Facebook - konwersja
Pobierz fragment

Między pewnością a efektywnością. Marginalizm instytucjonalny wobec prawotwórczego stosowania prawa - ebook

Wydawnictwo:
Rok wydania:
2011
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Pobierz fragment
41,83

Między pewnością a efektywnością. Marginalizm instytucjonalny wobec prawotwórczego stosowania prawa - ebook

Publikacja stanowi pierwsza w literaturze polskiej próbę kosztowego ujęcia zagadnienia prawotwórczego stosowania prawa. Problem ten występuję w szczególności w odniesieniu do działalności Trybunału Konstytucyjnego, Sadu Najwyższego oraz Naczelnego Sadu Administracyjnego. W książce zostały także omówione różne koncepcje dotyczące stosowania prawa Unii Europejskiej oraz działalności Sadu Najwyższego Stanów Zjednoczonych. Celem autora jest przedstawienie zarysu takiego instytucjonalnego porządku normatywnego, w ramach którego prawotwórcze stosowanie prawa miałoby optymalny zakres zarówno z punktu widzenia pewności prawa, jak i efektywności ekonomicznej w odniesieniu do jego tworzenia. Opracowanie skierowane jest do prawników oraz ekonomistów. Ponadto książka może być polecana studentom studiów prawniczych i administracyjnych jako uzupełnienie wykładu w ramach następujących przedmiotów: teoria i filozofia prawa, zasady tworzenia prawa, zasady stosowania prawa i wykładnia prawa. "Podsumowując, jestem przekonany, ze książka dra Goleckiego wejdzie na trwale do polskiej literatury teoretyczno-prawnej jako ważny glos w dyskusji na temat granic prawotwórczego stosowania prawa, wzbogacający ja o nowa, oryginalna i, jak sadze, niezbędną perspektywę. Trudno sobie wyobrazić, aby po zapoznaniu się z analizami dra Goleckiego można było pomijać w tej dyskusji takie pojęcia, jak np.: formuła Coase'a, marginalne koszty funkcjonowania instytucji czy kosztowa niezupełność prawa; dr Golecki wykazał bowiem, ze pozwalają one nie tylko lepiej wyjaśnić zjawisko prawotwórczego stosowania prawa, ale także stanowią narzędzia pozwalające dokonać oceny tego zjawiska". Dr hab. Wojciech Załuski

Spis treści

Wykaz skrótów 9
Podziękowania 11
Wstęp 13
Rozdział 1 Prawotwórcze stosowanie prawa jako problem teorii prawa 21
1.1. Zjawisko wzrostu prawotwórczej roli sądów 21
1.2. Próba dookreślenia pojęcia prawotwórczego sądowego stosowania prawa 39
1.3. W stronę wyjaśnienia zjawiska prawotwórstwa sądowego - opisowe teorie prawotwórczego stosowania prawa 50
1.4. Granice sensowności wypowiedzi na temat prawotwórstwa sądowego - zarys metateorii prawotwórczego stosowania prawa 63
Rozdział 2 Marginalizm instytucjonalny jako metoda prawoznawstwa ekonomicznego 80
2.1. Interpretacja czy instytucja? Filozoficznoprawne aspekty instytucjonalnych teorii prawotwórczego stosowania prawa 80
2.2. Koncepcja zwrotu instytucjonalnego w teorii i filozofii prawa 106
2.3. Prawo jako szczególna metoda zarządzania 118
2.4. Ogólne założenia marginalizmu instytucjonalnego 126
2.5. Teoria firmy R.H. Coase'a jako przykład zastosowania analizy marginalistycznej 134
2.6. Ronalda H. Coase'a koncepcja kosztu ekonomicznego 137
Rozdział 3 W stronę efektywności - marginalizm instytucjonalny wobec niezupełności prawa 142
3.1. Twierdzenie R.H. Coase'a jako punkt wyjścia ekonomii kosztów transakcyjnych 142
3.2. Istota uprawnień w świetle programu badawczego R.H. Coase'a 144
3.3. Prawotwórcze stosowanie prawa w świetle twierdzenia R.H. Coase'a 152
3.4. Ekonomiczna teoria niezupełności prawa 190
Rozdział 4 Prawotwórcze stosowanie prawa jako przejaw ekonomicznej optymalizacji procesu tworzenia prawa 202
4.1. Prawotwórcze stosowanie prawa w świetle tezy o ograniczeniu zasobów i kompetencji sądownictwa 202
4.2. Prawotwórcze stosowanie prawa w świetle tezy o tzw. ścieżce zależności (path dependence) 224
4.3. Prawotwórstwo sądowe jako rozwinięcie formuły R.H. Coase'a 231
4.4. Model internalizacji zewnętrznych efektów prawotwórczego stosowania prawa 237
Zakończenie 247
Bibliografia 253
Kategoria: Historia i teoria prawa
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-264-3043-5
Rozmiar pliku: 2,4 MB

BESTSELLERY