Facebook - konwersja
Czytaj fragment
Pobierz fragment

Excel w praktyce. Wydanie czerwiec 2014 r. - ebook

Wydawnictwo:
Data wydania:
Czerwiec 2014
Format ebooka:
EPUB
Format EPUB
czytaj
na czytniku
czytaj
na tablecie
czytaj
na smartfonie
Jeden z najpopularniejszych formatów e-booków na świecie. Niezwykle wygodny i przyjazny czytelnikom - w przeciwieństwie do formatu PDF umożliwia skalowanie czcionki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jej wielkości do kroju i rozmiarów ekranu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na czytniku
Czytanie na e-czytniku z ekranem e-ink jest bardzo wygodne i nie męczy wzroku. Pliki przystosowane do odczytywania na czytnikach to przede wszystkim EPUB (ten format możesz odczytać m.in. na czytnikach PocketBook) i MOBI (ten fromat możesz odczytać m.in. na czytnikach Kindle).
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na smartfonie
Aby odczytywać e-booki na swoim smartfonie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. iBooks dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Czytaj fragment
Pobierz fragment
Produkt niedostępny.  Może zainteresuje Cię

Excel w praktyce. Wydanie czerwiec 2014 r. - ebook

Poradnik "Excel w praktyce" to ponad 100 stron trików, porad i szczegółowych instrukcji popartych zrzutami ekranu (dla wersji 2003 lub 2007) i zrozumiałymi przykładami, ułatwiających efektywną pracę na Excelu 2003, 2007 i 2010. Z publikacji tej korzystają m.in. księgowi i finansiści, asystentki zarządu, dyrektorzy, kierownicy działów.

Spis treści

1.WPROWADZANIE DANYCH. Automatyczne sortowanie danych z dwóch arkuszy wg numeru.

2.AUTOMATYZACJA PRACY. Analiza danych – podział tabeli na zakresy przyspiesza obliczenia.

3.AUTOMATYZACJA PRACY. Oznaczanie marginesu błędu na wykresach prognoz.

4.PREZENTACJA DANYCH. Zastosowanie tabel przestawnych do analizy dużych zbiorów danych sprzedażowych.

Kategoria: Bazy danych
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-269-3150-5
Rozmiar pliku: 6,9 MB

FRAGMENT KSIĄŻKI

Od Redakcji

Drodzy Czytelnicy!

Celem analizy danych sprzedażowych może być stworzenie zestawień o różnych strukturach i o różnej dokładności. Dodatkowym wymaganiem stawianym przed osobą wykonującą takie zadanie jest możliwość szybkiej modyfikacji zestawień wg określonych wytycznych oraz możliwość szybkiej aktualizacji danych w nich zawartych. Kwestia rzetelności oraz poprawności wyników jest oczywista. Artykuł Zastosowanie tabel przestawnych do analizy dużych zbiorów danych sprzedażowych opisuje narzędzie do takich właśnie zadań. Omawiany w nim przykład przedstawia analizę całorocznej sprzedaży (ilościowej i wartościowej) fikcyjnej firmy oraz wyznaczenie na jej podstawie kierunku rozwoju spółki na rok następny.

Często potrzebujemy posortować dane, znajdujące się dwóch arkuszach. Zadanie z reguły utrudnia fakt, że niektóre dane się powtarzają. Jeśli zmagasz się z takim problemem, zajrzyj do hasła Automatyczne sortowanie danych z dwóch arkuszy wg numeru. Dowiesz się z niego, w jaki sposób uporać się z tym problemem oraz poznasz formuły, które wykonają takie narzędzie. Podpowiadany także, w jaki sposób korzystać z formuł tablicowych i jak utworzyć formatowanie warunkowe, które będzie automatycznie wstawiało obramowanie w przypadku pojawienia się następnych danych.

Jeśli potrzebujesz sporządzić raport, zawierający tabele z danymi źródłowymi oraz wykresy, warto zarezerwować dużo miejsca w arkuszu. Jeżeli dodatkowo chcesz mieć te dane w wersji drukowanej, to prawdopodobnie zużyjesz także sporo kartek papieru. Można jednak zoptymalizować raport i zastosować w nim zamiast pełnowymiarowych wykresów minidiagramy. Jeśli nie wiesz, jak się do tego zabrać, zachęcam do lektury artykułu Prezentacja graficzna – miniwykresy pozwolą zwizualizować wyniki cząstkowe analiz.

W trakcie przeprowadzania różnego rodzaju prognoz lub badań statystycznych prawie zawsze przyjmuje się określony margines błędu. W przypadku zestawień liczbowych bardzo łatwo możesz go uwzględnić dzięki zastosowaniu odpowiednich formuł. Problemy pojawiają się wówczas, gdy dopuszczalne wartości błędu chcesz zaznaczyć na wykresie. Excel jest przygotowany do budowania takich prezentacji. Aby dowiedzieć się, jak je tworzyć, warto zajrzeć do artykułu Oznaczanie marginesu błędu na wykresach prognoz. Znajdują się w nim także opisy, jak ustalić wielkość błędu indywidualnie dla każdego punktu danych oraz jak określić stały zakres błędów niezależnie od wartości punktu serii danych.

Zapraszam do lektury

Rafał Janus

redaktor prowadzący poradnika „Excel w praktyce”([email protected])Redakcja odpowiada

Sprawdźmy, z jakimi problemami borykają się inni użytkownicy Excela. Te rozwiązania mogą się przydać!

Jak zmodyfikować identyfikatory, aby wszystkie miały identyczną długość?

W bazie mamy identyfikatory o różnej długości, które powinny składać się z dziewięciu znaków. Krótsze identyfikatory powinny mieć odpowiednią liczbę zer na początku, aby wyrównać do dziewięciu liczb. Niestety, Excel, formatując liczby, automatycznie usuwa zera przed wartościami.

Rys. 1. Problem z długością identyfikatora

Te brakujące zera można łatwo uzupełnić na dwa sposoby. Pierwszy polega na zmianie formatowania wartości. Do kolumny E skopiujmy wartość z kolumny A. Za pomocą skrótu klawiaturowego + przywołamy okno formatowania komórek, w którym należy przejść do kategorii Niestandardowe.

Rys. 2. Formatowanie niestandardowe

W polu Typ usuńmy domyślną wartość Standardowy. Identyfikator składa się maksymalnie z dziewięciu cyfr, dlatego w to miejsce należy wstawić dziewięć zer.

Rys. 3. Niestandardowy format komórki

Dzięki tej operacji Excel sam sprawdzi długość identyfikatora, jeżeli jego długość będzie mniejsza od dziewięciu, na początku komórki zostaną uzupełnione o właściwą liczbę zer. Rysunek 4 przedstawia efekt.

Sposób drugi polega na uzupełnieniu brakujących zer z wykorzystaniem formuły. Do tego celu posłużą trzy funkcje:

JEŻELI,

DŁ (funkcja długość),

POWT (funkcja powtarzaj).

Rys. 4. Efekt formatowania niestandardowego

Najpierw musimy zaprogramować formułę, aby wiedziała, kiedy należy wstawić zera. W naszym przypadku nastąpi to po stwierdzeniu, że pole z identyfikatorem jest krótsze niż dziewięć znaków. Do sprawdzenia liczby znaków w komórce posłuży funkcja DŁ.

Aby Excel wiedział, kiedy dokładać brakujące zera, musimy w formule użyć funkcji JEŻELI. Za pomocą tej funkcji przekażemy informację, aby zostały uzupełnione tylko te identyfikatory, które mają mniej niż dziewięć znaków. Natomiast identyfikatory z dziewięcioma znakami pozostaną w niezmienionej formie.

Jeśli identyfikator ma mniej niż dziewięć znaków, Excel musi dokładnie wiedzieć, ile zer ma wstawić, dopełniając wartość komórki z identyfikatorem. Żeby przekazać taką informację, posłużymy się funkcją POWT oraz funkcją DŁ jako jednym z jej argumentów. Funkcja POWT służy do powielania określonych znaków i używa dwóch argumentów:

1. Teskt – tekst, który ma być powtarzany. W naszym przypadku będzie to zero zapisane pomiędzy dwoma cudzysłowami (0).

2. Ile_razy – ile razy wartość pierwszego argumentu ma zostać powtórzona. W naszym przypadku wartość ta jest dynamiczna i dla każdego identyfikatora może być inna. Jeden identyfikator składa się z jednej cyfry, kolejny z pięciu, a jeszcze inny z dziewięciu cyfr.

Wiemy natomiast, że powinien się składać z dziewięciu znaków. Wiemy też, ile znaków jest w danej komórce (to mówi wynik funkcji DŁ). Jeżeli od dziewięciu, bo tyle musi być w komórce znaków, odejmiemy liczbę znaków w danej komórce (w kolumnie A), otrzymamy liczbę zer, o jaką Excel powinien uzupełnić identyfikator.

Poskładajmy teraz naszą formułę razem i zaprogramujmy Excela, aby w zależności od długości identyfikatora uzupełniał wynikowe komórki odpowiednią liczbą zer.

Opis słowny formuły: jeżeli długość komórki z identyfikatorem (kolumna A) jest równa dziewięć (wymagana długość), to weź całą wartość komórki z kolumny A. Jeżeli natomiast długość komórki jest różna od dziewięciu, to dopełnij wartość komórki wynikowej zerami odpowiednią liczbę razy. Aby Excel wiedział, ile zer ma wstawić, niech przez odejmowanie od wymaganej liczby znaków odejmie obecną długość identyfikatora.

Zapis formuły:

=JEŻELI(DŁ(A2)=9;A2;POWT(„0”;9-DŁ(A2))&A2)

Rys. 5. Wynik działania formuły uzupełniającej identyfikator

Zwróćmy uwagę na znak konkatenacji (&), który zastępuje funkcję Złącz.teksty. W tym przypadku ma on za zadanie połączyć dopisywane zera z pierwotną wersją identyfikatora.

Zwróćmy uwagę na jeszcze jedną rzecz. Identyfikator w kolumnie A był równany do prawej strony, natomiast w wyniku działania formuły wartości identyfikatora automatycznie zostały wyrównane do lewej strony. Stało się tak dlatego, że nowy identyfikator w kolumnie I zmienił typ danych i stał się tekstem. Jest to domyślne działanie Excela względem tekstu. Naturalnie można zmienić równanie do prawej za pomocą przycisku wyrównaj tekst do prawej.

Co zrobić, gdy Excel zaznacza za dużo komórek

Darmowy fragment
mniej..

BESTSELLERY

Kategorie: