Facebook - konwersja
Czytaj fragment
Pobierz fragment

Firma transportowa krok po kroku – zarządzanie, finanse, ubezpieczenia - ebook

Wydawnictwo:
Data wydania:
5 kwietnia 2016
Format ebooka:
EPUB
Format EPUB
czytaj
na czytniku
czytaj
na tablecie
czytaj
na smartfonie
Jeden z najpopularniejszych formatów e-booków na świecie. Niezwykle wygodny i przyjazny czytelnikom - w przeciwieństwie do formatu PDF umożliwia skalowanie czcionki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jej wielkości do kroju i rozmiarów ekranu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na czytniku
Czytanie na e-czytniku z ekranem e-ink jest bardzo wygodne i nie męczy wzroku. Pliki przystosowane do odczytywania na czytnikach to przede wszystkim EPUB (ten format możesz odczytać m.in. na czytnikach PocketBook) i MOBI (ten fromat możesz odczytać m.in. na czytnikach Kindle).
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na smartfonie
Aby odczytywać e-booki na swoim smartfonie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. iBooks dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Czytaj fragment
Pobierz fragment
Produkt niedostępny.  Może zainteresuje Cię

Firma transportowa krok po kroku – zarządzanie, finanse, ubezpieczenia - ebook

Prowadzenie działalności transportowej wymaga nie tylko znajomości wszystkich potrzebnych regulacji prawnych, ale także wiedzy na temat finansów i sprawnego zarządzania firmą. To pozwoli zaoszczędzić niepotrzebne wydatki. Ksiażka zawiera wiele praktycznych porad dotyczących m.in.:
• zapłaty podatku,
• wybrania odpowiedniego ubezpieczenia,
• odzyskiwania należności od klienta,
• zatrudniania zarządzającego transportem,
• poprawnego powierzenia mienia kierowcom.
Kategoria: Inne
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-269-4672-1
Rozmiar pliku: 665 KB

FRAGMENT KSIĄŻKI

CO ZROBIĆ, GDY NIE MOŻNA ZAPŁACIĆ PODATKU

Autor: Rafał Ratajczak, radca prawny, Kancelaria Radcy Prawnego – Rafał Ratajczak z siedzibą w Bydgoszczy

Konsultant: dr Joanna Wegner-Kowalska, adwokat, prowadzi własną kancelarię w Łodzi

Zdarza się, że firma to „fakturowy tygrys”, który pomimo wspaniałych „papierowych” obrotów wciąż ma problemy z płynnością finansową wskutek niewypłacalności kontrahentów, różnic kursowych i opóźnionych terminów płatności. Bywa też, że firma została okradziona lub jej właściciel przeinwestował. Jeżeli przed każdym 20. i 25. dniem pada pytanie, skąd wziąć pieniądze na zapłacenie podatków – dobrze jest przeczytać ten artykuł.

URZĄD SKARBOWY PRZYJACIELEM

Na razie, biorąc pod uwagę realia naszej rzeczywistości, za bardzo nie można na to liczyć. Jeśli jednak znajdziemy się w potrzebie, a wszelkie źródła finansowania zawiodą, koniecznie spróbujmy skorzystać z metod rozwiązania problemu płatności podatków, które oferuje Ordynacja podatkowa.

Pozwala ona m.in. na:

1) rozkładanie na raty zapłaty podatku lub zapłaty zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę;

2) odraczanie terminu płatności podatku lub zapłaty zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę;

3) umarzanie zaległości podatkowych;

4) regulowanie zobowiązań podatkowych w formie innej niż pieniężna poprzez:

l potrącenia,

l zaliczenia nadpłaty lub zwrotu podatku,

l przeniesienia własności rzeczy lub praw majątkowych,

l przejęcia własności nieruchomości lub prawa majątkowego w postępowaniu egzekucyjnym.

Nie należy zakładać z góry, że się nie uda, że cokolwiek zrobimy, urząd skarbowy i tak się nie zgodzi, abyśmy mogli skorzystać z którejś z tych możliwości. Wielu podatnikom się udaje! Trzeba tylko wiedzieć, jak to załatwić.

W naszym artykule znajduje się wiele wskazówek, jak zwiększyć swoje szanse na uzyskanie takich przywilejów.

Uwaga!

Jeżeli chcemy skorzystać z którejś z powyższych form pomocy, nie czekamy ze swoim wnioskiem do ostatniej chwili. Pamiętajmy, że urząd nie załatwia takich spraw od ręki.

ROZKŁADANIE ZOBOWIĄZAŃ PODATKOWYCH NA RATY

Można uzyskać rozłożenie na raty każdego podatku niezależnie od tego, czy jest to np. podatek od środków transportu, psów czy dochodowy.

Co to daje

Podstawowym plusem uzyskania decyzji o rozłożeniu na raty jest to, że na jakiś czas ryzyko wszczęcia (lub dalszego prowadzenia) egzekucji względem majątku firmy jest odłożone. Ponadto – jeżeli wywiążemy się z płatności rat w terminie – zapłacimy mniejsze odsetki, gdyż naliczana zamiast nich opłata prolongacyjna jest zawsze co najmniej o połowę niższa.

Jeśli złożymy wniosek przed terminem płatności podatku, zmniejszamy także ryzyko, że poniesiemy odpowiedzialność karną skarbową za niezapłacenie podatków w terminie.

Jakie warunki trzeba spełnić

Aby uzyskać rozłożenie podatków lub zaległości podatkowych na raty:

– należy złożyć stosowny wniosek,

– organ podatkowy musi uznać, że decyzja o rozłożeniu na raty leży w uzasadnionym ważnym interesie firmy lub interesie publicznym.

Niestety, takie pojęcia, jak „ważny interes podatnika” czy „interes publiczny”, nie są nigdzie zdefiniowane i w tym zakresie jesteśmy całkowicie zdani na łaskę i niełaskę organu podatkowego, od którego wyłącznego uznania zależeć będzie to, czy wskazane przez nas przyczyny uzna on za spełniające podane wymogi. Co więcej – nawet ustalenie przez organ podatkowy istnienia „ważnego interesu podatnika” czy „interesu publicznego” samo przez się nie zobowiązuje organu do wydania decyzji o udzieleniu rat! Szansa na to, że sąd uchyli taką decyzję, jest tym samym bardzo ograniczona.

Gdzie załatwiać rozłożenie na raty

W celu skorzystania z dobrodziejstw omawianych przepisów należy złożyć stosowne podanie do odpowiedniego organu podatkowego.

Odpowiednim organem będzie zawsze ten, który jest właściwy do ustalania lub określania zobowiązań z tytułu podatku lub zaległości podatkowej, o których rozłożenie na raty się wnosi.

Przykład

Gdzie z jaką sprawą

W gminie można załatwić rozłożenie na raty podatku od nieruchomości, podatku rolnego, leśnego czy podatku od środków transportu. W urzędzie skarbowym – podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych, podatku od towarów i usług, podatku od czynności cywilnoprawnych czy od spadków i darowizn.

Każdy z tych organów jest władny do rozłożenia na raty każdej kwoty. Jednak to, jak ustali okresy spłaty, zależy wyłącznie od jego uznania.

Co musi być w podaniu

Dobrze przygotowane podanie powinno zawierać wniosek o rozłożenie zaległości podatkowych na raty, którego wzór znajduje się na dołączonej płycie CD. We wniosku muszą znaleźć się:

– dokładnie określone żądanie wraz z uzasadnieniem (przytoczeniem okoliczności faktycznych uzasadniających żądanie, a w miarę potrzeby uzasadniających również właściwość danego organu podatkowego),

– dowody na poparcie przytoczonych okoliczności,

– oznaczenie rodzaju pisma,

– wskazanie osoby, od której pismo pochodzi, oraz jej adresu (miejsca zamieszkania lub pobytu, siedziby albo miejsca prowadzenia działalności), a także oznaczenie pełnomocników, jeżeli tacy działają,

– wskazanie NIP, REGON i KRS wnioskodawcy,

– wskazanie organu podatkowego, do którego kieruje się podanie,

– oświadczenie o korzystaniu lub niekorzystaniu z pomocy publicznej,

– wykaz załączników, jeżeli takie występują.

Uwaga!

Oceńmy realnie swoje możliwości płatnicze i we wniosku o rozłożenie na raty zaproponujmy terminy i wysokość rat, w jakich jesteśmy w stanie spłacić swe zobowiązania podatkowe.

Jakkolwiek w żaden sposób nie wiąże to urzędu, pozwala mu jednak ocenić kondycję finansową firmy i jest dobrym punktem wyjścia do przyznania rozłożenia na raty na warunkach dogodnych.

To bardzo ważne! Jeśli bowiem nie zaproponujemy zgodnej z naszymi możliwościami wysokości rat i okresu spłaty, ryzykujemy, że urząd wyznaczy raty zbyt wysokie. Nie będziemy mogli ich spłacić, a wówczas, poza tym, że zyskamy trochę czasu, realnie stracimy, gdyż do zapłaty może dojść, oprócz niezapłaconej raty podatku i odsetek, dodatkowo opłata prolongacyjna, a przy tym staniemy się dla urzędu niewiarygodnym partnerem.

Uwaga!

Należy dobrze uzasadnić swoją prośbę! Nie pomijajmy żadnych okoliczności, które mogą przemówić na naszą korzyść i uzasadniać, że nie tylko potrzebujemy pomocy w postaci rozłożenia zobowiązań podatkowych na raty, ale też na nią zasługujemy.

Starajmy się zwłaszcza podkreślać wszelkie okoliczności niezależne od nas, takie jak np. uszkodzenie samochodu, kradzież, niewypłacalność kontrahentów, chwilowa utrata zamówień na przewozy, potrzeba ponoszenia nieprzewidzianych wysokich wydatków związanych z koniecznością dostosowywania taboru do zmieniających się szybko przepisów, wypowiedzenie kredytu bankowego itd.

Jak złożyć podanie

Podanie o rozłożenie na raty można wnieść na piśmie – osobiście, telegraficznie, za pomocą dalekopisu, faksu, poczty elektronicznej – ale można także zrobić to w formie ustnej do protokołu. Podanie wniesione pisemnie powinno być podpisane przez wnoszącego (lub jego pełnomocnika), a wnoszone ustnie do protokołu, ponadto przez pracownika, który go sporządził. W przypadku gdy działamy przez pełnomocnika, winien on załączyć do podania pełnomocnictwo oraz potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 17 zł. Podanie wnoszone przez Internet powinno być uwierzytelnione za pomocą kwalifikowanego certyfikatu (bezpiecznego podpisu elektronicznego lub profilu zaufania ePUAP).

Uwaga!

Organ podatkowy ma obowiązek potwierdzić wniesienie podania, jeżeli o to poprosimy. Żądajmy tego zawsze. W sytuacjach gdy wnosimy podanie w formie elektronicznej, organ podatkowy potwierdza złożenie podania bez potrzeby składania o to osobnej prośby.

Co dalej

Po złożeniu podania czekamy na decyzję organu podatkowego. Jeżeli jest niekorzystna, mamy prawo odwołania się do organu II instancji w trybie określonym w pouczeniu do otrzymanej decyzji. Gdy organ II instancji utrzyma w mocy niekorzystną decyzję, możemy złożyć za jego pośrednictwem skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Pamiętajmy jednak, że działania sądu będą ograniczone tylko do zbadania, czy organy podatkowe nie naruszyły prawa w czasie postępowania prowadzącego do wydania niekorzystnej decyzji (np. czy wyjaśniono wszystkie okoliczności konieczne do wydania decyzji). Sąd nie oceni samej zasadności odmowy rozłożenia podatku na raty.

Jeżeli jesteśmy zadowoleni z uzyskanego rozstrzygnięcia, przystępujemy do jego wykonania.

Stosowanie ulg w spłacie zobowiązań podatkowych na wniosek podatnika prowadzącego działalność gospodarczą może mieć zastosowanie, gdy ulgi te:

1) nie stanowią pomocy publicznej;

2) stanowią pomoc de minimis – w zakresie i na zasadach określonych w bezpośrednio obowiązujących aktach prawa wspólnotowego dotyczących pomocy w ramach zasady de minimis;

3) stanowią pomoc publiczną:

a) udzielaną w celu naprawienia szkód wyrządzonych przez klęski żywiołowe lub inne nadzwyczajne zdarzenia,

b) udzielaną w celu zapobieżenia poważnym zakłóceniom w gospodarce o charakterze ponadsektorowym lub w celu likwidacji takich zakłóceń,

c) udzielaną w celu wsparcia krajowych przedsiębiorców działających w ramach przedsięwzięcia gospodarczego podejmowanego w interesie europejskim,

Darmowy fragment
mniej..

BESTSELLERY

Kategorie: