Facebook - konwersja
Czytaj fragment
Pobierz fragment

BHP na budowie - ebook

Wydawnictwo:
Data wydania:
Grudzień 2013
Format ebooka:
EPUB
Format EPUB
czytaj
na czytniku
czytaj
na tablecie
czytaj
na smartfonie
Jeden z najpopularniejszych formatów e-booków na świecie. Niezwykle wygodny i przyjazny czytelnikom - w przeciwieństwie do formatu PDF umożliwia skalowanie czcionki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jej wielkości do kroju i rozmiarów ekranu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na czytniku
Czytanie na e-czytniku z ekranem e-ink jest bardzo wygodne i nie męczy wzroku. Pliki przystosowane do odczytywania na czytnikach to przede wszystkim EPUB (ten format możesz odczytać m.in. na czytnikach PocketBook) i MOBI (ten fromat możesz odczytać m.in. na czytnikach Kindle).
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na smartfonie
Aby odczytywać e-booki na swoim smartfonie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. iBooks dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Czytaj fragment
Pobierz fragment
Produkt niedostępny.  Może zainteresuje Cię

BHP na budowie - ebook

Książka przedstawia wszelkie nieprawidłowości, zagrożenia związane z pracami na budowie, a także bezpieczne metody ich wykonywania. Jest to doskonałe źródło informacji, wskazówek, gotowych rozwiązań, jak bezpiecznie organizować stanowiska pracy na budowie, zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Książka jest również bazą wiedzy, którą można wykorzystać w czasie prowadzenia szkoleń stanowiskowych bhp na budowie.

Kategoria: Inne
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-269-2598-6
Rozmiar pliku: 5,2 MB

FRAGMENT KSIĄŻKI

Wstęp

Budownictwo od lat jest w czołówce najbardziej wypadkogennych gałęzi gospodarki. To branża charakteryzująca się bardzo wysokim poziomem ryzyka zawodowego. Analiza wypadków na placach budów wskazuje, że w budownictwie najwięcej wypadków jest związanych z wykonywaniem różnych prac na wysokości. Co roku w wyniku zaniedbań, nieprzestrzegania przepisów i zasad bhp, nieużywania środków ochrony indywidualnej na placach budów ginie kilkadziesiąt osób. Mamy nadzieję, że niniejsze opracowanie pomoże we właściwej organizacji procesu pracy, organizowaniu stanowisk pracy zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy i wpłynie na podniesienie poziomu bezpieczeństwa na prowadzonych przez Państwach budowach.1. Obowiązki i uprawnienia uczestników procesu budowlanego

Przepisy prawa budowlanego wymieniają następujących uczestników procesu budowlanego:

– inwestor,

– inspektor nadzoru inwestorskiego,

– projektant,

– kierownik budowy (kierownik robót).

Na uczestnikach procesu budowlanego ciążą prawa i obowiązki wynikające zarówno z przepisów prawa budowlanego, jak i prawa pracy, a w szczególności przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Na osobach tych ciąży m.in. obowiązek organizowania i prowadzenia prac na budowie zgodnie z zasadami i przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy, zapewnienia na budowie właściwego stanu bhp, a także egzekwowania przestrzegania zasad i przepisów bhp.

Inwestor

Do obowiązków inwestora należy zorganizowanie procesu budowy z uwzględnieniem zawartych w przepisach zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, a w szczególności zapewnienie:

1) opracowania projektu budowlanego i innych potrzebnych projektów,

2) objęcia kierownictwa budowy przez kierownika budowy,

3) opracowania planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.

Inwestor może również ustanowić inspektora nadzoru inwestorskiego na budowie, a także może zobowiązać projektanta do sprawowania nadzoru autorskiego.

Organ administracji budowlanej może w decyzji o pozwoleniu na budowę nałożyć na inwestora obowiązek ustanowienia inspektora nadzoru inwestorskiego, a także zapewnienia nadzoru autorskiego m.in. w zakresie bhp w przypadkach uzasadnionych wysokim stopniem skomplikowania obiektu lub robót budowlanych.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Inwestor jest obowiązany zawiadomić o zamiarze rozpoczęcia robót budowlanych właściwego inspektora pracy, na 7 dni przed rozpoczęciem budowy lub rozbiórki, na której przewiduje się wykonywanie robót budowlanych trwających dłużej niż 30 dni roboczych i jednoczesne zatrudnienie co najmniej 20 osób albo na której planowany zakres robót przekracza 500 osobodni.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Projektant

Do podstawowych obowiązków projektanta należą m.in.:

1) opracowanie projektu budowlanego w sposób zgodny z ustaleniami określonymi w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wymaganiami ustawy, przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej,

2) sporządzenie informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia ze względu na specyfikę projektowanego obiektu budowlanego, uwzględnianej w planie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia,

3) wyjaśnianie wątpliwości dotyczących projektu i zawartych w nim rozwiązań,

4) uzyskanie wymaganych opinii, uzgodnień i sprawdzeń rozwiązań projektowych w zakresie wynikającym z przepisów (np. odstępstw dotyczących oświetlenia światłem dziennym, usytuowania poziomu podłogi pomieszczeń pracy poniżej terenu otaczającego projektowany obiekt budowlany).

Projektant w trakcie realizacji budowy ma prawo:

1) wstępu na teren budowy i dokonywania zapisów w dzienniku budowy dotyczących jej realizacji;

2) żądania wpisem do dziennika budowy wstrzymania robót budowlanych w razie

a) stwierdzenia możliwości powstania zagrożenia,

b) wykonywania ich niezgodnie z projektem.

Inspektor nadzoru inwestorskiego

Do podstawowych obowiązków inspektora nadzoru inwestorskiego należą m.in.:

1) reprezentowanie inwestora na budowie przez sprawowanie kontroli zgodności jej realizacji z projektem i pozwoleniem na budowę, przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej,

2) sprawdzanie jakości wykonywanych robót i wbudowanych wyrobów budowlanych, a w szczególności zapobieganie zastosowaniu wyrobów budowlanych wadliwych i niedopuszczonych do stosowania w budownictwie.

Inspektor nadzoru inwestorskiego ma prawo:

1) wydawać kierownikowi budowy lub kierownikowi robót potwierdzone wpisem do dziennika budowy polecenia dotyczące m.in. usunięcia nieprawidłowości lub zagrożeń,

2) żądać od kierownika budowy lub kierownika robót wstrzymania dalszych robót budowlanych, w przypadku gdyby ich kontynuacja mogła wywołać zagrożenie bądź spowodować niedopuszczalną niezgodność z projektem lub pozwoleniem na budowę.

Kierownik budowy (kierownik robót)

Kierownik budowy jest zobowiązany przed rozpoczęciem budowy sporządzić lub zapewnić sporządzenie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, na podstawie sporządzonej przez projektanta informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, z uwzględnieniem specyfiki obiektu budowlanego i warunków prowadzenia robót budowlanych, w tym planowanego jednoczesnego prowadzenia robót budowlanych i produkcji przemysłowej.

Do podstawowych obowiązków kierownika budowy należą m.in.:

1) protokolarne przejęcie od inwestora i odpowiednie zabezpieczenie terenu budowy;

2) prowadzenie dokumentacji budowy;

3) zorganizowanie budowy i kierowanie budową obiektu budowlanego w sposób zgodny z projektem i pozwoleniem na budowę, przepisami, w tym techniczno-budowlanymi oraz przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy;

4) koordynowanie realizacji zadań zapobiegających zagrożeniom bezpieczeństwa i ochrony zdrowia:

a) przy opracowywaniu technicznych lub organizacyjnych założeń planowanych robót budowlanych lub ich poszczególnych etapów, które mają być prowadzone jednocześnie lub kolejno,

b) przy planowaniu czasu wymaganego do zakończenia robót budowlanych lub ich poszczególnych etapów;

5) koordynowanie działań zapewniających przestrzeganie podczas wykonywania robót budowlanych zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia zawartych w przepisach dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy oraz w planie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia;

6) wprowadzanie niezbędnych zmian w informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia sporządzonej przez projektanta oraz w planie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, wynikających z postępu wykonywanych robót budowlanych;

7) podejmowanie niezbędnych działań uniemożliwiających wstęp na budowę osobom nieupoważnionym;

8) wstrzymanie robót budowlanych w przypadku stwierdzenia możliwości powstania zagrożenia oraz bezzwłoczne zawiadomienie o tym właściwego organu;

9) zawiadomienie inwestora o wpisie do dziennika budowy dotyczącym wstrzymania robót budowlanych z powodu wykonywania ich niezgodnie z projektem;

10) realizacja zaleceń wpisanych do dziennika budowy, m.in. wpisanych przez organy kontroli nad warunkami pracy (np. Państwowej Inspekcji Pracy).

Kierownik budowy ma prawo:

1) występowania do inwestora o zmiany w rozwiązaniach projektowych, jeżeli są one uzasadnione koniecznością zwiększenia bezpieczeństwa realizacji robót budowlanych lub usprawnienia procesu budowy,

2) ustosunkowania się w dzienniku budowy do zaleceń w nim zawartych.

Kierownik budowy jest odpowiedzialny za wszystkie zdarzenia na terenie budowy. Jeżeli dojdzie do wypadku na budowie, a jedną z przyczyn wypadku będzie niedopełnienie przez kierownika budowy jego obowiązków, on również będzie ponosił odpowiedzialność z tego powodu.

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego kierownik budowy odpowiada za bezpieczeństwo na terenie budowy, a jednym z jego obowiązków jest dbanie o bezpieczeństwo na terenie budowy. Główne wymagania dotyczące bhp powinny być zawarte w planie BIOZ. Należy jednak pamiętać, że niezależnie od niego, na terenie budowy obowiązują też przepisy z zakresu prawa pracy, w szczególności dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy.1.2. Dokumentacja bhp na budowie

Bezpieczeństwo na budowie zależy m.in. od prawidłowego zaplanowania prac, a następnie właściwego ich prowadzenia. Przydatne w osiągnięciu tego celu będzie skompletowanie wymaganych dokumentów związanych z prowadzeniem budowy.

Podstawowymi dokumentami bhp związanymi z procesem budowlanym są:

1) zawiadomienie o zamiarze rozpoczęcia robót budowlanych właściwego inspektora pracy,

2) plan BIOZ.

Chociaż plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia jest dokumentem prawa budowlanego, zawiera głównie wskazania dotyczące bhp.

Plan BIOZ sporządza się, gdy:

1) w trakcie budowy wykonywany będzie przynajmniej jeden z następujących rodzajów robót budowlanych:

– takie, których charakter, organizacja lub miejsce prowadzenia stwarza szczególnie wysokie ryzyko powstania zagrożenia bezpieczeństwa i zdrowia ludzi, a w szczególności przysypania ziemią lub upadku z wysokości,

– przy prowadzeniu których występują działania substancji chemicznych lub czynników biologicznych zagrażających bezpieczeństwu i zdrowiu ludzi,

– stwarzających zagrożenie promieniowaniem jonizującym,

– prowadzonych w pobliżu linii wysokiego napięcia lub czynnych linii komunikacyjnych,

– stwarzających ryzyko utonięcia pracowników,

– prowadzonych w studniach, pod ziemią i w tunelach,

– wykonywanych przez kierujących pojazdami zasilanymi z linii napowietrznych,

– wykonywanych w kesonach, z atmosferą wytwarzaną ze sprężonego powietrza,

– wymagających użycia materiałów wybuchowych,

– prowadzonych przy montażu i demontażu ciężkich elementów prefabrykowanych

2) lub przewidywane roboty budowlane mają trwać dłużej niż 30 dni roboczych i jednocześnie będzie przy nich zatrudnionych co najmniej 20 pracowników, lub pracochłonność planowanych robót będzie przekraczać 500 osobodni.

Szczegółowy zakres rodzajów robót budowlanych, których specyfikę należy uwzględnić w planie BIOZ, obejmuje w przypadku:

1) robót budowlanych, których charakter, organizacja lub miejsce prowadzenia stwarza szczególnie wysokie ryzyko powstania zagrożenia bezpieczeństwa i zdrowia ludzi, a w szczególności przysypania ziemią lub upadku z wysokości:

– wykonywanie wykopów o ścianach pionowych bez rozparcia o głębokości większej niż 1,5 m oraz wykopów o bezpiecznym nachyleniu ścian o głębokości większej niż 3 m;

– roboty, przy których wykonywaniu występuje ryzyko upadku z wysokości ponad 5 m;

– rozbiórki obiektów budowlanych o wysokości powyżej 8 m;

– roboty wykonywane na terenie czynnych zakładów przemysłowych;

– montaż, demontaż i konserwacja rusztowań przy budynkach wysokich oraz wysokościowych;

– roboty wykonywane przy użyciu dźwigów lub śmigłowców;

– prowadzenie robót na obiektach mostowych metodą nasuwania konstrukcji na podpory;

– montaż elementów konstrukcyjnych obiektów mostowych;

– betonowanie wysokich elementów konstrukcyjnych mostów, takich jak przyczółki, filary i pylony;

– fundamentowanie podpór mostowych i innych obiektów budowlanych na palach,

– roboty wykonywane pod przewodami lub w pobliżu przewodów linii elektroenergetycznych, w odległości liczonej poziomo od skrajnych przewodów mniejszej niż:

a) 3 m – dla linii o napięciu znamionowym nieprzekraczającym 1 kV,

b) 5 m – dla linii o napięciu znamionowym powyżej 1 kV, ale nieprzekraczającym 15 kV,

c) 10 m – dla linii o napięciu znamionowym powyżej 15 kV, ale nieprzekraczającym 30 kV,

d) 15 m – dla linii o napięciu znamionowym powyżej 30 kV, ale nieprzekraczającym 110 kV;

– roboty budowlane prowadzone w portach i przystaniach podczas ruchu statków;

– roboty prowadzone przy budowlach piętrzących wodę, przy wysokości piętrzenia powyżej 1 m;

– roboty wykonywane w pobliżu linii kolejowych.

2. Robót budowlanych, przy prowadzeniu których występują działania substancji chemicznych lub czynników biologicznych zagrażających bezpieczeństwu i zdrowiu ludzi:

– roboty prowadzone w temperaturze poniżej – 10°C,

– roboty polegające na usuwaniu i naprawie wyrobów budowlanych zawierających azbest,

3) robót budowlanych stwarzających zagrożenie promieniowaniem jonizującym:

– roboty remontowe i rozbiórkowe obiektów przemysłu energii atomowej,

– roboty remontowe i rozbiórkowe obiektów, w których były realizowane procesy technologiczne z użyciem izotopów,

4) robót budowlanych prowadzonych w pobliżu linii wysokiego napięcia lub czynnych linii komunikacyjnych:

– roboty wykonywane w odległości liczonej poziomo od skrajnych przewodów mniejszej niż 15 m – dla linii o napięciu znamionowym 110 kV;

– roboty wykonywane w odległości liczonej poziomo od skrajnych przewodów mniejszej niż 30 m – dla linii o napięciu znamionowym powyżej 110 kV;

– budowa i remont:

a) linii kolejowych (roboty torowe i podtorowe),

b) sieci trakcyjnej i linii zasilającej sieć trakcyjną oraz urządzenia elektroenergetyczne,

c) linii i urządzeń sterowania ruchem kolejowym,

d) sieci telekomunikacyjnych, radiotelekomunikacyjnych i komputerowych,

e) związane z prowadzeniem ruchu kolejowego;

– wszystkie roboty budowlane wykonywane na obszarze kolejowym w warunkach prowadzenia ruchu kolejowego,

5) robót budowlanych stwarzających ryzyko utonięcia pracowników:

– roboty prowadzone z wody lub pod wodą,

– montaż elementów konstrukcyjnych obiektów mostowych,

– fundamentowanie podpór mostowych i innych obiektów budowlanych na palach,

– roboty prowadzone przy budowlach piętrzących wodę przy wysokości piętrzenia powyżej 1 m,

6) robót budowlanych prowadzonych w studniach, pod ziemią i w tunelach:

– roboty prowadzone w:

a) zbiornikach,

b) kanałach,

c) wnętrzach urządzeń technicznych,

d) innych niebezpiecznych przestrzeniach zamkniętych;

– roboty związane z wykonywaniem przejść rurociągów pod przeszkodami metodą tunelową, przecisku lub podobnymi,

7) robót budowlanych wykonywanych przez kierujących pojazdami zasilanymi z linii napowietrznych – roboty przy budowie, remoncie i rozbiórce torowisk,

8) robót budowlanych wykonywanych w kesonach, z atmosferą wytwarzaną ze sprężonego powietrza – roboty przy budowie i remoncie nabrzeży portowych oraz przepraw mostowych,

9) robót budowlanych wymagających użycia materiałów wybuchowych:

– roboty ziemne związane z przemieszczaniem lub zagęszczaniem gruntu,

– roboty rozbiórkowe, w tym wykonywanie otworów w istniejących elementach konstrukcyjnych obiektów,

10) robót budowlanych prowadzonych przy montażu i demontażu ciężkich elementów prefabrykowanych, których masa przekracza 1 t.

Informacje dotyczące planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia muszą być zawarte w ogłoszeniu, które powinno być umieszczone na terenie budowy w sposób trwały i zapewniający zabezpieczenie przed zniszczeniem. W ogłoszeniu tym należy także opisać przewidywane terminy rozpoczęcia i zakończenia wykonywania robót budowlanych oraz maksymalną liczbę pracowników zatrudnionych na budowie w poszczególnych okresach.

Instrukcja bezpiecznego wykonywania robót (IBWR)

Wykonawca robót budowlanych przed przystąpieniem do ich wykonywania jest obowiązany opracować instrukcję bezpiecznego ich wykonywania i zaznajomić z nią pracowników w zakresie wykonywanych przez nich prac. Obowiązek ten wynika z przepisów rozporządzenia ministra infrastruktury z 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz.U. nr 47, poz. 401).

W przepisach tego rozporządzenia określono, że instrukcja bezpiecznego wykonywania robót budowlanych to sposób zapobiegania zagrożeniom związanym z wykonywaniem robót budowlanych, o których mowa w art. 21a ust. 2 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U. z 2000 r. nr 106, poz. 1126 z późn. zm.), oraz sposób postępowania w przypadku wystąpienia tych zagrożeń. Przepisy bhp nie określają szczegółowo co powinna zawierać instrukcja IBWR i w jaki sposóbmusi zostać opracowana. Podaje jedynie ogólnie, że instrukcja IBWR powinna określać sposób zapobiegania zagrożeniom związanym z wykonywaniem robót budowlanych oraz sposób postępowania w przypadku wystąpienia tych zagrożeń. Ogólne przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy nakładają na pracodawcę obowiązek udostępnienia pracownikom, do stałego korzystania, aktualnych instrukcji bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczących m.in. stosowanych w zakładzie procesów technologicznych oraz wykonywania prac związanych z zagrożeniami wypadkowymi lub zagrożeniami zdrowia pracowników. W przepisach tych określono, że instrukcja ta powinna w sposób zrozumiały dla pracowników wskazywać czynności, które należy wykonać przed rozpoczęciem danej pracy, zasady i sposoby bezpiecznego wykonywania pracy, czynności do wykonania po jej zakończeniu oraz zasady postępowania w sytuacjach awaryjnych stwarzających zagrożenia dla życia lub zdrowia pracowników. Wydaje się więc, że instrukcja bezpiecznego wykonywania robót (IBWR) powinna co najmniej wskazywać zasady i sposoby bezpiecznego wykonywania pracy oraz zasady postępowania w sytuacjach awaryjnych stwarzających zagrożenia dla życia lub zdrowia pracowników.

Przepisy prawa budowlanego wymieniają przypadki, kiedy wykonawca prac obowiązany jest opracować instrukcję bezpiecznego wykonywania robót budowlanych.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Instrukcje IBWR należy opracować przede wszystkim wtedy, kiedy prowadzone roboty budowlane wymagają sporządzenia dla danej budowy planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia (planu BIOZ).
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Inne dokumenty bhp na budowie

W zależności od rodzaju i zakresu prowadzonych prac budowlanych na budowie mogą być również wymagane inne dokumenty bhp oraz dokumenty związane z zatrudnieniem pracowników i eksploatacją maszyn oraz urządzeń technicznych, np. instrukcje bhp obsługi maszyn i urządzeń, instrukcje bhp stosowanych procesów technologicznych, ocena ryzyka zawodowego, protokoły pomiarów elektrycznych sieci i urządzeń elektrycznych na budowie, instrukcje bhp magazynowania i składowania materiałów na budowie, instrukcje bhp stosowanych rodzajów transportu na budowie, wykaz prac szczególnie niebezpiecznych, dokładne wymagania bhp przy wykonywaniu prac szczególnie niebezpiecznych, karty charakterystyk substancji niebezpiecznych, decyzje Urzędu Dozoru Technicznego, zaświadczenia lekarskie pracowników, zaświadczenia ze szkoleń bhp pracowników, dokumentacje techniczno-ruchowe maszyn i urządzeń na budowie, książki konserwacji maszyn i urządzeń, protokoły odbioru i przeglądów rusztowań.2.1. Zagospodarowanie terenu budowy

Zagospodarowanie terenu budowy wykonuje się przed rozpoczęciem robót budowlanych. Powinno ono obejmować w szczególności:

– ogrodzenie terenu budowy,

– wyznaczenie stref niebezpiecznych,

– wykonanie dróg, wyjść i przejść dla pieszych,

– doprowadzenie energii elektrycznej, wody oraz innych mediów,

– odprowadzanie lub utylizację ścieków,

– urządzenie pomieszczeń higieniczno-sanitarnych i socjalnych,

– zapewnienie oświetlenia naturalnego i sztucznego,

– zapewnienie łączności telefonicznej,

– urządzenia składowisk materiałów i wyrobów.

Przed rozpoczęciem robót budowlanych należy ustalić istniejące trasy przebiegu mediów na terenie budowy i zapoznać z symbolami oznaczeń tych tras osoby wykonujące roboty budowlane.

Ogrodzenie terenu budowy

Teren budowy lub robót powinien być zabezpieczony przed możliwością wejścia osób nieupoważnionych.

Teren należy ogrodzić albo w inny sposób uniemożliwić wejście osobom nieupoważnionym. Jeżeli ogrodzenie terenu budowy lub robót nie jest możliwe, należy oznakować jego granice za pomocą tablic ostrzegawczych, a w razie potrzeby zapewnić stały nadzór (np. przy robotach liniowych).

Ogrodzenie terenu budowy (robót) powinno być wykonane w taki sposób, aby nie stwarzało zagrożenia dla pracowników i pozostałych osób (powinno być stabilne, zamocowane w sposób trwały, aby nie uległo przewróceniu na skutek podmuchów wiatru, z ogrodzenia nie powinny wystawać ostre elementy, fragmenty drutu, które mogłyby narazić na urazy osoby postronne, np. przechodzących pieszych). Wysokość ogrodzenia powinna wynosić przynajmniej 1,5 m.

W ogrodzeniu budowy powinny być zamontowane bramy dla ruchu pojazdów i furtki dla ruchu pieszego. Drzwi oraz bramy zamykane i otwierane automatycznie powinny się otwierać bez stwarzania ryzyka urazu oraz posiadać dodatkowe mechanizmy do ręcznego otwierania na wypadek przerwy w dopływie energii elektrycznej.

Fot. 1. Ogrodzenie budowy, widoczna brama wjazdowa oraz podwieszone przewody instalacji elektrycznej

Drogi dla ruchu pieszego

Szerokość drogi przeznaczonej dla ruchu pieszego jednokierunkowego powinna wynosić co najmniej 0,75 m, a dwukierunkowego – 1,2 m. Pochylnie, po których dokonuje się ręcznego przenoszenia ciężarów, nie powinny mieć spadków większych niż 10%.

Przejścia o pochyleniu większym niż 15% zaopatruje się w listwy umocowane poprzecznie, w odstępach nie mniejszych niż 0,4 m, lub w schody o szerokości nie mniejszej niż 0,75 m, z co najmniej jednostronnym zabezpieczeniem w postaci balustrady ochronnej.

Wyjścia z magazynów oraz przejścia pomiędzy budynkami wychodzące na drogi powinny być zabezpieczone poręczami ochronnymi umieszczonymi na wysokości 1,1 m lub w inny sposób, np. poprzez wykonanie tzw. labiryntów.

Fot. 2. Niewłaściwie zabezpieczone ogrodzenie budowy przewrócone na skutek podmuchu wiatru

Balustrada ochronna

Balustrada ochronna składa się z deski krawężnikowej o wysokości 0,15 m i poręczy ochronnej umieszczonej na wysokości 1,1 m.

Wolną przestrzeń pomiędzy deską krawężnikową a poręczą wypełnia się w sposób zabezpieczający pracowników przed upadkiem z wysokości (np. poręczą pośrednią w połowie wysokości, siatką, pełną płytą).

Drogi komunikacyjne dla wózków i taczek

Drogi komunikacyjne dla wózków i taczek nie mogą być nachylone więcej niż:

– w przypadku wózków szynowych – 4%;

– w przypadku wózków bezszynowych – 5%;

– w przypadku taczek – 10%.

Drogi komunikacyjne dla wózków i taczek usytuowane powyżej 1 m nad poziomem terenu zabezpiecza się balustradą.

Fot. 3. Nieprawidłowa kładka wykorzystywana jako droga komunikacyjna: brak balustrad, niewłaściwa szerokość, brak zabezpieczenia przed przemieszczeniem się

Strefy niebezpieczne

Strefa niebezpieczna to miejsce na terenie budowy, w którym występują zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzi (np. upadkiem przedmiotów z wysokości, wpadnięciem do wykopu, strefa pracy maszyn budowlanych). Strefę niebezpieczną ogradza się i oznakowuje w sposób uniemożliwiający dostęp osobom postronnym.

Przejścia i strefy niebezpieczne znajdujące się na terenie budowy powinny być oświetlone i oznakowane znakami ostrzegawczymi lub znakami zakazu.

Strefę niebezpieczną, w której istnieje zagrożenie spadaniem przedmiotów z wysokości, ogradza się balustradami ochronnymi. Strefa ta w swym najmniejszym wymiarze liniowym liczonym od płaszczyzny obiektu budowlanego nie może wynosić mniej niż 1/10 wysokości, z której mogą spadać przedmioty, lecz nie mniej niż 6 m.

Przejścia, przejazdy i stanowiska pracy w takiej strefie niebezpiecznej powinny być zabezpieczone daszkami ochronnymi.

Daszki ochronne

Daszki ochronne powinny się znajdować na wysokości nie mniejszej niż 2,4 m nad terenem w najniższym miejscu i być nachylone pod kątem 45° w kierunku źródła zagrożenia. Pokrycie daszków powinno być szczelne i odporne na przebicie przez spadające przedmioty. W miejscach przejść i przejazdów szerokość daszka ochronnego wynosi co najmniej o 0,5 m więcej z każdej strony niż szerokość przejścia lub przejazdu.

Używanie daszków ochronnych jako rusztowań lub miejsc składowania narzędzi, sprzętu czy materiałów jest zabronione.

W zwartej zabudowie miejskiej strefa niebezpieczna może być zmniejszona, pod warunkiem zastosowania innych rozwiązań technicznych lub organizacyjnych zabezpieczających przed spadaniem przedmiotów, np. siatek ochronnych.

Darmowy fragment
mniej..

BESTSELLERY

Kategorie: