Facebook - konwersja
Czytaj fragment
Pobierz fragment

Kontrole w firmie. Skarbowa, PIP, ZUS. Wskazówki dla biur rachunkowych - ebook

Wydawnictwo:
Data wydania:
Kwiecień 2015
Format ebooka:
EPUB
Format EPUB
czytaj
na czytniku
czytaj
na tablecie
czytaj
na smartfonie
Jeden z najpopularniejszych formatów e-booków na świecie. Niezwykle wygodny i przyjazny czytelnikom - w przeciwieństwie do formatu PDF umożliwia skalowanie czcionki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jej wielkości do kroju i rozmiarów ekranu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na czytniku
Czytanie na e-czytniku z ekranem e-ink jest bardzo wygodne i nie męczy wzroku. Pliki przystosowane do odczytywania na czytnikach to przede wszystkim EPUB (ten format możesz odczytać m.in. na czytnikach PocketBook) i MOBI (ten fromat możesz odczytać m.in. na czytnikach Kindle).
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na smartfonie
Aby odczytywać e-booki na swoim smartfonie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. iBooks dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Czytaj fragment
Pobierz fragment
Produkt niedostępny.  Może zainteresuje Cię

Kontrole w firmie. Skarbowa, PIP, ZUS. Wskazówki dla biur rachunkowych - ebook

Udział biura rachunkowego w kontroli polega przede wszystkim na udostępnieniu dokumentów i złożeniu wyjaśnień w zakresie, w jakim biuro prowadzi sprawy podatnika. Warto jednak znać również prawa i obowiązki związane z przeprowadzoną u Klienta kontrolą. Publikacja ta prezentuje najważniejsze informacje, o których warto pamiętać w trakcie kontroli podatkowej, PIP lub skarbowej u Klienta.

Kategoria: Pracy
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-269-3857-3
Rozmiar pliku: 431 KB

FRAGMENT KSIĄŻKI

V. Co trzeba wiedzieć na temat kontroli skarbowej u klienta

W polskim systemie podatkowym podatnik ma obowiązek obliczenia i wpłacania podatku we właściwej wysokości na konto urzędu skarbowego w terminach przewidzianych prawem. Dlatego też dużą rolę odgrywa kontrola zewnętrzna, która jest prowadzona przez upoważnione do tego organy.

Celem kontroli jest sprawdzenie, czy podatnik należycie wywiązuje się ze swoich obowiązków, tzn. czy rzetelnie deklaruje podstawę opodatkowania oraz prawidłowo oblicza i odprowadza podatki.

Kontrola podatkowa powinna być w zasadzie zapowiedziana. Urzędnicy informują przedsiębiorcę o swoich planach poprzez przesłanie zawiadomienia na formularzu ZAW-K.

Przedsiębiorca ma obowiązek, jeśli księgi podatkowe są prowadzone lub przechowywane poza siedzibą kontrolowanego, np. w biurze rachunkowym, na żądanie urzędników zapewnić dostęp do nich w swojej siedzibie. Weryfikacja ksiąg w miejscu ich prowadzenia lub przechowywania jest dopuszczalna tylko wtedy, gdy udostępnienie ich w siedzibie może w znacznym stopniu utrudnić prowadzenie bieżącej działalności.

Termin „utrudnianie w znacznym stopniu prowadzenia bieżącej działalności” nie został wyjaśniony. Można przyjąć, że chodzi o sytuacje, gdy kontrola podatkowa w siedzibie wpłynie na ograniczenie możliwości działania przedsiębiorcy. NSA w wyroku 7 października 2014 r., sygn. akt II FSK 2449/12, podkreślił, że kontrolowany ma obowiązek przedstawienia ksiąg podatkowych w swojej siedzibie. Przeprowadzenie weryfikacji w innym miejscu stanowi wyjątek od zasady. Powodem uchylenia się od obowiązku przedłożenia ksiąg podatkowych w siedzibie nie może być konieczność poniesienia znacznych kosztów związanych z przewiezieniem dokumentacji z miejsca jej przechowywania.

Kontrola lub poszczególne czynności kontrolne mogą być również przeprowadzane w siedzibie urzędu skarbowego, jeżeli usprawniłoby to prowadzenie kontroli lub podatnik zrezygnował z uczestniczenia w czynnościach kontrolnych. Wymaga to jednak zgody kontrolowanego. Przewiduje to art. 285b Ordynacji podatkowej.

Należy ponadto pamiętać o specyfice e-kontroli. Taką weryfikację stosuje się w przypadku firm, które do prowadzenia ewidencji na potrzeby rozliczeń podatkowych wykorzystują elektroniczne systemy finansowo-księgowe. Dane mogą być wówczas pobierane w formie elektronicznej bezpośrednio z komputera, a następnie są poddawane testom analitycznym za pomocą specjalistycznego oprogramowania. Analizę uzyskanych informacji przeprowadza się w urzędzie skarbowym.

Naruszenie zasad zawiadamiania o kontroli może być przedmiotem pisemnego sprzeciwu. Należy go wnieść do naczelnika urzędu skarbowego w ciągu 3 dni roboczych od dnia wszczęcia kontroli. O jego złożeniu przedsiębiorca musi ponadto pisemnie zawiadomić kontrolujących. Urząd skarbowy ma 3 dni robocze na rozpatrzenie sprzeciwu i wydanie postanowienia o odstąpieniu od czynności kontrolnych albo o ich kontynuowaniu. Jeśli nie dotrzyma tego terminu, przyjmuje się, że zapadło rozstrzygnięcie o odstąpieniu od czynności kontrolnych. Na postanowienie naczelnika urzędu skarbowego przysługuje zażalenie do dyrektora izby skarbowej. Powinno być ono rozpatrzone w ciągu 7 dni od dnia jego wniesienia.

Darmowy fragment
mniej..

BESTSELLERY

Kategorie: