Facebook - konwersja
Czytaj fragment
Pobierz fragment

Efektywność ekonomiczna procesów restrukturyzacji przedsiębiorstw przemysłowych - ebook

Data wydania:
1 stycznia 2016
Format ebooka:
EPUB
Format EPUB
czytaj
na czytniku
czytaj
na tablecie
czytaj
na smartfonie
Jeden z najpopularniejszych formatów e-booków na świecie. Niezwykle wygodny i przyjazny czytelnikom - w przeciwieństwie do formatu PDF umożliwia skalowanie czcionki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jej wielkości do kroju i rozmiarów ekranu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na czytniku
Czytanie na e-czytniku z ekranem e-ink jest bardzo wygodne i nie męczy wzroku. Pliki przystosowane do odczytywania na czytnikach to przede wszystkim EPUB (ten format możesz odczytać m.in. na czytnikach PocketBook) i MOBI (ten fromat możesz odczytać m.in. na czytnikach Kindle).
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na smartfonie
Aby odczytywać e-booki na swoim smartfonie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. iBooks dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Czytaj fragment
Pobierz fragment
Produkt niedostępny.  Może zainteresuje Cię

Efektywność ekonomiczna procesów restrukturyzacji przedsiębiorstw przemysłowych - ebook

Radykalna poprawa efektywności gospodarowania winna za cel strategiczny uznać przekształcenia własnościowe, a zwłaszcza prywatyzację otoczenia, a następnie poddać te przekształcenia silnej konkurencji.
(…). Przygotowana przez Ministerstwo Skarbu Państwa w 2003 r. ustawa budżetowa (rozdz. VIII – Kierunki prywatyzacji) określiła cele prywatyzacji (…). W kontekście wymogów i szukania nowych możliwości wzrostu konkurencyjności względnie kooperacyjnych zdolności przedsiębiorstw, problematyka efektywności nabiera coraz większego znaczenia. (…). Autor monografi i w oparciu o literaturę przedmiotu analizy ekonomicznej przedsiębiorstwa wskazał na różne sposoby badania działalności gospodarczej przedsiębiorstw, której rola w warunkach gospodarki rynkowej stale wzrasta (…).
(…) W dalszej części monografi i Autor kontynuuje swoje rozważania dotyczące problematyki efektywności restrukturyzacji przemysłu hutnictwa żelaza i stali, które są opisane w rozdziale IV i V, wyjaśniając osiągnięcie celu teoriopoznawczego i możliwość ustalenia efektywności ekonomicznej procesu restrukturyzacji hutnictwa żelaza i stali. (…) Przedłożona do recenzji monografi a została napisana w sposób logiczny, rzetelny i zamyka pewien okres badań przeprowadzony w oparciu o materiał statystyczny. Bogata literatura przedmiotu, liczne załączniki mogą być przyczynkiem do dalszych badań Autora. (…).
z recenzji prof. dr hab. Lidii Sobolak
(…) W opiniowanej monografi i wyróżnić można dwie jej podstawowe części. Pierwsza z nich poświęcona
jest zagadnieniom teoretyczno-metodycznym związanym z restrukturyzacją i oceną jej ekonomicznej efektywności.(…).
W drugiej części,(…) przedstawiono wyniki badań empirycznych.(…).
Problematyka restrukturyzacji ma duże znaczenie gospodarczo-społeczne, jest ciągle ważna i aktualna i to zarówno w ujęciu mikroekonomicznym (przedsiębiorstw), sektorowym jak i makroekonomicznym. Szczególnego jej znaczenia dopatrujemy się w praktyce zarządzania, ale jednocześnie jej procesy, metody i instrumenty bazują na wielu elementach teorii nauk o zarządzaniu. (…). W opiniowanej monografii trafnie dobrano podmiotowy obszar badań, który tworzą przedsiębiorstwa produkcji stali w Polsce. Taką opinię uzasadniam ekonomicznym znaczeniem sektora stalowniczego, jego głęboką restrukturyzacją oraz objęciem badaniami praktycznie wszystkich hut żelaza działających w Polsce. (…).
W szczególności wartości merytorycznych opiniowanej pracy dopatruję się w:
• Podjęciu problematyki badawczej istotnej zarówno dla teorii jak i praktyki gospodarczej.
• Jasno sformułowanych, interesujących celach i ich realizacji poprzez prowadzone badania.
• Opracowaniu i zastosowaniu autorskiej metody analizy umożliwiającej ocenę
ekonomicznej efektywności procesów restrukturyzacji przedsiębiorstw hutniczych.
• Zaprezentowaniu procesów restrukturyzacji i analizie ich ekonomicznej efektywności
w skali całego krajowego sektora stalowniczego. (…).
z recenzji prof. dr hab. Jana Brzóski

Kategoria: Ekonomia
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-01-19055-2
Rozmiar pliku: 749 KB

FRAGMENT KSIĄŻKI

Wstęp

Przedsiębiorstwa tworzące przemysł hutnictwa żelaza i stali w początkowym okresie transformacji systemowej polskiej gospodarki stanowiły odrębne, polskie, państwowe podmioty gospodarcze, realizujące cykl produkcyjny w zróżnicowanym zakresie. W kolejnych latach zostały one poddane przekształceniom strukturalnym związanym z wprowadzaniem gospodarki wolnorynkowej, które objęły między innymi cykl produkcyjny hut żelaza. W latach 1990 i 1991 znacznie zmniejszyła się wielkość krajowej produkcji stali, co zostało spowodowane dużym zmniejszeniem jej zużycia. Wielkość produkcji stali w 1991 r. znajdowała się poniżej progu opłacalności produkcji hutniczej. Wzrastające koszty surowców i energii, narastająca konkurencja międzynarodowa oraz następstwa podpisania w grudniu 1991 r. przez Rząd Rzeczpospolitej Polskiej Układu Stowarzyszeniowego z Unią Europejską wyznaczały warunki, w jakich funkcjonowały huty żelaza. Konieczne stało się rozpoczęcie prac nad dostosowaniem krajowego potencjału wytwórczego hutnictwa żelaza i stali do zmieniających się wymagań rynku oraz funkcjonowania w warunkach gospodarki wolnorynkowej. Konieczne stało się opracowanie programów i rozpoczęcie procesów restrukturyzacji hut żelaza. Rząd RP przyjął programy restrukturyzacji przemysłu hutnictwa żelaza i stali kolejno w latach 1992, 1998, 2001, 2002 i 2003. Poszczególne huty żelaza, niekiedy nie czekając na ministerialne decyzje, samodzielnie realizowały własne programy restrukturyzacji. Na tych podstawach (decyzji Rządu i własnych działań hut) realizowano procesy restrukturyzacji, konsolidacji i kooperacji dotychczas odrębnych polskich hut żelaza, które miały na celu podniesienie poziomu ekonomicznej efektywności gospodarowania w porównaniu do dotychczasowego poziomu. W rezultacie tych przekształceń, które objęły szeroki zakres obszarów funkcjonowania hut żelaza, z kilkunastu polskich producentów stali pozostało kilku z kapitałem zagranicznym. W trakcie studiów literatury dotyczącej tego problemu zidentyfikowano lukę poznawczą: przeprowadzoną za pomocą odpowiedniej metody badawczej ocenę ekonomicznej efektywności restrukturyzacji hut żelaza, ocenę wielkości wpływu podejmowanych działań restrukturyzacyjnych na poziom ekonomicznej efektywności gospodarowania w poszczególnych hutach żelaza i w całym przemyśle hutnictwa żelaza i stali.

Pojęcie ekonomicznej efektywności restrukturyzacji przedsiębiorstwa, w tym huty żelaza, jest stosunkowo szerokie. Swoim zakresem obejmuje ono bowiem istotne zmiany w różnych obszarach funkcjonalnych przedsiębiorstwa. Niniejsza praca dotyczy przedsiębiorstw przemysłowych. Przez efektywność ekonomiczną restrukturyzacji przedsiębiorstw rozumiane są rezultaty ich działalności, będące wynikiem relacji uzyskiwanych efektów do poniesionych nakładów. Natomiast przez restrukturyzację przedsiębiorstw, w ogólnym ujęciu, rozumie się zasadnicze zmiany ich struktury.

Istniejąca literatura na temat restrukturyzacji dotyczy głównie całego przemysłu. Prace dotyczą różnych aspektów restrukturyzacji, np. restrukturyzacji zatrudnienia i finansów. Z punktu widzenia przekroju gałęziowego istnieją opracowania dotyczące górnictwa i elektroenergetyki. Wśród dostępnych pozycji literatury brakuje monografii dotyczących diagnozy efektywności skutków dotychczasowej restrukturyzacji polskich hut żelaza. Brak takiego opracowania, ważna rola restrukturyzacji hut żelaza w kontekście członkostwa Polski w Unii Europejskiej oraz ważna rola hutnictwa żelaza w gospodarce narodowej stanowiły przesłanki, które skłaniały do podjęcia badań nad tym problemem i do przeprowadzenia oceny osiągniętego poziomu ekonomicznej efektywności przeprowadzonych procesów restrukturyzacji tych hut i założonych jej celów.

Przedmiotem badań w niniejszej pracy jest efektywność ekonomiczna procesów restrukturyzacji hut żelaza w Polsce. Badaniami objęto wszystkie huty żelaza, które istniały w 1990 r. i po przekształceniach w okresie transformacji systemowej polskiej gospodarki nadal funkcjonowały w 2015 r. Nie badano hut, które znalazły się w stanie upadłości i likwidacji oraz podmiotów (części hut), które wyodrębniły się z hut macierzystych. Zakres czasowy badań hut żelaza obejmuje lata 1990–2015, w tym zakres czasowy badań wskaźnika struktury zmian przedsiębiorstwa dotyczy lat 1990–2011, co wynika z okresu dostępności danych statystycznych publikowanych w Monitorze Polski B. Zakres czasowy badań przemysłu hutnictwa żelaza i stali obejmuje lata 1990–2015.

Niniejsza praca posiada walory: teoriopoznawczy, poznawczy szczegółowy i utylitarny, co znajduje odbicie w przyjętych celach monografii.

Celem ogólnym pracy jest ocena efektywności ekonomicznej procesów restrukturyzacji przedsiębiorstw przemysłowych, na przykładzie hut żelaza, a także ocena efektywności ekonomicznej restrukturyzacji przemysłu hutnictwa żelaza i stali w Polsce, w okresie transformacji systemu gospodarczego. Celem teoriopoznawczym pracy jest przedstawienie i zaproponowanie aplikowania koncepcji metodycznej diagnozy efektywności ekonomicznej skutków procesów restrukturyzacji przedsiębiorstw przemysłowych. Cel poznawczy szczegółowy pracy stanowi ustalenie poziomu efektywności ekonomicznej skutków procesów restrukturyzacji hut żelaza, a także ustalenie poziomu efektywności ekonomicznej procesów restrukturyzacji przemysłu hutnictwa żelaza i stali w Polsce w latach 1990–2015. Celem utylitarnym pracy jest weryfikacja, określonej w sposób teoretyczny, koncepcji metodycznej diagnozy efektywności ekonomicznej skutków procesów restrukturyzacji przedsiębiorstw, na przykładzie hut żelaza. Realizacja wyżej wymienionych celów, zmierzających do ograniczenia zidentyfikowanej luki poznawczej, wymagała sformułowania przedstawionych poniżej pytań badawczych:

1. Jak interpretuje się współcześnie restrukturyzację przedsiębiorstwa przemysłowego, w tym huty żelaza?

2. Jak określa się ekonomiczną efektywność procesów restrukturyzacji przedsiębiorstwa przemysłowego?

3. Którymi metodami można oceniać ekonomiczną efektywność skutków restrukturyzacji przedsiębiorstw przemysłowych?

4. Które dane statystyczne są dostępne i umożliwiają przeprowadzenie analizy ekonomicznej efektywności procesów restrukturyzacji wszystkich hut żelaza i całego przemysłu hutnictwa żelaza i stali w Polsce?

5. Która metoda badawcza wykorzystuje dostępne dane statystyczne oraz umożliwia ocenę ekonomicznej efektywności przeprowadzonych procesów restrukturyzacji hut żelaza?

6. Jakie kierunki restrukturyzacji hut żelaza przeprowadzono w innych krajach Unii Europejskiej i jaki osiągnięto poziom efektywności tych procesów restrukturyzacji?

7. Jaki osiągnięto poziom ekonomicznej efektywności procesów restrukturyzacji hut żelaza w Polsce w latach 1990–2015?

8. Czy po przeprowadzonych procesach restrukturyzacji hut żelaza poziom ekonomicznej efektywności gospodarowania w nich był wyższy, nie uległ zmianie, czy był niższy od poziomu przed rozpoczęciem restrukturyzacji i o ile?

9. Czy i w jakim stopniu przeprowadzone w okresie transformacji systemu gospodarczego procesy restrukturyzacji wywarły wpływ na poziom ekonomicznej efektywności gospodarowania hut żelaza w Polsce?

10. Jaki osiągnięto poziom ekonomicznej efektywności procesów restrukturyzacji przemysłu hutnictwa żelaza i stali w Polsce w latach 1990–2015?

11. Czy po przeprowadzonych procesach restrukturyzacji przemysłu hutnictwa żelaza i stali poziom ekonomicznej efektywności gospodarowania w nim był wyższy, nie uległ zmianie, czy był niższy od poziomu przed rozpoczęciem restrukturyzacji i o ile?

12. Czy zaproponowaną metodę badawczą można stosować do oceny ekonomicznej efektywności procesów restrukturyzacji innych przedsiębiorstw przemysłowych?

W pracy przyjęto następującą hipotezę podstawową: w wyniku procesów restrukturyzacji hut żelaza wzrósł poziom ich ekonomicznej efektywności gospodarowania zasobami i czynnikami wytwórczymi, a także wzrósł poziom ekonomicznej efektywności gospodarowania w przemyśle hutnictwa żelaza i stali w Polsce. Jako hipotezę uzupełniającą przyjęto następujące założenie: istotny wpływ na wzrost poziomu efektywności procesów restrukturyzacji hut żelaza wywierała ich restrukturyzacja własnościowa z udziałem kapitału zagranicznego.

Przedmiot badań, przyjęte cele pracy i hipotezy badawcze zdeterminowały wybór metod badawczych. Do realizacji celów pracy zastosowano metody badawcze przetwarzania materiałów i metody systematyzowania wyników. W odniesieniu do studiowanej literatury zastosowano metodę analityczną. Do badań przedmiotowych zastosowano nową, dotychczas nie stosowaną do tych celów metodę – tj. matematyczny model oceny struktury zmian przedsiębiorstwa (współczynnik struktury zmian). Ponadto zastosowano formułę ilorazową – wskaźnik efektywności generalnej restrukturyzacji, analizę wskaźnikową, metodę indukcji i metodę graficzną.

Cel i zakres niniejszej pracy wyznaczyły jej konstrukcję. Praca składa się ze wstępu, pięciu rozdziałów, zakończenia, spisów literatury, tabel i wykresów, załączników i streszczenia w języku angielskim. Pierwszy rozdział zawiera teoretyczne rozważania dotyczące głównych elementów teorii restrukturyzacji przedsiębiorstw przemysłowych. W drugim rozdziale przedstawiono istotę efektywności oraz czynniki determinujące efektywność procesów restrukturyzacji przedsiębiorstw przemysłowych. Zamieszczono w nim też ocenę metod diagnozy efektywności skutków restrukturyzacji przedsiębiorstw, a także koncepcję metody rachunku ekonomicznej efektywności restrukturyzacji przedsiębiorstw przemysłowych. W trzecim rozdziale przedstawiono kierunki procesów restrukturyzacji hut żelaza w krajach Unii Europejskiej i ich efektywność ekonomiczną. Czwarty rozdział zawiera przesłanki konieczności i prawne podstawy rozpoczęcia restrukturyzacji hut żelaza oraz diagnozę efektywności ekonomicznej procesów restrukturyzacji hut żelaza w Polsce przed ich konsolidacją, a także powstałej w wyniku konsolidacji spółki ArcelorMittal Poland S.A. Treścią piątego rozdziału jest diagnoza efektywności ekonomicznej procesów restrukturyzacji pozostałych hut żelaza i przemysłu hutnictwa żelaza i stali w Polsce w latach 1990–2015. Zakończenie zawiera syntetyczne wnioski o charakterze retrospektywnym i prospektywnym z przeprowadzonych badań.

Źródłem informacji zawartych w niniejszej pracy jest krajowa i zagraniczna literatura przedmiotu oraz dane statystyczne pochodzące z przedsiębiorstw, z Instytutu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk, z „Rzeczpospolitej”, opublikowane w formie List 500, Listy 1000, Listy 1500 i List 2000, z Centrum Usług Informatycznych „CIBEH” S.A., z Ośrodka Informacji Hutniczej Sp. z o.o., z Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz z Monitorów Polski Nr B i Monitorów Polski B (publikowanych i dostępnych w latach 1995–2012, które od początku 2013 r. nie są dostępne).

Do 21 hut żelaza zostały wysłane kwestionariusze (opis kwestionariusza znajduje się w załączniku 1). Dyrekcje hut jednak nie odesłały wypełnionych kwestionariuszy.
mniej..

BESTSELLERY

Kategorie: