Facebook - konwersja
Czytaj fragment
Pobierz fragment

Franek Einstein i elektryczny palec - ebook

Wydawnictwo:
Data wydania:
31 marca 2016
Format ebooka:
EPUB
Format EPUB
czytaj
na czytniku
czytaj
na tablecie
czytaj
na smartfonie
Jeden z najpopularniejszych formatów e-booków na świecie. Niezwykle wygodny i przyjazny czytelnikom - w przeciwieństwie do formatu PDF umożliwia skalowanie czcionki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jej wielkości do kroju i rozmiarów ekranu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na czytniku
Czytanie na e-czytniku z ekranem e-ink jest bardzo wygodne i nie męczy wzroku. Pliki przystosowane do odczytywania na czytnikach to przede wszystkim EPUB (ten format możesz odczytać m.in. na czytnikach PocketBook) i MOBI (ten fromat możesz odczytać m.in. na czytnikach Kindle).
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na smartfonie
Aby odczytywać e-booki na swoim smartfonie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. iBooks dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Czytaj fragment
Pobierz fragment
Produkt niedostępny.  Może zainteresuje Cię

Franek Einstein i elektryczny palec - ebook

Zapraszamy do świata, który łączy przygodę, wiedzę i fantastykę.

W drugim tomie przygód genialnego dziecięcego naukowca i wynalazcy, jakim jest Franek Einstein, bohater razem ze swoim najlepszym przyjacielem Watsonem, robotem Klinkiem oraz Klankiem po raz kolejny rywalizują z Tobiaszem Edisonem, kolegą z klasy i arcywrogiem Franka. Tym razem chodzi o odkrycie nowego źródła energii.

Franek stara się udoskonalić jeden z wynalazków Nikoli Tesli, czyli „elektryczny palec”. Ten gadżet pozwali czerpać prąd z dowolnego miejsca. Tym samym pozwoli mieszkańcom Midville na korzystanie z bezprzewodowej energii słonecznej.
To jednak oznacza, że Franek uniemożliwi Edisonowi przejęcie kontroli nad prądem i światłem w mieście. Chłopiec chce zmonopolizować jej źródła, żeby zarobić mnóstwo szmalu!

Czas ucieka. Tylko Franek, Watson, Klink i Klank są w stanie powstrzymać Edisona…

Kategoria: Dla dzieci
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-280-3246-0
Rozmiar pliku: 9,2 MB

FRAGMENT KSIĄŻKI

1

Nie ruszaj się, Watson – mówi Franek Ein-stein. – To nie będzie bolało… tak bardzo.

– Twoje „tak bardzo” nieco mnie niepokoi – odpowiada jego kolega, mimo to nie rusza się z miejsca.

Franek pociera stopy o wełniany dywan. Potem unosi palec wskazujący na wysokość nosa Watsona.

Robot o imieniu Klink, podłączony do gniazdka w rogu laboratorium Franka, unosi wzrok.

– Och, jakie to ekscytujące – mówi bez cienia ekscytacji w głosie. – Nie mam pojęcia, co się wydarzy!

– Ja też nie! Ja też nie! Ja też nie! – pokrzykuje jego metalowy kumpel Klank.

Klink obraca oko swojej kamery w jego stronę.

– Dokładnie wiem, co się wydarzy!

– Co? – pyta jego towarzysz.

– Co? – pyta też Watson.

Tymczasem Franek zbliża palec do twarzy kumpla.

Niewielka wiązka elektryczności przeskakuje z jego palca na nos Watsona.

Bzzzzzzt!

– Auuu! – wrzeszczy chłopiec.

– Udało się! – cieszy się z kolei Franek.

– Cha, cha, cha! – śmieje się Klank.

– I ludzie nazywają cię geniuszem? – upewnia się Klink.

Watson pociera nos i siada przy swoim stole laboratoryjnym.

– Dlaczego to zrobiłeś?

Franek wykonuje szybki szkic, a potem zapisuje kilka słów w notesie.

– Energia. Elektryczność statyczna. Coś takiego jak błyskawica, tylko na mniejszą skalę.

– Więc strzeliłeś mnie błyskawicą w nos?

– Tak.

– Dlaczego?

– A po co w ogóle eksperymentujemy? – Franek przypina zdjęcie błyskawicy w sekcji Energii na Ścianie Wiedzy. – Żeby się dowiedzieć, jak działają rzeczy. Żeby opracować nowe wynalazki. Żeby zrozumieć, czym naprawdę jest energia. A przede wszystkim, żebyś podskoczył!

Klink odłącza się od sieci i zwija kabel. Jest już naładowany.

– Elektryczność statyczna – potwierdza. – Wolne elektrony zgromadziły się we Franku na skutek pocierania wełnianego dywanu. Mają ładunek ujemny. Potem przeskoczyły na dodatnio naładowany nos Watsona, bo ładunki przeciwne się przyciągają.

– Tak jak w przypadku błyskawicy – dodaje Franek. – Chmury burzowe u swojej podstawy są naładowane ujemnie. Błyskawica przeskakuje na dodatnio naładowaną ziemię. To przyciąganie się przeciwnych ładunków.

– No… super! – mówi Watson. – Czyli zamierzasz zaprojektować wynalazek, który wszystkich będzie prztykał w nos?

– Och, nie! – protestuje chłopiec. – Chodzi mi wyłącznie o energię. Energię dla wszystkich! Energię, która napędza cały świat. Bez niej nic by się nie wydarzyło!

– To prawda! – zgadza się Klink. – Energia istnieje w wielu różnych formach. Pewnie zainteresuje was, że dobudowałem mnóstwo przystawek wykorzystujących energię! – dodaje, po czym zaczyna je pokazywać. – Mechaniczna. Elektryczna. Magnetyczna. Chemiczna. Świetlna. Cieplna. Atomowa. Nie dodałem jednak energii dźwiękowej.

– Tak, tak, tak – wtrąca się Klank. – Bo ja ją mam. Jestem Robot Chrobot! Posłuchajcie mnie tylko! Badang, badang, badang…

– Cudownie! – cieszy się Franek. – Wszystkie formy energii! Ale najbardziej niesamowite jest to, że energii nie można ani stworzyć, ani zniszczyć. Można tylko zmienić jedną jej formę w drugą.

– Hm – wzdycha Watson. Najwyraźniej nie uważa tego za niesamowite. – A jak to mi może pomóc w opracowaniu nowego wynalazku?

Chłopiec przeszukuje stertę niewielkich papierowych kulek, wysuszonych ziarenek oraz kawałków śrutu. Szuka czegoś, co pasowałoby do jego dużej, plastikowej słomki.

W końcu wsuwa do niej ziarenko. Potem dmucha z całych sił w rurkę, posyłając je w stronę celu – pustej puszki po słodkim napoju. Ziarenko skręca jednak i brzdęk! odbija się od metalowego ciała Klanka.

– Przecież właśnie nad tym pracujemy! – mówi Franek. – Nad siłami! W naszym świecie siły stanowią efekt działania energii. To one powodują ruch. Wiele na ten temat miał do powiedzenia ten facet – dodaje chłopiec i wskazuje na Ścianę Wiedzy. – Być może najsławniejszy naukowiec wszech czasów, sir Isaac Newton! To on stworzył trzy zasady dynamiki!

– Niezły fryz – uśmiecha się Watson.

– Możemy je wykorzystać…

Kiedy Franek mówi, Watson ładuje niewielki, plastikowy śrut do swojej strzelby plujki. Celuje w metalową rurę pod sufitem.

– …do kierowania energii…

Wystrzelony przez niego pocisk mija rurę i trafia w aluminiową taśmę. Tink!

Nagle potężne TRACH, BUM, BANG! wypełnia laboratorium. Ściana zaczyna się trząść. Spora część sufitu spada i rozbija się o betonową podłogę. Wszędzie pełno jest połamanego drewna i metalowych rur.

– To nie ja! – krzyczy Watson i spogląda na plujkę. – To moja wina?

Ale zanim pojawia się odpowiedź, olbrzymia postać o potężnych ramionach i niewidocznej spod kaptura, z pewnością złowrogiej twarzy, wyłania się spod gruzów. Kaszle, stęka i…

– Atakuje! – woła chłopiec. – Padnijcie!

Wszyscy padają.
mniej..

BESTSELLERY

Kategorie: