Facebook - konwersja
Czytaj fragment
Pobierz fragment

Emocjonalny detoks. Jak uwolnić się od negatywnych emocji i odzyskać wewnętrzny blask - ebook

Wydawnictwo:
Tłumacz:
Data wydania:
13 czerwca 2016
Format ebooka:
EPUB
Format EPUB
czytaj
na czytniku
czytaj
na tablecie
czytaj
na smartfonie
Jeden z najpopularniejszych formatów e-booków na świecie. Niezwykle wygodny i przyjazny czytelnikom - w przeciwieństwie do formatu PDF umożliwia skalowanie czcionki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jej wielkości do kroju i rozmiarów ekranu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na czytniku
Czytanie na e-czytniku z ekranem e-ink jest bardzo wygodne i nie męczy wzroku. Pliki przystosowane do odczytywania na czytnikach to przede wszystkim EPUB (ten format możesz odczytać m.in. na czytnikach PocketBook) i MOBI (ten fromat możesz odczytać m.in. na czytnikach Kindle).
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na smartfonie
Aby odczytywać e-booki na swoim smartfonie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. iBooks dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Czytaj fragment
Pobierz fragment
Produkt niedostępny.  Może zainteresuje Cię

Emocjonalny detoks. Jak uwolnić się od negatywnych emocji i odzyskać wewnętrzny blask - ebook

Trudne relacje oraz okoliczności stanowiące wyzwanie – wszystko to sprowadza się do jednego słowa: dramat. W tej przełomowej książce Doreen Virtue – specjalistka w dziedzinie doradztwa psychologicznego i uzdrawiania duchowego – przeprowadza czytelnika przez proces determinowania jego Ilorazu Dramatu. Dowiadujemy się, jak wiele stresu zupełnie niepotrzebnie tolerujemy i absorbujemy od innych ludzi oraz sytuacji, w których się znajdujemy.

Autorka w sposób przejrzysty i zrozumiały wyjaśnia psychologiczne przyczyny uzależnienia od dramatycznych relacji, pracy i stylu życia i pokazuje, jak wyzwolić się z tego cyklu. Tłumaczy także, dlaczego dramatyczne zdarzenia z przeszłości mogą wywołać potraumatyczne symptomy, obejmujące między innymi poczucie lęku, przybieranie na wadze oraz popadanie w różne uzależnienia i uczy naturalnych oraz potwierdzonych naukowo metod, pozwalających na odzyskanie równowagi w ciele i życiu.

W swej najnowszej książce Doreen Virtue pokazuje, jak: radzić sobie z rodziną, przyjaciółmi i współpracownikami, którzy uzależnieni są od dramatu; ocenić swój własny poziom uzależnienia od dramatycznych zdarzeń; pozbyć się negatywności ze swojego życia a także uwolnić stres i osiągnąć wewnętrzny spokój.

Najwyższy czas, aby oczyścić się z negatywnych emocji i odzyskać wewnętrzny blask!

Kategoria: Ezoteryka
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-65442-98-7
Rozmiar pliku: 920 KB

FRAGMENT KSIĄŻKI

Wstęp do części I

Wstęp do części I. Odzyskiwanie wewnętrznego blasku

Jeśli:

- jesteś zestresowany i zmęczony,
- jesteś przytłoczony swoją wrażliwością,
- nie czujesz się dobrze ze sobą,
- zmuszasz się do zwiększenia tempa funkcjonowania,
- zapominasz o różnych rzeczach i trudno ci się skoncentrować,
- w twoim życiu jest za dużo dramatu i negatywności,
- masz trudne relacje z innymi,
- masz problemy ze zdrowiem,
- doświadczasz syndromu wypalenia zawodowego,

…nadszedł najwyższy czas, abyś odzyskał wewnętrzny blask!

W niniejszej książce przyjrzymy się temu, w jaki sposób wrażliwi ludzie, tacy jak ty, zarażają się negatywnością, dramatem, i traumą. Dowiesz się, w jaki sposób życiowe wydarzenia wpływają na twój mózg oraz równowagę hormonalną i chemiczną. Dowiesz się również, dlaczego nie możesz brać na siebie coraz więcej zadań i ścigać się z czasem.

Książka ta prezentuje, co nauka mówi o „wewnętrznym blasku”. Przeczytasz o badaniach naukowych, pokazujących dlaczego nasz wewnętrzny blask – radość, wewnętrzny spokój, zdrowie, zdolność koncentracji, motywacja i szczęście – gaśnie i co zrobić, żeby rozniecić go na nowo. Aby uczynić tę lekturę jeszcze bardziej przyjemną w czytaniu, przedstawiłam podsumowanie tych badań. Mogłabym pisać o tym, w jaki sposób pojedyncze komórki reagują na stres, ale przebrnięcie przez tę wiedzę mogłoby być stresujące dla ciebie! Zatem książka ma charakter bardziej narracyjny niż kliniczny.

Ponieważ literatura pokazuje, że trudności w koncentracji powiązane są z dramatami, stresem i traumą, jakimi przesiąknięte jest nasze życie, nie stosowałam również przypisów, ani numerycznych oznaczeń cytatów badań. (Sporadycznie zamieściłam w nawiasach odnośniki do bibliografii). Pragnę, abyś przeczytał całą książkę, ponieważ na każdej stronie zawarte są ważne informacje. Starałam się, aby czytało się ją z przyjemnością i bez wysiłku.

Badania, o których przeczytasz, pomogą ci zrozumieć, dlaczego twoje życie jest takie, jakie jest. Rozpoznanie przyczyny toksycznych wzorców wypełni cię poczuciem ulgi. Cudownie jest być świadomym siebie i swych wewnętrznych procesów. Nagle świat nabiera sensu, a ty zaczynasz rozumieć siebie.

Przekonasz się, jak traumatyczne doświadczenie, które przeżyłeś lub którego byłeś świadkiem, zmieniło twój mózg i chemię ciała. Nie zamieściłam żadnych szczegółów dotyczących mojej traumy czy traumatycznego przeżycia innych osób. Badania pokazują, że możemy doświadczyć traumy już poprzez samo słuchanie o traumie innego człowieka. Nie chcę więc narażać cię na to, opisując swoją traumę. Dzięki temu możesz się zrelaksować, przewracać strony książki, mając pewność, że jej treść jest bezpieczna i wyważona.

Wierzę, że każdy z nas, również i ty, przyszedł na ten świat z wewnętrznym światłem. Promieniem. Wciąż lśnisz, ale jak żarówka pokryta kurzem, możesz mieć poczucie przygaszenia. Jeśli nie czujesz się szczęśliwy czy podekscytowany życiem, oznacza to, że twój wewnętrzny blask gdzieś się skrył.

Na szczęście istnieją odpowiedzi i rozwiązania, a pierwszym krokiem jest rozpoznanie twoich wzorców. I właśnie ta książka pomoże ci te wzorce odkryć, a co za tym idzie poczuć się szczęśliwym i z entuzjazmem podchodzić do życia.

Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego (APA) coraz więcej osób dorosłych oraz dzieci ma podwyższony poziom stresu. Przyczyną stresu u dorosłych są głównie pieniądze, praca oraz ekonomia. Większość przyznaje również, że nie ma wystarczająco dużo czasu albo motywacji, aby podjąć jakieś działanie prowadzące do obniżenia poziomu stresu. Z kolei u dzieci, podwyższony poziom stresu związany jest z nadwagą, być może dlatego, że zajadają one tenże stres.

Niektóre z tych wzorców mogą mieć podłoże biologiczne. Na przykład jeśli doświadczyłeś jakiejkolwiek formy przemocy – fizycznej lub emocjonalnej, zaniedbywania, prześladowania i tak dalej – czy innych życiowych traum, to chemia twojego mózgu oraz wzorce hormonalne mogą wpływać na twoje zdrowie, poziom energii oraz osobowość. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli przeżyciu traumy towarzyszył przeraźliwy lęk, poczucie bezsilności lub przerażenie.

Potraumatyczne zmiany w mózgu oraz nadnerczach mogły wykształcić w tobie uzależnienie od dramatu i negatywności. Twoje ciało i mózg przeszły ze stanu homeostazy w stan allostazy, co oznacza fizyczną reorganizację chemii mózgu, skutkującą specyficznymi zachowaniami wynikającymi z doświadczenia traumy.

Podczas czytania tej książki może zaskoczyć cię informacja, że twoje doświadczenie z negatywnością oraz dramatem może być uzależniającym wzorcem, mającym swoje źródło w fizjologii. Tak, to prawda: twój mózg i ciało mogą przywiązać się do stresujących przeżyć, które tłumią twoje światło. Nie mam na celu obwiniania kogokolwiek, kto znalazł się w sidłach negatywności, a jedynie przekazanie informacji, która pomoże rozpoznać i wyleczyć się z tych szkodliwych wzorców.

Nauczysz się również, dlaczego stres i dramat mogą przyczynić się do problemów z wagą. Za sprawą naszych pierwotnych instynktów, ciało w odpowiedzi na stres magazynuje tłuszcz. Jest to spowodowane podświadomym lękiem przed nadejściem okresu głodu. Dodatkowo, nasz apetyt na śmieciowe jedzenie rośnie. Żyjąc w stresie, mamy tendencję do wybierania produktów, które powodują zatrzymanie wody w organizmie oraz wzdęcia.

W części I omówimy to, w jaki sposób twoje ciało – w tym twoje zdrowie, waga, apetyt oraz poczucie komfortu – reaguje na stres. Niektóre z przedstawionych informacji mają charakter medyczny, ale warto poświęcić czas na zapoznanie się z nimi, a przynajmniej na pobieżne ich przejrzenie. W tej części książki poznasz przyczyny swojego zachowania. Natomiast sposoby na ograniczenie stresu i dramatu w swoim życiu znajdziesz w części II oraz III.

ROZDZIAŁ 1

ROZDZIAŁ 1. Dramat, trauma i stres

Muszę się do czegoś przyznać: zanim zaczęłam pisać tę książkę i zbierać do niej materiały, czasami osądzałam ludzi, których życie nieustannie przepełniał dramat. Teraz, po ukończeniu Emocjonalnego detoksu, żywię ogromne współczucie dla osób, które niegdyś nazywałam „królowymi dramatu”, tak samo jak i dla alkoholików, osób cierpiących na kompulsywne napady jedzenia, czy narkomanów. Ta książka nauczyła mnie większej cierpliwości w stosunku do każdego człowieka, ponieważ uświadomiłam sobie, że większość z nas (jeśli nie wszyscy) boryka się ze skutkami osobistych i globalnych traum.

Dzieje się tak dlatego, że uzależnienie od dramatów ma swoją psychologiczną podstawę. W każdej dramatycznej osobie skrywa się nierozwiązana trauma. Dramatyczne zachowania to sposób na proszenie o miłość oraz błaganie o pomoc i zrozumienie.

W KAŻDEJ DRAMATYCZNEJ OSOBIE SKRYWA SIĘ NIEROZWIĄZANA TRAUMA. DRAMATYCZNE ZACHOWANIA TO SPOSÓB NA PROSZENIE O MIŁOŚĆ ORAZ BŁAGANIE O POMOC I ZROZUMIENIE.

Podczas zbierania materiałów i pisania tej książki odkryłam następującą rzecz: wszyscy cierpimy z powodu traum, które wzmagają nasz apetyt na dramatyczne sytuacje.

Dosłownie każdy człowiek na tej planecie przeżył jakąś traumę, zwłaszcza wtórną, spowodowaną oglądaniem zbyt wielu tragicznych informacji w mediach. Również z powodu traumy jesteśmy uzależnieni od programów plotkarskich, reality show, przerażających filmów, czy przyjaciół przejawiających zachowania dramatyczne. To niewyleczona trauma skrywa się za kwestiami zdrowia, wagi, uzależnień, zaburzeń snu i relacji z innymi.

Twoje ciało przechowuje traumatyczne wspomnienia

Kiedyś psychologia i psychiatria koncentrowała się wyłącznie na tym, jak mózg reaguje na stres, dramat i traumę. Dzisiaj badania pokazują, że również ciało reaguje i zmienia się w odpowiedzi na zdarzenia życiowe. Kluczem do wyleczenia się z traumy i napełnienia życia blaskiem jest wsłuchanie się w wołanie naszego ciała o pomoc.

KLUCZEM DO WYLECZENIA SIĘ Z TRAUMY I NAPEŁNIENIA ŻYCIA BLASKIEM JEST WSŁUCHANIE SIĘ W WOŁANIE NASZEGO CIAŁA O POMOC.

Gdy byłam dyrektorem kobiecego oddziału psychiatrycznego w Cumberland Hall Hospital w Nashville w stanie Tennessee, pracowała u nas masażystka-terapeutka, która specjalizowała się w leczeniu traum i pomagała pacjentom w uwolnieniu traumy z komórek ciała. Bardzo często pacjenci, mający trudności w komunikacji podczas spotkań terapeutycznych, dzięki sesjom masażu osiągali wewnętrzny wgląd i doświadczali stanu katharsis.

Związek między dramatem a traumą

Trudne sytuacje i związki często wiążą się z dramatycznymi doświadczeniami. Z definicji dramat to stresujące okoliczności, wzorce lub relacje, nad którymi wydaje nam się, że nie mamy kontroli. Jeśli w twoim życiu ciągle dochodzi do dramatycznych zdarzeń, to prawdopodobnie ich przyczyną są traumy z przeszłości.

Trauma to sytuacja przynosząca ogromny ból (emocjonalnym, kognitywny i/lub fizyczny) i naruszająca nasze poczucie bezpieczeństwa. Potraumatyczne symptomy można zauważyć u osób, które doświadczyły uczuć intensywnego lęku, bezsilności lub przerażenia, związanych z traumatyczną sytuacją.

Obydwa te słowa, dramat i trauma mają swoje korzenie w starożytnej Grecji:

- Termin dramat pochodzi od czasownika dran, oznaczającego „działać” lub „robić” i odnosił się do działań teatralnych. Definicja współczesna, do pewnego stopnia jest podobna, z wyjątkiem tego, że obecnie odnosi się ona również do teatru prawdziwego życia. Jeśli jakiś film zostaje sklasyfikowany jako dramat, zwykle oznacza to, że zobaczymy w nim sceny bolesne emocjonalnie.

- Trauma w języku greckim oznacza „ranę”, „zranienie” lub „niepowodzenie”. Dzisiaj zazwyczaj myślimy o traumie jako fizycznej dolegliwości, kwalifikującej osobę do leczenia szpitalnego*. Jednakże wiele traum obejmuje również strefę emocjonalną i umysłową. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli doświadczasz powtarzających się traum w swoim życiu.

W wielu przypadkach człowiek staje w obliczu zagrożenia życia. Obejmuje to takie sytuacje (ale nie ogranicza się do nich) jak wypadki samochodowe, przemoc w dzieciństwie, katastrofy naturalne, wojny, poważne choroby, nagła i niespodziewana śmierć bliskiej osoby lub przestępstwo. Traumatyczne doświadczenie tworzy wzorzec w mózgu, co może cię czynić bardziej podatnym na ponowne przeżycie traumy i dramatu.

Rejestrowanie twojego dramatu

Dramat, kolejny po traumie wzorzec, jest formą samosabotażu i samokarania, będących silnie uzależniającymi działaniami. Nawet jeśli twierdzisz, że nie znosisz dramatycznych sytuacji, odnosisz „wtórne korzyści” z angażowania się w dramatyczne zdarzenia i relacje, a mianowicie:

- Otrzymywanie współczucia oraz innych form uwagi od innych.
- Koncentrowanie się na sprawach innych ludzi zamiast na swoich.
- Dawanie sobie wymówki do odkładania rzeczy na później.
- Poczucie bycia potrzebnym, ratując z opresji innych lub samemu będąc ratowanym.

Dramat jest nieszczęśliwym elementem „rewiktymizacji” (powtarzającej się traumy), częstym zjawiskiem u osób, które przeszły traumę. Zajmiemy się bliżej tą koncepcją w następnym rozdziale, a w całej książce znajdziesz liczne rozwiązania tego problemu.

Po pierwsze, oszacujmy twój osobisty Iloraz Dramatu, abyś mógł odpowiedzieć na następujące pytania:

- Ile dramatu tolerujesz?
- Jak bardzo „angażujesz się” w dramatyczne zdarzenia innych ludzi?
- Czy wiesz, jaka jest różnica pomiędzy ratowaniem kogoś z dramatycznej sytuacji, a prawdziwym pomaganiem komuś w potrzebie?
- Czy przyciągasz dramatyczne sytuacje do siebie?

Zaprezentowany poniżej test nie jest potwierdzoną naukowo metodą, ale opiera się na badaniach naukowych dotyczących objawów potraumatycznych i uzależnienia od substancji chemicznych.

Test na Iloraz Dramatu

Na każde z pytań odpowiedz „tak” lub „nie”.

1. Nie umiem być sam.
2. Wolę związać się z kimś trudnym we współżyciu niż być sam.
3. Zazwyczaj przyciągają mnie osoby z problemami.
4. Byłem w więcej niż jednym związku z osobą, wykazującą skłonności do przemocy.
5. Moje dzieciństwo było bolesne.
6. Przez większość czasu towarzyszy mi poczucie winy.
7. Lubię czytać kolorowe magazyny i artykuły zamieszczone w Internecie dotyczące celebrytów.
8. W rozmowach z innymi, wiem najwięcej o prywatnym życiu znanych osób.
9. Lubię oglądać reality show w telewizji.
10. Moje życie to „jedna rzecz za drugą”.
11. Moje życie mogłoby być telewizyjnym reality show.
12. Ludzie lubią opowiadać mi o swoich problemach.
13. Dużą część dnia poświęcam na pomaganie innym.
14. Czasami zastanawiam się, czy poczucie wewnętrznego spokoju jest w ogóle możliwe, czy to tylko bajka.
15. Nuda jest najgorszą rzeczą na świecie.
16. Moi bliscy narzekają, że wyolbrzymiam sprawy.
17. Byłbym szczęśliwy i spełniony, gdyby członkowie mojej rodziny wzięli się w garść.
18. Uważam się za silnego człowieka, który może wziąć na swoje barki więcej niż przeciętna osoba.
19. Odwiedzam moją rodzinę z poczucia winy i obowiązku, a nie dlatego, że chcę się z nimi zobaczyć.
20. Często żałuję, że ignoruję to, co podpowiada mi moja intuicja.
21. Jestem jedną z najciężej pracujących osób, jakie znam.
22. Gdy słyszę o jakiejś tragicznej historii, jestem zdenerwowany.
23. Gdy ktoś powierzy mi swoje problemy, potem ciągle o nich myślę.
24. Trudno jest mi się skoncentrować.
25. Często zapominam o różnych rzeczach.
26. Aby nie dopuścić do spadku energii, dostarczam swojemu organizmowi kofeinę i/lub cukier.
27. Często mam ochotę na produkty poddane procesowi fermentacji, jak na przykład ocet lub dojrzewające sery pleśniowe.
28. Relaksuję się przy dużym kieliszku wina lub innych napojach alkoholowych.
29. Martwię się tym, jaka kolejna wielka katastrofa wydarzy się w moim życiu.
30. Doświadczyłem zarówno przemocy fizycznej, jak i emocjonalnej.
31. Przeżyłem więcej niż jedno traumatyczne zdarzenie w moim życiu.
32. Gdy na świecie wydarza się jakaś katastrofa, obsesyjnie szukam na ten temat wiadomości w telewizji lub gazetach.
33. Czasami mam poczucie, że nie jestem prawdziwy, i że życie to tylko film.
34. Przez większość czasu mam poczucie odrealnienia, jakbym był poza swoim ciałem.
35. Bardzo piecze mnie skóra.
36. Często czuję się spuchnięty od nadmiaru zmagazynowanej w ciele wody.

Wyniki quizu:

Jeśli odpowiedziałeś „tak” na 27 lub więcej pytań:

Jesteś bardzo zestresowany.

Twoje odpowiedzi wskazują, że mogłeś doświadczyć traumy w życiu i teraz znajdujesz się w cyklu dramatycznych uzależnień. Masz głęboką potrzebę przebywania z innymi ludźmi; aczkolwiek osoby obecne w twoim życiu same doświadczają wielu dramatów, co jest dla ciebie pociągające.

Jeśli odpowiedziałeś „tak” na 18-26 pytań:

Jesteś zestresowany.

Twoje odpowiedzi sugerują, że prawdopodobnie odczuwasz napięcie i podenerwowanie przez większość czasu. Twój styl życia jest wysoce stresujący i wypełniony dramatycznymi zdarzeniami zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej.

Jeśli odpowiedziałeś „tak” na 9-17 pytań:

Bywasz zestresowany.

Twoje odpowiedzi pokazują, że w Twoim życiu stres jest obecny, niemniej jednak nauczyłeś się radzić sobie z nim w zdrowy sposób.

Jeśli odpowiedziałeś „tak” na mniej niż 8 pytań:

Promieniejesz!

Gratulacje! Zakładając, że odpowiadałeś szczerze – i jesteś świadomy swoich prawdziwych uczuć – tak ułożyłeś sobie życie, aby było w nim jak najmniej stresu i doskonale dbasz o siebie. Jeśli rzadko udzielałeś odpowiedzi na „tak”, bo nie zdajesz sobie sprawy ze swojego poziomu stresu albo twój perfekcjonizm nie pozwala ci spojrzeć prawdziwie na własne życie, w rzeczy samej jesteś bardzo zestresowany.

Twój Iloraz Dramatu oznacza, jak chętnie zgadzasz się na to, by stres rządził twoim życiem. Jak przekonasz się z dalszej części tej książki, masz wybór, czy powiedzieć stresowi „tak”, czy „nie”.

Dokonywane przez nas wybory

Niektórzy są przekonani, że stres to coś, co znajduje się poza nimi i po prostu im się przydarza. Ale gdy osiągasz dorosłość i sam dokonujesz życiowych wyborów, naprawdę masz możliwość zminimalizowania stresu.

Jeśli ta opcja jest według ciebie nudna lub niemożliwa do wykonania, oznacza to, że jesteś uzależniony od dramatycznych zdarzeń.

Może sam nie jesteś dramatyczną osobą, ale możesz przyciągać takich właśnie ludzi. Jeśli tak jest w twoim przypadku, to prawdopodobnie masz wrażenie, jakby ktoś skradł ci życie, ponieważ cały czas poświęcasz na gaszenie problemów bliskich ci osób. Czekasz na dzień, kiedy twoi bliscy wreszcie będą szczęśliwi – wtedy w końcu będziesz mógł zająć się swoim życiem.

Często mamy przekonanie, że dramatyczne, czy stresujące zdarzenia są poza naszą kontrolą. Wydaje nam się, że dramaty przydarzają nam się z zewnątrz, nie biorą się z nas. Oczywiście są sytuacje, w których takie przekonanie ma rację bytu, na przykład gdy członek rodziny doświadcza wielu dramatycznych wydarzeń.

Aczkolwiek są też inne sytuacje, kiedy zdecydowanie masz na to wpływ, takie jak:

- wybieranie przyjaciół lub partnerów życiowych o osobowościach dramatycznych,
- koncentrowanie się na mało ważnych zajęciach zamiast pracowania nad istotnymi dla ciebie rzeczami,
- ignorowanie wewnętrznej mądrości, która ostrzega cię, byś trzymał się z daleka od pewnych osób, zachowań czy sytuacji,
- wydawanie więcej pieniędzy niż pozwala na to twój budżet,
- nadużywanie substancji powodujących nasilenie niepokoju (na przykład stymulantów, takich jak kofeina, nikotyna i cukier) lub depresji (na przykład depresantów, między innymi alkoholu),
- nieplanowanie z wyprzedzeniem i zmaganie się z niemożliwymi do wykonania terminami, które powodują, że ścigasz się z czasem.

To tylko kilka przykładów na to, jak poprzez dokonywane wybory osobiste możesz wnieść więcej dramatu do swojego życia – i zgasić wewnętrzny blask! Są to wszelkie formy samosabotażu.

Ale nie obwiniaj się (w końcu to nikomu i niczemu nie służy). Zamiast tego, podejmij detektywistyczne działania, które pomogą ci w odrodzeniu twojego pięknego blasku i wszystkiego, co on ze sobą niesie: szczęścia, zdrowia, spokoju, obfitości i wysokiego poczucia własnej wartości.

W kolejnym rozdziale zajmiemy się tym, dlaczego dramatyczne wydarzenia są jednocześnie odpychające, jak i pociągające.

* W języku angielskim termin trauma oznacza zarówno uraz natury fizycznej, jak i traumę natury psychicznej lub emocjonalnej (przyp. wyd. pol.).
mniej..

BESTSELLERY

Kategorie: