. Ktoś tam jednak ocalał. Pośród otwartego oceanu nie było nikogo, kto by się mógł przejąć sytuacją lub poświęcić jej chociaż chwilę namysłu. A jednak nadal coś się tutaj działo.

Zaczęło się od niewielkiego wzrostu temperatury – o cztery, może pięć stopni. Sierpniowe słońce przez szereg dni ogrzewało powierzchnię wody. Tony pary wodnej powędrowały do atmosfery na tyle szybko, że nastąpiło ich błyskawiczne wystudzenie, wskutek czego przekształciły się w warstwę chmur. Jednocześnie ciśnienie atmosferyczne gwałtownie spadło. Wiatr, wzbudzony różnicą ciśnień i ruchem obrotowym Ziemi, przybrał formę kolosalnych, ospałych pierścieni, które stopniowo nabierały prędkości.

Gdyby znalazł się tam jakiś meteorolog (o co byłoby trudno, ponieważ na świecie pozostało może czterdziestu tego rodzaju specjalistów, z których niemal wszyscy koncentrowali się na ratowaniu własnego życia, a nie na liczeniu izobar), miałby okazję stwierdzić, że oto powstaje komórka burzowa. Ściślej mówiąc: superkomórka. Zauważyłby także, że na tej szerokości geograficznej podobne zjawisko spotykane jest niezmiernie rzadko.

Na tym skrawku oceanu nie było jednak nikogo, satelity meteorologiczne zaś, które powinny nadzorować sytuację, albo stały się nieaktywne, albo wybuchły w zderzeniu z atmosferą. W ostatnich miesiącach nikt nie dbał o ich utrzymanie. Stacje kontrolne na ziemi opustoszały. Nie pozostał nikt, kto mógłby wysłać jakikolwiek komunikat. Trzydzieści godzin później superkomórka burzowa przekształciła się w huragan trzeciej kategorii, który przemieszczał się w stronę wybrzeży Afryki. Narodzinom tego meteorologicznego monstrum nie towarzyszył ani jeden świadek.

Nie miał więc kto ostrzec załogi niewielkiego jachtu żaglowego znajdującego się o czterysta mil na wschód, że niedługo ponad ich głowami rozpęta się piekło.2

– Co będzie na obiad? – zapytał Prit, wsunąwszy głowę pod pokład naszego „Krokodyla II”.

– Spróbuj zgadnąć – mruknąłem, uśmiechając się półgębkiem. Zerknąłem na swojego towarzysza. Niski, nieco żylasty, w zaskakująco dobrej formie jak na faceta koło czterdziestki, Wiktor Pritczenko patrzył na mnie z zejściówki swoimi wyrazistymi niebieskimi oczami. Słońce spaliło mu skórę tak bardzo, że przybrała niespotykany miedziany odcień, który mocno kontrastował z blond włosami i słomianymi wąsami.

– Tylko nie mów, że znów ryba – jęknął Wiktor. – Mam już serdecznie dość tej naszej sardynkowej diety!

– Ja też – przyznałem – ale musimy korzystać z tego, że łatwo tu coś złowić. Nie wiadomo, ile nam zajmie dotarcie na ląd ani kiedy znów będzie przepływać obok nas coś jadalnego. Poza tym, sam wiesz: żelazny zapas trzymamy na sytuacje awaryjne.

Wiktor aż oblizał się w myślach na wspomnienie kilku puszek ustawionych w niedużej szafce w głębi kabiny. Westchnął i zwrócił się w stronę pokładu, mamrocząc przy tym wiązankę ukraińskich przekleństw. Zdążył oprzeć stopę na pierwszym stopniu schodków, gdy runęła na niego potężna kula rudego futra, która pozbawiła go równowagi i przewróciła na ziemię. Przekleństwa miotane przez Ukraińca stały się głośniejsze. Na próżno usiłował złapać nadpobudliwego perskiego kota, który obserwował go z szelmowskim rozbawieniem z wysokości koi. Wiktor nie rozzłościł się jednak zbytnio – żeby wyprowadzić go z równowagi, trzeba było znacznie więcej.

– Pilnuj tego swojego cholernego kota, bo, jak Boga kocham, kiedyś wywalę go za burtę!

– Nie wierzę ci. – Nawet nie podniosłem wzroku znad niedawno złowionych makreli, które właśnie czyściłem. – W głębi duszy jesteś do niego przywiązany. Poza tym on nie jest mój. Według tego zwierzaka to ja jestem jego człowiekiem, nie on moim kotem.

Jak gdyby przytakując, rudzielec miauknął długo i dźwięcznie. Zeskoczył z koi i z gracją ruszył w moją stronę, licząc na to, że rybie wnętrzności trafią do jego miski. Pritczenko wyszedł z kabiny i zostawił mnie samego.

Spojrzałem na swoje spracowane, pokryte rybimi łuskami dłonie i nie potrafiłem powstrzymać gorzkiego śmiechu. To wszystko wciąż wydawało mi się nierealne. Ledwie półtora roku wcześniej moje życie wyglądało zupełnie inaczej. Byłem szanowanym prawnikiem, mieszkałem i pracowałem w Pontevedrze, niedużym mieście na północnym zachodzie Hiszpanii. Miałem tam swoje życie i przyjaciół – własny cholerny uroczy światek.

Ambitny dorobkiewicz, trzydziestolatek, wysoki, szczupły i przystojny – tak o mnie mówili – świat leżał u moich stóp. Złote dziecko wyżu demograficznego czy – jak z przekąsem ujmowali to moi krewni – „młodzieniec z kwiatkiem w dupie urodzony”.

Jasne, że ten mój mały świat bywał też ponury. Moja żona zginęła w idiotycznym wypadku samochodowym (czy w ogóle bywają nieidiotyczne?) jakiś czas przed pandemią i długo trwało, zanim wygrzebałem się z głębokiej czarnej jamy depresji, w którą wpadłem, nie wiedząc nawet kiedy.

Gdy nadeszła apokalipsa, zaczynałem właśnie dochodzić do siebie po katastrofalnym okresie, w którym rozpacz przygniotła mnie tak bardzo, że prawie całkowicie porzuciłem pracę, przyjaciół i rodzinę. Zadręczałem się wyrzutami sumienia i własnym niewybaczalnym błędem. Czemu, do cholery, pozwoliłem jej prowadzić w nocy i przy tak gównianej pogodzie? Przez te spowite pijacką mgłą miesiące tyle razy zaglądałem do butelki, że nabierałem już ochoty, by zajrzeć w głąb lufy. Poszłoby łatwo, szybko i – jeśli dobrze się do tego zabrać – bezboleśnie… No i wtedy właśnie pojawił się Lukullus.

Mały kot perski o rudym futrze był prezentem od mojej siostry, która martwiła się, że stoczę się na samo dno. Co, do cholery, mogło się z nią stać? Gdzie ona, do diabła, może być? Siostra bez wątpienia trafiła z prezentem, bo konieczność opieki nad zwierzęciem spowodowała, że przestałem użalać się nad sobą i wyszedłem na prostą. Ale to już stare dzieje.

Problemy nie tylko moje, ale wszystkich bez wyjątku przestały mieć jakiekolwiek znaczenie podczas tamtej zimy, kiedy w Dagestanie otworzyły się bramy piekieł. Muszę przyznać, że podobnie jak większość mieszkańców Zachodu, nigdy wcześniej nie słyszałem nawet o tej byłej radzieckiej republice, zagubionej gdzieś w Azji. Nie wiem też, czy ten karłowaty kraj dorobił się kiedykolwiek takiego pieprzonego wynalazku jak ministerstwo turystyki, ale jeśli tak było, to powinni temu resortowi przyznać jakąś (pośmiertną) nagrodę. Przez dwa ostatnie tygodnie, kiedy w świecie funkcjonowały jeszcze media, nazwa tego skrawka ziemi hen na Kaukazie była bez wątpienia najczęściej powtarzanym słowem we wszystkich zakątkach globu.

Jak było – wiadomo. Wszyscy, którzy pozostali przy życiu, znają tę historię w najdrobniejszych szczegółach. Grupa ekstremistycznych pojebów (Allah Akbar!) z leżącej po sąsiedzku Czeczenii chciała obrabować skład broni z czasów ZSRR i zdobyć środki do prowadzenia dżihadu. Napad się udał, ale łup mocno rozczarował mudżahedinów. Zamiast na kałasznikowy, granaty, wyrzutnie ręczne i taśmy z amunicją trafili na opustoszałe laboratorium z czasów radzieckich pilnowane przez dwunastu zapomnianych żołnierzy i wypełnione wyłącznie menzurkami, probówkami i lodówkami o zaplombowanych drzwiach. Rozgoryczony i wściekły czeczeński dowódca rozkazał swoim ludziom, by puścili to miejsce z dymem, łącznie z wielkimi lodówkami, które obklejono kiedyś ostrzegawczymi plakatami z napisami cyrylicą.

Był to ostatni rozkaz, jaki wydał. I bez wątpienia najgłupszy. Niecały kwadrans później on sam i wszyscy jego ludzie byli już zainfekowani wirusem TSJ, przez dwadzieścia cztery lata uśpionym wewnątrz laboratoryjnej kolby ukrytej w jednej z lodówek. Czterdzieści osiem godzin później wirus rozprzestrzenił się już w sposób niekontrolowany po terytorium Dagestanu, a w zaledwie dwa tygodnie – po całym świecie. Kiedy się to działo, partyzancki dowódca już nie żył (a ściślej mówiąc: uległ już przemianie w Nieumarłego). Nie dowiedział się więc, że swoją akcyjką rozpętał piekło na ziemi. Banda pastuchów-analfabetów, którzy nie potrafili odczytać ostrzeżenia na lodówce, wymazała ludzkość z mapy świata. Co za ironia. Co za pieprzona ironia.

TSJ rozprzestrzenił się po całej planecie i wszystko potoczyło się bardzo szybko. Niewidzialny gołym okiem więzień laboratoryjnej kolby, uwolniony przypadkiem przez nieznanego partyzanta, okazał się skurwielem najgorszego rodzaju. Był skrajnie zaraźliwy i zabójczy, a w dodatku jego kod genetyczny zaprogramowano na dalszy rozwój nawet po śmierci nosiciela.

Twórcą wirusa (tak, tak: TSJ to produkt ludzkiego umysłu) był jeden z najlepszych wirusologów, jakich wydał Związek Radziecki. Ten nieżyjący od przeszło dwudziestu lat i zapomniany dziś naukowiec odnosił w swoim czasie znaczne sukcesy jako bioinżynier. Zginął jednak w Berlinie Wschodnim podczas próby ucieczki za żelazną kurtynę. TSJ zaś, będący jego najwybitniejszym (a więc najbardziej śmiercionośnym) osiągnięciem, popadł w zapomnienie. Po śmierci twórcy wirusa stała się bowiem rzecz nieunikniona: cały projekt, którym kierował, padł ofiarą czystki. Rezultaty przeprowadzonych eksperymentów uwięziono w zabezpieczonych lodówkach. Tam oczekiwać miały, aż ktoś ponownie podejmie nad nimi pracę. Jednakże powolność radzieckiej biurokracji i późniejszy rozpad ZSRR sprawiły, że całe przedsięwzięcie pogrzebane zostało pod tonami papierów i akt i nikt nie przypomniał sobie o nim przez ponad dwie dekady. Aż do tamtego zimowego dnia.

Sytuacja zarażonych TSJ była – mówiąc delikatnie – nie do pozazdroszczenia. Umierali w konwulsjach i potwornych bólach, zbliżonych intensywnością do tych, które wywołuje wirus ebola. Owszem, po kilku godzinach podnosili się, jednak z medycznego punktu widzenia wciąż byli martwi. Przepoczwarzali się w coś na kształt agresywnych lunatyków, atakujących każdą żywą istotę napotkaną na swej drodze. Nieumarli, tak określali ich dziennikarze. Do czasu aż przestały istnieć media. Większość tych, którzy je tworzyli, szybko bowiem zasiliła opanowujące świat zastępy zarażonych.

Wszystko to spadło na mnie jak koszmar senny. Kiedy uzmysłowiłem sobie, co się dzieje, znajdowałem się w samym środku jednej z niezliczonych akcji ewakuowania ludności; ład społeczny rozpadał się z godziny na godzinę, a chaos rozprzestrzeniał się po świecie jak pożar pochłaniający suchy las. Wkrótce zamarła telekomunikacja. Nieco później rozpadowi uległy struktury rządowe. W ciągu paru tygodni od momentu, gdy wirus dotarł do Hiszpanii, było już po wszystkim. Zniknęły resztki ładu, zaraza pochłonęła prawie całą ludność. Spośród miliardów mieszkańców Ziemi uchowała się nas zaledwie garstka: kilka tysięcy walczących o przeżycie, zmuszonych do nieustannego przemieszczania się. Otaczało nas morze Nieumarłych, biernych i niezbyt inteligentnych, ale przygniatających liczebnością. Byli wszechobecni, nie potrzebowali jedzenia ani snu, a nam – ocalałym – pozostało jedno jedyne wyjście.

Uciekać.

Zanurzyłem wypatroszone makrele w wiadrze morskiej wody. Rybie wnętrzności zostawiłem kotu. Lukullus przyglądał mi się z uwagą, tak jakby się głowił, jakim cudem podanie mu jedzenia może zajmować mi aż tyle czasu.

– Voilà, jaśnie panie – powiedziałem, głaszcząc kota po grzbiecie, gdy tymczasem on pochylał się nad rybimi resztkami. – Wiem, że to niezupełnie whiskas, ale przynajmniej masz co jeść.

Lukullus przeżuwał głośno. Mlaśnięcia przeplatał pomrukami zadowolenia. Patrząc, jak pochłania rybie wnętrzności, nie byłem w stanie powstrzymać odruchu wymiotnego. Chwyciłem się przegrody i zaczekałem, aż nudności miną. Myśl o potwornej śmierci, która w ostatnich miesiącach spadła na miliony ludzi, nie dawała mi spokoju, dlatego czasem takie jak ta, błahe na pozór, codzienne sytuacje przyprawiały mnie o mdłości. Było to o tyle zrozumiałe, że przed apokalipsą mój najbliższy kontakt ze zwłokami miał miejsce przy wyborze steków w supermarkecie. Lukullus podniósł wzrok znad miski i przyglądał mi się, zdziwiony nieco bladym odcieniem, jaki przybrała moja skóra. Po chwili postąpił jednak, jak nakazuje koci savoir-vivre, i oszczędziwszy mi komentarzy, skupił się na dojadaniu swojej porcji.

Z pewnym trudem przecisnąłem się przez wąskie wnętrze „Krokodyla II” i dotarłem pod drzwi łazienki. Przed wypłynięciem nie mieliśmy czasu uzupełnić stanu zbiorników, więc słodka woda podlegała na naszym pokładzie ścisłemu racjonowaniu. Ten zbiornik, który wykorzystywaliśmy do mycia, napełniliśmy wodą prosto z oceanu. Kilka miesięcy i zawarta w niej sól sprawi, że cała instalacja sanitarna jachtu skoroduje. Chciałem jednak wierzyć, że nie będziemy musieli żeglować aż tak długo. Efekty dwóch tygodni mycia się w słonej wodzie widać było po naszych poskręcanych włosach i smużkach solnego osadu na ubraniach.

Kilkakrotnie przemyłem twarz i przejrzałem się w stłuczonym łazienkowym lustrze. Z przeciwka przyglądał mi się brunet o ostrych, kanciastych nieco rysach i gęstej czuprynie. Oczy, ciemne i głębokie, były lekko przekrwione na skutek niedoboru snu i wielotygodniowego stresu. Poprawka – wielomiesięcznego.

Moje życie stało się prawdziwą odyseją od chwili, kiedy pandemia zmusiła mnie do opuszczenia rodzinnego miasta. Najpierw uciekłem na jachcie do nieodległego Vigo, gdzie – jak słyszałem – powstał najsilniejszy punkt oporu w całej Galicii. Dotarłszy tam, przekonałem się jednak, że miasto jest już zrujnowane. Po wielu perypetiach pośród zgliszcz Vigo zaprzyjaźniłem się z Wiktorem Pritczenką, ukraińskim pilotem śmigłowców zatrudnionym przy gaszeniu pożarów lasów. Wybuch pandemii uniemożliwił mu opuszczenie Hiszpanii i odciął od domu i rodziny oddalonych o tysiące kilometrów.

Od tamtego czasu Wiktor i ja nie rozstawaliśmy się ani na moment. To, że trzymaliśmy się razem, niejednokrotnie uratowało nam obu życie. Jako zespół utorowaliśmy sobie drogę przez pełne Nieumarłych płonące ruiny Vigo. Później wspólnie kontynuowaliśmy ucieczkę z kontynentu, by ostatecznie trafić na Wyspy Kanaryjskie. Potężnym ciosem dla naszego morale było odkrycie, że „Wyspy Szczęśliwe” zmieniły się w gigantycznych rozmiarów obóz dla uchodźców. Zjeżdżali się tam ludzie z całego świata, a wojsko reglamentowało żywność i żelazną ręką pilnowało porządku. W powietrzu wisiała wojna domowa.

Wreszcie w obawie o własne życie postanowiliśmy płynąć dalej. Odległość dzielącą nas od Wysp Zielonego Przylądka uznaliśmy za możliwą do pokonania bez większych przeszkód. Co ważne, miejsce to od zawsze było zakątkiem oddalonym od cywilizacji i słabo zaludnionym. Mocno wierzyliśmy, że zaraza tam nie dotarła. Wyspy miały stać się naszym małym rajem, który pozwoli zacząć życie na nowo.

Zwłaszcza że teraz była ze mną Lucía.

Wyszedłem z łazienki i przecisnąłem się pomiędzy zamontowanym na środku stołem a podstawą masztu, która przechodziła pod powierzchnię pokładu i docierała aż do głębokiej części kilu. Drzwiczki prowadzące do dziobowej części kabiny były uchylone. Leżąca na koi Lucía spała głęboko. Nie miała na sobie nic oprócz bikini w kwiatowy wzór. Jedna ręka zwisała jej swobodnie ze skraju łóżka. W dłoni nadal miała stary numer magazynu o modzie. Od jego wydrukowania minęło sporo czasu, ale i tak stanowił trzon naszej pokładowej biblioteki, która składała się poza tym z podręcznika do nawigacji i połówki czasopisma sportowego, użytej dawno temu przez właściciela jachtu do podparcia baniaków w zęzie.

Lucía dołączyła do naszego wąskiego składu kilka tygodni po tym, kiedy Prit i ja się poznaliśmy. Pośród chaosu, który towarzyszył ewakuacji głównych skupisk ludności, dziewczyna została odcięta od rodziny.

Zagubiona i przestraszona schroniła się ostatecznie w piwnicy szpitala, gdzie okopana jak żołnierz na froncie dotrwała do chwili, kiedy wpadliśmy na nią my dwaj. Momentalnie, nie wiedząc nawet zbyt dobrze, jak to się stało, Lucía i ja pokochaliśmy się całym sercem. Pomimo różnicy wieku wynoszącej paręnaście lat.

Bez wątpienia, pomyślałem, lekko się uśmiechając, świat się mocno zmienił. Większość tych zmian to jeden wielki syf, trudno się nie zgodzić. Są jednak sytuacje takie jak moje spotkanie z tą dziewczyną, które sprawiają, że naprawdę się cieszę z tego durnego ataku w Dagestanie.

Mimo bezładu, chaosu, śmierci i zniszczenia, które spadły na świat z powodu cholernego partyzanckiego wyskoku, pewne rzeczy nie zmieniły się ani trochę. Ludzie wciąż potrafili być brutalni, egoistyczni i niebezpieczni, a jeśli wymagały tego okoliczności, mordowali z zimną krwią. Jednocześnie nadal śmiali się, śpiewali, oddawali marzeniom i – jeśli między nimi zaiskrzyło – zakochiwali się.

Zwłaszcza gdy pojawiał się ktoś taki jak Lucía.

Przed pandemią do dziewczyn o jej urodzie faceci ustawiali się w kolejkach. Dziś byłoby tak samo, poprawiłem się natychmiast. Sęk w tym, że przytłaczająca większość mężczyzn uległa zarażeniu i zwyczajnie nie bardzo było na kim robić wrażenia.

Lucía była wysoka, smukła i miała nieziemsko długie nogi. Jej czarne włosy okalały twarz o regularnych rysach, wystających kościach policzkowych i skrzących się zielonych oczach. Ten prowokujący i zmysłowy typ urody spotyka się przeważnie u kobiet, które właśnie przestały być nastolatkami. Ciało osiemnastoletniej już dziewczyny przywodziło na myśl dzikie koty, zwłaszcza gdy tak jak teraz leniwie się przeciągała.

Starając się jej nie przestraszyć, zbliżyłem się i delikatnie pocałowałem jej włosy. Lucía westchnęła i odwróciła się, nie otwierając oczu.

– Co jest? – spytała nieprzytomnym głosem. – Zaczyna się moja wachta?

– Nie, kochanie – szepnąłem, gładząc jej długie nogi.

Lucía spędziła na pokładzie ostatnią ćwiartkę nocnej wachty i spała dopiero od czterech godzin. Teoretycznie każde z nas powinno czuwać tyle samo czasu, ale Prit i ja widzieliśmy, że dziewczyna jest już u kresu wytrzymałości fizycznej. Staraliśmy się więc urywać z jej wachty chociaż po parę godzin. Lucía nie była głupia, świetnie zdawała sobie z tego sprawę i w głębi duszy była nam wdzięczna za ten gest. Wyczerpanie dawało się we znaki nam wszystkim, ale Prit i ja mieliśmy większy zapas sił. Przynajmniej na razie.

– Śpij dalej. Masz jeszcze ponad trzy godziny.

– Czemu tak tu czuć rybą? – spytała nagle Lucía, marszcząc nos.

– Zgadnij, jakie dziś mamy danie dnia! – odpowiedziałem z lekkim zażenowaniem, próbując jednocześnie ukryć pod narzutą na koi swoje oblepione rybimi łuskami dłonie.

– Fuuu! – Dziewczyna odwróciła się i zakryła twarz poduszką. Dokładnie w tej samej chwili jachtem mocno szarpnęło. Najwyraźniej w kadłub uderzyła nieco większa fala. Pomyślałem, że skoro czeka nas noc na wzburzonym oceanie, to należy jak najszybciej zakończyć temat obiadu, a zająć się przygotowywaniem takielunku.

– Skoro pytasz – ciągnąłem bezlitośnie – to powiem ci, że wahałem się, czy przygotować wołowinę à la Wellington na porto, podaną z opiekanymi ziemniakami, czy po prostu gotowane makrele bez dodatków. Wiem, że tak naprawdę ty i Wiktor cenicie sobie prostotę, więc skłoniłem się ku lżejszej opcji i…

– Przymknij się wreszcie albo ja cię uciszę! – Zacisnęła lekko dłonie na mojej szyi i wpatrywała się we mnie swoimi wielkimi zielonymi oczami.

Kolejne szarpnięcie spowodowało, że straciłem równowagę i upadłem na Lucíę. Poczułem dotyk jej piersi na swoim nagim torsie. Pocałowała mnie, a moje usta na kilka błogich sekund wypełnił gorący smak jej śliny. W moich spodniach coś drgnęło i miałem wrażenie, że temperatura w kabinie skoczyła nagle o kilka stopni.

– Może dziś zaczniemy od deseru? – szepnąłem Lucíi do ucha, przesuwając dłoń w stronę kokardki przytrzymującej górę bikini.

W odpowiedzi dziewczyna zalotnie skubnęła mnie w szyję i wygięła plecy w taki sposób, by ułatwić mi zdjęcie jej stanika. Wtem kolejne uderzenie fali rzuciło gwałtownie kadłubem „Krokodyla II”. Było tak mocne, że oboje potoczyliśmy się na gródź na prawej burcie. Uderzyłem plecami o wystający kant i na moment aż odebrało mi dech. Stało się zadość staremu marynarskiemu porzekadłu, które mówi, że zawsze gdy jesteś do czegoś odwrócony tyłem, nadziejesz się na jedyną część mogącą zrobić ci krzywdę.

– Wszystko w porządku? – Lucía starała się nie wybuchnąć śmiechem. – Myślałam, że nie o to ci chodziło, kiedy mówiłeś, że…

– Nie o to, uwierz – jęknąłem, sięgając ręką do podstawy pleców. Bolało, jakby ktoś wbił mi czekan w kręgosłup. – Co, do kurwy nędzy, Wiktor wyprawia tam na górze?

Odpowiedziały mi ponaglające nawoływania z pokładu.

– Chodźcie tu szybko! Musicie to zobaczyć!

Zeskoczyłem natychmiast z koi i rzuciłem się w stronę wyjścia z kabiny. Przechodząc pospiesznie przez mesę, spostrzegłem mimochodem, że wiaderko, do którego włożyłem ryby, poleciało na podłogę. Lukullus bacznie przyglądał się teraz wypatroszonym makrelom, które w rytm coraz to mocniejszych uderzeń fal prześlizgiwały się z jednej burty na drugą. Ale nie to było teraz moim największym zmartwieniem. Pognałem po schodkach na górę i wystawiłem głowę nad pokład.

Na widok rozgrywającego się wokół spektaklu rozdziawiłem usta ze zdumienia. Ostatni raz wyszedłem z kabiny dwie godziny wcześniej, żeby złowić makrele, które teraz walały się po podłodze mesy. Niebo, na którym jeszcze niedawno nie było nawet jednej chmurki (jak co dzień, odkąd opuściliśmy Teneryfę), zmieniło się w groźnie wyglądającą białawą mozaikę.

Nad naszymi głowami przemieszczały się prędko rzędy chmur grupujących się i łamiących szyk w sposób całkowicie chaotyczny. Ocean, jeszcze przed chwilą spokojny, pokrywały grzywy fal, które uderzały bezładnie o kadłub jachtu, nie trzymając się żadnego logicznego rytmu. Zwróciłem się do wiatru i krew odpłynęła mi z twarzy. Całą linię horyzontu zasnuła czerń. W zasięgu wzroku nie było najmniejszego choćby przejaśnienia. Co kilka sekund złowieszczą kotarę czarnych chmur rozświetlał błysk dziesiątek niewidocznych z tej odległości błyskawic. To monstrum było o wiele, wiele potężniejsze niż jakikolwiek sztorm, który widziałem do tej pory.

Przysiadłem w kokpicie i rzuciłem okiem na barometr. Tak jak podejrzewałem, poziom słupka rtęci był bardzo niski. Tempo dalszego opadania widzieliśmy gołym okiem.

Przełknąłem ślinę. Przez moment chciałem wierzyć, że to wszystko okaże się tylko koszmarnym snem. Słyszałem wcześniej o załamaniach ciśnienia, ale nie sądziłem, że kiedykolwiek zobaczę coś takiego na własne oczy, a już na pewno nie w takich okolicznościach: setki mil od najbliższego portu, na starym jachcie o zdezelowanym takielunku.

– Co to, do cholery, jest, kapitanie? – To, że miałem patent żeglarski, w oczach Wiktora automatycznie czyniło mnie wilkiem morskim. Fakt, że ten kwitek uprawniał mnie wyłącznie do prowadzenia małych jachtów, i to, że nigdy wcześniej nie oddaliłem się od brzegu na więcej niż trzy mile, wcale Ukraińca nie obchodziło. Ja sam byłem jednak przerażony.

– Nie jestem pewien – zacząłem, jednocześnie bardzo energicznie kręcąc rollerem spinakera – ale jeśli moje obawy się potwierdzą, możemy mieć poważne kłopoty.

– Jak poważne? – Ukrainiec rzucił się do pomocy w zwijaniu żagla.

– To wygląda naprawdę źle, Wiktor – odpowiedziałem cicho, patrząc na niego z powagą.

Lucía wychyliła się przez luk i słuchała z szeroko otwartymi oczami, bacznie obserwując ścianę chmur, która szybko przemieszczała się w naszym kierunku.

– Bardzo chciałbym się mylić, ale jeśli jest tak, jak mi się wydaje… to za mniej niż dwie godziny może być po nas.3

Gdyby to wszystko działo się przed apokalipsą, superkomórka burzowa przemieszczająca się ku wybrzeżom Afryki natychmiast zostałaby poddana wnikliwemu nadzorowi. Ktoś w Ośrodku Wykrywania Huraganów sięgnąłby po sporządzaną na początku każdego roku alfabetyczną listę i na jej podstawie „ochrzcił” rodzący się huragan. „Edna” – na to imię padłby wybór. Swoją drogą, brzmi całkiem nieźle. Stosowanie tego rodzaju nazewnictwa, po pierwsze, ułatwiało proces śledzenia, a po drugie, pozwalało dziennikarzom telewizyjnym nadać relacjom nieco dramatyzmu, gdy wiatr docierał do lądu. Huragan mający imię można było opisywać tak, jakby był nie efektem kumulacji niskiego ciśnienia, ale nomadyczną istotą o wolnej woli, żądną destrukcji i podłą. Rzecz jednak w tym, że teraz nie było już nikogo, kto mógłby się tym wszystkim zająć.

Kiedy na wysokości Casablanki Edna dotarła ostatecznie do stałego lądu, nikt nie miał szansy ocenić skali zniszczeń, które dotknęły to, co pozostało jeszcze z miasta. Huragan pogrzebał pod gruzami tysiące Nieumarłych. Bez świadków.

Nikt również nie obserwował dziesięciokrotnie potężniejszej furii żywiołu na pełnym morzu, gdy Edna szalała jeszcze setki mil od brzegu.

Nikt poza trzema osobami.4

– Uważaj, Wiktor! – Ledwie zdążyłem wykrzyczeć te słowa, gdy fala rozmiarów dwukondygnacyjnego budynku runęła na naszego zdezelowanego „Krokodyla II”. Uderzenie było tak potężne, że takielunek wydał dźwięk podobny do jęku, a maszt niebezpiecznie wygiął się ku prawej burcie. Cały pokład zniknął na moment pod wodą, a ja pomyślałem, że jacht zaraz się przewróci. Przez chwilę naprawdę sądziłem, że właśnie wybiła nasza ostatnia godzina.

Otarłem twarz z zalewającej mi oczy słonej wody i wbiłem wzrok w dziobową część jachtu. Jeszcze kilka sekund wcześniej majaczyła tam sylwetka Ukraińca, który starał się chwycić łopoczący róg żagla wyrwany z właściwego położenia przez potężny szkwał. Pośród uderzeń wiatru w mgławicy wodnego pyłu z trudem wypatrzyłem Pritczenkę. Miał na sobie sztormiak, a linka bezpieczeństwa łączyła jego pas z okuciem na pokładzie. Ukrainiec kasłał i parskał jak topiący się pies. Uderzenie fali rzuciło nim o maszt, ale szczęśliwy traf sprawił, że kamizelka ratunkowa, którą miał na sobie, wytłumiła siłę uderzenia. Gdyby ściana wody rzuciła nim czterdzieści centymetrów dalej od masztu, prawdopodobnie wypadłby za burtę.

– Jesteś cały, Wiktor?… Odpowiedz, do cholery! – Złożyłem dłonie w trąbkę, żeby mój głos dotarł do dziobu. Wycie wiatru było jednak tak donośne, że znajdujący się ledwie kilka metrów ode mnie Prit i tak nie był w stanie nic usłyszeć. Musiał jednak odgadnąć, czego chcę się dowiedzieć, bo mimo wycieńczenia uniósł ręce nad głowę i skierował kciuki ku górze.

Huragan bezlitośnie miotał nami już od sześciu godzin i wydawało mi się naprawdę zdumiewające, że dotąd nie zatonęliśmy. Okazji było co najmniej kilkanaście. Nasz jacht nie został zbudowany z myślą o stawianiu czoła takim warunkom pogodowym. Nawet gdy lśnił nowością tuż po opuszczeniu stoczni, nie był gotowy na takie wyzwania. A cóż dopiero teraz, w tak opłakanym stanie!

Pierwszą oznaką tego, że sprawy zmierzają w złą stronę, było to, że straciliśmy foka. W drugiej godzinie naszej walki z huraganem żagiel rozdarł się z trzaskiem i odfrunął niesiony potężnym szkwałem, wyglądając jak peleryna czarownicy lecącej na miotle. Od tego momentu zmagaliśmy się z żywiołem, mając do dyspozycji tylko zrefowany grot. Staraliśmy się wyprzedzać fale, z których każda mogła nas dosłownie pożreć. Straciłem poczucie czasu. Po tylu godzinach walki o utrzymanie kursu i siłowania się z kołem sterowym miałem zdrętwiałe ręce. Naszą jedyną szansą na przetrwanie było utrzymywanie się w osi wiatru i nadchodzących fal. „Krokodyl II” z godną podziwu dzielnością wspinał się na kolejne monstrualnych rozmiarów wodne góry atakujące nas od strony rufy. Raz po raz jacht wędrował po nabrzmiewającej powierzchni wody, by ostatecznie dotrzeć na sam grzbiet fali zwieńczony brudną, pienistą grzywą. Gdy znajdowaliśmy się w tym punkcie, kadłub był w całości wystawiony na pęd wiatru, co sprawiało, że łódź natychmiast parła ku krawędzi załamania fali. Następnie, pośród ogłuszającego łoskotu wytwarzanego przez tysiące ton pędzącej wody, pikowała po przeciwnej stronie wodnego spiętrzenia, zmierzając wprost na dno zagłębienia powstającego między dwiema potężnymi falami. Dotarłszy na sam dół, jacht wbijał się dziobem w wodę jak widelec w rozgrzane masło. Na kilka sekund znajdowaliśmy się wtedy w kotlinie pomiędzy dwiema górami wody, gdzie panowała całkowita cisza. Chwilę później kolejna fala unosiła rufę „Krokodyla II” i cały cykl rozpoczynał się na nowo. I tak raz po raz przez sześć godzin, które zdawały się trwać całą wieczność.

Koniec mógł być tylko jeden. Czułem, że prędzej czy później musi nadejść zdradziecka boczna fala, która rzuci jachtem o kilka stopni na bakburtę lub na sterburtę i sprawi, że znajdując się w kotlinie pomiędzy falami, ustawi się bokiem. Wtedy zaś kolejna nadchodząca ściana wody niechybnie przewróci go do góry dnem.

Z rozmyślań tych wyrwał mnie paskudnie brzmiący trzask. U podstawy masztu pojawiła się rysa. Jej szerokość była nie większa niż linii narysowanej długopisem, jednak po chwili z przerażeniem zauważyłem, że po każdym dotarciu jachtu na szczyt fali szczelina staje się coraz szersza i dłuższa. Oceniłem szybko, że maszt wytrzyma jeszcze najwyżej kilka minut, a potem po prostu oderwie się od pokładu.

– Prit! Prit!!! – wrzasnąłem rozpaczliwie, jednocześnie gwałtownie gestykulując i wskazując na maszt. – Wanty i sztag! Trzeba je natychmiast odciąć!

W pierwszej chwili Ukrainiec najwyraźniej nie zrozumiał, o co mi chodzi. W ułamku sekundy zorientował się jednak, jak poważna jest sytuacja. Jeśli maszt runie i wypadnie za burtę, w dalszym ciągu będzie przymocowany do kadłuba jachtu grubymi linkami ze stalowego splotu, które wcześniej utrzymywały go w pozycji pionowej. Ciągnąc dodatkowy balast w postaci masztu i większości takielunku, „Krokodyl II” natychmiast straci sterowność i będzie po nas.

Prit nie był może urodzonym żeglarzem, ale bez wątpienia był to facet konkretny i przytomny. Jego świetny refleks nieraz ratował mu skórę w okolicznościach, w których miliony osób straciły życie. Ukrainiec błyskawicznie rzucił się w stronę najbliższej stalowej linki i czubkiem noża próbował oderwać od pokładu okucie, w którym była zakotwiczona. Żyły na jego szyi nabrzmiały, gdy z całych sił starał się podważyć metalowy element. Po chwili pomimo świstu wiatru nawet ja usłyszałem odgłos pękającego metalu. Czubek ostrza ułamał się i ugrzązł zaklinowany w pokładzie.

– Nic z tego! – krzyknął Wiktor, wyrzucając za siebie bezużyteczny, złamany nóż. – Nie dam rady podważyć tego cholerstwa!

Przeszył mnie zimny dreszcz. Było po nas. Mieliśmy przejebane. Kompletnie przejebane.

Nagle poczułem na plecach mocne klepnięcie. Nie puszczając steru, odwróciłem się i zobaczyłem Lucíę, która właśnie wyszła na pokład. Dziewczyna, tak jak my, włożyła kamizelkę ratunkową, ale nie miała na sobie sztormiaka. W efekcie wystarczyło kilkanaście sekund, by pył wodny i fale wdzierające się od rufy przemoczyły ją do cna. Lucía wyglądała jednak tak, jakby nie robiło to na niej najmniejszego wrażenia. Musiała słyszeć naszą rozmowę, a pomimo to w jej oczach połyskiwały niezłomność i determinacja, by utrzymać się przy życiu.

– Spróbujcie tym! – krzyknęła mi do ucha, jednocześnie wsuwając w moją dłoń coś ciężkiego i podłużnego.

Zacisnąłem palce na przedmiocie, który mi podała. Zorientowałem się natychmiast, że to jeden z dwóch karabinów automatycznych HK, które mieliśmy na pokładzie. Pomysł Lucíi był dobry, choć trudny do zrealizowania. Nie pozostawało nam jednak nic innego niż spróbować. Lepszego wyjścia po prostu nie mieliśmy.

– Będziesz musiała sama strzelić! – wykasłałem z trudem; do gardła wlał mi się właśnie tuzin kubłów słonej wody przyniesionej przez kolejną potężną falę. – Ja muszę trzymać kurs! Jak już uwolnisz achtersztag, podaj broń Wiktorowi. Niech on odstrzeli liny na dziobie!

Lucía skinęła głową i zwróciła się w stronę okucia umieszczonego na rufie, tuż powyżej płetwy sterowej. Wiatr wiał jej teraz prosto w twarz, a jej oczy zalewały strumienie słonej wody.

– Spokojnie, mała. Nie bój się – wymamrotałem bardziej do siebie samego niż do niej.

Po raz kolejny znaleźliśmy się na szczycie fali. Wiatr uderzał teraz w kadłub z całą mocą, a maszt wydawał coraz bardziej niepokojące dźwięki. Widać było, jak odrywają się od niego kolejne podłużne kawałki włókna węglowego. Pęknięcie u podstawy miało już szerokość palca. Takielunek wydawał odgłosy przywodzące na myśl krzyk bólu – obciążenie, z jakim się teraz zmagał, znacznie przewyższało założone przez producenta maksimum. Każda kolejna minuta żeglugi mogła być ostatnią. Łodzią gwałtownie szarpnęło, gdy niesiona wyjątkowo silnym uderzeniem wiatru docierała na sam czubek potężnej fali. Ułamek sekundy później, pośród ryku fal i kaskad piany, jacht runął w dół wodnego urwiska.

Przez może dwie sekundy miało się wrażenie, że wiatr ustał. „Krokodyl II” trafił w zagłębienie powstałe między dwiema gigantycznymi, ponadtrzydziestometrowymi falami, by na krótką chwilę znaleźć tam schronienie przed szkwałami. W ciągu tej jednej, jakże nierzeczywistej chwili panowały całkowita cisza i spokój – do tego stopnia, że wyraźnie słychać było, jak krople deszczu uderzają o pokład. I na taki właśnie moment czekała Lucía! Spokojnym ruchem oparła kolbę na ramieniu i wymierzyła w śrubę utrzymującą achtersztag. Pociągnęła za spust.

Ustawiony na tryb automatyczny HK zdawał się w jej rękach żyć własnym życiem. Dziewczyna ledwie radziła sobie z potężnym odrzutem towarzyszącym wystrzałom. Wraz z pojawianiem się w rufie jachtu kolejnych dziur po kulach spadał na nas coraz gęściejszy deszcz drzazg i odłamków drewna tekowego, włókna szklanego i rozgrzanego metalu. Wreszcie dwa naboje trafiły w element mocujący stalową linę do pokładu.

Wszystko potoczyło się teraz bardzo szybko. Gruba stalowa linka była tak przeciążona wskutek potężnego naporu wiatru na żagiel, że pod wpływem uderzenia naboju kaliber 5,56 mm zaczęła się natychmiast rwać.

– Uwaga! – zdążyłem krzyknąć, puszczając jednocześnie ster i przewracając Lucíę na pokład. Pociągnąłem ją w dół i osłoniłem własnym ciałem na ułamek sekundy przed tym, jak stalowa linka pękła z głośnym trzaskiem, a jej uwolniony koniec wystrzelił w powietrze niczym zabójczy bat.

Luźny koniec tego stalowego bicza przeszył powietrze dokładnie w miejscu, gdzie jeszcze sekundę wcześniej znajdowała się głowa Lucíi. Następnie z wielką siłą uderzył w nadbudówkę i wzbił w powietrze deszcz drzazg i kawałków potłuczonego pleksiglasu. Uszkodziwszy okno i drzwi jachtu, stalowa lina na nowo wystrzeliła w górę, wijąc się przy tym w powietrzu jak rozwścieczona kobra. Wiatr cisnął ją teraz na drugą stronę masztu, wskutek czego ostry metal achtersztagu naderwał zrefowanego grota. Zrozumiałem w tym momencie, że Wiktor nie będzie mieć żadnych szans, by odciąć stalowe linki w części dziobowej. Wyręczyć go w tym miał jednak zaraz sam huragan.

Gdy jacht po raz kolejny znajdował się na szczycie fali, od strony rufy przyszedł wyjątkowo potężny szkwał. Maszt, osłabiony godzinami walki z żywiołem, dał ostatecznie za wygraną i runął. Pęknięcie u jego podstawy zmieniło się w ziejącą czarną dziurę, a pokład zasypały odłamki włókna węglowego. Towarzyszący temu wszystkiemu donośny trzask przyprawił mnie o zgrzytanie zębów. Byliśmy świadkami czegoś, co przydarza się niewielu żeglarzom. Jeszcze mniej jest zaś tych, którzy mogli o takim przeżyciu później opowiedzieć. Maszt jachtu uniósł się w powietrze ciągnięty monstrualną siłą huraganowego wiatru, ale wciąż przymocowany do poszycia jachtu sztagiem na dziobie. Przez kilka sekund pozostawał w powietrzu utrzymywany przez stalową linę i wyglądał jak dziwaczny latawiec, dzieło szalonego rzemieślnika. Po chwili jednak sztag nie wytrzymał. Poczuliśmy szarpnięcie, po czym maszt odleciał niesiony huraganem w deszcz i nawałnicę. W końcu runął do wody, pogrzebany przez dwie potężne fale, które właśnie wyprzedzały nas z prawej burty.

Byliśmy o włos od śmierci, ale przeżyliśmy. Nasza sytuacja jednak nadal wcale nie wyglądała dobrze.

– Lepiej schowajcie się do środka! – przekrzykując wycie wiatru, zaproponowałem Lucíi i Wiktorowi. – Tu nie macie już nic do roboty!

– Takiego wała! – odpalił bez namysłu Pritczenko, pomagając mi się podnieść. – Jeśli już mam się utopić, to wolę być tu niż zamknięty w tej wannie!

– Prit… – Zacisnąłem pięści, starając się zapanować nad emocjami. Pozostawanie na pokładzie było zwyczajnie niebezpieczne, wiedziałem jednak, że Ukrainiec potrafi być naprawdę nieprzejednany, kiedy się uprze. – Kurwa mać, właź do środka! Na pokładzie jest zbyt niebezpiecznie!

– Jaja sobie robisz? Nie ruszę się stąd!

– Właź do środka, uparty Rusku!

– Przecież mówię, że nie wejdę! I jestem Ukraińcem, nie Rosjaninem!

W tym momencie naszą sprzeczkę przerwała Lucía. Wystawiła głowę z kabiny, uchylając strzaskane drzwi zejściówki, i starczyło spojrzeć na wyraz jej twarzy, by zorientować się, że coś jest nie tak.

– W kabinie są dwa przecieki – powiedziała słabym głosem, starając się opanować strach. – Toniemy.

No zajebiście, tego nam tylko brakowało, pomyślałem. W starym kadłubie jachtu musiały być jakieś mikrouszkodzenia. I w sumie trudno się dziwić – w końcu spędził on Bóg wie ile czasu wystawiony na działanie słońca w zapomnianej sportowej marinie. Po miesiącach i miesiącach obkurczania się i rozszerzania pod wpływem temperatury jakiś pęcherzyk powietrza zabłąkany między warstwami poszycia w końcu wystrzelił, i tak we włóknie kadłuba zaczęła tworzyć się szczelinka. Teraz, w samym środku sztormu, to mikropęknięcie postanowiło bez uprzedzenia zwiększyć swój rozmiar. Woda przedostawała się do środka przez nieszczelność znajdującą się gdzieś poniżej linii zanurzenia. Nie wiedziałem, w jakim tempie wdziera się do kadłuba, ale było jasne, że w ciągu kilku minut, godzin lub najwyżej paru dni (wszystko zależy od rozmiaru nieszczelności, matołku; wiedziałbyś to, gdybyś miał więcej pojęcia o żeglarstwie) jacht po prostu musi zatonąć.

Łódź straciła maszt, mieliśmy nieznanej wielkości przeciek i znajdowaliśmy się w samym środku najgorszego sztormu, jaki widziałem w mojej żeglarskiej karierze. Cudownie. Po prostu, kurwa, wspaniale! Na co nam ci wszyscy Nieumarli? Wyszło na to, że ja sam wystarczyłem, żeby ukatrupić nie tylko samego siebie, ale też tych, którzy byli ze mną.

– To pewne? – spytał Prit głosem dławionym przez strach. – Faktycznie toniemy?

– Nie – skłamałem. – To tylko woda, która wlała się przez stłuczone bulaje. Ale na wszelki wypadek uruchom pompę awaryjną.

– Ja to zrobię – powiedziała Lucía.

Wziąłem dłoń dziewczyny w swoją i uścisnąłem. W oczach Lucíi malował się lęk, ale jednocześnie widać też w nich było ogromny spokój – efekt uboczny wszystkich cierpień, które spadły na nią w ciągu ostatnich miesięcy. Jeśli mieliśmy zginąć, to było jasne, że Lucía nie pokłoni się śmierci, tylko przyjmie ją, patrząc jej prosto w oczy. Ba, jeszcze splunie jej w twarz!

Musiałem powiedzieć Wiktorowi prawdę. Jacht mógł pójść na dno w ciągu paru minut i miałem obowiązek powiedzieć o tym Ukraińcowi. Zwróciłem się w jego stronę, ale nim zdążyłem się odezwać, mój stary druh odgadł, o co chodzi. Wystarczyło, że spojrzał mi w oczy.

– Mamy przejebane, tak?

Nie odpowiedziałem. Mój wzrok utkwiony był w horyzont, gdzie w piekielnym spektaklu morze splatało się z wodami oceanu. Już od iluś godzin nie miałem poczucia czasu, ale było chyba koło północy. Wszechobecne fale i morska piana w połączeniu z panującą ciemnością ograniczały widoczność do jakichś stu–dwustu metrów. Ponadto jachtem rzucało tak mocno, że było fizyczną niemożliwością utrzymanie wzroku w jednym punkcie. Przez chwilę jednak, przez jedną, nędzną, krótką chwilkę, wydawało mi się, że widzę coś w oddali. Przetarłem oczy i starałem się ponownie odszukać wzrokiem to coś. Po chwili wzburzone morze znów uniosło nas ku górze. Znaleźliśmy się na szczycie kolejnej fali. Jacht był teraz na znacznej wysokości i udało mi się znów zobaczyć źródło moich nadziei. Nie było najmniejszych wątpliwości.

Po zawietrznej, o mniej niż pół mili morskiej od nas, widać było zielone światło.
mniej..

BESTSELLERY

Kategorie: