Facebook - konwersja
Czytaj fragment
Pobierz fragment

Klasyfikacja budżetowa w praktyce - ebook

Wydawnictwo:
Data wydania:
12 maja 2017
Format ebooka:
EPUB
Format EPUB
czytaj
na czytniku
czytaj
na tablecie
czytaj
na smartfonie
Jeden z najpopularniejszych formatów e-booków na świecie. Niezwykle wygodny i przyjazny czytelnikom - w przeciwieństwie do formatu PDF umożliwia skalowanie czcionki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jej wielkości do kroju i rozmiarów ekranu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na czytniku
Czytanie na e-czytniku z ekranem e-ink jest bardzo wygodne i nie męczy wzroku. Pliki przystosowane do odczytywania na czytnikach to przede wszystkim EPUB (ten format możesz odczytać m.in. na czytnikach PocketBook) i MOBI (ten fromat możesz odczytać m.in. na czytnikach Kindle).
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na smartfonie
Aby odczytywać e-booki na swoim smartfonie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. iBooks dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Czytaj fragment
Pobierz fragment
Produkt niedostępny.  Może zainteresuje Cię

Klasyfikacja budżetowa w praktyce - ebook

Od 1 stycznia i 1 marca 2017 r. weszły w życie istotne zmiany dla jednostek sektora finansów publicznych w rozporządzeniu ministra finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych.

Kategoria: Bankowość i Finanse
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-269-6236-3
Rozmiar pliku: 200 KB

FRAGMENT KSIĄŻKI

Wprowadzenie

Rozporządzenie ministra finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1053 z poźn. zm.; dalej: rozporządzenie) od momentu wejścia w życie do końca 2016 roku było zmieniane szesnastokrotnie.

Od 1 stycznia i 1 marca 2017 r. weszły w życie istotne zmiany dla jednostek sektora finansów publicznych w rozporządzeniu wprowadzone przez:

• rozporządzenie ministra finansów z 25 lipca 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1121);

• rozporządzenie ministra finansów z 15 września 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1504);

• rozporządzenie ministra rozwoju i finansów z 22 grudnia 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 2294);

• rozporządzenie ministra rozwoju i finansów z 14 marca 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz.U. z 2017 r. poz. 580).

Zmiany te wprowadziły nowe elementy do klasyfikacji budżetowej, zmieniły brzmienia nazw działów, rozdziałów, paragrafów i objaśnienia.

W niniejszej publikacji przedstawiamy zmiany w rozporządzeniu, które weszły w życie od 1 stycznia 2017 r., 1 marca 2017 r., jak również zmiany, które będą obowiązywały od 1 stycznia 2018 r. Książka zawiera również 40 praktycznych odpowiedzi z zakresu klasyfikacji budżetowej.Rozdział I. Klasyfikacja budżetowa

1.1. Ogólne zasady stosowania klasyfikacji budżetowej w praktyce

Klasyfikacja budżetowa z uwagi na konstrukcję nie pozwala na jednoznaczne przyporządkowanie odpowiedniego dochodu czy też wydatku do poszczególnych działów, rozdziałów i paragrafów. W celu ułatwienia doboru podziałki klasyfikacji budżetowej należy wyjaśnić charakter przedmiotowy klasyfikacji oraz określić, jakimi zasadami należy się kierować przy klasyfikowaniu dochodów i wydatków.

Środki publiczne

Przedmiotem klasyfikacji budżetowej są środki publiczne, które dookreś­lone są w art. 5 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1870 ze zm.; dalej: ustawa), do których w uproszczeniu zalicza się dochody i wydatki budżetu oraz przychody i rozchody.

Klasyfikacja budżetowa

Tak określone środki zgodnie z art. 39 ustawy klasyfikuje się według:

•działów i rozdziałów – określających rodzaj działalności;

•paragrafów – określających rodzaj dochodu, przychodu lub wydatku oraz środków.

W celu określenia prawidłowej podziałki klasyfikacji budżetowej najprostszym i jednocześnie najbardziej trafnym sposobem jest określenie działu, rozdziału i paragrafu dla danego wydatku w sposób gramatyczny, literalnie na podstawie treści rozporządzenia ministra finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1053 z poźn. zm.; dalej: rozporządzenie). Taki sposób klasyfikowania środków opisany jest w przykładzie związanym z zakupem ubezpieczenia komunikacyjnego.

Przykład

Jednostka budżetowa otrzymała polisę za zakup ubezpieczenia komunikacyjnego do samochodu służbowego. Biorąc pod uwagę opis do paragrafu 443 „Różne opłaty i składki” w brzmieniu: paragraf ten obejmuje różnego rodzaju płatności oraz składki, między innymi: opłaty za ubezpieczenia samochodów i innych pojazdów (łącznie z kierowcą i pasażerami) (…), można dokonać bezspornej klasyfikacji wydatku w paragrafie 443 „Różne opłaty i składki”.

Innym sposobem pozwalającym na sklasyfikowanie dochodów bądź wydatku do poszczególnego paragrafu klasyfikacji budżetowej, w przypadku gdy charakter operacji gospodarczej nie pozwala na jednoznaczną klasyfikację, jest interpretacja samego rozporządzenia. W celu dokonania interpretacji niezbędna jest znajomość systematyki rozporządzenia sprowadzająca się do orientacji w nazewnictwie działów, rozdziałów i paragrafów oraz objaśnień do nich.

Przykładem doboru klasyfikacji budżetowej w ten sposób może być próba sklasyfikowania wydatku związanego z zakupem energii elektrycznej oraz dostawą energii elektrycznej.

Przykład

Zgodnie z zapisami rozporządzenia paragraf 426 „Zakup energii” obejmuje opłaty za dostawę energii elektrycznej, cieplnej i innej, gazu oraz wody. Treść paragrafu nie wskazuje na bezpośrednie pozycje faktury, które należy zakwalifikować do tego paragrafu. Nie jest oczywiste, że w paragrafie tym klasyfikuje się np. opłatę abonamentową, przesyłową za energię. Niemniej jednak na podstawie treści samego paragrafu oraz opisu do paragrafu można dokonać klasyfikacji wydatków związanych z zakupem energii oraz opłatami z nim związanymi w tym paragrafie.

Niezbędna jest również znajomość nazw i opisów poszczególnych para­grafów w celu wykluczenia możliwości stosowania innych paragrafów.

Zapisy rozporządzenia są dookreślone w stopniu pozwalającym na poznanie kierunku wytyczającego sposoby doboru klasyfikacji budżetowej. Wiele obszarów działalności jednostek budżetowych wymaga dokonywania nie tylko interpretacji zapisów samego rozporządzenia, ale także znajomości przepisów innych ustaw.

W przypadku gdy sklasyfikowanie wydatku nie jest możliwe w oparciu o zapisy samego rozporządzenia, należy wziąć po uwagę inne obowiązujące przepisy. Wtedy przy klasyfikowaniu wydatków mogą pomocne okazać się m.in. przepisy:

•ustawy o finansach publicznych, prawa administracyjnego, prawa pracy,

•ustawy o rachunkowości,

•przepisów związanych z rachunkowością budżetową.

Znajomość tych norm prawnych w przypadku doboru podziałki klasyfikacji budżetowej pozwoli na dookreślenie formy realizowanego zadania, efektu i celu dokonywanego wydatku.

W przypadku problemów z ustaleniem odpowiedniego działu, rozdziału, paragrafu podziałki klasyfikacji budżetowej dla dochodu niezbędna będzie znajomości takich przepisów prawnych, jak:

•prawo podatkowe,

•prawo administracyjne,

•Kodeks cywilny.

Przepisy regulujące te obszary życia gospodarczego pozwolą na do­określenie charakteru dochodów, które należy w odpowiedni sposób sklasyfikować. W innym paragrafie klasyfikowane są dochody o charakterze cywilnoprawnym i publicznoprawnym.

Niezwykle ważne jest posiadanie wiedzy na temat przepisów merytorycznych, w których funkcjonuje jednostka, jak również statutu, które to w wielu przypadkach determinują klasyfikowanie środków.

Darmowy fragmentWykaz aktów prawnych

•Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 710 z późn. zm.).

•Ustawa z 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 2137 z późn. zm.).

•Ustawa z 16 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o zasadach zarządzania mieniem państwowym (Dz.U. z 2016 r. poz. 2260).

•Ustawa z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 599).

•Ustawa z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz.U. z 2015 r. poz. 612).

•Ustawa z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 1579).

•Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 2255).

•Ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 2260).

•Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 201 z późn. zm.).

•Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 245).

•Ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 718).

•Ustawa z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 486).

•Ustawa z 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 785).

•Ustawa z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 290 z późn. zm.).

•Ustawa z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r. poz. 2164 z późn. zm.).

•Ustawa z 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 229).

•Ustawa z 16 listopada 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz.U. z 2016 r. poz. 1948 z późn. zm.).

•Ustawa z 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz.U. z 2016 r. poz. 1947 z późn. zm.).

•Rozporządzenie ministra finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1053 z poźn. zm.).

•Rozporządzenie ministra finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celo­wych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 289 ze zm.).

•Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. z 1998 r. nr 148, poz. 973).

•Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.).

•Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. z 2013 r. poz. 167).

•Rozporządzenie Rady Ministrów z 3 października 2010 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) (Dz.U. z 2016 r. poz. 1864).

•Rozporządzenie Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz.U. z 2015 r. poz. 1676).
mniej..

BESTSELLERY

Kategorie: