Facebook - konwersja
Czytaj fragment
Pobierz fragment

Czy Twoje dziecko ma zdrowy kręgosłup? Bezpieczne ćwiczenia do stosowania w domu - ebook

Data wydania:
21 czerwca 2012
Format ebooka:
EPUB
Format EPUB
czytaj
na czytniku
czytaj
na tablecie
czytaj
na smartfonie
Jeden z najpopularniejszych formatów e-booków na świecie. Niezwykle wygodny i przyjazny czytelnikom - w przeciwieństwie do formatu PDF umożliwia skalowanie czcionki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jej wielkości do kroju i rozmiarów ekranu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na czytniku
Czytanie na e-czytniku z ekranem e-ink jest bardzo wygodne i nie męczy wzroku. Pliki przystosowane do odczytywania na czytnikach to przede wszystkim EPUB (ten format możesz odczytać m.in. na czytnikach PocketBook) i MOBI (ten fromat możesz odczytać m.in. na czytnikach Kindle).
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na smartfonie
Aby odczytywać e-booki na swoim smartfonie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. iBooks dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Czytaj fragment
Pobierz fragment
Produkt niedostępny.  Może zainteresuje Cię

Czy Twoje dziecko ma zdrowy kręgosłup? Bezpieczne ćwiczenia do stosowania w domu - ebook

Wady postawy są prawdziwą epidemią wśród dzieci i młodzieży. Obciążone jest nimi ponad 50% młodych ludzi. Boczne skrzywienie kręgosłupa, tzw. skolioza zalicza się do jednej z nich. Nieleczona szybko postępuje i może doprowadzić do poważnych uszkodzeń organizmu. Dzięki temu poradnikowi i ekspertowi w dziedzinie zdrowia – Zdzisławowi Drobnerowi – teraz sam będziesz w stanie rozpoznać rozwój tej choroby u swojego dziecka. Stosując odpowiednie leczenie możesz uchronić Je przed operacją. Książka stanowi zestaw prostych, a zarazem skutecznych ćwiczeń w pełni bezpiecznych do wykorzystania w domowym zaciszu. Wystarczy, że położysz na podłodze koc i dwa ciasno zwinięte ręczniki, a Twoja pociecha może sama ćwiczyć, a Ty razem z nią. Wyginaj śmiało ciało!

Spis treści

Mili Czytelnicy

  1. Co trzeba (i warto) wiedzieć o skoliozie
  2. Jak w domowych warunkach możemy rozpoznać skoliozę
  3. Korekcja miednicy
  4. Trochę masażu
  5. Ćwiczenia oddechowe wprowadzające
  6. Ćwiczenia symetryczne i pozycje
  7. Ćwiczenia asymetryczne
  8. Ćwiczenia asymetryczne wspomagane przez partnera
  9. Ćwiczenia izometryczne (z partnerem) według Erny Becker
  10. Automobilizacje
  11. Ćwiczenia oddechowe według prof. K. Dobosiewicz
  12. „Ćwiczenia krokodyla”
  13. Jak korzystać z tej książki

 

Kategoria: Zdrowie i uroda
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-7377-675-3
Rozmiar pliku: 8,9 MB

FRAGMENT KSIĄŻKI

Mili Czytelnicy

Od­da­jąc w Wa­sze ręce moją ko­lej­ną już, pią­tą książ­kę, chciał­bym pod­kre­ślić, że jest ona w swym cha­rak­te­rze nie­co inna od po­przed­nich. Owszem, ta rów­nież skie­ro­wa­na jest nie do spe­cja­li­stów, lecz do sze­ro­kie­go gro­na za­in­te­re­so­wa­nych. Jest jed­nak bar­dziej ukie­run­ko­wa­na, do­ty­czy bo­wiem jed­nej z plag dzi­siej­szych cza­sów, jaką są wady po­sta­wy, a w szcze­gól­no­ści naj­trud­niej­sza z nich do le­cze­nia sko­lio­za, daw­niej zwa­na bocz­nym skrzy­wie­niem krę­go­słu­pa. O ile jed­nak moje do­tych­cza­so­we pra­ce uczy­ły Was okre­ślo­nych tech­nik za­bie­go­wych, mo­gą­cych zna­leźć za­sto­so­wa­nie w domu, o tyle ta ma po­móc przede wszyst­kim tym z Pań­stwa, któ­rzy w gro­nie naj­bliż­szych mają oso­bę do­tknię­tą tym scho­rze­niem. Dla­cze­go więc ją na­pi­sa­łem? W dzi­siej­szych cięż­kich cza­sach z roz­po­zna­niem w porę, a przede wszyst­kim z do­brym le­cze­niem za­cho­waw­czym sko­lio­zy bywa bar­dzo róż­nie, zwłasz­cza w ma­łych miej­sco­wo­ściach. Zli­kwi­do­wa­nie eta­tów le­ka­rzy szkol­nych i obo­wiąz­ku re­gu­lar­nych ba­dań okre­so­wych i prze­glą­dów oraz przy­dzia­łów do grup ćwi­czeb­nych w przy­chod­niach re­ha­bi­li­ta­cyj­nych (gim­na­sty­ka ko­rek­cyj­no-wy­rów­naw­cza w szko­le ma na­praw­dę nie­wiel­ką sku­tecz­ność, a ogra­ni­cza się z za­sa­dy do naj­niż­szych klas) spo­wo­do­wa­ło, że w bar­dzo wie­lu przy­pad­kach trud­no jest sko­rzy­stać z fa­cho­wej po­mo­cy or­to­pe­dy i fi­zjo­te­ra­peu­ty. Owszem, kie­dy wada jest już bar­dzo wi­docz­na, po­waż­na (skrzy­wie­nie od 40° wzwyż) i wy­ma­ga le­cze­nia ope­ra­cyj­ne­go, po­moc przy­cho­dzi w mia­rę szyb­ko, cho­ciaż i tu ocze­ki­wa­nie trwa nie­kie­dy wie­le mie­się­cy, a na­wet lat. Pa­mię­taj­my jed­nak, że sko­lio­za rzad­ko kie­dy roz­wi­ja się bar­dzo szyb­ko. Ten pro­ces wy­ma­ga cza­su i za­nim doj­dzie do ko­niecz­no­ści ope­ro­wa­nia, pra­wie za­wsze war­to spró­bo­wać le­cze­nia za­cho­waw­cze­go. Tu jed­nak może po­ja­wić się pro­blem: nie za­wsze jest w po­bli­żu spe­cja­li­stycz­na po­rad­nia or­to­pe­dycz­na, to samo do­ty­czy po­rad­ni re­ha­bi­li­ta­cyj­nej, nie­ła­two się do nich do­stać, po­tem dłu­go trze­ba ocze­ki­wać na wła­ści­we le­cze­nie fi­zjo­te­ra­peu­tycz­ne, na któ­re czę­sto trze­ba da­le­ko do­jeż­dżać. A czas ucie­ka…

Dla­te­go więc po­zwo­li­łem so­bie przed­sta­wić pe­wien mo­del po­stę­po­wa­nia: spraw­dzo­ny w dłu­go­let­niej prak­ty­ce róż­nych ośrod­ków, a sta­no­wią­cy pod­sta­wo­wy wy­bór me­tod na­le­żą­cych do ar­se­na­łu no­wo­cze­sne­go te­ra­peu­ty, bez­piecz­ny do za­sto­so­wa­nia w domu. W od­róż­nie­niu od wie­lu in­nych, rów­nie sku­tecz­nych me­tod, nie wy­ma­ga­ją one żad­ne­go spe­cjal­ne­go wy­po­sa­że­nia, w osta­tecz­no­ści wy­star­cza­ją koc na pod­ło­dze i dwa cia­sno zwi­nię­te ręcz­ni­ki. Nie­ste­ty (o czym jest da­lej mowa), przed­sta­wio­na kon­cep­cja do­ty­czy tyl­ko jed­ne­go, cho­ciaż nie­wąt­pli­wie naj­częst­sze­go typu sko­lio­zy, a tak­że jed­ne­go spo­so­bu po­stę­po­wa­nia.

Oczy­wi­ście ko­rzy­sta­nie z książ­ki nie za­stą­pi wi­zyt (zwłasz­cza pierw­szych) u spe­cja­li­stów i o tym trze­ba za­wsze pa­mię­tać. Po­mo­że jed­nak w ob­ser­wa­cji i kon­tro­li prze­bie­gu le­cze­nia, uła­twi też ro­bie­nie w domu tego, co nie­zbęd­ne.

W pu­bli­ka­cji tej zu­peł­nie świa­do­mie nie umie­ści­łem wia­do­mo­ści z ana­to­mii i fi­zjo­lo­gii. Tej li­te­ra­tu­ry jest na ryn­ku bar­dzo dużo, a w za­sa­dzie w peł­ni wy­star­cza za­sób wie­dzy ze szko­ły śred­niej czy też na­wet gim­na­zjum plus mały atlas ana­to­micz­ny.

Ży­czę owoc­nej lek­tu­ry.

Au­torCO TRZEBA (I WARTO) WIEDZIEĆ O SKOLIOZIE

Wady po­sta­wy sta­no­wią praw­dzi­wą epi­de­mię wśród mło­dzie­ży, nie tyl­ko zresz­tą pol­skiej. We­dług nie­któ­rych źró­deł, za­rów­no pol­skich jak i za­gra­nicz­nych, w więk­szym lub mniej­szym stop­niu ob­cią­żo­ne jest nimi po­nad 50% po­pu­la­cji, zaś naj­waż­niej­szą i naj­nie­bez­piecz­niej­szą z nich jest nie­wąt­pli­wie sko­lio­za.

Jak moż­na prze­czy­tać w po­pu­lar­nych pu­bli­ka­cjach, naj­waż­niej­szy­mi do za­uwa­że­nia jej ce­cha­mi są: unie­sio­ny je­den bark, wy­sta­ją­ca ło­pat­ka (przy po­chy­le­niu się wi­docz­ny garb, zwa­ny że­bro­wym), asy­me­tria ta­lii, unie­sio­ne i wy­sta­ją­ce z jed­nej stro­ny bio­dro, a tak­że, przy­najm­niej nie­kie­dy, wy­gię­ta w jed­ną stro­nę gór­na część szpa­ry po­ślad­ko­wej.

We­dług Cob­ba skrzy­wie­nie w łuku pier­sio­wym po­ni­żej 5°, nie­kwa­li­fi­ku­ją­ce się do le­cze­nia, wy­stę­pu­je u po­nad 40% po­pu­la­cji, może za­tem być uwa­ża­ne za nie ma­ją­ce zna­cze­nia od­chy­le­nie od nor­my. Do tego do­cho­dzi ok. 17% trak­to­wa­nych po­dob­nie skrzy­wień po­ni­żej 10°. Oko­ło 12% to skrzy­wie­nia 10-25°, 10% od 25 do 40°. In­ny­mi sło­wy, na­praw­dę pro­sty krę­go­słup jest dziś nie­mal­że rzad­ko­ścią. Na szczę­ście ta­kie mniej­sze skrzy­wie­nie jest prak­tycz­nie nie­zau­wa­żal­ne, chy­ba że jego „wła­ści­ciel­ka” ma za­miar sta­nąć do kon­kur­su na Miss Uni­ver­sum.

Aby jed­nak zro­zu­mieć, co dzie­je się z cia­łem czło­wie­ka w przy­pad­ku sko­lio­zy, war­to przy­swo­ić so­bie istot­ne wia­do­mo­ści z ana­to­mii.

Cia­ło czło­wie­ka jest okre­śla­ne przez trzy prze­cho­dzą­ce przez nie płasz­czy­zny, w któ­rych wy­ko­ny­wa­ne są okre­ślo­ne ru­chy.

PIERW­SZĄ (1.) z nich jest płasz­czy­zna czo­ło­wa (czy też ra­czej płasz­czy­zny czo­ło­we, jako że w ten spo­sób rów­no­le­gły­mi płasz­czy­zna­mi moż­na cia­ło „po­kro­ić w pla­ster­ki”), któ­ra prze­bie­ga w przy­bli­że­niu rów­no­le­gle do czo­ła. Ru­cha­mi w niej wy­ko­ny­wa­ny­mi są zgię­cia bocz­ne w oby­dwie stro­ny.

DRU­GĄ (2.) jest płasz­czy­zna strzał­ko­wa (czy też zno­wu płasz­czy­zny strzał­ko­we) bie­gną­ca od przo­du do tyłu. Płasz­czy­znę strzał­ko­wą prze­bie­ga­ją­cą przez oś środ­ko­wą cia­ła na­zy­wa­my płasz­czy­zną sy­me­trii cia­ła lub po­środ­ko­wą. Ru­cha­mi w niej od­by­wa­ją­cy­mi się są skłon do przo­du i prze­prost, czy­li wy­gię­cie cia­ła do tyłu.

TRZE­CIĄ (3.) wresz­cie jest płasz­czy­zna po­przecz­na lub po­zio­ma, prze­bie­ga­ją­ca pro­sto­pa­dle do po­przed­nio wy­mie­nio­nych. Ru­cha­mi w niej prze­bie­ga­ją­cy­mi są ro­ta­cje, czy­li mó­wiąc po­pu­lar­nie, ob­ro­ty cia­ła.

La­icy, w tym szcze­gól­nie ro­dzi­ce, uwa­ża­ją czę­sto, że sko­lio­za jest wadą jed­no­płasz­czy­zno­wą, w płasz­czyź­nie czo­ło­wej.

Praw­do­po­dob­nie wy­wo­dzi się to z daw­niej­szej na­zwy tej wady, jaką jest „skrzy­wie­nie bocz­ne krę­go­słu­pa”. Dziś jed­nak mia­nem tym okre­śla­my znie­kształ­ce­nie krę­go­słu­pa o cha­rak­te­rze trój­płasz­czy­zno­wym, w płasz­czyź­nie czo­ło­wej prze­kra­cza­ją­ce 10° (mniej­szy­mi się nie zaj­mu­je­my, cho­ciaż od­po­wied­nia gim­na­sty­ka na pew­no i tu nie za­szko­dzi). Obej­mu­je ono za­tem:

a. skrzy­wie­nie w płasz­czyź­nie czo­ło­wej;

b. skrzy­wie­nie w płasz­czyź­nie strzał­ko­wej (czy­li ple­cy za­okrą­glo­ne lub pła­skie);

c. zmia­ny w płasz­czyź­nie po­zio­mej, zwa­ne ro­ta­cją i tor­sją krę­gów.

Do tego do­cho­dzi za­zwy­czaj ści­śle z tą wadą zwią­za­ne skrę­ce­nie mied­ni­cy, o któ­rym w dal­szej czę­ści roz­dzia­łu po­wie­my wię­cej.

Wszyst­kie te ce­chy wi­dać na po­wyż­szej fo­to­gra­fii.

Ist­nie­ją oczy­wi­ście sy­tu­acje, gdy np. skrzy­wie­nie w płasz­czyź­nie czo­ło­wej nie prze­kra­cza wspo­mnia­nych 10°, na­to­miast naj­bar­dziej wi­docz­na jest znacz­na ro­ta­cja, prze­waż­nie w po­sta­ci tzw. gar­bu że­bro­we­go, o któ­rym mó­wić bę­dzie­my póź­niej. Ta­kie zmia­ny wy­ma­ga­ją już oczy­wi­ście od­po­wied­nie­go po­stę­po­wa­nia te­ra­peu­tycz­ne­go.
mniej..

BESTSELLERY

Kategorie: