Facebook - konwersja
Pobierz fragment

Łódzki strajk studencki – styczeń–luty 1981. Spojrzenie po latach - ebook

Rok wydania:
2014
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Pobierz fragment
29,40

Łódzki strajk studencki – styczeń–luty 1981. Spojrzenie po latach - ebook

Przełomem w aktywizacji środowiska studenckiego był strajk na łódzkich uczelniach, który rozpoczął się 21 stycznia 1981 r. i trwał do 18 lutego tego samego roku, kiedy zawarto tzw. porozumienie łódzkie. Przez prawie miesiąc studenci Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Łódzkiej, Akademii Medycznej, Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej, a na ostatnim etapie także Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych, okupując uczelniane budynki, walczyli nie tylko o rozwiązanie lokalnych problemów, ale w interesie całej polskiej społeczności akademickiej. W ten sposób wpisywali się i z czasem stopniowo przekraczali dotychczasowe zabiegi podejmowane przez Ogólnopolski Komitet Założycielski Niezależnego Zrzeszenia Studentów, a także punktowe reformy w funkcjonowaniu uczelni. Z tego powodu znaczenie strajku łódzkiego, w lutym wspartego przez część uczelni w innych miastach, jest niepodważalnie duże. Wiodącą rolę w odkrywaniu kart łódzkiego strajku studenckiego 1980–1981 należy przyznać R. Kowalczykowi – „Łódzki strajk studencki” (1992), „Studenci ‘81” (2000). Problem łódzkich strajków przewijał się także w opracowaniach dotyczących genezy i działalności NZS, zwykle w kontekście zawirowań dotyczących jego rejestracji. Oprócz tych i ostatnio wydanych, ukazało się też sporo wydawnictw źródłowych z epoki i współczesnych.

Spis treści

Wstęp  7

Krzysztof Lesiakowski, Łódź akademicka – powstanie, tendencje rozwojowe, znaczenie (1945–1980)  11

Krzysztof Lesiakowski, Zrewoltowana Łódź akademicka 1945–1980  39

Leszek Olejnik, Recepcja porozumień sierpniowych w środowisku akademickim Łodzi  67

Tomasz Kozłowski, Powstanie Niezależnego Zrzeszenia Studentów w 1980 r.  91

Leszek Olejnik, Przed strajkiem – „Solidarne Czekanie”  97

Przemysław Waingertner, Organizacja i rozwój akcji strajkowej. Charakterystyka uczestników protestu  115

Przemysław Waingertner, Postulaty studenckie i próba ich charakterystyki na tle żądań innych grup społecznych i zawodowych  133

Kamil Dworaczek, Łódź za wszystkich, wszyscy za Łódź. Stosunki z OKZ i kwestia ogólnopolskiego strajku studenckiego  151

Andrzej Czyżewski, „Niemniej jest to farsa, która może być groźna” – reakcja aparatu partyjno-państwowego, władz uczelnianych oraz NSZZ „Solidarność” na strajk łódzkich studentów  165

Stanisław Jankowiak, Strajki solidarnościowe w pozałódzkich ośrodkach akademickich w lutym 1981 r.  193

Witold Jarno, Droga do porozumienia łódzkiego  213

Witold Jarno, Porozumienie łódzkie – 18 lutego 1981 r.  235

Rafał Chojnacki, Rola doradców studenckich w wypracowaniu porozumienia łódzkiego z lutego 1981 r.  249

Marek Czyżewski, Społeczne i kulturowe aspekty strajku studentów Łodzi. Zarys analizy  265

Damian Kasprzyk, (Nie)codzienność strajkowa. Studencki protest w Łodzi ze stycznia – lutego 1981 r. z perspektywy antropologicznej  281

Konrad Tatarowski, Poligrafia strajkowa – tytuły, zawartość i recepcja treści prasy strajkowej  297

Piotr Ossowski, Przemysław Stępień, Prasa zagraniczna wobec łódzkiego strajku studenckiego (styczeń – luty 1981)  313

Tomasz Kozłowski, Sytuacja w łódzkich i innych uczelniach w kraju w przededniu wprowadzenia stanu wojennego  333

Sylwia Wielichowska, Pamięć i upamiętnianie strajku studentów łódzkich ze stycznia i lutego 1981 r.  341

Wykaz najważniejszych skrótów  359

Bibliografia  363

Indeks osobowy  376

Kategoria: Historia
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-7969-767-0
Rozmiar pliku: 1,5 MB

BESTSELLERY

Kategorie: