Facebook - konwersja
Czytaj fragment
Pobierz fragment

Przepisy i normy elektryczne - ochrona przeciwporażeniowa w instalacjach - ebook

Wydawnictwo:
Data wydania:
Luty 2014
Format ebooka:
EPUB
Format EPUB
czytaj
na czytniku
czytaj
na tablecie
czytaj
na smartfonie
Jeden z najpopularniejszych formatów e-booków na świecie. Niezwykle wygodny i przyjazny czytelnikom - w przeciwieństwie do formatu PDF umożliwia skalowanie czcionki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jej wielkości do kroju i rozmiarów ekranu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na czytniku
Czytanie na e-czytniku z ekranem e-ink jest bardzo wygodne i nie męczy wzroku. Pliki przystosowane do odczytywania na czytnikach to przede wszystkim EPUB (ten format możesz odczytać m.in. na czytnikach PocketBook) i MOBI (ten fromat możesz odczytać m.in. na czytnikach Kindle).
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na smartfonie
Aby odczytywać e-booki na swoim smartfonie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. iBooks dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Czytaj fragment
Pobierz fragment
Produkt niedostępny.  Może zainteresuje Cię

Przepisy i normy elektryczne - ochrona przeciwporażeniowa w instalacjach - ebook

Broszura jest drugą książką z serii "Przepisy i normy" kierowanej do Elektryków. Omówione w niej zostały szczegółowo zasady ochrony przeciwporażeniowej w instalacjach elektrycznych a w tym:

  1. Główne i dodatkowe połączenia wyrównawcze ochronne
  2. Ogólne zasady ochrony przeciwporażeniowej
  3. Samoczynne wyłączenie zasilania
  4. Samoczynne wyłączenie zasilania w układzie sieci TN
  5. Izolacja podstawowa części czynnych
  6. Izolacja podwójna lub izolacja wzmocniona
  7. Przegrody lub obudowy
  8. Separacja elektryczna
  9. Bardzo niskie napięcie SELV lub PELV
  10. Bardzo niskie napięcie funkcjonalne FELV
  11. Przeszkody
  12. Umieszczenie poza zasięgiem ręki
  13. Izolowanie stanowiska
  14. Nieuziemione połączenia wyrównawcze miejscowe
  15. Ochrona uzupełniająca
  16. Warunki stosowania urządzeń elektrycznych zapewniających ochronę przed porażeniem prądem elektrycznym
  17. Instalacje elektryczne w warunkach zwiększonego zagrożenia porażeniem prądem elektrycznym
Kategoria: Poradniki
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-269-2847-5
Rozmiar pliku: 1,9 MB

FRAGMENT KSIĄŻKI

Od redaktora

Zawód elektryka jest jednym z najważniejszych zawodów pozwalających zapewnić zarówno zwykłym odbiorcom, jak i zakładom przemysłowym dostęp do energii elektrycznej. Jednak eksploatacja instalacji i urządzeń elektrycznych zawsze wiąże się z ryzykiem porażenia prądem. Zadaniem projektantów instalacji oraz jej wykonawców jest zapewnienie ochrony przeciwporażeniowej osób i ludzi. Można do tego wykorzystać różne środki ochrony przeciwporażeniowej, ale ich wybór powinien być podyktowany warunkami, w jakich instalacja będzie eksploatowana.

Mam przyjemność przekazać w Państwa ręce publikację przygotowaną przez specjalistę w ochronie przeciwporażeniowej. Zostały w niej omówione powszechnie stosowane środki ochrony przeciwporażeniowej, jak też inne, przeznaczone do stosowania przy eksploatacji instalacji przez wykwalifikowany personel. Broszura zawiera również wiadomości niezbędne przy projektowaniu, modernizacji i wykonawstwie instalacji eksploatowanych w warunkach, które zwięk­szają zagrożenie porażeniem prądem elektrycznym.

Zapraszam do lektury!

Jarosław Wilk

redaktor prowadzący

Ogólne zasady ochrony przeciwporażeniowejOgólne zasady ochrony przeciwporażeniowej

Zadaniem ochrony przeciwporażeniowej podstawowej jest ochrona ludzi i zwierząt przed zagrożeniami, które mogą powstać w wyniku dotyku części czynnych instalacji elektrycznej. Ochrona ta może być osiągnięta przez:

- zapobieganie przepływowi prądu przez ciało człowieka lub zwierzęcia,
- ograniczenie do niegroźnej wartości prądu, który może przepłynąć przez ciało.

Zadaniem ochrony przeciwporażeniowej przy uszkodzeniu jest ochrona ludzi i zwierząt przed zagrożeniami, które mogą powstać w wyniku dotyku części przewodzących dostępnych instalacji elektrycznej. Ochrona ta może być osiągnięta przez:

- zapobieganie przepływowi przez ciało człowieka lub zwierzęcia prądu wynikającego z uszkodzenia,
- ograniczenie do niegroźnej wartości prądu wynikającego z uszkodzenia, który może przepłynąć przez ciało,
- ograniczenie do niegroźnej wartości czasu trwania prądu wynikającego z uszkodzenia, który może przepłynąć przez ciało.

Podstawową zasadą ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym jest taki montaż części niebezpiecznych, który uniemożliwia do nich bezpośredni dostęp. Z kolei dostępne części przewodzące nie mogą stwarzać zagrożenia zarówno w normalnych warunkach pracy instalacji elektrycznej, jak i w przypadku pojedynczego uszkodzenia.

Ochrona przed porażeniem prądem elektrycznym w normalnych warunkach pracy instalacji elektrycznej jest zapewniona przez środki ochrony podstawowej. Natomiast ochrona w warunkach pojedynczego uszkodzenia jest zapewniona przez środki ochrony przy uszkodzeniu.

Alternatywnie, ochrona przed porażeniem prądem elektrycznym jest zapewniona przez środek ochrony wzmocnionej. Zapewnia ona ochronę zarówno w normalnych warunkach pracy instalacji elektrycznej, jak i w warunkach pojedynczego uszkodzenia. Środek ochrony powinien składać się z:

- odpowiedniej kombinacji środka do ochrony podstawowej i niezależnego środka do ochrony przy uszkodzeniu lub
- wzmocnionego środka ochrony, który zapewnia zarówno ochronę podstawową, jak i ochronę przy uszkodzeniu.

Ochrona uzupełniająca jest określona jako zespół środków technicznych uzupełniających ochronę podstawową i/lub ochronę przy uszkodzeniu w specjalnych warunkach wpływów zewnętrznych i w niektórych specjalnych instalacjach lub lokalizacjach określonych w arkuszach normy PN-IEC (HD) 60364 grupy 700.

Postanowienia dotyczące ochrony przy uszkodzeniu mogą być pominięte dla następującego wyposażenia:

- metalowych wsporników izolatorów linii napowietrznych, które są przytwierdzone do budynku i umieszczone poza zasięgiem ręki,
- zbrojenia żelbetowych słupów linii napowietrznych, w których zbrojenie stalowe jest niedostępne,
- części przewodzących, które ze względu na ich niewielkie rozmiary (około 50×50 mm) lub ich właściwości nie mogą być uchwycone, a także nie może dojść do znaczącego zetknięcia ich z ciałem ludzkim i pod warunkiem, że połączenie z przewodem ochronnym mogłoby być trudne do wykonania lub być zawodne. Dotyczy to np. zasuwek, nitów, tabliczek informacyjnych, uchwytów przewodów,
- metalowych rur lub innych metalowych osłon ochraniających urządzenie o podwójnej lub wzmocnionej izolacji.

Tablica 1. Rodzaje i środki ochrony przeciwporażeniowej

Rodzaj ochrony

Środek ochrony

Ochrona podstawowa

Izolacja podstawowa części czynnych

Powszechnie stosowane środki ochrony

Przegrody lub obudowy

Przeszkody

Środki ochrony stosowane tylko w instalacjach dostępnych dla osób wykwalifikowanych lub poinstruowanych bądź będących pod nadzorem wyżej wymienionych osób

Umieszczenie poza zasięgiem ręki

Ochrona przy uszkodzeniu

Samoczynne wyłączenie zasilania

Powszechnie stosowane środki ochrony

Izolacja podwójna lub izolacja wzmocniona

Separacja elektryczna do zasilania jednego odbiornika

Izolowanie stanowiska

Środki ochrony stosowane tylko wtedy, gdy instalacja jest pod nadzorem osób wykwalifikowanych lub poinstruowanych tak,że nieautoryzowane zmiany nie mogą być dokonywane

Nieuziemione połączenia wyrównawcze miejscowe

Separacja elektryczna do zasilania więcej niż jednego odbiornika

Ochrona przez zastosowanie bardzo niskiego napięcia

Obwody SELV lub PELV

Środek ochrony stosowany we wszystkich sytuacjach

Ochrona uzupełniająca

Urządzenia ochronne różnicowoprądowe o znamionowym prądzie różnicowym nieprzekraczającym 30 mA

Darmowy fragment
mniej..

BESTSELLERY

Kategorie: