Facebook - konwersja
Czytaj fragment
Pobierz fragment

Excel w dziale księgowości. Część 2 - ebook

Wydawnictwo:
Data wydania:
Listopad 2014
Format ebooka:
EPUB
Format EPUB
czytaj
na czytniku
czytaj
na tablecie
czytaj
na smartfonie
Jeden z najpopularniejszych formatów e-booków na świecie. Niezwykle wygodny i przyjazny czytelnikom - w przeciwieństwie do formatu PDF umożliwia skalowanie czcionki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jej wielkości do kroju i rozmiarów ekranu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na czytniku
Czytanie na e-czytniku z ekranem e-ink jest bardzo wygodne i nie męczy wzroku. Pliki przystosowane do odczytywania na czytnikach to przede wszystkim EPUB (ten format możesz odczytać m.in. na czytnikach PocketBook) i MOBI (ten fromat możesz odczytać m.in. na czytnikach Kindle).
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na smartfonie
Aby odczytywać e-booki na swoim smartfonie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. iBooks dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Czytaj fragment
Pobierz fragment
Produkt niedostępny.  Może zainteresuje Cię

Excel w dziale księgowości. Część 2 - ebook

Księgowi muszą sporządzać szereg różnych dokumentów i sprawozdań, w czym nieodzowny jest Excel. W tej książce przedstawiamy znane narzędzia tego programu, ale skupiamy się na ich zaawansowanych możliwościach, których z kolei większość użytkowników nie zna. Czytelnicy poznają, np. filtr zaawansowany. Jego możliwości znacznie przekraczają to, co oferuje dobrze znany autofiltr. Wchodzimy również w tajniki sortowania, pokazując, jak stworzyć własną, niestandardową listę sortowania.  Sporo miejsca poświęcamy zagadnieniom związanym z automatyzacją i usprawnianiem pracy. Pokazujemy, jak można zastąpić długie formuły krótkimi nazwami, co znacznie ułatwia ich wielokrotne używanie.

Spis treści

Oznaczenie przedziału oczekiwanej wielkości sprzedaży

Wielkość sprzedaży a wyznaczony plan

Przedstawienie wahań sprzedaży na wykresie schodkowym

Profesjonalna prezentacja wahań sprzedaży

Wykresy dynamiczne zwizualizują nawet obszerne arkusze

Wykres na podstawie wskazań filtra

Wykres z konspektem arkusza

Sprytna przeglądarka wykresów

Wykres z szybką selekcją danych w kolumnach

Przedstawienie wyników badań na wykresie bąbelkowym

Szybka budowa wykresu bąbelkowego

Dodawanie kolejnych serii danych

Dopasowanie osi wykresu

Nadanie odpowiednich nazw i etykiet

Odczytanie wielkości bąbelków

Wykres schodkowy czytelnie zwizualizuje udziały wartości

Prezentacja liczby oddziałów firmy

Modyfikacja układu tabeli źródłowej

Wstawienie wykresu bazowego

Modyfikacja wyglądu wykresu

Test działania wykresu

Znaczniki uwydatnią na wykresie wahania wartości

Graficzna prezentacja liczby klientów

Budowanie wykresów odnoszących się do dat i okresów

Liczba transakcji w określone dni tygodnia

Wizualizacja pracy w dni robocze i weekendy

Uwzględnienie dni świątecznych w obliczeniach

Wykresy kombinowane – efektowna prezentacja stopnia realizacji celu

Proste tworzenie nowej serii danych

Zmiana typu wykresu dla serii danych

Formatowanie wybranej serii danych

Formatowanie etykiet

Tworzenie kilku linii reprezentujących wielkości zadane

Prezentacja graficzna – miniwykresy pozwolą zwizualizować wyniki

cząstkowe analiz

Dane z każdej kolumny pokazane na miniwykresie

Obszary dla miniwykresów

Tworzenie miniwykresu bazowego

Dostosowanie wyglądu i układu wykresu

Utworzenie kolejnych miniwykresów

Kategoria: Poradniki
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-269-3484-1
Rozmiar pliku: 8,4 MB

FRAGMENT KSIĄŻKI

Wstęp

Księgowość nie sprowadza się tylko do wystawiania takich dokumentów jak rachunki czy faktury. Do zadań księgowego należy także sporządzanie deklaracji podatkowych, uzgadnianie sald, przygotowywanie raportów i sprawozdań finansowych. W związku z tym musi sporządzać szereg różnych dokumentów i sprawozdań, w czym bardzo pomocny jest Excel. W tej książce przedstawiamy dość dobrze znane narzędzia tego programu, ale skupiamy się na ich zaawansowanych możliwościach, których większość użytkowników nie zna.

Czytelnicy poznają, np. filtr zaawansowany. Jego możliwości znacznie przekraczają to, co oferuje dobrze znany autofiltr. Wchodzimy również w tajniki sortowania, pokazując, jak stworzyć własną, niestandardową listę sortowania. Dzięki tym dwóm funkcjom można przeanalizować dane czy wybrać informacje potrzebne do sporządzenia raportów.

Sporo miejsca poświęcamy zagadnieniom związanym z automatyzacją i usprawnianiem pracy. Pokazujemy, jak można zastąpić długie formuły krótkimi nazwami, co znacznie ułatwia ich wielokrotne używanie. Krok po kroku opisujemy, jak przygotować szablon zaświadczenia o zarobkach i napisać makra, które automatycznie wypełnią ten formularz niezbędnymi danymi.

Gdzie to tylko możliwe, pokazujemy szybsze sposoby wykonania różnych czynności – za pomocą lub z użyciem przydatnych skrótów. Warto się ich nauczyć, ponieważ znacznie przyspieszają pracę z Excelem. Wszystkie arkusze Excela z przykładami omawianymi w książce można pobrać ze strony http://online.wip.pl/download/exceltom8.zip.

Wszystkie pliki Excela z przykładami

omawianymi w książce można pobrać

ze strony:

http://online.wip.pl/download/exceltom8.zip

1. Nazwy zdefiniowane – szybkie wyznaczanie ważnych dat

Obliczenia, np. związane z wartościami reprezentującymi daty, są niezwykle kłopotliwe szczególnie dla początkujących użytkowników Excela. Trzeba nabrać doświadczenia i poznać zasady działania na datach, aby swobodnie pracować w arkuszu z liczbami odnoszącymi się do tych wartości. W tym rozdziale pokazujemy, jak przygotować formuły-szablony, które można wykorzystywać do szybkiego wyznaczenia dat specjalnych, np. ostatniego dnia kwartału czy ostatniego czwartku w miesiącu. Jest to przydatne w tych firmach, w których dniem wypłaty pensji jest właśnie któryś ostatni dzień tygodnia w miesiącu. Dzięki nadaniu formułom nazw dostęp do nich będzie szybki i wygodny.

1.1. Często używane formuły zwracające daty

Jeśli formułom zwracającym specjalne daty nadamy nazwy, oszczędzimy wiele czasu i pracy na samą analizę danych. Obok szybkiego dostępu do formuł zyskamy również to, że odpowiednio zbudowane formuły będą działały zależnie od aktualnej daty.

Zaproponujemy pięć formuł dla specjalnych dat:

- początek miesiąca – PMIESIĄCA,
- koniec miesiąca – KMIESIĄCA,
- ostatni czwartek miesiąca – OCZWARTEK,
- początek kwartału – PKWARTAŁU,
- koniec kwartału – KKWARTAŁU.

Określenie pierwszego dnia bieżącego miesiąca bywa bardzo przydatne w zestawieniach, w których wykorzystuje się czas trwania pewnego okresu do wyznaczenia niezbędnych zależności.

Oczywiście można każdorazowo wpisywać ręcznie datę do arkusza, jednak istotą formuły jest to, że będzie automatycznie aktualizowała zawartość komórki z datą. Na rysunku xx.1 pokazano fragment arkusza, w którym obliczana jest liczba dni, która upłynęła od danej daty do początku bieżącego miesiąca.

Wprowadzona w komórkę B3 formuła wygląda następująco:

=DATA(ROK(DZIŚ());MIESIĄC(DZIŚ());1)

Rysunek 1.1. Formuła zwracająca pierwszy dzień bieżącego miesiąca

Zasada działania formuły nie jest skomplikowana. Zastosowana w formule funkcja DATA ma za zadanie zwrócić w wyniku wartość reprezentującą datę. Budowana jest poprzez podawanie informacji kolejno o roku, miesiącu oraz dniu. W zaproponowanej formule zarówno rok, jak i miesiąc definiujemy z wykorzystaniem funkcji DZIŚ. Wartość reprezentującą dzień wpisujesz natomiast „na sztywno” w postaci cyfry 1, ponieważ właśnie pierwszy dzień miesiąca powinien zostać obliczony przez tę formułę.

Rysunek 1.2. Zaznaczanie składni formuły i kopiowanie jej do schowka

Żeby móc szybko stosować do różnych obliczeń raz zbudowaną formułę, warto wykorzystać jedną z zalet Excela, polegającą na możliwości nadawania formułom nazw. W tym celu:

1. Kliknijmy komórkę z formułą (B3), a następnie zaznaczmy na pasku formuły jej składnię.

2. Skopiujmy do schowka całą formułę, wykorzystując menu podręczne myszy lub kombinację klawiszy Ctrl + C.

3. Za pomocą klawisza Esc wyjdźmy z trybu edycji paska formuły.

4. Wywołajmy kartę Formuły i kliknijmy polecenie Definiuj nazwę.

5. W polu Nazwa nadajmy właściwą nazwę, w tym przypadku PMIESIĄCA.

Rysunek 1.3. Definiowanie nazwy dla formuły

6. Kliknijmy pole Odwołuje się do i zaznaczmy myszką zawartość pola.

7. Korzystając ze skrótu klawiaturowego Ctrl + V, wklejmy przechowywaną w schowku formułę.

8. Kliknijmy OK, aby opuścić okno dialogowe. Zdefiniujemy tym samym nową nazwę.

Po wykonaniu opisanych czynności można korzystać w arkuszu z nazwy PMIESIĄCA, aby obliczyć datę reprezentującą początek bieżącego miesiąca. Korzystanie ze zdefiniowanej nazwy polega na traktowaniu jej jak zwykłej funkcji, a więc na poprzedzeniu nazwy znakiem równości.

UWAGA

Zdefiniowana przez nas funkcja PMIESIĄCA zwraca datę w postaci liczby całkowitej. Jeśli chcemy, aby w komórce wyświetlała się jako data, należy zmienić format tej komórki na format daty. Służy do tego kombinacja klawiszy Ctrl Shift 3.

Rysunek 1.4. Nazwa działa jak formuła

Nie trzeba przy tym pamiętać wszystkich zdefiniowanych nazw. Zamiast wpisywać je ręcznie bezpośrednio w komórce, można wykorzystać na karcie Formuły polecenie Użyj w formule. Po wybraniu tego polecenia wyświetlone zostanie okno dialogowe (rysunek xx.5), w którym będziesz mógł wskazać jedną ze zdefiniowanych nazw i wstawić ją do aktywnej komórki w arkuszu.

Rysunek 1.5. Nazwę można również wstawiać przez wybieranie jej z listy

1.2. Przykłady formuł obliczających charakterystyczne daty

Powtarzając czynności opisane dla formuły obliczającej początek bieżącego miesiąca, można utworzyć cztery dalsze, których zadaniem będzie obliczanie kolejno:

- końca miesiąca (KMIESIĄCA),
- ostatniego czwartku miesiąca (OCZWARTEK),
- początku kwartału (PKWARTAŁU),
- końca kwartału (KKWARTAŁU).

Formuła obliczająca ostatni dzień bieżącego miesiąca ma następującą budowę:

=DATA(ROK(DZIŚ());MIESIĄC(DZIŚ())+1;1)-1

Zasada działania tej formuły jest bardzo podobna do opisanej wcześniej. Kluczową rolę pełni w dalszym ciągu funkcja DATA, która zbiera informacje o składowych daty (rok, miesiąc, dzień). Jej zadaniem jest zwrócenie do komórki końcowej wartości. Również bez zmian pozostaje zasada obliczenia z pomocą funkcji DZIŚ bieżącego roku, natomiast do obliczonego bieżącego miesiąca dodana została wartość 1. Powoduje to obliczenie daty pierwszego dnia następnego miesiąca. Dzień określony jest również na stałe jako pierwszy (1). W sumie powoduje to zwrócenie daty opisującej pierwszy dzień następnego miesiąca. Ostatni element formuły, czyli odejmowanie wartości 1, daje w efekcie ostatni dzień bieżącego miesiąca, więc formule tej można nadać nazwę KMIESIĄCA.

Darmowy fragment
mniej..

BESTSELLERY

Kategorie: