Facebook - konwersja
Pobierz fragment

  • Empik Go W empik go

Konflikt arabsko - żydowski. Wybrane problemy. Tom I. - ebook

Wydawnictwo:
Data wydania:
20 maja 2014
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Pobierz fragment

Konflikt arabsko - żydowski. Wybrane problemy. Tom I. - ebook

Konflikt arabsko – żydowski to pojęcie, które odnosi się do wzajemnej walki Żydów ze światem arabskim (nie tylko z Palestyńczykami, ale także Syryjczykami, Jordańczykami, czy też Libańczykami), która swoją kulminację osiąga na terytorium Autonomii Palestyńskiej i w Strefie Gazy. W sytuacji, w której przywódcy państw arabskich nie prowadzą oficjalnej wojny z Izraelem, czynią to niejako w ich zastępstwie liczne organizacje polityczno – militarne, które działają rzekomo w imieniu całej arabskiej społeczności.

Konflikt arabsko – żydowski ma charakter regionalny. Jednak od lat wpływa na: kreowanie światowej polityki bezpieczeństwa oraz międzynarodową gospodarkę (liczne złoża ropy naftowej, współpraca koncernów z innowacyjnymi przedsiębiorstwami z regionu, strategiczne miejsca dla międzynarodowych systemów logistycznych np. Kanał Sueski). Wraz z upływem czasu zmieniały się tylko przyczyny konfliktu i ich charakter.

W monografii zostaną przedstawione początki konfliktu, zarówno te „odległe” tkwiące w starożytności i średniowieczu jak i te dość „bliskie” związane z „powrotem” Żydów do „Ziemi Obiecanej” pod koniec XIX wieku i próbami budowy niepodległego państwa Żydów i Arabów w I połowie XX wieku (w  kontekście sytuacji polityczno – ekonomicznej ówczesnego świata). Oprócz tego wyodrębnione zostaną etapy rozwoju i natężenia konfliktu arabsko – żydowskiego w II połowie XX wieku (do 1982r.) oraz omówione: mechanizmy, które towarzyszą powstawaniu nowych sytuacji kryzysowych i zagrożeń w regionie oraz metody walki z nimi władz izraelskich(m.in. opracowanie innowacyjnego systemu bezpieczeństwa narodowego).

 

W monografii zostanie przedstawiona także rola mocarstw i organizacji międzynarodowych w XX wieku w kreowaniu sytuacji polityczno – ekonomicznej w regionie. Analizie podane zostaną decyzje podejmowane przez te organizacje oraz ich skuteczność w rozwiązaniu konfliktu.

W aneksach przedstawione zostaną liczne materiały źródłowe (mapy i dokumenty) uzupełniające i rozszerzające informacje zawarte w tekście.

Spis treści

1. Geneza konfliktu  arabsko – żydowskiego 7

1.1 Powstanie narodu żydowskiego – sytuacja geopolityczna w starożytności na Bliskim  Wschodzie 8

1.2 Wpływ narodzin kultury islamskiej na kształtowanie się sytuacji narodu żydowskiego na Bliskim Wschodzie 30

1.3 Konkluzje 47

2. Wpływ zmian na arenie międzynarodowej w I połowie XX wieku na kształtowanie sytuacji kryzysowych na terenie Palestyny 51

2.1 Narodziny żydowskiego ruchu nacjonalistycznego – syjonizmu 52

2.2 Wpływ imigracji żydowskiej w zaostrzeniu lokalnego konfliktu w Palestynie - geneza ruchu kibucowego 58

2.3 Sytuacja ogólnoświatowa po I wojnie światowej i jej wpływ na problemy Bliskiego Wschodu 68

2.4 Konkluzje 91


3. Konflikt żydowsko – arabski po II wojnie światowej (do 1982r.) 96

3.1 Wpływ Organizacji Narodów Zjednoczonych na powstanie Państwa Izrael 97

3.2 Uwarunkowania polityczne konfliktu żydowsko – arabskiego (do 1982r.) 126

3.2 Konkluzje 157

 

4. Aneksy 166

Kategoria: Politologia
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-272-4293-8
Rozmiar pliku: 15 MB

BESTSELLERY

Kategorie: