Facebook - konwersja
Czytaj fragment
Pobierz fragment

Przepisy i normy elektryczne - kontrola instalacji elektrycznych i czasookresy sprawdzeń - ebook

Wydawnictwo:
Data wydania:
Luty 2014
Format ebooka:
EPUB
Format EPUB
czytaj
na czytniku
czytaj
na tablecie
czytaj
na smartfonie
Jeden z najpopularniejszych formatów e-booków na świecie. Niezwykle wygodny i przyjazny czytelnikom - w przeciwieństwie do formatu PDF umożliwia skalowanie czcionki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jej wielkości do kroju i rozmiarów ekranu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na czytniku
Czytanie na e-czytniku z ekranem e-ink jest bardzo wygodne i nie męczy wzroku. Pliki przystosowane do odczytywania na czytnikach to przede wszystkim EPUB (ten format możesz odczytać m.in. na czytnikach PocketBook) i MOBI (ten fromat możesz odczytać m.in. na czytnikach Kindle).
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na smartfonie
Aby odczytywać e-booki na swoim smartfonie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. iBooks dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Czytaj fragment
Pobierz fragment
Produkt niedostępny.  Może zainteresuje Cię

Przepisy i normy elektryczne - kontrola instalacji elektrycznych i czasookresy sprawdzeń - ebook

Książka przybliża następujące tematy: najnowsze zmiany w normach i przepisach, wykaz wszystkich obowiązujących elektryka norm i przepisów oraz szczegółowe omówienie okresowych kontroli w obiektach budowlanych i czasookresy sprawdzeń.

W szczególności omówione zostały:

  1. Czasookresy kontroli okresowych
  2. Zakres czynności kontrolnych
  3. Definicja obiektu budowlanego
  4. Odpowiedzialność utrzymania obiektu budowlanego
  5. Uprawnienia do wykonywania kontroli
  6. Elementy instalacji podlegające okresowej kontroli
  7. Badania instalacji odgromowych
  8. Badania instalacji oświetleniowych
  9. Kontrola pól elektromagnetycznych
  10. Badania w pomieszczeniach specjalnych
  11. Pomiar rezystancji izolacji podłóg i ścian
  12. Badania obowiązujące dla instalacji elektrycznych przy robotach budowlano-montażowych i rozbiórkach
  13. Obiekty zwolnione z corocznej kontroli
  14. Sankcje karne za nieprzestrzeganie kontroli obiektów i za niedopełnienie obowiązku należytego utrzymania obiektów budowlanych
  15. Prowadzenie książki obiektu budowlanego
  16. Przechowywanie protokołów z kontroli
Kategoria: Poradniki
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-269-2846-8
Rozmiar pliku: 1,1 MB

FRAGMENT KSIĄŻKI

Od redaktora

Każdy obiekt budowlany powinien być utrzymywany w należytym stanie technicznym, za co jest odpowiedzialny zarządca lub administrator danego obiektu. Aby to było możliwe, niezbędne jest przeprowadzanie okresowych kontroli przez wyspecjalizowane osoby. Termin i zakres przeprowadzania badań okresowych w budynkach mieszkalnych, produkcyjnych i innych regulują akty prawne oraz normy. Specyfika prawa polega między innymi na powoływaniu się w ustawach (nadrzędnych aktach) na rozporządzenia (akty wykonawcze). Przy czym ustawa Prawo budowlane jest najważniejszym, ale nie jedynym aktem prawnym, który reguluje okresowe kontrole w obiektach budowlanych oraz czasookresy sprawdzeń instalacji elektrycznych. Do innych należą ustawy, rozporządzenia, zarządzenia oraz normy w nich powołane. W każdym z tych aktów może być odwołanie do innych.

Mam przyjemność przekazać w Państwa ręce publikację przygotowaną przez specjalistów w dziedzinie elektryki. Zostały w niej szczegółowo omówione zasady stosowania dokumentów normatywnych, ważne dla elektryka zmiany w przepisach, które weszły w życie w ubiegłym roku, oraz przepisy regulujące czasookresy sprawdzeń instalacji elektrycznych w różnych obiektach budowlanych. Broszurę uzupełnia praktyczny wykaz norm z dziedziny elektryki przywołanych w nowelizacji rozporządzenia ministra infrastruktury z 10 grudnia 2010 r. (Dz.U. nr 239, poz 1597) rozbudowany o znowelizowane wersje norm.

Zapraszam do lektury!

Jarosław Wilk

redaktor prowadzący

Normy i przepisy

Normalizacja europejska zmienia się dynamicznie, a w ślad za nią zmianom ulegają Polskie Normy. Seria oznaczana literami PN-IEC stanowiąca tłumaczenia wersji norm międzynarodowych była zastępowana tłumaczeniami norm europejskich i oznaczana literami PN-EN. Natomiast Dokumenty Harmonizacyjne (HD) wprowadzane przez Europejski Komitet Normalizacyjny Elektrotechniki (CENELEC) są oznaczane przez Polski Komitet Normalizacyjny literami PN-HD. To dokumenty wprowadzające zmodyfikowane wersje norm międzynarodowych. Dokumenty Harmonizacyjne w oryginale istnieją w trzech oficjalnych wersjach językowych: angielskiej, francuskiej i niemieckiej. Polskie wersje dokumentów opracowuje Komitet PKN nr KT 55 ds. Instalacji Elektrycznych i Ochrony Odgromowej Obiektów Budowlanych, a zatwierdza je Prezes PKN. Od momentu zatwierdzenia Dokument Harmonizacyjny ma status Polskiej Normy.

Od chwili podpisania układu akcesyjnego z UE Polski Komitet Normalizacyjny zajmuje się przede wszystkim wprowadzaniem do PN norm europejskich. W obszarach nieobjętych normalizacją europejską PKN wprowadza normy identyczne z normami międzynarodowymi. Te normy mają odpowiednio oznaczenie PN-ISO i PN-IEC (patrz niżej).

Teksty Polskich Norm są na podstawie aktualnej ustawy o normalizacji chronione prawem autorskim, przy czym prawa majątkowe do nich przysługują PKN.

Zasady stosowania Polskich Norm

Do 31 grudnia 1993 r. stosowanie Polskich Norm było obowiązkowe. Nieprzestrzeganie ich postanowień było naruszeniem prawa. Od 1 stycznia 1994 r. stosowanie PN jest dobrowolne, przy czym do 31 grudnia 2002 r. istniała możliwość, nakładania przez właściwych ministrów i w pewnych przypadkach, obowiązku stosowania PN. Od 1 stycznia 2003 r. stosowanie PN jest już całkowicie dobrowolne (rozdział 3, art. 5, pkt 3 ustawy o normalizacji z 12 września 2002 r. – Dz.U. z 2002 r. nr 169, poz. 1386 z późn. zm). Przywoływanie PN w rozporządzeniach ministrów nie skutkuje nałożeniem obowiązku stosowania PN, ponieważ jest to niezgodne z regułami legislacyjnymi – akt prawny niższego rzędu nie może zmieniać postanowień aktu wyższego rzędu. Niemniej jednak stosowanie wytycznych zawartych w normach daje gwarancję poprawnego wykonania instalacji czy przeprowadzenia pomiarów elektrycznych. A w sprawach spornych jest to poważny argument.

Oznaczenia norm

PN-N – Polska Norma o zasięgu krajowym; litera N oznacza następującą dziedzinę normalizacji: nauka, oświata, kultura, dokumentacja, poligrafia;

PN-ISO – Polska Norma wprowadzająca (metodą tłumaczenia) normę międzynarodową;

PN-EN – Polska Norma wprowadzająca (metodą tłumaczenia) normę europejską;

PN-EN (oryg.) – Polska Norma wprowadzająca (metodą uznania) normę europejską; norma nie jest tłumaczona na język polski; dostępna w językach: angielskim, francuskim i niemieckim. Poprzednio normy te były oznaczane duża literą „U” umieszczoną po numerze normy,

PN-EN ISO – Polska Norma wprowadzająca normę międzynarodową, uznaną przez CEN za normę europejską lub opracowaną jednocześnie przez ISO i CEN. Każda norma posiada numer referencyjny, którego elementem jest rok publikacji w Polsce. W przypadku nowelizacji norma zachowuje dotychczasowy numer, zmienia się tylko rok wydania.

Oznaczenia spotykane w numerach norm:

A – zmiana do normy publikowana oddzielnie,

Az – zmiana krajowa do normy publikowana oddzielnie,

AC – poprawka do normy publikowana oddzielnie,

Ap – poprawka krajowa do normy publikowana oddzielnie,

+AC – norma z włączoną do treści poprawką,

+A2 – norma z włączoną do treści zmianą nr 2,

Ak – arkusz krajowy do PN-EN, PN-ISO (IEC),

Ad – dodatek do normy publikowany oddzielnie.

Nowe zasady numeracji Polskich Norm

Od 2013 roku PKN wprowadził nowe zasady numeracji Polskich Norm (PN).

1. Wprowadzono zasadę umieszczania na końcu numeru normy litery oznaczającej jej wersję językową. Numer normy jest więc zakończony literą (E, P, F, D) oznaczającą:

E – angielską wersję językową;

P – polską wersję językową;

F – francuską wersje językową;

D – niemiecką wersję językową.

Zgodnie z komunikatem PKN litera po numerze referencyjnym normy nie jest elementem składowym jej numeru. Oznacza tylko wersję językową normy stosowaną dla ułatwienia, np. PN-HD 60364-4-444:2012P, w którym „P” oznacza polską wersję językową. Dotychczas wersja wydana po polsku nie miała wyróżnika, natomiast wersje wydane w oryginale oznaczane były w latach ubiegłych dopiskiem (org.), a ostatnio literą „U”.

2. Obecnie nowy numer referencyjny zawiera także miesiąc publikacji normy, np. PN-EN 12345:2013-03, w którym „03” oznacza miesiąc (marzec) publikacji normy. Przy czym zasada podawania miesiąca dotyczy (jak wynika z katalogu norm umieszczonego na stronach PKN) tylko nowych publikacji. Przykładem może być wydana 6 grudnia 2013 r. wersja angielska normy PN-HD 60364-7-718:2013-12E. Natomiast wydane wcześniej normy nie mają określonego w numerze miesiąca wydania tak jak np. PN-HD 60364-5-534:2012P.

3. Przyjęto zasadę nadawania kolejnej wersji (zwykle polskiej) numeru referencyjnego na podstawie pierwszej wersji językowej, np. jeżeli wersja angielska wydana w roku 2006 miała numer PN-HD 60364-4-443:2006E, to numer normy wydanej następnie w polskiej wersji językowej zawiera ten sam rok PN-HD 60364-4-443:2006P, niezależnie od daty publikacji tej wersji. Zasada ta dotyczy także wersji francuskiej i niemieckiej. Z punktu widzenia merytorycznego jest to słuszne, ponieważ fakt przetłumaczenia na język polski nie zmienia zawartości normy, a rok informuje o momencie powstania tego dokumentu. Natomiast utrudnia to bardzo śledzenie ukazywania się nowych norm w języku polskim. Dotychczas nowości sygnalizował rok wydania.

Gdzie szukać Polskich Norm

Teksty Polskich Norm są chronione prawem autorskim, przy czym prawa majątkowe do nich przysługują PKN. Nie zezwala on bez swojej zgody na rozpowszechnianie tekstów Polskich Norm, co powoduje m.in., że nie są one bezpłatnie dostępne w bibliotekach publicznych.

Na terenie kraju istnieje kilkanaście Punktów Informacji Normalizacyjnej działających zwykle przy bibliotekach uniwersyteckich i instytutach naukowych. Punkty te udostępniają teksty norm odpłatnie, wg cennika, przy czym bez opłaty jest możliwość zapoznania się z normą w czytelni. Jednak zwykle ograniczone jest to tylko dla pracowników i studentów uczelni.

Pełen publiczny i bezpłatny dostęp do teksów norm w postaci elektronicznej możliwy jest w czytelniach PKN znajdujących się między innymi w Warszawie, Łodzi i Katowicach. Członkowie Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa (opłacający na bieżąco składki) mogą po zalogowaniu się przeglądać normy w domu na własnym komputerze bez potrzeby odwiedzania czytelni norm w PKN. Odbywa się to z pewnymi rygorami – tekst normy można zapisać u siebie w pamięci komputera z przeznaczeniem wyłącznie na własny użytek. Nie wolno jednak tego tekstu drukować lub przekazywać dalej. Wszystkie normy można kupić w siedzibach terenowych lub w centrali PKN w Warszawie bądź przez Internet: www.pkn.pl.

Wykaz adresów punktów informacji normalizacyjnej:

1. PKN, Wydział Sprzedaży – Dział Informacji – Warszawa

---------- ---------------------------------------
adres: ul. Świętokrzyska 14, 00-050 Warszawa
telefon: 22 55 67 755
fax: 22 55 67 787
e-mail: [email protected]
WWW: http://sklep.pkn.pl/
---------- ---------------------------------------

2. PKN, Dział Sprzedaży – Katowice

---------- --------------------------------------
adres: ul. Dąbrowskiego 22, 40-032 Katowice
telefon: 32 25 18 904
fax: 32 20 99 129
e-mail: [email protected]
---------- --------------------------------------

3. PKN, Dział Sprzedaży – Łódź

----------- ---------------------------------
adres: ul. Narutowicza 75, 90-132 Łódź
tel./fax: 42 67 85 460
e-mail: [email protected]
----------- ---------------------------------

4. Punkt Informacji Normalizacyjnej, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy – Bydgoszcz

----------- ------------------------------------------
adres: ul. prof. Kaliskiego 7, 85-789 Bydgoszcz
tel./fax: 52 34 08 149
e-mail: [email protected]
----------- ------------------------------------------

Darmowy fragment
mniej..

BESTSELLERY

Kategorie: