Facebook - konwersja
Czytaj fragment
Pobierz fragment

29 zmian prawnych w ochronie środowiska, które weszły życie w 2017 r. - ebook

Wydawnictwo:
Data wydania:
24 lutego 2017
Format ebooka:
EPUB
Format EPUB
czytaj
na czytniku
czytaj
na tablecie
czytaj
na smartfonie
Jeden z najpopularniejszych formatów e-booków na świecie. Niezwykle wygodny i przyjazny czytelnikom - w przeciwieństwie do formatu PDF umożliwia skalowanie czcionki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jej wielkości do kroju i rozmiarów ekranu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na czytniku
Czytanie na e-czytniku z ekranem e-ink jest bardzo wygodne i nie męczy wzroku. Pliki przystosowane do odczytywania na czytnikach to przede wszystkim EPUB (ten format możesz odczytać m.in. na czytnikach PocketBook) i MOBI (ten fromat możesz odczytać m.in. na czytnikach Kindle).
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na smartfonie
Aby odczytywać e-booki na swoim smartfonie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. iBooks dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Czytaj fragment
Pobierz fragment
Produkt niedostępny.  Może zainteresuje Cię

29 zmian prawnych w ochronie środowiska, które weszły życie w 2017 r. - ebook

"29 zmian prawnych w ochronie środowiska, które weszły życie w 2017 r." to publikacja dzięki której  przedsiębiorca z łatwością przebrnie przez najnowsze nowości prawne związane np. z wycinką drzew i krzewów, procedurą uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, czy szeregu zmian prawnych w gospodarce odpadami. Podpowiadamy, jak interpretować nowe przepisy i wdrożyć je w przedsiębiorstwie.

Kategoria: Rolne i ochrony środowiska
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-269-6135-9
Rozmiar pliku: 252 KB

FRAGMENT KSIĄŻKI

Wstęp

Początek 2017 roku wprowadził dużo zmian w prawie w zakresie ochrony środowiska. Nowe wzory formularzy, stawki opłat czy zasady wycinki drzew i krzewów to tylko wierzchołek góry lodowej. Dzięki temu poradnikowi dowiesz się o najważniejszych nowościach, co pomoże Ci bezbłędnie uzys­kać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach na nowych zasadach czy wyliczyć opłatę produktową zgodnie z obowiązującymi stawkami.

W poradniku znajdziesz nowości prawne dotyczące takich zagadnień jak:

•gospodarka odpadami,

•gospodarka wodno-ściekowa,

•emisja do powietrza,

•procesy inwestycyjne,

•zarządzanie energią,

•pozostałe związane z ochroną środowiska (wysokość stawek, ułatwienia w kontroli WIOŚ czy składania informacji o zakresie korzystania ze środowiska).

Powyższe zmiany prezentujemy w sposób przejrzysty i łatwy do zrozumienia, tak by ich interpretacja nie stanowiła problemu.

Zapraszamy do lektury.

Redakcja Wydawnictwa Wiedza i PraktykaRozdział 1. Gospodarka odpadami

1.1. Nowy wzór zaświadczenia o zużytym sprzęcie

Główną zmianą w nowym wzorze zaświadczenia jest brak podziału na sprzęt przeznaczony dla gospodarstw domowych oraz sprzęt inny niż przeznaczony dla gospodarstw domowych. Wynika ona z wprowadzenia w ustawie o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym poziomów zbierania niezależnie od tego, czy przedsiębiorca wprowadza do obrotu sprzęt przeznaczony dla gospodarstw domowych, czy sprzęt inny niż przeznaczony dla gospodarstw domowych.

W tabeli, która obowiązuje za lata 2016 i 2017, zachowano podział na 10 grup sprzętu. Jedyną zmianą w tym zakresie jest wydzielenie w grupie 5, poza źródłami światła oraz oprawami i pozostałym sprzętem oświetleniowym, dodatkowego rodzaju – diody elektroluminescencyjnej (LED).

Tabela z załącznika 1 obowiązująca od 1 stycznia 2018 r. zawiera już podział na sześć grup sprzętu, zgodnie z wymogami ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.

Zawartość

Oba wzory zaświadczeń mają podobny układ informacji i w pierwszej części zawierają:

•dane wprowadzającego sprzęt, któremu jest wydawane zaświadczenie, uzupełnione o NIP i REGON przedsiębiorcy,

•wskazanie adresata zaświadczenia (czy jest to wprowadzający sprzęt, organizacja odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego, GIOŚ, czy zakład przetwarzania),

•okres, za który zostało wystawione zaświadczenie – określa to wydający ze wskazaniem zakresu dat,

•datę wystawienia,

•numer ewidencyjny zaświadczenia – to nowy element zaświadczenia.

Kolejne pola dotyczą danych zakładu przetwarzania wydającego zaświadczenie, danych prowadzącego recykling i inne niż recykling procesy odzysku oraz prowadzącego działalność w zakresie unieszkodliwiania. Następnie jest miejsce na dane osoby wypełniającej zaświadczenie oraz podpis i pieczęć osoby upoważnionej do reprezentowania przedsiębiorcy.

Masa odpadów

Układ danych w części dotyczącej masy odpadów zebranych, przetworzonych, poddanych recyklingowi, innym niż recykling procesom odzysku czy unieszkodliwianiu jest taki sam w obu tabelach.

Składają się one z wierszy, w których należy (w innym nieco układzie w stosunku do dotychczasowego zaświadczenia) podać masę:

•zebranego zużytego sprzętu (co odpowiada wcześniejszej masie zużytego sprzętu przyjętego do zakładu przetwarzania),

•zużytego sprzętu przetworzonego w zakładzie przetwarzania,

•zużytego sprzętu przygotowanego do ponownego użycia (wcześniej: zużytego sprzętu przekazanego do ponownego użycia),

•odpadów powstałych ze zużytego sprzętu, przygotowanych do ponownego użycia (wcześniej: części składowych pochodzących ze zużytego sprzętu przekazanych do ponownego użycia),

•odpadów powstałych ze zużytego sprzętu poddanych recyklingowi, innym niż recykling procesom odzysku oraz unieszkodliwianiu, wraz z oznaczeniem zastosowanych procesów, w tym ich typów,

•odpadów powstałych ze zużytego sprzętu wywiezionych z terytorium kraju na terytorium innego niż Rzeczpospolita Polska państwa członkowskiego w celu poddania recyklingowi, innym niż recykling procesom odzysku i unieszkodliwianiu, wraz z oznaczeniem zastosowanych procesów, w tym ich typów,

Darmowy fragmentPodstawa prawna

•Ustawa z 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców (Dz.U. z 2016 r. poz. 2255).

•Ustawa z 9 czerwca 2011 r. – Prawo geologiczne i górnicze (Dz.U. z 2016 r.poz. 1131).

•Ustawa z 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne (Dz.U. z 2015 r. poz. 469 ze zm.).

•Ustawa z 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1936).

•Ustawa z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2016 r. poz. 353).

•Ustawa z 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz.U. z 2015 r. poz. 1688 ze zm.).

•Ustawa z 15 lipca 2011 r. o krajowym systemie ekozarządzania i audytu (EMAS) (Dz.U. z 2011 r. nr 178, poz. 1060).

•Ustawa z 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz.U. z 2015 r. poz. 1688).

•Ustawa z 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej (Dz.U. z 2016 r. poz. 1478).

•Ustawa z 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r. poz. 2273).

•Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1221/2009 z 25 listopada 2009 r. w sprawie dobrowolnego udziału organizacji w systemie ekozarządzania i audytu we Wspólnocie (EMAS), uchylającego rozporządzenie (WE) nr 761/2001 oraz decyzje Komisji 2001/681/WE i 2006/193/WE (Dz.Urz. UE L 342 z 22 grudnia 2009 r. ze zm.).

•Rozporządzenie ministra środowiska z 14 listopada 2016 r. w sprawie szczegółowego zakresu informacji zawartych w raporcie oraz sposobu jego wprowadzania do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz.U. z 2016 r. poz. 1877).

•Rozporządzenie ministra środowiska z 16 grudnia 2016 r. w sprawie wzoru zaświadczenia potwierdzającego recykling oraz wzoru zaświadczenia potwierdzającego inne niż recykling procesy odzysku (Dz.U. z 2016 r. poz. 2213).

•Rozporządzenie ministra środowiska z 15 grudnia 2016 r. w sprawie zakresu i wzoru rocznego raportu o funkcjonowaniu systemu gospodarki zużytym sprzętem (Dz.U. z 2016 r. poz. 2184).

•Rozporządzenie ministra środowiska z 25 lutego 2015 r. w sprawie wzorów druków informacji dotyczących opłat z zakresu przepisów Prawa geologicznego i górniczego (Dz.U. z 2015 r. poz. 406).

•Rozporządzenie ministra rozwoju i finansów z 21 grudnia 2016 r. w sprawie zasadniczych wymagań dotyczących ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz.U. z 2017 r. poz. 7).

•Rozporządzenie ministra środowiska z 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U. z 2017 r. poz. 19).

•Rozporządzenie ministra środowiska z 12 września 2016 r. w sprawie wzoru zaświadczenia o zużytym sprzęcie (Dz.U. z 2016 r. poz. 2186).

•Rozporządzenie ministra środowiska z 16 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowych stawek opłaty produktowej dla grup sprzętu (Dz.U. z 2016 r. poz. 2230).

•Obwieszczenie ministra środowiska z 29 czerwca 2016 r. w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska na 2017 r. (M.P. z 2016, poz. 718).

•Obwieszczenie ministra środowiska z 23 sierpnia 2016 r. w sprawie stawek opłat na 2017 r. z zakresu przepisów Prawa geologicznego i górniczego (M.P. z 2016 r. poz. 888).

•Obwieszczenie ministra środowiska z 20 września 2016 r. w sprawie wysokości maksymalnych stawek opłat produktowych dla poszczególnych produktów na 2017 r. (M.P. 2016 poz. 937).

•Obwieszczenie ministra środowiska z 10 października 2016 r. w sprawie wysokości stawek kar za przekroczenie warunków wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi oraz za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu, na 2017 r. (M. P. 2016 poz. 99).

•Obwieszczenie ministra środowiska z 28 października 2016 r. w sprawie stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów na 2017 r. (M. P. 2016 poz. 1018).

•Obwieszczenie ministra środowiska z 14 listopada 2016 r. w sprawie wysokości stawek należności za korzystanie ze śródlądowych dróg wodnych oraz śluz i pochylni na 2017 r. (M.P. z 2016 r. poz. 1145).
mniej..

BESTSELLERY

Kategorie: