Facebook - konwersja
Czytaj fragment
Pobierz fragment

Zmiany w VAT 2016 - ebook

Wydawnictwo:
Data wydania:
9 marca 2016
Format ebooka:
EPUB
Format EPUB
czytaj
na czytniku
czytaj
na tablecie
czytaj
na smartfonie
Jeden z najpopularniejszych formatów e-booków na świecie. Niezwykle wygodny i przyjazny czytelnikom - w przeciwieństwie do formatu PDF umożliwia skalowanie czcionki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jej wielkości do kroju i rozmiarów ekranu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na czytniku
Czytanie na e-czytniku z ekranem e-ink jest bardzo wygodne i nie męczy wzroku. Pliki przystosowane do odczytywania na czytnikach to przede wszystkim EPUB (ten format możesz odczytać m.in. na czytnikach PocketBook) i MOBI (ten fromat możesz odczytać m.in. na czytnikach Kindle).
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na smartfonie
Aby odczytywać e-booki na swoim smartfonie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. iBooks dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Czytaj fragment
Pobierz fragment
Produkt niedostępny.  Może zainteresuje Cię

Zmiany w VAT 2016 - ebook

Z dniem 1 stycznia 2016 r. w wyniku nowelizacji ustawy o VAT zaczęły obowiązywać nowe regulacje w zakresie sposobu określenia proporcji. Chodzi tu sposób obliczania zakresu wykorzystania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej. Inna z obowiązujących od Nowego Roku zmian dotyczy właściwości urzędu skarbowego dla celów VAT. Niektórzy z podatników są zobowiązani do zmiany dotychczasowego urzędu. Należy również pamiętać, że każdy przedsiębiorca, którego klientami są konsumenci czy rolnicy ryczałtowi, będzie musiał używać kasy fiskalnej od 2017 r. beż żadnych wyjątków. Zwolnienie do 20.000 zł obrotu ma charakter przejściowy, a 2016 rok jest ostatnim, kiedy można z niego korzystać.

Kategoria: Bankowość i Finanse
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-269-4546-5
Rozmiar pliku: 313 KB

FRAGMENT KSIĄŻKI

ROZDZIAŁ V

Nowe zasady korygowania deklaracji

Przedsiębiorcy oraz rozliczający ich księgowi często popełniają błędy w dokumentach składanych do urzędów skarbowych oraz innych organów podatkowych. Ich poprawianie odbywa się według określonych przepisami procedur. Obowiązujące w tym zakresie przepisy z początkiem roku uległy znaczącej modyfikacji.

Kwestie związane z korygowaniem deklaracji podatkowych zostały unormowane w ustawie z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (dalej: Op). Zgodnie z jej regulacjami, jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnikom (a także płatnikom i inkasentom) przysługuje prawo do skorygowania uprzednio złożonej deklaracji (art. 81 § 1 Op). To samo dotyczy osób, które były wspólnikami spółki cywilnej w chwili jej rozwiązania. Przy czym przez deklaracje podatkowe, o których mowa, należy również rozumieć zeznania, wykazy oraz informacje, do których składania obowiązani są, na podstawie przepisów prawa podatkowego, podatnicy, płatnicy i inkasenci (art. 3 pkt 5 Op).

Korekta deklaracji na nowych zasadach

Istota omawianej korekty polega na ponownym, tym razem poprawnym wypełnieniu odpowiedniego formularza i złożonych wraz z nim załączników. W tym celu na nowym formularzu trzeba zaznaczyć inny cel niż złożenie deklaracji (zeznania, informacji itp.), a więc właśnie jej korektę. Przepisy nie wymagają natomiast, aby do deklaracji korygującej dołączać kopię deklaracji, która jest poprawiana.

Do korekty należy użyć formularza obowiązującego w okresie, którego ta korekta dotyczy. Nie ma więc znaczenia ewentualna okoliczność, że na dzień złożenia korekty obowiązuje już nowa wersja danego formularza. Przepisy nie nakazują natomiast stosowania do korekty tej samej formy, w której była złożona deklaracja pierwotna. Jeśli zatem deklarację przekazano np. do urzędu skarbowego w formie papierowej, to jej korektę podatnikowi wolno przesłać droga elektroniczną.

W niektórych przypadkach możliwa jest też sytuacja odwrotna, tj. korekta na druku papierowym do deklaracji przesłanej w formie elektronicznej. Trzeba jednak pamiętać o tym, że niektóre deklaracje (np. PIT-11) muszą być już składane wyłącznie przez Internet. Dlatego zobligowane do zachowania tej formy podmioty nie mają możliwości przesłania ich poprawionej wersji w tradycyjnej formie pisemnej.

Uzasadnienie przyczyn korekty nie jest konieczne

W świetle aktualnie obowiązujących przepisów korekta, czy to dokonywana w tradycyjnej formie papierowej, czy drogą elektroniczną, następuje przez przekazanie do właściwego organu podatkowego deklaracji korygującej, z uwzględnionymi poprawkami. Przy czym, począwszy od 1 stycznia 2016 r., do skuteczności takiej korekty nie jest już wymagane złożenie, wraz z poprawionym dokumentem, pisemnego uzasadnienia jej przyczyn. Jest to znacząca zmiana w stosunku do stanu prawnego obowiązującego do końca ubiegłego roku. Dotychczas bowiem możliwość korygowania dokumentów bez tego rodzaju uzasadnienia dotyczyła tylko deklaracji VAT, o czym stanowił uchylony już art. 81 § 3 Op. Nie oznacza to jednak oczywiście zakazu dołączania do korygowanej deklaracji takich pisemnych uzasadnień. Podatnicy czy płatnicy nadal mogą korzystać z tej możliwości na zasadzie dobrowolności.

Ustawodawca uznał bowiem utrzymywanie dalej takiego obowiązku za nieuzasadnione. Wiąże się to z faktem, że przedsiębiorcy często nie wiedzieli o powinności składania wraz z korektą tego rodzaju uzasadnienia. Obowiązek ten zaś fiskusowi stosunkowo ciężko było egzekwować, tym bardziej że przepisy nie określały konsekwencji złożenia deklaracji bez takiego pisma. Dlatego powszechnie przyjmowano, że taka wadliwa korekta jest wiążąca, ale organ podatkowy mógł wezwać podatnika do dostarczenia jej uzasadnienia (por. wyrok NSA z 8 kwietnia 2014 r., sygn. akt II FSK 973/12). W praktyce fiskus dokonywał takich wezwań na podstawie art. 274a § 2 Op, a kiedy okazywały się one bezskuteczne, w celu wyjaśnienia wszystkich okoliczności sprawy zmuszony był do wszczynania postępowań podatkowych w trybie przewidzianym w art. 165 tej ustawy.

Darmowy fragment
mniej..

BESTSELLERY

Kategorie: