Facebook - konwersja
Czytaj fragment
Pobierz fragment

Szczęśliwe garnki. Kulinarne przepisy na wiosnę - ebook

Wydawnictwo:
Data wydania:
18 listopada 2015
Format ebooka:
EPUB
Format EPUB
czytaj
na czytniku
czytaj
na tablecie
czytaj
na smartfonie
Jeden z najpopularniejszych formatów e-booków na świecie. Niezwykle wygodny i przyjazny czytelnikom - w przeciwieństwie do formatu PDF umożliwia skalowanie czcionki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jej wielkości do kroju i rozmiarów ekranu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na czytniku
Czytanie na e-czytniku z ekranem e-ink jest bardzo wygodne i nie męczy wzroku. Pliki przystosowane do odczytywania na czytnikach to przede wszystkim EPUB (ten format możesz odczytać m.in. na czytnikach PocketBook) i MOBI (ten fromat możesz odczytać m.in. na czytnikach Kindle).
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na smartfonie
Aby odczytywać e-booki na swoim smartfonie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. iBooks dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Czytaj fragment
Pobierz fragment
Produkt niedostępny.  Może zainteresuje Cię

Szczęśliwe garnki. Kulinarne przepisy na wiosnę - ebook

Nowa autorska seria książek kulinarnych Beaty Pawlikowskiej, która proponuje szybkie, zdrowe i pyszne dania z prostych, naturalnych składników.

" Oto 34 moje ulubione przepisy na wiosnę.

"Wiosenna zupa z zielonym groszkiem, zupa kalafiorowa z młodych warzyw, pasta z bobu do kanapek, brokuły pod migdałowymi płatkami, pierwszomajowa kasza quinoa, wiosenne ziemniaki z fasolką, soczewica z ziołami i chrupkim kalafiorem, majowy barszcz i wiele innych."

Kategoria: Kuchnia
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-7945-213-2
Rozmiar pliku: 6,8 MB

FRAGMENT KSIĄŻKI

Wiosna. Wszystko rośnie, kiełkuje, wyciąga się do góry. Soki zamrożone w ziemi podczas zimy zaczynają krążyć, nasycają pierwsze rośliny, dając im niezwykłą moc.

Nigdy później marchewka nie jest tak słodka, pietruszka tak śnieżnie biała, a seler tak aromatyczny. Pierwsze młode warzywa są jak pierwsze promienie słońca po długiej nocy.

Wkrótce pojawia się też cudowny, niezwykły zielony groszek, który jak kometa przemyka przez polskie targowiska i sklepy. Znika zbyt szybko, zanim zdążę się nim nacieszyć. Będę czekać na zielony groszek przez następne jedenaście miesięcy.

Są pierwsze truskawki! Krokusy, tulipany, kosy, skowronki i biedronki. Uwielbiam wiosnę!

Na co dzień gotuję zgodnie z filozofią pięciu przemian.

To bardzo prosta zasada, która mówi o tym, że tak samo jak pory roku następują po sobie w określonej kolejności, tak samo dzieją się pewne procesy wewnątrz ludzkiego organizmu. Każdy z nich jest wspierany przez inną grupę produktów. W praktyce chodzi więc o to, żeby podczas gotowania dodawać składniki w określonej kolejności. Tylko tyle. Żeby każdy z nich pobudził odpowiedni narząd wewnętrzny, a ten z kolei będzie wspierał działanie następnego.

Dlatego zawsze najpierw dodaję marchewkę, seler i korzeń pietruszki, a dopiero potem por. Bo trzy pierwsze należą do żywiołu Ziemi wspierającego żołądek i śledzionę, a por to żywioł metalu powiązany z płucami i jelitem grubym. Żołądek jest przed jelitem, a nie odwrotnie. To logiczne.

Jest pięć żywiołów odpowiadających pięciu porom roku:

1. D – Drzewo, wiosna
2. O – Ogień, lato
3. Z – Ziemia, późne lato
4. M – Metal, jesień
5. W – Woda, zima.

Symbole tych pięciu żywiołów znajdziesz przy składnikach we wszystkich potrawach. Bo idealne danie to takie, które zawiera choćby jeden składnik z każdego żywiołu i dzięki temu odżywia wszystkie wewnętrzne narządy.

Możesz oczywiście wrzucić składniki w przypadkowej kolejności. Myślę jednak, że jeśli spróbujesz zrobić to tak, jak napisałam, odkryjesz, że tak przygotowane jedzenie po prostu lepiej smakuje.

I to jest właściwie jedyny powód, dla którego wszystkie potrawy robię zgodnie z zasadą pięciu przemian i pięciu żywiołów. Tak jest po prostu bardziej smacznie.

O tej starożytnej chińskiej metodzie gotowania napisałam więcej w książce „Moje zdrowe przepisy”. Smacznego!

Bób z ziemniakami i szczypiorkiem

- 0.5 kg świeżego bobu
- 2–3 ziemniaki
- trochę świeżego szczypiorku

Myślisz, że to zbyt proste?

Albo że dobre jedzenie musi być bardzo skomplikowane i pracochłonne?

Właśnie nie.

Najlepsze są proste, naturalne potrawy.

Sezonowe warzywa ugotowane w małej ilości wody i bez przypraw. Jeśli koniecznie musisz, możesz dodać trochę nierafinowanej, niewarzonej soli.

Ja nie dodaję.

Bób myję, zalewam wrzątkiem.

W drugim małym garnku gotuję ziemniaki pokrojone w kostkę.

Przekładam na jeden półmisek, posypuję szczypiorkiem.

I gotowe.

mniej..

BESTSELLERY

Kategorie: