Facebook - konwersja
Czytaj fragment
Pobierz fragment

Wojny kobiet - ebook

Wydawnictwo:
Seria:
Data wydania:
15 kwietnia 2015
Format ebooka:
EPUB
Format EPUB
czytaj
na czytniku
czytaj
na tablecie
czytaj
na smartfonie
Jeden z najpopularniejszych formatów e-booków na świecie. Niezwykle wygodny i przyjazny czytelnikom - w przeciwieństwie do formatu PDF umożliwia skalowanie czcionki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jej wielkości do kroju i rozmiarów ekranu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na czytniku
Czytanie na e-czytniku z ekranem e-ink jest bardzo wygodne i nie męczy wzroku. Pliki przystosowane do odczytywania na czytnikach to przede wszystkim EPUB (ten format możesz odczytać m.in. na czytnikach PocketBook) i MOBI (ten fromat możesz odczytać m.in. na czytnikach Kindle).
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na smartfonie
Aby odczytywać e-booki na swoim smartfonie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. iBooks dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Czytaj fragment
Pobierz fragment
Produkt niedostępny.  Może zainteresuje Cię

Wojny kobiet - ebook

Wojny kobiet to najgłośniejsze, doskonale znane z mediów sprawy kryminalne ostatnich kilkunastu lat. Sprawy pokazane z perspektywy kobiet, które – chociaż bezpośrednio ich one nie dotyczyły – straciły wiele, a musiały walczyć o wszystko.

Żona włoskiego policjanta lub przemytnika papierosów, siostra porwanego syna przedsiębiorcy, matka gangstera, córka generała policji... i wiele innych.

Każda z przedstawionych w tej książce kobiet miała swój bezpieczny, wypełniony pracą i miłością świat. Do dnia, w którym ich najbliżsi zmarli, zginęli, zostali porwani lub aresztowani, a ich sprawy znalazły się na ustach wszystkich. Od tej chwili – często poniżane, wyśmiewane, a nawet zagrożone – musiały walczyć. O siebie i o swoich mężczyzn. Z bezwzględną mafią, skorumpowaną policją i bezmyślnym wymiarem sprawiedliwości.

Ewa Ornacka - dziennikarka śledcza i scenarzystka. Autorka książek Tajemnice zbrodni i Alfabet mafii, scenariusza filmu Świadek w reżyserii Andrzeja Kostenki i serialu dokumentalnego Zbrodnie niedoskonałe. Autorka reportaży telewizyjnych o przestępczości zorganizowanej i białych kołnierzykach. Publikowała na łamach „Głosu Szczecińskiego”, „Życia Warszawy”, „Prawa i Życia”, „Wprost”, „Newsweeka”, „Uważam Rze” i „Śledczego” („Focus”). Nagrodzona „Srebrną Kaczką” SDRP za odwagę w opisywaniu mafii. W 2007 roku chroniona przez Centralne Biuro Śledcze.

Piotr Pytlakowski - dziennikarz, scenarzysta, autor i współautor książek Republika MSW, Czekając na kata, Alfabet mafii, Śmierć za 300 tys., Agent Tomasz i inni, Wszystkie ręce umyte i Biuro tajnych spraw (cztery ostatnie z Sylwestrem Latkowskim). Nakręcił kilka filmów dokumentalnych i kilkanaście reportaży telewizyjnych. Jako reporter pracował w „Nowej Wsi”, „Przeglądzie Tygodniowym”, „Spotkaniach”, „Gazecie Wyborczej”, „Życiu Warszawy” i „Życiu”. Od 1997 r. jest dziennikarzem tygodnika „Polityka”. Nagrodzony „Polskim Pulitzerem” w kategorii „dziennikarstwo śledcze” i nagrodą Adwokatury Polskiej „Złota Waga”.

W 2013 r. REBIS wydał Nowy alfabet mafii Ewy Ornackiej i Piotra Pytlakowskiego.

Kategoria: Literatura faktu
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-7818-375-4
Rozmiar pliku: 5,1 MB

FRAGMENT KSIĄŻKI

Wstęp

Truizmem jest stwierdzenie, że kobiety są wyjątkowe, ponieważ one naprawdę takie są. Dzielne, rozważne, gotowe do poświęceń. Bohaterki naszej książki są jednak wyjątkowe w sposób szczególny. Życie napisało im skomplikowany scenariusz, zupełnie jakby wysłało je na front. Musiały walczyć – o najbliższych, o siebie i o godność.

Miały kiedyś normalne życie: rodzinę, pracę, w weekendy wino z przyjaciółmi. Wszystko do dnia, kiedy o ich braciach, mężach czy synach zaczęła mówić cała Polska. Zaginęli bez śladu albo trafili na pierwsze strony gazet jako złoczyńcy i wrogowie publiczni. Mówiono i pisano o nich straszne rzeczy – one jednak nigdy w nie nie uwierzyły. Wytykane palcami, potępiane i wyśmiewane, nie dały się zaszczuć, zepchnąć na margines.

Niektórym groziło niebezpieczeństwo. Ale one postawiły wszystko na jedną kartę – ryzykując życie, stawiły czoło skorumpowanej policji i bezwzględnej mafii. Dumne i niewiarygodnie odważne.

Monikę Dobrowolską Mancini odnaleźliśmy w Rzymie. Właśnie pochowała męża, który walczył z kamorrą – śmiertelnie groźną organizacją przestępczą. Zdemaskował powiązania włoskiego rządu z mafią, co na zawsze zmieniło życie bliskich mu osób. Po jego śmierci ta niezwykła dziewczyna ze Świdnika stała się we Włoszech twarzą społecznego sprzeciwu wobec państwa zblatowanego z kamorrą. Opowiedziała nam, jak wygląda życie na celowniku mafii.

Lucynę Biej z Polic po raz pierwszy spotkaliśmy dziesięć lat temu, dokumentując historię polskich grup przestępczych. Poszukiwała wtedy zaginionego męża, chociaż policja wmawiała jej, że „wyjechał w świat z młodszą”. Wraz z żoną kolegi, który zaginął w tym samym czasie, właśnie ona – projektantka pięknych sukien ślubnych – odkryła przerażającą prawdę. Jej odwaga okazała się siłą, która zmiotła z gangsterskiej mapy Polski jedną z najgroźniejszych grup w kraju. Zainspirowała nas do napisania tej książki.

Kobiety, których historie poznaliśmy i opisaliśmy tutaj, kochały i ufały. Dlatego postanowiły zawalczyć o prawdę. Bez względu na cenę, jaką trzeba było zapłacić. Córka generała policji oskarżonego o współpracę z mafią paliwową, z zawodu sędzia, przekonana o niewinności ojca położyła na szali swoją karierę, wspierając go w sprawie karnej. Była gotowa pozwać sędziego prowadzącego proces, chociaż nigdy przedtem ani nigdy potem żaden polski sędzia nie stanął tak otwarcie przeciwko innemu pracownikowi wymiaru sprawiedliwości.

Siostra porwanego i zamordowanego Krzysztofa Olewnika wciąż walczy, aby sprawiedliwość dopadła wszystkich sprawców dramatu jej rodziny. Porywaczy już osądzono, ale ona wie, że ława oskarżonych była za krótka. Nie dała sobie wmówić, że brat sfingował swoje porwanie, aby wyłudzić okup. Szukając prawdy, nie zawahała się oskarżyć polityków i wysokich urzędników Ministerstwa Sprawiedliwości. Obnażyła ich skrajną niekompetencję i nieudolność organów ścigania.

Żona przedsiębiorcy z Hamburga, który brał udział m.in. w budowie warszawskiej siedziby „Gazety Wyborczej”, nie uwierzyła polskiej policji, że jej mąż jest oszustem i malwersantem. Zatrzymawszy go pod pretekstem rutynowego przesłuchania, funkcjonariusze ścigający przestępstwa gospodarcze sami złamali prawo, zachowując się niczym mafia pruszkowska.

Krystyna Procyk przełamała wrodzoną nieśmiałość, kiedy pewna posłanka, media i prokuratura wykreowały jej męża na wielkiego aferzystę. Jak tarcza przyjmowała na siebie oskarżenia, zapalczywie broniąc jego godności.

Świat kobiet z naszej książki zawalił się jednego dnia. Musiały zbudować go na nowo i zrobiły to według własnych zasad, opartych na prawdzie, a nie na półprawdach rzeczników prasowych policji i prokuratury. Żona niewinnie skazanego za dwa zabójstwa Adama Dudały od kilkunastu już lat przekonuje, że doszło do strasznej pomyłki. Wciąż dociera do mediów i porusza ludzkie sumienia, aby wyciągnąć męża z matni, w jaką go wepchnął – skrajnie niesprawiedliwy w tym przypadku – wymiar sprawiedliwości. Podobna do niej propagatorka kultury rosyjskiej w Polsce sama odnalazła świadków, których nie szukała ani policja, ani prokuratura. Dziś chyba tylko sąd, który posłał jej brata za kraty, wierzy, że ukarano mordercę.

Matka znanego gangstera, z którą rozmawialiśmy, nigdy nie pochwalała drogi, jaką wybrał syn, ale w obliczu zagrożenia jego życia uznała, że wszystko inne się nie liczy. Była i wciąż jest gotowa stawić czoło i mafii, i państwu, które niedostatecznie chroni jej dziecko.

Niektóre kobiety stanęły do zmagań o własną godność. Próbowano je upokorzyć, przywołać do porządku i wskazać im miejsce w szeregu. Ale one starły z siebie błoto, jakim je obrzucono. Uniosły wysoko głowy i dumnie broniły swoich racji. Chociaż dotąd żyły w cieniu, ciche i skromne, w obliczu niesprawiedliwości wyzwoliły się ze stereotypu. Jedna z bohaterek tej książki, zwykła urzędniczka, przeciwstawiła się majestatowi wielkiej instytucji. Dowiodła przed sądami, że padła ofiarą oszczerstw. Skąd miała tyle odwagi? Sama nie wie.

Żadna z opisanych tu kobiet nie miała poczucia, że zrobiła coś nadzwyczajnego. Mówiły nam, że każda kobieta – gdy odbiera się jej poczucie bezpieczeństwa i krzywdzi osobę, którą kocha najbardziej – zapomina o strachu. Porządkuje wtedy swój wywrócony do góry nogami świat i – dopiero gdy to zrobi – pomyśli czasem, że mogła być ostrożniejsza.

Jakkolwiek one same myślą i mówią o sobie, dla nas są wyjątkowe. Historie, które nam opowiedziały, tworzą subiektywny, ale jakże intrygujący obraz współczesnego wymiaru sprawiedliwości, organów ścigania i polityki.

Autorzy
mniej..

BESTSELLERY

Kategorie: