Facebook - konwersja
Czytaj fragment
Pobierz fragment

Każdy inny - ebook

Wydawnictwo:
Tłumacz:
Seria:
Data wydania:
1 października 2013
Format ebooka:
EPUB
Format EPUB
czytaj
na czytniku
czytaj
na tablecie
czytaj
na smartfonie
Jeden z najpopularniejszych formatów e-booków na świecie. Niezwykle wygodny i przyjazny czytelnikom - w przeciwieństwie do formatu PDF umożliwia skalowanie czcionki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jej wielkości do kroju i rozmiarów ekranu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na czytniku
Czytanie na e-czytniku z ekranem e-ink jest bardzo wygodne i nie męczy wzroku. Pliki przystosowane do odczytywania na czytnikach to przede wszystkim EPUB (ten format możesz odczytać m.in. na czytnikach PocketBook) i MOBI (ten fromat możesz odczytać m.in. na czytnikach Kindle).
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na smartfonie
Aby odczytywać e-booki na swoim smartfonie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. iBooks dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Czytaj fragment
Pobierz fragment
Produkt niedostępny.  Może zainteresuje Cię

Każdy inny - ebook

W swojej najnowszej książce Judith Rich Harris, autorka głośnej książki "Geny czy wychowanie", stara się udzielić odpowiedzi na jedno z najważniejszych pytań, nurtujących człowieka od początku jego istnienia - dlaczego każdy z nas jest inny? 

Najlepsza książka roku 2006 w kategorii „Nauka i technika” według czasopisma „Library Journal”. 

Ludzka indywidualność wciąż pozostaje tajemnicą. Współczesne teorie osobowości (i jej rozwoju) nie wyjaśniają, dlaczego na całym świecie nie ma dwóch jednakowych osób, ani dlaczego ludzie różnią się między sobą w taki, a nie inny sposób. Nawet bliźnięta jednojajowe dorastające w tym samym domu różnią się pod względem osobowości i zachowania. Interesujące różnice między ludźmi nie są uwarunkowane przez geny ani przez żaden z innych czynników, które najszybciej przychodzą do głowy na widok słowa „osobowość”. To dlatego ludzka indywidualność wciąż pozostaje tajemnicą. Książka Harris to – jak sama pisze – naukowa powieść detektywistyczna. Jej celem jest rozwiązanie tej zagadki.   

Wyjątki z recenzji:

„To znakomita książka popularnonaukowa – bez wątpienia jedna z najlepszych, które ukazały się w 2006 roku. Autorka w olśniewającym stylu burzy ustalony porządek psychologii akademickiej, kwestionując podstawowe założenie, które przyjęto bez należytego sprawdzenia jego prawdziwości – pogląd, że wychowanie wywiera wpływ na osobowość. Czyni to w bardzo osobisty, przystępny sposób, odwołując się zarówno do badań naukowych, jak i do tradycyjnych powieści kryminalnych”.

- Martin O'Brien, Popular Science   

„Uwielbiam prace Judith Harris, które są niczym powiew świeżego powietrza w dusznym pokoju. Czasami to niemal huragan, który obala dobrze znane założenia i niekwestionowane poglądy. To dlatego wielu ludzi woli jak najszybciej zamknąć okno. Otwórz okno i pozwól, aby ta książka otworzyła Ci oczy”. 

- Carol Tavris, współautorka książki "Błądzą wszyscy (ale nie ja)"  

„Każdy inny to kolejna wybuchowa książka autorstwa kobiety, która zmusiła świat do zmiany poglądów na temat tego, w jaki sposób stajemy się tym, kim jesteśmy. Wnikliwa wiedza naukowa Harris oraz nieodparta siła jej argumentacji czynią z tej publikacji lekturę obowiązkową dla psychologów; doskonały styl, poczucie humoru i niezwykła umiejętność opowiadania historii czynią z niej porywająca lekturę dla każdego”. 

- Steven Pinker, autor książek "Jak działa umysł" oraz "Tabula rasa. Spory o naturę ludzką"

Kategoria: Psychologia
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-62122-52-3
Rozmiar pliku: 3,5 MB

FRAGMENT KSIĄŻKI

Przedmowa

Ludzka niepowtarzalność wciąż pozostaje tajemnicą. Współczesne teorie osobowości (i rozwoju osobowości) nie wyjaśniają, dlaczego na całym świecie nie ma dwóch jednakowych osób ani dlaczego ludzie różnią się między sobą w taki, a nie inny sposób. Nawet bliźnięta jednojajowe dorastające w tym samym domu różnią się pod względem osobowości i zachowania. Bliźnięta jednojajowe mają takie same geny, dlatego różnice między nimi nie mogą być uwarunkowane genetycznie.

Interesujące różnice między ludźmi nie są zdeterminowane przez geny ani przez żaden z innych czynników, które prawdopodobnie przyszły Ci do głowy na widok słowa „osobowość”. To dlatego ludzka indywidualność wciąż pozostaje tajemnicą.

Moim celem w tej książce jest rozwiązanie owej zagadki. Można powiedzieć, że masz przed sobą naukową książkę detektywistyczną.

To doskonały moment na podjęcie tego wyzwania. Dzisiaj mamy do dyspozycji narzędzia, których brakowało wcześniejszym teoretykom – w szczególności nowy model ludzkiego umysłu, oparty na wynikach dociekań psychologów ewolucyjnych, takich jak Steven Pinker, Leda Cosmides i John Tooby. Dziś już wiemy, że ludzki umysł jest czymś więcej niż tylko złożonym organem – jest zbiorem złożonych organów, z których każdy służy do czegoś innego i działa wedle własnych reguł.

Jednakże psychologia ewolucyjna nie jest jedynym narzędziem, z jakim przystępuję do tego przedsięwzięcia. Jako niezależna badaczka mogę bezkarnie lekceważyć granice terytorialne między dyscyplinami naukowymi i podążać wszędzie tam, dokąd zawiedzie mnie podjęty trop. W trakcie swoich poszukiwań zapuszczałam się na terytoria psychologii społecznej, psychologii rozwojowej, psycholingwistyki, neuronauki i genetyki behawioralnej. Znajdowałam użyteczne wskazówki w najbardziej nieprawdopodobnych miejscach – nawet w entomologii, nauce o owadach.

Żeby rozwikłać zagadkę, detektyw musi przeanalizować rozmaite rozwiązania i wyeliminować te, które się nie sprawdzają. Czuję się dobrze przygotowana do tego zadania – jestem niedowiarkiem gotowym zadawać najbardziej impertynenckie pytania. Kiedy jakiś nadęty nudziarz z długą listą tytułów naukowych mówi mi, że to i to jest prawdą, odpowiadam: „Pokaż mi dane empiryczne”. Już jako dziecko byłam zuchwała i sceptyczna, a doświadczenia ostatnich siedmiu lat – od publikacji książki Geny czy wychowanie– wzmocniły we mnie te cechy. Opowiem Ci i tę historię, ponieważ ma ona istotne znaczenie dla poszukiwań opisanych w tym tomie.

Nie chcę przez to powiedzieć, że moje doświadczenia z ostatnich siedmiu lat były w przeważającej części negatywne. Wprost przeciwnie. Chociaż problemy zdrowotne przez większość czasu nie pozwalały mi opuszczać domu, poznałam (przede wszystkim za pośrednictwem poczty elektronicznej) mnóstwo interesujących, otwartych ludzi. Przekonałam się, że długa lista tytułów naukowych przed nazwiskiem wcale nie musi oznaczać, że dana osoba jest nadętym nudziarzem.

To było siedem niezwykłych lat. Nie uwierzyłbyś, że osoba w mojej sytuacji – ktoś, kto nie jest w stanie podróżować ani chodzić na przyjęcia – może przeżywać tak wspaniały okres. Wszystko to dzięki temu, że podczas gdy ja utknęłam w zaścianku (w stanie New Jersey), książka Geny czy wychowanie podróżowała po całym świecie, przetłumaczona na piętnaście języków. E-maile, o których wspomniałam, nadchodziły nie tylko z różnych stron Stanów Zjednoczonych, ale też z takich zakątków świata, których nigdy nie widziałam i z pewnością nie zobaczę. Teraz mam okazję podziękować tym wszystkim, którzy dzielili się ze mną swoimi myślami i odczuciami. Wasze słowa skłaniały mnie do refleksji, były dla mnie źródłem zadowolenia i przyjemności, stanowiły niełatwe wyzwanie, a czasami poruszały mnie do głębi.

Mam także dług wdzięczności wobec wielu innych osób. Moja agentka, Katinka Matson z Brockman Inc., była zawsze przy mnie, kiedy jej potrzebowałam, gotowa mnie wysłuchać i udzielić mi dobrej rady. Moja redaktor prowadząca z wydawnictwa W. W. Norton, Angela von der Lippe, udzieliła mi wielu wskazówek, które pozwoliły na dopracowanie tej książki, czyniąc ją bardziej zrozumiałą i łagodniejszą w tonie. Pozostałe osoby z wydawnictwa Norton, których pomoc była dla mnie niezwykle cenna, to Vanessa Levine-Smith i Renee Schwartz.

Jestem szczególnie wdzięczna moim kolegom, przyjaciołom i krewnym, którzy udzielili mi nieocenionej pomocy, czytając wcześniejsze wersje tej książki oraz przekazując mi mądre, pożyteczne informacje zwrotne. Tysiąckrotnie dziękuję Stephenowi L. Blackowi, Marie Bristol-Power, Helenie Cronin, Joan Friebely, Charlesowi S. Harrisowi, Davidowi G. Myersowi, Stevenowi Pinkerowi, Robertowi Plominowi, Richardowi G. Richowi i Frederickowi Townsendowi. Ich rady i komentarze były warte więcej niż drogocenne kamienie.

Dużo więcej niż wartościowe informacje zwrotne otrzymałam od mojego męża od czterdziestu czterech lat, Charlesa Harrisa, dzięki któremu mogę nadal pisać książki. Za jego pomoc i wsparcie ofiarowuję mu swoją wdzięczność i miłość. Chciałabym także przekazać wyrazy miłości pozostałym członkom mojej wyrozumiałej i wspierającej rodziny: moim córkom, Nomi i Elaine, zięciom, Chrisowi i Timowi, oraz bratu, Richardowi. Czy mogę również wspomnieć o swoich wnuczętach? Jest ich czworo – wszystkie mądre i piękne: Jennifer, Abigail, Jeremy i Eleanor.

Zadedykowałam tę książkę Stevenowi Pinkerowi, który jest moim korespondencyjnym przyjacielem i współpracownikiem od 1995 roku. Przez wszystkie te lata Steven uważnie słuchał moich idei, podnosił mnie na duchu, kiedy ogarniało mnie zniechęcenie, i spierał się ze mną, kiedy sądził, że podążam w złym kierunku. Chociaż nadal nie brakuje między nami kwestii spornych, Steve wywarł na moje poglądy silniejszy wpływ niż ktokolwiek inny. Co równie istotne, pozwolił mi wpłynąć na jego sposób myślenia.

Pisząc te słowa, uświadomiłam sobie, że moje podziękowania należą się jeszcze jednej grupie ludzi – twórcom internetu oraz tym, którzy nieustannie go rozwijają. To dzięki nim ktoś, kto znajduje się w mojej sytuacji, może wymieniać idee i poglądy z najwybitniejszymi myślicielami naszych czasów. Cuda współczesnej medycyny utrzymują mnie przy życiu, ale to cuda nowoczesnej technologii pozwoliły mi napisać tę książkę.
mniej..

BESTSELLERY

Kategorie: