Facebook - konwersja
Czytaj fragment
Pobierz fragment

PKWiU 2013 - ebook

Wydawnictwo:
Data wydania:
28 sierpnia 2013
Format ebooka:
EPUB
Format EPUB
czytaj
na czytniku
czytaj
na tablecie
czytaj
na smartfonie
Jeden z najpopularniejszych formatów e-booków na świecie. Niezwykle wygodny i przyjazny czytelnikom - w przeciwieństwie do formatu PDF umożliwia skalowanie czcionki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jej wielkości do kroju i rozmiarów ekranu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na czytniku
Czytanie na e-czytniku z ekranem e-ink jest bardzo wygodne i nie męczy wzroku. Pliki przystosowane do odczytywania na czytnikach to przede wszystkim EPUB (ten format możesz odczytać m.in. na czytnikach PocketBook) i MOBI (ten fromat możesz odczytać m.in. na czytnikach Kindle).
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na smartfonie
Aby odczytywać e-booki na swoim smartfonie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. iBooks dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Czytaj fragment
Pobierz fragment
Produkt niedostępny.  Może zainteresuje Cię

PKWiU 2013 - ebook

Jakie stawki VAT musisz stosować w prowadzonej działalności gospodarczej? Koniecznie sprawdź: Kiedy możesz stosować obniżony podatek od towarów i usług? Czy klasyfikacja PKWiU ma wpływ na zastosowanie niższych stawek VAT? Jakie stawki powinni wykazywać producenci i sprzedawcy towarów i osoby świadczące usługi? Otrzymasz od nas pełną listę towarów i usług ze stawkami VAT. Dzięki niej Twoja firma będzie bezpieczniej funkcjonować w obrocie handlowym. Będziesz miał też pewność, że urząd skarbowy nie zakwestionuje rozliczeń podatkowych. Bezpieczeństwo i pewność rozliczeń Od 1 stycznia 2013 r. nastąpiły zmiany w VAT ; zobacz czy stosowane stawki nadal są aktualne. Czy wiesz, jak masz postępować, gdy musisz wykazać inne dane na fakturze? Dlatego zweryfikuj stosowane stawki i sprawdź:Czy prawidłowo klasyfikujesz towary i usługi? Czy Twoja firma stosuje takie same stawki, jak inne podmioty z branży? Kiedy można wykazać sprzedaż towarów i usług z niższym VAT? Skorzystaj z PKWiU z obowiązującymi w 2013 roku stawkami VAT Znajdziesz je w profesjonalnej publikacji PKWiU 2013, dzięki której będziesz wiedzieć, jak prawidłowo rozliczyć podatek od towarów i usług w 2013 r. Całość obowiązującej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług opublikowana w jednym miejscu ; dla Twojej wygody - umożliwia:przyporządkowanie stawek VAT do poszczególnych symboli i nazw grupowań sprawdzenie stosowanych symboli PKWiU odszukanie w klasyfikacji prawidłowej wysokości podatku Co zyskasz, korzystając z profesjonalnej publikacji PKWiU 2013? Przyporządkujesz nowe towary i usługi do odpowiedniego grupowania wraz ze stawką VAT ; inni muszą szukać tych informacji. Ty możesz mieć pod ręką gotowe zestawienie przepisów podatkowych i statystycznych. Potwierdzisz prawidłowość stosowania stawek po zmianie przepisów VAT ; nie musisz się obawiać kontroli podatkowej lub skarbowej. Oszczędzisz swój czas ; wszystkie niezbędne informacje otrzymasz zebrane w jednym miejscu. Dlaczego warto zamówić egzemplarz książki już dziś? Dzięki publikacji PKWiU 2013 zyskasz gwarancję, że będziesz mieć przy sobie wszystkie niezbędne informacje, wskazówki i objaśnienia dotyczące przepisów statystycznych wraz ze stawkami VAT. Wszystko zebrane w jednym miejscu.

Kategoria: Podatkowe
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-269-2047-9
Rozmiar pliku: 244 KB

FRAGMENT KSIĄŻKI

PKWiU stosuje się do celów gospodarczych i podatkowych

Polska klasyfikacja wyrobów i usług z 2008 roku ma zastosowanie do wszystkich ustaw podatkowych. To klasyfikacja produktów pochodzenia krajowego oraz importowanych, która obowiązuje w systemie gospodarczym.

Od 1 stycznia 2011 r. Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU 2008) stosowana jest przy rozliczaniu podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych, zryczałtowanego podatku dochodowego i karty podatkowej. Od 1 marca 2009 r. klasyfikacja ta była już stosowana do celów poboru akcyzy i obowiązku oznaczania wyrobów znakami akcyzy.

Klasyfikacja została opracowana głównie na potrzeby statystyki, może stanowić także podstawę wykazów grupowań, względnie konkretnych wyrobów i usług, stosowanych przy podejmowaniu określonych decyzji gospodarczych, jak również organizacji ewidencji źródłowej podmiotów gospodarczych w postaci indeksów materiałowych, towarowych itp., narzędzi ewidencyjnych.

PKWiU jest jedną z klasyfikacji, które są stosowane w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej. Obejmuje zarówno usługi, jak i wyroby. Jest klasyfikacją siedmiopoziomową. Grupowania siódmego poziomu stworzone zostały do potrzeb wyłącznie krajowych.

+----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+
| Stosowanie do celów VAT |
| |
| PKWiU ma zastosowanie do identyfikacji towarów oraz świadczonych usług, gdy przepisy ustawy o VAT powołują symbole statystyczne. |
+----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+

Struktura klasyfikacji oparta jest na statystycznej klasyfikacji działalności gospodarczej we Wspólnocie Europejskiej – NACE, Klasyfikacji Produktów wg Działalności (CPA). Zakres rzeczowy większości grupowań obejmujących wyroby jest określony zakresem rzeczowym odpowiednich pozycji Nomenklatury Scalonej CN.

Trzeba pamiętać, że towary i usługi będące przedmiotem czynności opodatkowanych VAT, niewymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej (PKWiU) podlegają opodatkowaniu stawką podstawową, z wyjątkiem tych, dla których w ustawie o VAT lub przepisach wykonawczych określono inną stawkę.

Obecna stawka podstawowa w wysokości 23% i obniżona – 8% oraz stawka ryczałtowa 3% dla usług taksi obowiązują przez okres przejściowy.

Z art. 41 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.) wynika, że stawka podatku wynosi 22%. Z kolei art. 41 ust. 2 ustawy stanowi, że dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%.

Podatnik świadczący usługi taksówek osobowych, z wyłączeniem wynajmu samochodów osobowych z kierowcą (PKWiU 49.32.11.0), może wybrać opodatkowanie tych usług w formie ryczałtu według stawki 3% na podstawie art. 114 ust. 1 ustawy o VAT.

Nie stosuje się jednak tych stawek, gdyż w okresie 2011–2013 są one wyższe. Na podstawie art. 146a ustawy o VAT w okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2013 r.:

1) stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 23%;

2) stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2 ustawy, wynosi 8%;

3) stawka ryczałtu, o której mowa w art. 114 ust. 1 ustawy, wynosi 4%.

Natomiast stawka 5% jest stosowana bez okresów przejściowych od 1 stycznia 2011 r. na podstawie art. 41 ust. 2a ustawy o VAT.

Do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz eksportu stosuje się stawkę podatku w wysokości 0%. Stawka 0% jest też określona w stosunku do niektórych usług wyszczególnionych w ustawie o VAT oraz rozporządzeniu wykonawczym. Podobnie jest w przypadku zwolnień z podatku, które są zawarte przede wszystkim w art. 43 ustawy o VAT i przepisach rozporządzenia wykonawczego.

Obniżone stawki do wysokości 0%, 5%, 8% oraz zwolnienia, które nie zostały wskazane w ustawie, można odnaleźć w przepisach rozporządzania ministra finansów z 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 247 ze zm.).

Podwyższone o 1 pkt procentowy stawki VAT (z 22 proc. na 23 proc. i z 7 proc. na 8 proc.) miały obowiązywać przez 3 lata, czyli do 31 grudnia 2013 r. Tak się jednak nie stanie. Wiadomo już teraz, że art. 146a ustawy o VAT zostanie znowelizowany pod koniec tego roku.

Rząd przyjął aktualizację „Programu konwergencji” oraz „Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2013–2016” i podjął decyzję o utrzymaniu do końca 2016 roku aktualnych stawek VAT. Oznacza to, że nie będzie w tym okresie powrotu do poprzedniego poziomu, czyli 7 i 22% oraz 3% dla usług taksi. Do obniżki dojdzie najwcześniej w 2017 roku.

Niniejsza publikacja pozwala na sprawdzenie, jaka stawka VAT obowiązuje na konkretną dostawę towaru lub świadczenie usług. W prosty sposób można sprawdzić jej wysokość przez odszukanie odpowiedniego symbolu.

Książka „PKWiU 2013/2014. Aktualna klasyfikacja z 2008 r. z właściwymi stawkami VAT” jest narzędziem przydatnym osobom, które klasyfikują wykonywane czynności i przyporządkowują je do odpowiednich wartości. Znajduje się tutaj wykaz towarów i usług, do których należy stosować podstawowe i obniżone stawki podatku oraz zwolnienia.

W niniejszej publikacji dokonano przyporządkowania symbolu PKWiU z nazwą grupowania i powiązania CN-2007 do konkretnych stawek podatku od towarów i usług, które wynikają z ustawy lub rozporządzenia wykonawczego.

Użyte w kolumnach tabel sformułowania: ustawa i rozporządzenie oznaczają odpowiednio ustawę z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.) i rozporządzanie ministra finansów z 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 247 ze zm.).Rozporządzenie Rady Ministrów z 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU)

(Dz.U. z 26 listopada 2008 r.)

Na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz.U. Nr 88, poz. 439, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:

§ 1. Wprowadza się do stosowania w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU), stanowiącą załącznik do rozporządzenia.

§ 2. W ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej do dnia 31 grudnia 2009 r. stosuje się równolegle Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz.U. Nr 89, poz. 844, z 2005 r. Nr 90, poz. 760, z 2006 r. Nr 245, poz. 1780 oraz z 2007 r. Nr 243, poz. 1785).

§ 3. Do celów:

1) opodatkowania podatkiem od towarów i usług,

2) opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej,

3) (uchylony)

– do dnia 31 grudnia 2010 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz.U. Nr 42, poz. 264, z późn. zm.).

§ 4. Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz.U. Nr 89, poz. 844, z 2005 r. Nr 90, poz. 760, z 2006 r. Nr 245, poz. 1780 oraz z 2007 r. Nr 243, poz. 1785).

§ 5. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2009 r.

ZAŁĄCZNIK
ZASADY METODYCZNE POLSKIEJ KLASYFIKACJI WYROBÓW I USŁUG (PKWiU 2008)

1. Postanowienia ogólne

1.1 Zawarte w niniejszym opracowaniu zasady metodyczne Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2008) określają podstawowe cele, konstrukcję i sposób posługiwania się nią oraz zasady interpretacji i aktualizacji.

1.2 Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU 2008) składa się z:

– niniejszych zasad metodycznych,

– uwag do poszczególnych sekcji,

– schematu klasyfikacji,

– kluczy powiązań PKWiU 2004 – PKWiU 2008, PKWiU 2008 – PKWiU 2004.

1.3 Zasady metodyczne stanowią integralną część niniejszej klasyfikacji. Zawarte w nich postanowienia obowiązują przy jej interpretacji i stosowaniu.

1.4 Schemat klasyfikacji stanowi wykaz grupowań i obejmuje:

– symbole grupowań,

– nazwy grupowań,

– symbole grupowań Nomenklatury Scalonej (CN 2007) dla wyrobów.

1.5 Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU 2008) została opracowana głównie na potrzeby statystyki, może stanowić także podstawę wykazów grupowań, względnie konkretnych wyrobów i usług, stosowanych przy podejmowaniu określonych decyzji gospodarczych, jak również organizacji ewidencji źródłowej podmiotów gospodarczych w postaci indeksów materiałowych, towarowych itp. narzędzi ewidencyjnych.

2. Miejsce polskiej klasyfikacji wyrobów i usług (pkwiu 2008) w systemie klasyfikacji statystycznych

2.1 Klasyfikacje gospodarcze są w statystyce podstawowym narzędziem służącym zarówno do zbierania, przetwarzania, jak i do prezentowania danych statystycznych. Wyróżnia się dwa główne rodzaje stosowanych w statystyce klasyfikacji gospodarczych:

– klasyfikacje działalności przeznaczone do klasyfikowania działalności podmiotów gospodarczych i innych jednostek stosowane przy przedstawianiu struktury i wewnętrznych powiązań gospodarki,

– klasyfikacje produktów przeznaczone do klasyfikowania efektów działalności jednostek organizacyjnych stosowane są do przedstawiania danych statystycznych związanych z wytwarzaniem, obrotem i zużyciem produktów.

2.2 Obowiązujący system gospodarczych klasyfikacji statystycznych wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów obejmuje:

– Polską Klasyfikację Działalności (PKD 2007),

– Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU 2008)

– Nomenklaturę Scaloną (CN), wprowadzaną corocznie rozporządzeniem Komisji Europejskiej.

2.3 Miejsce PKWiU 2008 w systemie, powiązanie z innymi klasyfikacjami systemu międzynarodowego – szerzej omówione w dalszej części – przedstawiono w postaci schematu poniżej.

2.4 Klasyfikacje statystyczne są ze sobą zharmonizowane. Wyróżnia się zharmonizowanie klasyfikacji tego samego rodzaju w ramach systemów: ONZ, UE, krajowych oraz zharmonizowanie klasyfikacji różnego rodzaju, czyli np. klasyfikacji działalności z klasyfikacjami produktów.

2.5 Klasyfikacje tego samego rodzaju zachowują wzajemne powiązania pojęciowe, zakresowe i w większości przypadków kodowe, a wyróżniają się przede wszystkim rozwiniętą strukturą (rozbudowaną szczegółowością). Dotyczy to odpowiednio zharmonizowania ISIC, NACE i PKD oraz kolejno zharmonizowania CPC, CPA i PKWiU, a także zharmonizowania HS, CN.

System powiązań statystycznych klasyfikacji gospodarczych

Zasięg klasyfikacji (system kodowy)

Klasyfikacja działalności

Klasyfikacja produktów (wyroby + usługi)

Nomenklatury pochodne produktów

Klasyfikacja towarów w handlu zagranicznym

Międzynarodowy

ISIC

CPC

HS

(ONZ)

Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Rodzajów Działalności

Centralna Klasyfikacja Produktów

Zharmonizowany System Oznaczania i Kodowania Towarów

(Własny system kodowy poszczególnych klasyfikacji)

YYYY

WWWWW

HHHH HH

Unii Europejskiej (UE)

NACE

Nomenklatura Działalności we Wspólnocie Europejskiej

CPA

Klasyfikacja Produktów wg Działalności

Lista PRODCOM

CN

Nomenklatura Scalona

(Jednolity system kodowy)

YY.YX

YY.YX.ZZ

YY.YX.ZZ.PP

HHHH HH CC

Krajowy – Polska

PKD

Polska Klasyfikacja Działalności

PKWiU

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług

PRODPOL

Nomenklatura do badania produktów przemysłowych do sprawozdawczości bieżącej i rocznej

CN

Nomenklatura Scalona

(Jednolity system kodowy spójny z europejskim)

YY.YX.A

YY.YX.ZZ. N

YY.YX.ZZ-PP.SS.KK

HHHH HH CC

(„A” w symbolu – znak alfabetyczny)

3. Struktura polskiej klasyfikacji wyrobów i usług

3.1 Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU 2008) jest klasyfikacją obejmującą grupowania produktów w podziale siedmiopoziomowym określoną przez Polską Klasyfikację Działalności (PKD 2007) oraz Nomenklaturę Scaloną (CN 2007).

3.2 Grupowania poziomu pierwszego – «sekcje» oznaczone są symbolami jednoliterowymi.

3.2 Grupowania poziomu drugiego – «działy» oznaczone są symbolami dwucyfrowymi.

3.2 Grupowania poziomu trzeciego – «grupy» oznaczone są symbolami trzycyfrowymi.

3.2 Grupowania poziomu czwartego – «klasy» oznaczone są symbolami czterocyfrowymi.

3.2 Grupowania poziomu piątego – «kategorie» oznaczone są symbolami pięciocyfrowymi.

3.2 Grupowania poziomu szóstego – «podkategorie» oznaczone są symbolami sześciocyfrowymi.

3.2 Grupowania poziomu siódmego – «pozycje» oznaczone są symbolami siedmiocyfrowymi.Sekcja A. Produkty rolnictwa, leśnictwa, łowiectwa i rybactwa oraz usługi wspomagające

Sekcja ta obejmuje:

– rośliny uprawne i produkty pochodzenia roślinnego,

– zwierzęta żywe i produkty pochodzenia zwierzęcego,

– produkty gospodarki leśnej,

– usługi związane z produkcją roślinną, chowem i hodowlą zwierząt, łowiectwem, leśnictwem i rybactwem,

– ryby i pozostałe produkty rybactwa,

– usługi schronisk dla zwierząt gospodarskich, bez zapewnienia opieki weterynaryjnej.

Sekcja ta nie obejmuje:

– mąki i mączki z roślin pastewnych, sklasyfikowanej w 10.91.20.0,

– drewna w postaci wiórów lub kawałków, sklasyfikowanego w 16.10.23.0,

– brykietów ze słomy, sklasyfikowanych w 16.29.25.0,

– rozłupanych pali i tyczek, sklasyfikowanych w 16.10.39.0,

– usług związanych z dystrybucją wody za pośrednictwem sieci wodociągowych oraz obsługą systemów irygacyjnych, sklasyfikowanych w 36.00.20.0,

– usług weterynaryjnych, włącznie ze szczepieniem zwierząt, sklasyfikowanych w 75.00.1,

– usług związanych z zagospodarowaniem terenów zieleni, sklasyfikowanych w 81.30.10.0,

– usług schronisk dla zwierząt domowych, bez zapewnienia opieki weterynaryjnej, sklasyfikowanych w 96.09.11.0.

Uwagi dodatkowe

– grupowanie 01.11.20.0 nie obejmuje kukurydzy cukrowej (01.13.39.0) i kukurydzy pastewnej (01.19.10.0).

Symbol PKWiU

Nazwa grupowania

Powiązania z CN-2007

Stawka VAT

Podstawa prawna

Dział 01

ROLNICTWA I ŁOWIECTWA ORAZ USŁUGI WSPOMAGAJĄCE

01.1

ROŚLINY INNE NIŻ WIELOLETNIE

01.11

ZBOŻA, ROŚLINY STRĄCZKOWE ORAZ NASIONA OLEISTE, Z WYŁĄCZENIEM RYŻU

01.11.1

Pszenica

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.11

Pszenica durum

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.11.0

Pszenica durum

1001 10 00

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.12

Pozostała pszenica

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.12.0

Pozostała pszenica

1001 90

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.2

Kukurydza, z wyłączeniem kukurydzy cukrowej i pastewnej

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.20

Kukurydza, z wyłączeniem kukurydzy cukrowej i pastewnej

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.20.0

Kukurydza, z wyłączeniem kukurydzy cukrowej i pastewnej

1005

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.3

Jęczmień, żyto i owies

01.11.31

Jęczmień

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.31.0

Jęczmień

1003 00

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.32

Żyto

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.32.0

Żyto

1002 00 00

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.33

Owies

5%

poz. 1 zał. nr 3 do ustawy

01.11.33.0

Owies

1004 00 00

5%

poz. 1 zał. nr 3 do ustawy

01.11.4

Sorgo, proso i pozostałe zboża

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.41

Sorgo

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.41.0

Sorgo

1007 00

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.42

Proso

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.42.0

Proso

1008 20 00

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.49

Pozostałe zboża

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.49.0

Pozostałe zboża

1008 10 00 1008 30 00 1008 90

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.5

Słoma i plewy zbóż

8%

poz. 1 zał. nr 3 do ustawy

01.11.50

Słoma i plewy zbóż

8%

poz. 1 zał. nr 3 do ustawy

01.11.50.0

Słoma i plewy zbóż

1213 00 00

8%

poz. 1 zał. nr 3 do ustawy

01.11.6

Warzywa strączkowe, świeże lub schłodzone

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.61

Fasola

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.61.0

Fasola

0708 20 00

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.62

Groch

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.62.0

Groch

0708 10 00

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.69

Pozostałe warzywa strączkowe, świeże lub schłodzone

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.69.0

Pozostałe warzywa strączkowe, świeże lub schłodzone

0708 90 00

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.7

Warzywa strączkowe suszone

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.71

Fasola

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.71.0

Fasola

0713 31 00 0713 32 00 0713 33

0713 39 00

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.72

Bób i bobik

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.72.0

Bób i bobik

0713 50 00

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.73

Ciecierzyca (cieciorka)

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.73.0

Ciecierzyca (cieciorka)

0713 20 00

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.74

Soczewica

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.74.0

Soczewica

0713 40 00

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.75

Groch

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.75.0

Groch

0713 10

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.79

Warzywa strączkowe suszone, gdzie indziej niesklasyfikowane

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.79.0

Warzywa strączkowe suszone, gdzie indziej niesklasyfikowane

0713 90 00

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.8

Nasiona soi, orzeszki ziemne i nasiona bawełny

01.11.81

Nasiona soi

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.81.0

Nasiona soi

1201 00

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.82

Orzeszki ziemne w łupinach

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.82.0

Orzeszki ziemne w łupinach

1202 10

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.83

Orzeszki ziemne łuskane

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.83.0

Orzeszki ziemne łuskane

1202 20 00

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.84

Nasiona bawełny

8%

poz. 1 zał. nr 3 do ustawy

01.11.84.0

Nasiona bawełny

1207 20

8%

poz. 1 zał. nr 3 do ustawy

01.11.9

Pozostałe nasiona oleiste

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.91

Nasiona lnu

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.91.0

Nasiona lnu

1204 00

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.92

Nasiona gorczycy

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.92.0

Nasiona gorczycy

1207 50

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.93

Nasiona rzepaku i rzepiku

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.93.0

Nasiona rzepaku i rzepiku

1205

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.94

Nasiona sezamu

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.94.0

Nasiona sezamu

1207 40

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.95

Nasiona słonecznika

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.95.0

Nasiona słonecznika

1206 00

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.99

Pozostałe nasiona oleiste, gdzie indziej niesklasyfikowane

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.11.99.0

Pozostałe nasiona oleiste, gdzie indziej niesklasyfikowane

1207 91 1207 99*

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.12

RYŻ NIEŁUSKANY

01.12.1

Ryż niełuskany

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.12.10

Ryż niełuskany

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawy

01.12.10.0

Ryż niełuskany

1006 10

5%

poz. 1 zał. nr 10 do ustawySekcja B. Produkty górnictwa i wydobywania

Sekcja ta obejmuje:

– produkty górnictwa i wydobywania: węgiel kamienny i węgiel brunatny (lignit), ropę naftową i gaz ziemny, rudy metali i pozostałe produkty, np. kamień, piasek i glina, torf, sól i czysty chlorek sodu, bitum i asfalt naturalny, kamienie szlachetne i półszlachetne,

– usługi wspomagające górnictwo i wydobywanie, w tym usługi skraplania i ponowną gazyfikację gazu ziemnego na potrzeby transportu wykonywane na terenie kopalni.

Sekcja ta nie obejmuje:

– soli kuchennej, sklasyfikowanej w 10.84.30.0,

– brykietów z węgla kamiennego, brunatnego (lignitu), torfu, sklasyfikowanych w 19.20.1,

– usług skraplania i ponownej gazyfikacji gazu ziemnego na potrzeby transportu w miejscu innym niż kopalnia, sklasyfikowanych w 52.2,

– usług związanych z poszukiwaniami złóż, sklasyfikowanych w 71.12.3.

Symbol PKWiU

Nazwa grupowania

Powiązania z CN-2007

Stawka VAT

Podstawa prawna

Dział 05

WĘGIEL KAMIENNY I WĘGIEL BRUNATNY (LIGNIT)

05.1

WĘGIEL KAMIENNY

05.10

WĘGIEL KAMIENNY

05.10.1

Węgiel kamienny

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

05.10.10

Węgiel kamienny

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

05.10.10.0

Węgiel kamienny

2701 11

2701 12

2701 19 00

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

05.2

WĘGIEL BRUNATNY (LIGNIT)

05.20

WĘGIEL BRUNATNY (LIGNIT)

05.20.1

Węgiel brunatny (lignit)

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

05.20.10

Węgiel brunatny (lignit)

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

05.20.10.0

Węgiel brunatny (lignit)

2702 10 00

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

Dział 06

ROPA NAFTOWA I GAZ ZIEMNY

06.1

ROPA NAFTOWA

06.10

ROPA NAFTOWA

06.10.1

Oleje ropy naftowej i oleje otrzymywane z minerałów bitumicznych, surowe

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

06.10.10

Oleje ropy naftowej i oleje otrzymywane z minerałów bitumicznych, surowe

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

06.10.10.0

Oleje ropy naftowej i oleje otrzymywane z minerałów bitumicznych, surowe

2709 00

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

06.10.2

Łupki bitumiczne lub naftowe oraz piaski bitumiczne

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

06.10.20

Łupki bitumiczne lub naftowe oraz piaski bitumiczne

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

06.10.20.0

Łupki bitumiczne lub naftowe oraz piaski bitumiczne

2714 10 00

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

06.2

GAZ ZIEMNY W STANIE CIEKŁYM LUB GAZOWYM

06.20

GAZ ZIEMNY W STANIE CIEKŁYM LUB GAZOWYM

06.20.1

Gaz ziemny w stanie ciekłym lub gazowym

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

06.20.10

Gaz ziemny w stanie ciekłym lub gazowym

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

06.20.10.0

Gaz ziemny w stanie ciekłym lub gazowym

2711 11 00 2711 21 00

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

Dział 07

RUDY METALI

07.1

RUDY ŻELAZA

07.10

RUDY ŻELAZA

07.10.1

Rudy żelaza

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

07.10.10

Rudy żelaza

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

07.10.10.0

Rudy żelaza

2601 11 00 2601 12 00

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

07.2

RUDY METALI NIEŻELAZNYCH

07.21

RUDY URANU I TORU

07.21.1

Rudy uranu i toru

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

07.21.10

Rudy uranu i toru

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

07.21.10.0

Rudy uranu i toru

2612 10 2612 20

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

07.29

POZOSTAŁE RUDY I KONCENTRATY METALI NIEŻELAZNYCH

07.29.1

Pozostałe rudy i koncentraty metali nieżelaznych

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

07.29.11

Rudy i koncentraty miedzi

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

07.29.11.1

Rudy miedzi

2603 00 00*

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

07.29.11.2

Koncentraty miedzi

2603 00 00*

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

07.29.12

Rudy i koncentraty niklu

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

07.29.12.1

Rudy niklu

2604 00 00*

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

07.29.12.2

Koncentraty niklu

2604 00 00*

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

07.29.13

Rudy i koncentraty glinu

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

07.29.13.1

Rudy glinu (boksyt)

2606 00 00*

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

07.29.13.2

Koncentraty glinu

2606 00 00*

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

07.29.14

Rudy i koncentraty metali szlachetnych

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

07.29.14.1

Rudy metali szlachetnych

2616*

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

07.29.14.2

Koncentraty metali szlachetnych (szlamy)

2616*

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

07.29.15

Rudy i koncentraty ołowiu, cynku i cyny

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

07.29.15.1

Rudy ołowiu

2607 00 00*

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

07.29.15.2

Koncentraty ołowiu

2607 00 00*

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

07.29.15.3

Rudy cynku

2608 00 00*

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

07.29.15.4

Koncentraty cynku

2608 00 00*

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

07.29.15.5

Rudy cyny

2609 00 00*

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

07.29.15.6

Koncentraty cyny

2609 00 00*

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

07.29.19

Pozostałe rudy i koncentraty metali nieżelaznych, gdzie indziej niesklasyfikowane

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

07.29.19.1

Pozostałe rudy metali nieżelaznych, gdzie indziej niesklasyfikowane

2602 00 00* 2605 00 00*

2610 00 00*

2611 00 00*

2613*

2614 00*

2615*

2617*

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

07.29.19.2

Pozostałe koncentraty metali nieżelaznych, gdzie indziej niesklasyfikowane

2602 00 00* 2605 00 00*

2610 00 00*

2611 00 00*

2613*

2614 00*

2615*

2617*

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

Dział 08

POZOSTAŁE PRODUKTY GÓRNICTWA I WYDOBYWANIA

08.1

KAMIEŃ, PIASEK I GLINA

08.11

KAMIEŃ OZDOBNY LUB BUDOWLANY, WAPIEŃ, GIPS, KREDA I ŁUPEK

08.11.1

Kamień ozdobny lub budowlany

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

08.11.11

Marmur i pozostałe wapienne kamienie ozdobne lub budowlane

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

08.11.11.0

Marmur i pozostałe wapienne kamienie ozdobne lub budowlane

2515

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

08.11.12

Granit, piaskowiec i pozostałe kamienie ozdobne lub budowlane

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

08.11.12.0

Granit, piaskowiec i pozostałe kamienie ozdobne lub budowlane

2506 20 00 2516

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

08.11.2

Wapień i gips

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

08.11.20

Wapień i gips

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

08.11.20.0

Wapień i gips

2520 10 00

2521 00 00

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

08.11.3

Kreda i dolomit inny niż kalcynowany

8%

wyłącznie: kreda mielona, pastewna,

kreda mielona, nawozowa, mączka

dolomitowa;

23% – pozostałe produkty z tej grupy

poz. 21 zał. nr 3 do ustawy

art. 146a pkt 1 ustawy

08.11.30

Kreda i dolomit inny niż kalcynowany

8%

wyłącznie: kreda mielona, pastewna,

kreda mielona, nawozowa, mączka

dolomitowa;

23% – pozostałe produkty z tej grupy

poz. 21 zał. nr 3 do ustawy

art. 146a pkt 1 ustawy

08.11.30.0

Kreda i dolomit inny niż kalcynowany

2509 00 00 2518 10 00

8%

wyłącznie: kreda mielona, pastewna,

kreda mielona, nawozowa, mączka

dolomitowa;

23% – pozostałe produkty z tej grupy

poz. 21 zał. nr 3 do ustawy

art. 146a pkt 1 ustawy

08.11.4

Łupek

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

08.11.40

Łupek

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

08.11.40.0

Łupek

2514 00 00

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

08.12

ŻWIR, PIASEK, GLINA I KAOLIN

08.12.1

Żwir i piasek

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

08.12.11

Piaski naturalne

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

08.12.11.0

Piaski naturalne

2505

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

08.12.12

Granulki, odłamki i proszek; otoczaki i żwir

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

08.12.12.0

Granulki, odłamki i proszek; otoczaki i żwir

2517 10

2517 41 00 2517 49 00

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

08.12.13

Mieszaniny żużla i podobnych odpadów przemysłowych, nawet zawierające kamyki, otoczaki, żwir i krzemień do celów budowlanych

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

08.12.13.0

Mieszaniny żużla i podobnych odpadów przemysłowych, nawet zawierające kamyki, otoczaki, żwir i krzemień do celów budowlanych

2517 20 00

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

08.12.2

Glina i kaolin

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

08.12.21

Kaolin i pozostałe gliny kaolinowe

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

08.12.21.0

Kaolin i pozostałe gliny kaolinowe

2507 00

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

08.12.22

Pozostałe gliny, andaluzyt, cyjanit i sylimanit; mullit; ziemie szamotowe i dynasowe

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

08.12.22.0

Pozostałe gliny, andaluzyt, cyjanit i sylimanit; mullit; ziemie szamotowe i dynasowe

2508

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

08.9

PRODUKTY GÓRNICTWA I WYDOBYWANIA, GDZIE INDZIEJ NIESKLASYFIKOWANE

08.91

MINERAŁY CHEMICZNE I MINERAŁY DO PRODUKCJI NAWOZÓW

08.91.1

Minerały chemiczne i minerały do produkcji nawozów

23%
8%

art. 146a pkt 1 ustawy

§ 7 ust. 4 pkt 8

rozporządzenia

08.91.11

Naturalne fosforany wapniowe i glinowo-wapniowe

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

1) Obniżona stawka na kizeryt (naturalny siarczan magnezu) (PKWiU 08.91.19.0), (CN 2530 20 00) obowiązuje od 1 kwietnia 2013 r.Sekcja C. Produkty przetwórstwa przemysłowego

Sekcja ta obejmuje:

– artykuły spożywcze, włączając gotowe posiłki i dania,

– napoje alkoholowe i bezalkoholowe,

– wyroby tytoniowe, włączając odpady tytoniowe,

– wyroby włókiennicze, włączając gotowe wyroby tekstylne i odzież każdego rodzaju, zarówno konfekcyjną, jak i szytą na miarę, ze skóry, tkanin, dzianin itp.,

– skóry i wyroby ze skór wyprawionych, włączając obuwie oraz wyroby kaletnicze i rymarskie,

– drewno i wyroby z drewna, korka, słomy i materiałów w rodzaju stosowanych do wyplatania, papier i wyroby z papieru,

– usługi poligraficzne,

– usługi reprodukcji zapisanych nośników informacji,

– koks, brykiety i podobne paliwa stałe z węgla kamiennego, brunatnego (lignitu), torfu,

– chemikalia i wyroby chemiczne, włączając biometanol, bioetanol i estry kwasów tłuszczowych dla celów napędowych,

– substancje farmaceutyczne, leki i pozostałe wyroby farmaceutyczne,

– metale i usługi wykonywania odlewów,

– metalowe wyroby gotowe, włączając broń i amunicję,

– wyroby z gumy i tworzyw sztucznych,

– budynki prefabrykowane z tworzyw sztucznych, betonu i metalu,

– wyroby z mineralnych surowców niemetalicznych, włączając szkło i wyroby ze szkła, wyroby ogniotrwałe, materiały budowlane ceramiczne, wyroby z betonu, cementu i gipsu,

– komputery, wyroby elektroniczne i optyczne,

– urządzenia elektryczne, włączając silniki elektryczne, kable światłowodowe, sprzęt instalacyjny, sprzęt oświetleniowy,

– nieelektryczny i elektryczny sprzęt gospodarstwa domowego,

– maszyny i urządzenia ogólnego przeznaczenia, maszyny dla rolnictwa i leśnictwa, maszyny i narzędzia mechaniczne, maszyny specjalnego przeznaczenia, np.: dla metalurgii, górnictwa i do wydobywania, budownictwa, przemysłu spożywczego, papierniczego, włókienniczego,

– pojazdy samochodowe, przyczepy i naczepy, statki i łodzie, lokomotywy kolejowe oraz tabor szynowy, statki powietrzne, statki kosmiczne i podobne maszyny, rowery i wózki inwalidzkie oraz pozostały sprzęt transportowy,

– meble, włączając usługi w zakresie wykończania mebli w trakcie procesu produkcyjnego, takie jak: lakierowanie, malowanie (włączając natryskowe), politurowanie, złocenie,

– wyroby jubilerskie, biżuterię, monety,

– instrumenty muzyczne,

– sprzęt sportowy,

– gry i zabawki,

– urządzenia, instrumenty i wyroby medyczne,

– ochronne nakrycia głowy i inne wyroby ochronne, parasole, laski,

– trumny,

– usługi produkcyjne zleceniobiorców/podwykonawców,

– usługi naprawy i konserwacji metalowych wyrobów gotowych, maszyn i urządzeń, sprzętu transportowego oraz naprawy i konserwację pozostałego sprzętu i wyposażenia, z wyłączeniem komputerów i artykułów użytku osobistego i domowego,

– usługi instalowania maszyn przemysłowych, sprzętu i wyposażenia.

Sekcja ta nie obejmuje:

– usług instalowania (montażu) wyrobów stolarki budowlanej, włączając własnej produkcji, sklasyfikowanych w 43.32.10.0,

– usług instalowania komputerów i urządzeń peryferyjnych, sklasyfikowanych w 62.09.10.0,

– usług naprawy i konserwacji komputerów i artykułów użytku osobistego i domowego, sklasyfikowanych w dziale 95,

– usług naprawy i konserwacji nadajników telewizyjnych i radiowych, sklasyfikowanych w 95.21.10.0,

– usług naprawy kosiarek do trawy, sklasyfikowanych w 95.22.10.0,

– usług naprawy, konserwacji i renowacji mebli, sklasyfikowanych w 95.24.10.0.

Sekcja ta nie obejmuje:

– gdy przędza lub tkanina stanowi mieszaninę dwóch lub więcej surowców włókienniczych, należy je klasyfikować tak, jakby składały się całkowicie z tego surowca, który masą przeważa nad dowolnym, pojedynczym surowcem włókienniczym. Natomiast jeżeli żaden surowiec nie przeważa masą, wtedy wyrób należy klasyfikować tak, jakby całkowicie składał się z tego surowca włókienniczego, który znajduje się na ostatniej pozycji w porządku wymieniania rozpatrywanych surowców,

– przez wyroby włókiennicze należy rozumieć wyroby tekstylne i odzież

Symbol PKWiU

Nazwa grupowania

Powiązania z CN-2007

Stawka VAT

Podstawa prawna

Dział 10

ARTYKUŁY SPOŻYWCZE

10.1

MIĘSO I WYROBY Z MIĘSA, ZAKONSERWOWANE

10.11

MIĘSO PRZETWORZONE I ZAKONSERWOWANE, Z WYŁĄCZENIEM MIĘSA Z DROBIU

10.11.1

Mięso z bydła, świń, owiec, kóz, koni i pozostałych zwierząt koniowatych, świeże lub schłodzone

5%

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.11.11

Mięso z bydła świeże lub schłodzone

5%

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.11.11.0

Mięso z bydła świeże lub schłodzone

0201

5%

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.11.12

Mięso ze świń świeże lub schłodzone

5%

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.11.12.0

Mięso ze świń świeże lub schłodzone

0203 11

0203 12

0203 19

5%

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.11.13

Mięso z owiec świeże lub schłodzone

5%

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.11.13.0

Mięso z owiec świeże lub schłodzone

0204 10 00

0204 21 00

0204 22

0204 23 00

5%

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.11.14

Mięso z kóz świeże lub schłodzone

5%

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.11.14.0

Mięso z kóz świeże lub schłodzone

0204 50 11

0204 50 13

0204 50 15

0204 50 19

0204 50 31

0204 50 39

5%

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.11.15

Mięso z koni i pozostałych zwierząt koniowatych, świeże lub schłodzone

5%

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.11.15.0

Mięso z koni i pozostałych zwierząt koniowatych, świeże lub schłodzone

0205 00 20

5%

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.11.2

Podroby jadalne z bydła, świń, owiec, kóz, koni i pozostałych zwierząt koniowatych, świeże lub schłodzone

5%

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.11.20

Podroby jadalne z bydła, świń, owiec, kóz, koni i pozostałych zwierząt koniowatych, świeże lub schłodzone

5%

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.11.20.0

Podroby jadalne z bydła, świń, owiec, kóz, koni i pozostałych zwierząt koniowatych, świeże lub schłodzone

0206 10

0206 30 00 0206 80

5%

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.11.3

Mięso i podroby jadalne zamrożone; pozostałe mięso i podroby jadalne

5%

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.11.31

Mięso z bydła zamrożone

5%

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.11.31.0

Mięso z bydła zamrożone

0202

5%

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.11.32

Mięso ze świń zamrożone

5%

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.11.32.0

Mięso ze świń zamrożone

0203 21 0203 22 0203 29

5%

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.11.33

Mięso z owiec zamrożone

5%

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.11.33.0

Mięso z owiec zamrożone

0204 30 00 0204 41 00 0204 42

0204 43

5%

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.11.34

Mięso z kóz zamrożone

5%

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.11.34.0

Mięso z kóz zamrożone

0204 50 51 0204 50 53 0204 50 55 0204 50 59 0204 50 71 0204 50 79

5%

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.11.35

Mięso z koni i pozostałych zwierząt koniowatych, zamrożone

5%

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.11.35.0

Mięso z koni i pozostałych zwierząt koniowatych, zamrożone

0205 00 80

5%

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.11.39

Pozostałe mięso i podroby jadalne świeże, schłodzone lub zamrożone

5%

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.11.39.0

Pozostałe mięso i podroby jadalne świeże, schłodzone lub zamrożone

0206 21 00 0206 22 00 0206 29

0206 41 00 0206 49

0206 90

0208 10

0208 30 00 0208 40

0208 50 00 0208 90

5%

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.11.4

Wełna szarpana oraz skóry i skórki surowe z bydła, zwierząt koniowatych, owiec i kóz

23% 1)

produkty uboczne garbarń,

skóry i skórki, niejadalne, wełna szarpana;

5% – pozostałe produkty z tej grupy

art. 146a pkt 1 ustawy

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.11.41

Wełna szarpana, wełna nieoczyszczona, włączając wełnę szarpaną z drugiej strzyży

23% 1)

art. 146a pkt 1 ustawy

10.11.41.0

Wełna szarpana, wełna nieoczyszczona, włączając wełnę szarpaną z drugiej strzyży

5101 19 00

23% 1)

art. 146a pkt 1 ustawy

10.11.42

Skóry i skórki całe, surowe z bydła i zwierząt koniowatych

23%

produkty uboczne garbarń, skóry i skórki, niejadalne;

5% – pozostałe produkty z tej grupy

art. 146a pkt 1 ustawy

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.11.42.0

Skóry i skórki całe, surowe z bydła i zwierząt koniowatych

4101 20 4101 50

23%

produkty uboczne garbarń, skóry i skórki, niejadalne;

5% – pozostałe produkty z tej grupy

pozostałe produkty z tej grupy 5%

art. 146a pkt 1 ustawy

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.11.43

Pozostałe surowe skóry i skórki z bydła i zwierząt koniowatych

23%

produkty uboczne garbarń, skóry i skórki, niejadalne;

5% – pozostałe produkty z tej grupy

art. 146a pkt 1 ustawy

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.11.43.0

Pozostałe surowe skóry i skórki z bydła i zwierząt koniowatych

4101 90 00

23%

produkty uboczne garbarń, skóry i skórki, niejadalne;

5% – pozostałe produkty z tej grupy

art. 146a pkt 1 ustawy

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.11.44

Skóry i skórki surowe z owiec i jagniąt

23%

produkty uboczne garbarń, skóry i skórki, niejadalne;

5% – pozostałe produkty z tej grupy

art. 146a pkt 1 ustawy

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.11.44.0

Skóry i skórki surowe z owiec i jagniąt

4102 10

4102 21 00 4102 29 00

23%

produkty uboczne garbarń,

skóry i skórki, niejadalne;

5% – pozostałe produkty z tej grupy

art. 146a pkt 1 ustawy

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.11.45

Skóry i skórki surowe z kóz i koźląt

23%

produkty uboczne garbarń, skóry i skórki, niejadalne;

5% – pozostałe produkty z tej grupy

art. 146a pkt 1 ustawy

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.11.45.0

Skóry i skórki surowe z kóz i koźląt

4103 90 10

23%

produkty uboczne garbarń, skóry i skórki, niejadalne;

art. 146a pkt 1 ustawy

5% – pozostałe produkty z tej grupy

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.11.5

Tłuszcz z bydła, owiec, kóz lub świń

23%

tłuszcze techniczne;

5% – pozostałe produkty z tej grupy

art. 146a pkt 1 ustawy

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.11.50

Tłuszcz z bydła, owiec, kóz lub świń

23%

tłuszcze techniczne;

5% – pozostałe produkty z tej grupy

art. 146a pkt 1 ustawy

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.11.50.0

Tłuszcz z bydła, owiec, kóz lub świń

0209 00 11 0209 00 19 0209 00 30 1501 00 11

1501 00 19

1502 00

23%

tłuszcze techniczne;

5% – pozostałe produkty z tej grupy

art. 146a pkt 1 ustawy

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.11.6

Odpady zwierzęce surowe, niejadalne

10.11.60

Odpady zwierzęce surowe, niejadalne

23% 1)

5% – jelita, pęcherze i żołądki

art. 146a pkt 1 ustawy

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.11.60.0

Odpady zwierzęce surowe, niejadalne

502

0504 00 00 0506

0507

0510 00 00

0511 99 10

0511 99 85

23% 1)

5% – jelita, pęcherze i żołądki

art. 146a pkt 1 ustawy

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.11.9

Usługi podwykonawców związane z produkcją mięsa przetworzonego i zakonserwowanego

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

10.11.99

Usługi podwykonawców związane z produkcją mięsa przetworzonego i zakonserwowanego

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

10.11.99.0

Usługi podwykonawców związane z produkcją mięsa przetworzonego i zakonserwowanego

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

10.12

MIĘSO Z DROBIU PRZETWORZONE I ZAKONSERWOWANE

10.12.1

Mięso z drobiu świeże lub schłodzone

5%

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.12.10

Mięso z drobiu świeże lub schłodzone

5%

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.12.10.0

Mięso z drobiu świeże lub schłodzone

0207 11

0207 13 10 0207 13 20 0207 13 30 0207 13 40 0207 13 50 0207 13 60 0207 13 70 0207 24

0207 26 10 0207 26 20 0207 26 30 0207 26 40 0207 26 50 0207 26 60
0207 26 70

0207 26 80

0207 32 0207 34 0207 35 11 0207 35 15

0207 35 21 0207 35 23 0207 35 25

0207 35 31 0207 35 41 0207 35 51

5%

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

0207 35 53 0207 35 61 0207 35 63 0207 35 71 0207 35 79

10.12.2

Mięso z drobiu zamrożone

5%

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.12.20

Mięso z drobiu zamrożone

5%

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.12.20.0

Mięso z drobiu zamrożone

0207 12

0207 14

(z wył.
0207 14 99)

0207 25

0207 27

(z wył.
0207 27 99)

0207 33

0207 36

(z wył.
0207 36 90)

5%

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.12.3

Tłuszcz z drobiu

23%

tłuszcze techniczne;

5% – pozostałe produkty z tej grupy

art. 146a pkt 1 ustawy

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.12.30

Tłuszcz z drobiu

23%

tłuszcze techniczne;

5% – pozostałe produkty z tej grupy

art. 146a pkt 1 ustawy

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.12.30.0

Tłuszcz z drobiu

0209 00 90 1501 00 90

23%

tłuszcze techniczne;

5% – pozostałe produkty z tej grupy

art. 146a pkt 1 ustawy

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.12.4

Podroby jadalne z drobiu

5%

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.12.40

Podroby jadalne z drobiu

5%

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.12.40.0

Podroby jadalne z drobiu

0207 13 91 0207 13 99 0207 14 99 0207 26 91 0207 26 99 0207 27 99 0207 35 91 0207 35 99 0207 36 90

5%

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.12.5

Pióra, puch, pierze i skóry ptaków

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.12.50

Pióra, puch, pierze i skóry ptaków

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.12.50.0

Pióra, puch, pierze i skóry ptaków

0505

6701 00 00

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

poz. 24 zał. nr 3 do ustawy

10.12.9

Usługi podwykonawców związane z produkcją przetworzonego i zakonserwowanego mięsa z drobiu

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

10.12.99

Usługi podwykonawców związane z produkcją przetworzonego i zakonserwowanego mięsa z drobiu

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

10.12.99.0

Usługi podwykonawców związane z produkcją przetworzonego i zakonserwowanego mięsa z drobiu

23%

art. 146a pkt 1 ustawy

10.13

WYROBY Z MIĘSA, WŁĄCZAJĄC MIĘSO DROBIOWE

10.13.1

Konserwy i przetwory z mięsa, podrobów i krwi

5%

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.13.11

Mięso ze świń w kawałkach, solone, w solance, suszone lub wędzone (bekon i szynka)

5%

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy

10.13.11.0

Mięso ze świń w kawałkach, solone, w solance, suszone lub wędzone (bekon i szynka)

0210 11 0210 12 0210 19

5%

poz. 17 zał. nr 10 do ustawy
mniej..

BESTSELLERY

Kategorie: