Facebook - konwersja
Czytaj fragment
Pobierz fragment

Tłumacz:
Data wydania:
14 września 2017
Format ebooka:
EPUB
Format EPUB
czytaj
na czytniku
czytaj
na tablecie
czytaj
na smartfonie
Jeden z najpopularniejszych formatów e-booków na świecie. Niezwykle wygodny i przyjazny czytelnikom - w przeciwieństwie do formatu PDF umożliwia skalowanie czcionki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jej wielkości do kroju i rozmiarów ekranu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na czytniku
Czytanie na e-czytniku z ekranem e-ink jest bardzo wygodne i nie męczy wzroku. Pliki przystosowane do odczytywania na czytnikach to przede wszystkim EPUB (ten format możesz odczytać m.in. na czytnikach PocketBook) i MOBI (ten fromat możesz odczytać m.in. na czytnikach Kindle).
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na smartfonie
Aby odczytywać e-booki na swoim smartfonie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. iBooks dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Czytaj fragment
Pobierz fragment
Produkt niedostępny.  Może zainteresuje Cię

Etyka ekonomii - ebook

Sformułowane w książce argumenty i liczne przywołane przykłady, dotyczące polityki gospodarczej pokazują w jaki sposób znajomość filozofii moralności może wspierać analizę ekonomiczną, jakie korzyści filozofia moralności może odnieść ze stosowania narzędzi analitycznych, wypracowanych przez ekonomistów oraz w jaki sposób analiza ekonomiczna i filozofia moralności wspólnie mogą być pomoce przy realizacji polityki publicznej.

W części I książki analizowana jest idea racjonalności i jej związki z etyką. Twierdzi się, że większość ekonomistów, broniąc formalnego modelu racjonalności w sposób domyślny aplikuje kontrowersyjne zasady moralne. Część II dotyczy natury dobrobytu i kwestii jego pomiaru, utylitaryzmu oraz analizy kosztów i korzyści. W części III omawiane są zagadnienia praw, wolności, równości i sprawiedliwości – są to kategorie moralne istotne dla oceny programów gospodarczych, odgrywają one jednak niewielką rolę w konwencjonalnej ekonomii dobrobytu. Część IV poświęcona jest analizie zagadnień z teorii wyboru społecznego oraz teorii gier, które są istotne w procesie podejmowania decyzji moralnych.  Każdy rozdział zawiera propozycje dalszych lektur oraz pytania do dyskusji.

Daniel M. Hausman jest profesorem filozofii na University of Wisconsin-Madison, założycielem czasopisma "Economics and Philosophy" (razem z Michaelem McPhersonem). Prowadzone przez niego badania naukowe koncentrują się na zagadnieniach epistemologicznych, metafizycznych i etycznych, dotyczących związku między ekonomią a filozofią.  Autor książek: Capital, Profits, and Prices (1981), The Inexact and Separate Science of Economics (1992), Causal Asymmetries (1998), Preference, Value, Choice, and Welfare (2012), oraz Valuing Health: Well-Being, Freedom, and Suffering (2015).

Michael S. McPherson jest prezesem Spencer Foundation i byłym prezesem Macalester College, współzałożycielem czasopisma "Economics and Philosophy" wraz z Danielem Hausmanem. Interesuje się problematyką z pogranicza ekonomii i filozofii. Jest współautorem sześciu książek dotyczących polityki w zakresie szkolnictwa wyższego oraz związanej z tym problematyki ekonomicznej, m.in.: Lesson Plan: An Agenda for Change in American Higher Education (2016), Crossing the Finish Line: Completing College in America’s Public Universities (2009) i The Student Aid Game: Meeting Need and Rewarding Talent in American Higher Education (1998).

Debra Satz jest profesorem filozofii i etyki na Stanford University, gdzie pełni również funkcję dziekana wydziału humanistycznego. Jej zainteresowania naukowe obejmują problematykę moralnych granic rynku, natury równości oraz granic między tym, co publiczne a tym co, prywatne. Jest autorką książki Why Some Things Should Not Be for Sale: The Moral Limits of Markets (2010) i współredaktorką prac: Toward a Humanist Justice: The Political Philosophy of Susan Moller Okin (2009) i Occupy the Future (2013).

Kategoria: Ekonomia
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-7886-331-1
Rozmiar pliku: 5,6 MB

FRAGMENT KSIĄŻKI

PRZEDMOWA DO WYDANIA TRZECIEGO

Idee głoszone przez ekonomistów oraz myślicieli politycznych, bez względu na to, czy są słuszne, czy błędne, mają większą siłę, niż się powszechnie przypuszcza. W rzeczywistości to one właśnie rządzą światem. Praktycy, przekonani, że nie podlegają żadnym wpływom intelektualnym, są zazwyczaj niewolnikami jakiegoś dawno zmarłego ekonomisty.

John Maynard Keynes (2003: 350)

Podejmując się przygotowania trzeciego wydania książki Dan Hausman i Michael McPherson, autorzy dwóch poprzednich wydań, postawili przed sobą szereg zadań: zaktualizowanie analiz (zwłaszcza w kontekście kryzysu finansowego z lat 2007–2009), zajęcie się kwestiami, które pojawiły się w ostatnich dziesięciu latach od publikacji poprzedniego wydania, takich jak rosnące nierówności społeczne i ekonomiczne, wypełnienie niektórych luk w zagadnieniach podjętych poprzednio, a także uwzględnienie rozwoju, który dokonał się w etyce oraz istotnych dziedzinach ekonomii. Są to ambitne cele, gdyż wchodząca w grę literatura jest ogromna, a dobór materiałów do dyskusji i synteza wniosków stanowią trudne wyzwania. Aby pomóc w realizacji tych zadań Hausman i McPherson zaprosili do współpracy Debrę Satz jako trzeciego współautora i niniejsze, trzecie wydanie jest wynikiem naszej trójstronnej współpracy. Była to dla nas wszystkich niezwykle satysfakcjonująca praca, przy której wiele wspólnie się nauczyliśmy. Mamy nadzieję, że nasze wysiłki okażą się również satysfakcjonujące dla naszych czytelników.

Chociaż niektóre fragmenty z drugiego wydania zostały z niewielkimi zmianami przeniesione do trzeciego wydania, książka została gruntownie przeredagowana z uwzględnieniem nowych treści. Jedną z nieprzyjemnych konsekwencji tego faktu jest to, że książka zwiększyła swoją objętość, a obszerniejsze książki zwykle są droższe, bardziej onieśmielające i jest mniej prawdopodobne, że znajdą czytelników. Uważamy jednak, że nowe treści są zarówno ważne i aktualne, jak i interesujące (przynajmniej dla nas). Mamy nadzieję, że praca ta zainspiruje większą liczbę ekonomistów i filozofów do tego by uczyli się od siebie nawzajem.

Mamy też nadzieję, że zaintrygowanie i zachwyt czytelników wywołany tą książką zrekompensuje im z naddatkiem większą inwestycję czasu i pieniędzy, której wymaga to wydanie. Jedną z najbardziej oczywistych różnic między obecnym i poprzednim wydaniem jest uzupełnienie rozdziałów o pytania do dyskusji oraz dodanie nowego rozdziału dotyczącego moralnych granic rynków.

Wiele się zmieniło od czasu pierwszego wydania tej książki w 1996 roku. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych nastała atmosfera naiwnego optymizmu: Związek Radziecki został rozwiązany; wiele osób postrzegało demokrację jako zjawisko nieuchronnie się rozprzestrzeniające; okazało się również, że ekonomiści w dużym stopniu okiełznali cykl koniunkturalny. Nie brakowało trudnych zagadnień, dotyczących realizacji programów gospodarczych, do których zarówno ekonomia, jak i etyka mogły wnieść swój wkład, ale zadanie polegało bardziej na budowaniu w oparciu o minione osiągnięcia, niż na zapobieganiu katastrofie. Obecnie sytuacja jest zarazem lepsza i gorsza. W świetle wielu mierników na świecie dokonuje się postęp: wzrasta oczekiwana długość życia, a Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie na całym świecie zmniejszyła się o 50%, z 1,9 miliarda osób żyjących za mniej niż 1,25 USD dziennie w 1990 roku do 836 milionów w 2015 roku. W tym samym czasie rosną jednak nierówności zarówno w krajach biednych, jak i bogatych; ryzyko dla systemu finansowego stało się wyraźnie widoczne w 2008 roku; demokracja pozostaje jedynie dążeniem milionów ludzi na całym świecie; zagrożone jest międzynarodowe bezpieczeństwo; a problemy związane ze zmianą klimatu stają się co roku poważniejsze.

Zmagamy się ze złożonymi problemami. Książka nie oferuje na nie prostych odpowiedzi. Stanowi ona wyraz naszej wiary w skuteczność rygorystycznego i otwartego myślenia, które opiera się zarówno na narzędziach i modelach rozwijanych przez ekonomistów, jak i na pojęciowych rozróżnieniach i teoriach filozofów moralności.

Pracując na pograniczu ekonomii i filozofii, decydenci polityczni mogą mieć nadzieję na postęp w rozwiązywaniu problemów, stojących przed poszczególnymi narodami i światem jako całością. Dzięki temu, że uczynimy etykę bardziej dostępną dla ekonomistów, a narzędzia i metody ekonomiczne staną się bardziej przystępne dla filozofów moralności, mamy nadzieję zachęcić obie strony do współpracy w zakresie rozwiązywania ważnych problemów społecznych.PRZEDMOWA DO WYDANIA DRUGIEGO

Prezentowana książka jest gruntownie zrewidowaną wersją pracy Economic Analysis and Moral Philosophy. Dodaliśmy w tytule sformułowanie Public Policy aby podkreślić znaczenie prowadzonych analiz dla zagadnień z zakresu polityki publicznej. Książka jest rozwinięciem przeglądowego artykułu Taking Ethics Seriously: Economics and Contemporary Moral Philosophy, opublikowanego w czasopiśmie „Journal of Economic Literature”, w numerze z lipca 1993 roku. Choć nieco przestarzały, esej ten może być nadal użyteczny dla czytelników ze względu na obszerne odniesienia do literatury przedmiotu. Chcemy podziękować Johnowi Roemerowi za zaproponowanie napisania tego tekstu oraz za szczegółową krytykę kilku roboczych wersji. Pozostałe osoby, które służyły pomocą przy publikacji pierwszego wydania książki, to: Richard Arneson, Henry Bruton, Nancy Cartwright, Marc Fleurbaey, John Kautsky, Eric Kramer, Philippe Mongin, Amartya Sen, Julius Sensat, Max Steuer, Hamish Stewart, Alain Trannoy, Gordon Winston, studenci Williams College i London School of Economics oraz anonimowi recenzenci. Harry Brighouse, Henry Bruton, Lester Hunt, Andrew Levine, Patrick McCartan, Jonathan Riley, David Ruben, Larry Samuelson i Daniel Wikler przeczytali robocze wersje rozdziałów pierwszego wydania wnosząc cenny wkład. Badania naukowe oraz publikacja pierwszego wydania pracy zostały wsparte grantem przyznanym przez National Endowment for Humanities, Hausman jest również wdzięczny za wsparcie w postaci Vilas Associate Award przyznane przez University of Wisconsin-Madison.

Ponieważ refleksja filozoficzna nad etyką ciągle się rozwija, podobnie jak koncepcje ekonomiczne i narzędzia, które mogą być przydatne dla filozofów moralności, uznaliśmy, że należy przygotować nowe wydanie książki. Chociaż z pierwszego wydania zachowaliśmy ogólną strukturę pracy oraz wiele szczegółowych analiz, rozróżnień i argumentów, to zostały one zaktualizowane i uzupełnione przykładami, które mamy nadzieję, będą stanowiły dodatkową ilustrację omawianych kwestii. Pragnąc dotrzeć do szerokiego grona ludzi zainteresowanych analizami ekonomicznymi i polityką gospodarczą staraliśmy się unikać niepotrzebnego żargonu i zawiłości.

Przygotowując poprawione wydanie, następujące osoby służyły nam pomocą, za co chcemy podziękować: Elizabeth Anderson, Mavis Biss, Richard Bradley, Harry Brighouse, Michel De Vroey, Jeffrey Friedman, Francesco Guala, David Hausman, Joshua Hausman, Bernd Irlenbusch, William Jaeger, Philippe Mongin, Colin Patrick, David Schmitz, Russ Shafer-Landau, William Thomson, Peter Vanderschraft, Joel Velasco i David Zimmerman. Marc Fleurbaey przeczytał cały maszynopis i przedstawił obszerne oraz wnikliwe komentarze. Colin Patrick wykonał znakomitą pracę przygotowującą indeks rzeczowy, a Matt i Vickie Darnell zajmując się adiustacją i składem tej książki. Z biegiem lat zgromadziliśmy obszerną korespondencję z propozycjami udoskonalenia książki i przepraszamy tych, o których pomocy mogliśmy zapomnieć.PODZIĘKOWANIA

Przygotowując się do naszej pracy, prosiliśmy o radę wielu uczonych, zarówno ekonomistów, jak i filozofów, a Cambridge University Press skontaktowało się również z kilkoma recenzentami. W sumie otrzymaliśmy przydatne komentarze od ponad dwudziestu osób, których zalecenia skłoniły nas do dokonania znaczących zmian w rękopisie. Duża liczba komentarzy sama stanowiła wyzwanie, doprowadzając do znacznie obszerniejszych zmian w trzecim wydaniu niż początkowo sobie wyobrażaliśmy. Nawet zwiększając objętość książki, nie mogliśmy podążać za wszystkimi dobrymi radami, które otrzymaliśmy i żałujemy, że rozczarowaliśmy niektórych naszych rozmówców nie wprowadzając ich sugestii. Ponadto, gdy nasi krytycy nie byli zgodni, reguły logiki musiały interweniować i nie mogliśmy uwzględniać wszystkich zaleceń.

Poza siedmioma anonimowymi recenzentami, którzy odpowiedzieli na prośbę Cambridge University Press, chcielibyśmy podziękować także innym osobom za ich niezwykle szczodre komentarze. Wydanie to miałoby więcej błędów i mniej przydatnych treści, gdyby nie krytyka i sugestie, które zaproponowali: Matthew Adler, Elizabeth Anderson, Jonathan Anomaly, Geoffrey Brennan, Mikael Cozic, Marc Fleurbaey, Peter Hammond, Frances Kamm, Paul Kelleher, Julian Le Grand, Joshua Preiss, John Roemer, Frank Tompson, Philippe van Parijs, Alex Voorhoeve i Jonathan Wolff. Szczególne podziękowania otrzymują Marc Fleurbaey i Paul Kelleher za ich komentarze do niektórych nowych treści zamieszczonych w tym wydaniu.

Jesienią 2015 roku Hausman miał okazję prowadzić zajęcia dydaktyczne w oparciu o roboczą wersję tego wydania dla wspaniałej grupy studentów University of Wisconsin. Byli to: Colin Barushok, Jesse DeLap, Lindsay Doman, Jonah Jaxen, Ethan Kay, Michaił Kuczmarski, Timothy McGuire, Andrew Murdoch, Jeong (Peter), Adrian Rice, Jacob Stack, Joseph Stadler, Daniel Stoehr, Jard van Heerde, Steven Walker, Justin Walters i Laura Wilk. Obecny był również starszy wizytator Wesley Foell. Studenci byli bardzo cierpliwymi i chętnymi do współpracy „królikami doświadczalnymi”, którym jesteśmy wdzięczni za ich pytania, reakcje i sugestie. Satz również prowadziła wraz z Alanem Ryanem zajęcia, na których czytano i omawiano rozdziały z poprzedniego wydania książki i jest wdzięczna wszystkim uczestnikom za ich opinie. Ponownie wyrażamy wdzięczność dla Colina Patricka, który opracował indeks i pomógł przy korekcie tekstu, jesteśmy też wdzięczni Susan Thorton, która redagowała książkę.

Prezentowana książka nawiązuje do przeglądowego artykułu Hausmana i McPhersona opublikowanego w „Journal of Economic Literature” w 1993 roku w odpowiedzi na zaproszenie Johna Roemera, który w związku z tym jest dziadkiem tej pracy. Od tamtej pory wiele osób, oprócz tych, którzy zostali wymienieni, przyczyniło się do realizacji tego projektu. Nie ulega wątpliwości, że błędy i nieporozumienia pozostały; niechętnie uznajemy je za nasze własne.Lista tłumaczy poszczególnych rozdziałów

Etyka i ekonomia (tłum. Tomasz Kwarciński)

Etyka w ekonomii dobrobytu (tłum. Adrian Solek)

Etyka w ekonomii pozytywnej: dwa przykłady (tłum. Adrian Solek)

Racjonalność i teoria użyteczności (tłum. Marcin Gorazda)

Racjonalność i moralność w ekonomii pozytywnej (tłum. Jakub Janus)

Moralne granice rynków (tłum. Krystian Mucha)

Utylitaryzm, konsekwencjalizm i sprawiedliwość (tłum. Tomasz Kwarciński)

Dobrobyt (tłum. Marcin Gorazda)

Ekonomia dobrobytu (tłum. Anna Zachorowska-Mazurkiewicz)

Wolność, prawa i libertarianizm (tłum. Rafał P. Wierzcho

sławski)

Równość i egalitaryzm (tłum. Tomasz Kwarciński)

Sprawiedliwość i kontraktarianizm (tłum. Rafał P. Wierzchosławski)

Teoria wyboru społecznego (tłum. Jakub Janus)

Teoria gier (tłum. Jakub Janus)

Ekonomia i etyka w działaniu (tłum. Adrian Solek)

Ekonomia ręka w rękę z etyką (tłum. Adrian Solek)

Dodatek: co etyka może dać ekonomii? (tłum. Jakub Janus)

Słownik (tłum. Adrian Solek)
mniej..

BESTSELLERY

Kategorie: