Facebook - konwersja
Czytaj fragment
Pobierz fragment

6 etapów sprawnego przejścia z UOR na MSSF - ebook

Wydawnictwo:
Data wydania:
Maj 2015
Format ebooka:
EPUB
Format EPUB
czytaj
na czytniku
czytaj
na tablecie
czytaj
na smartfonie
Jeden z najpopularniejszych formatów e-booków na świecie. Niezwykle wygodny i przyjazny czytelnikom - w przeciwieństwie do formatu PDF umożliwia skalowanie czcionki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jej wielkości do kroju i rozmiarów ekranu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na czytniku
Czytanie na e-czytniku z ekranem e-ink jest bardzo wygodne i nie męczy wzroku. Pliki przystosowane do odczytywania na czytnikach to przede wszystkim EPUB (ten format możesz odczytać m.in. na czytnikach PocketBook) i MOBI (ten fromat możesz odczytać m.in. na czytnikach Kindle).
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na smartfonie
Aby odczytywać e-booki na swoim smartfonie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. iBooks dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Czytaj fragment
Pobierz fragment
Produkt niedostępny.  Może zainteresuje Cię

6 etapów sprawnego przejścia z UOR na MSSF - ebook

"6 etapów sprawnego przejścia na MSR/MSSF" to publikacja w pigułce zawierająca omówienie najważniejszych zagadnień związanych z przejściem z UoR na MSR/MSSF. Poszczególne etapy obejmują:
Etap 1: Ustal nowe zasady rachunkowości,
Etap 2: Ustal zakres korzystania ze zwolnień od retrospektywnego stosowania standardów,
Etap 3: Określ datę przejścia na MSSF,
Etap 4: Sporządź sprawozdanie ze stanu początkowego sytuacji finansowej na datę przejścia na MSSF,
Etap 5: Sporządź sprawozdanie finansowego za okres porównywalny,
Etap 6: Sporządź pierwsze sprawozdanie finansowe zgodnie MSSF.
Kategoria: Podatkowe
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-269-3914-3
Rozmiar pliku: 537 KB

FRAGMENT KSIĄŻKI

Układ i treść pierwszego sprawozdania finansowego

MSSF nie obligują jednostki do stosowania określonego wzoru sprawozdania finansowego, tak jak czyni to ustawa poprzez wprowadzenie obowiązku stosowania załączników nr 1, 2 i 37). Nie oznacza to jednak, że sporządzając sprawozdanie finansowe zgodnie z MSSF jednostka działa bez żadnych narzuconych zasad. Pamiętać bowiem należy, że podstawą funkcjonowania regulacji MSSF są opublikowane przez RMSR założenia koncepcyjne stanowiące integralną część standardów. Określają one szczegółowo zasady rachunkowości, jakimi powinna kierować się jednostka sporządzając sprawozdanie zgodnie z MSSF, a ponadto definiują podstawowe koncepcje działania jednostki, ujmowania posiadanych przez nią składników aktywów i pasywów, jak również zasad ich wyceny. Różnice te zostały wymienione szczegółowo w innych publikacjach.

Brak wzoru sprawozdania finansowego nie oznacza braku zasad, zgodnie którymi ma być ono sporządzone. Oprócz wymienionych powyżej założeń koncepcyjnych jednostka sporządzając pierwsze oraz kolejne sprawozdania finansowe zgodnie z MSSF, musi uwzględniać wymagania MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych. Zgodnie z § 10 MSR 1 sprawozdanie sporządzone zgodnie z MSR składa się z:

a) sprawozdania z sytuacji finansowej na koniec okresu,

b) sprawozdania z całkowitych dochodów za okres,

c) sprawozdania ze zmian w kapitale za okres,

d) sprawozdania z przepływów pieniężnych za okres,

e) dodatkowych not, zawierających opis znaczących zasad rachunkowości oraz inne informacje objaśniające, oraz

f) sprawozdania z sytuacji finansowej na początek najwcześniejszego porównawczego okresu, w którym jednostka zastosowała zasady rachunkowości retrospektywnie lub dokonała retrospektywnego przekształcenia pozycji w sprawozdaniu finansowym, lub przeklasyfikowała pozycje w swoim sprawozdaniu finansowym.

Standard pozostawia jednak możliwość stosowania innych nazewnictwa niż podane wcześniej.

Sprawozdanie finansowe z sytuacji finansowej

Sprawozdanie z sytuacji finansowej powinno wyodrębniać co najmniej następujące pozycje:

a) rzeczowe aktywa trwałe,

b) nieruchomości inwestycyjne,

c) wartości niematerialne,

d) aktywa finansowe ,

e) inwestycje rozliczane zgodnie z metodą praw własności,

f) aktywa biologiczne,

g) zapasy,

h) należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności,

i) środki pieniężne i ich ekwiwalenty,

j) sumę aktywów zaklasyfikowanych jako przeznaczone do sprzedaży oraz aktywów wchodzących w skład grup do zbycia, które zostały zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży, zgodnie z MSSF 5 Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży oraz działalność zaniechana,

k) zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania,

l) rezerwy,

m) zobowiązania finansowe ,

n) zobowiązania i aktywa dotyczące podatku bieżącego, zgodnie z MSR 12 Podatek dochodowy,

o) rezerwy oraz aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego, zgodnie z MSR 12,

p) zobowiązania wchodzące w skład grup przeznaczonych do sprzedaży, zaklasyfikowanych jako utrzymywane z przeznaczeniem do sprzedaży, zgodnie z MSSF 5,

q) udziały niekontrolowane zaprezentowane w kapitale własnym, oraz

r) wyemitowany kapitał podstawowy oraz kapitały rezerwowe przynależne udziałowcom jednostki dominującej.

Układ i sposób prezentacji poszczególnych pozycji sprawozdania z sytuacji finansowej nie powinien zatem znacząco różnić się od wymagań ustawy. Na podkreślenie zasługuje jednak fakt, że w sprawozdaniu z sytuacji finansowej podział na pozycje długo- i krótkoterminowe nie ma charakteru obligatoryjnego. W sprawozdaniu z sytuacji finansowej jednostka może prezentować dodatkowe pozycje, grupy pozycji i sumy cząstkowe, jeżeli taki sposób prezentacji jest przydatny dla zrozumienia sytuacji finansowej jednostki8).

W konsekwencji dowolność, z jaką sprawozdanie z sytuacji finansowej jest sporządzane, może prowadzić do prezentacji sprawozdania sytuacji finansowej w układzie zgodnym z układem sporządzanym w oparciu o wynikające z ustawy załączniki bądź też przyjmować układ zsyntetyzowany. W praktyce międzynarodowej, jak również w przypadku podmiotów notowanych na rynku regulowanym w Polsce, kształtuje się tendencja do prezentacji układu zsyntetyzowanego w podziale na część długo- i krótkoterminową. Wyjaśnienie i dalszy podział zsyntetyzowanych pozycji odbywa się w informacji dodatkowej9). Może ono więc przyjąć np. poniżej zamieszczony układ:

Schemat 1. Sprawozdanie z sytuacji finansowej (wzór)

--------------------------------------- -----------------------------------------
AKTYWA PASYWA
Aktywa trwałe Kapitał własny
Rzeczowe aktywa trwałe Kapitał podstawowy
Nieruchomości inwestycyjne Kapitały rezerwowe
Wartości niematerialne Zyski/Straty zatrzymane
Aktywa finansowe Zobowiązania długoterminowe
Należności długoterminowe Rezerwy długoterminowe
Pozostałe aktywa trwałe Rezerwa na podatek odroczony
Aktywa z tytułu podatku odroczonego Zobowiązania finansowe
Zobowiązania długoterminowe
Aktywa obrotowe Rozliczenia międzyokresowe
Zapasy Zobowiązania krótkoterminowe
Należności krótkoterminowe Rezerwy
Należności z tytułu podatku bieżącego Zobowiązania z tytułu podatku bieżącego
Aktywa finansowe Zobowiązania finansowe
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty Zobowiązania krótkoterminowe
Rozliczenia międzyokresowe Rozliczenia międzyokresowe
Aktywa razem Pasywa razem
--------------------------------------- -----------------------------------------

Źródło: Opracowanie własne

Sprawozdane z całkowitych dochodów

Zgodnie z § 81 MSR 1 wszystkie pozycje przychodów i kosztów ujętych w danym okresie jednostka prezentuje w:

− pojedynczym sprawozdaniu z całkowitych dochodów lub

− dwóch sprawozdaniach: sprawozdaniu przedstawiającym składniki zysków i strat (jednostkowy rachunek zysków i strat) oraz w drugim sprawozdaniu, które rozpoczyna się od zysku lub straty i przedstawia składniki innych całkowitych dochodów (sprawozdanie z całkowitych dochodów).

MSR 1, podobnie jak w przypadku sprawozdania z sytuacji finansowej, wskazuje wyłącznie na te elementy sprawozdania z całkowitych dochodów wymaganych, które jednostka musi wykazać obligatoryjnie. Wymagane jest – w związku powyższym – wykazanie co najmniej następujących pozycji:

1) przychody,

2) koszty finansowe,

3) udziały w zyskach i stratach jednostek stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięć wycenianych zgodnie z metodą praw własności,

4) obciążenia z tytułu podatków,

5) łączna kwota obejmująca sumy:

− zysku lub straty po opodatkowaniu na działalności zaniechanej oraz

− zysku lub straty po opodatkowaniu ujętej w momencie przeszacowania do wartości godziwej pomniejszonej o koszty zbycia lub w momencie zbycia aktywów, lub grupy (grup) do zbycia stanowiących działalność zaniechaną,

− zysk lub strata netto,

− każdy składnik innych całkowitych dochodów sklasyfikowanych według rodzaju (z wyłączeniem kwot z kolejnego punktu),

− udział w zyskach i stratach jednostek stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięć rozliczanych zgodnie z metodą praw własności oraz

− całkowite dochody ogółem.

Sprawozdanie z całkowitych dochodów obejmuje zatem elementy, które wpływają bezpośrednio na wynik finansowy netto oraz te elementy, które wykazywane są po wyniku finansowym netto jako pozycje przychodów i kosztów (w tym korekty wynikające z przeklasyfikowania) i nie zostały ujęte jako zyski lub straty (zgodnie z wymogami lub zezwoleniem innych MSSF). Elementy przychodów i kosztów, które nie wpływają na wynik finansowy, lecz na kapitał, określa się mianem innych całkowitych dochodów. Składniki innych całkowitych dochodów obejmują:

− zmiany w nadwyżce z przeszacowania (np. rzeczowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialne),

− zyski i straty aktuarialne z tytułu programu określonych świadczeń,

− świadczenia pracownicze,

− zyski i straty wynikające z przeliczenia pozycji sprawozdania finansowego jednostki działającej za granicą,

− zyski i straty z tytułu przeszacowania składników aktywów finansowych,

− efektywną część zysków i strat związanych z instrumentem zabezpieczającym w ramach zabezpieczania przepływów pieniężnych.

Sprawozdania z całkowitych dochodów, w części dotyczącej rachunku zysków i strat, mogą przyjmować układ, począwszy od zbliżonego do zsyntetyzowanego.

Ważne

Niedopuszczalne jest prezentowanie w sprawozdaniu z całkowitych dochodów pozycji zysków i strat nadzwyczajnych oraz wykazywanie wszystkich kosztów i przychodów tego rodzaju jako koszty i przychody pozostałe operacyjne.

Należy ponadto zwrócić uwagę na zapis § 97 MSR 1, zgodnie z którym jednostka ma obowiązek osobnego ujawnienia rodzaju i kwoty przychodu, gdy pozycje te są istotne. Pozycjami, które mogą wymagać wyodrębnienia, są przykładowo:

− odpisy aktualizujące wartość zapasów do wartości netto możliwej do uzyskania lub wartość rzeczowych aktywów trwałych do wartości odzyskiwalnej, jak również odwrócenia takich odpisów;

− restrukturyzacja działalności jednostki, jak również odwrócenie rezerw na koszty restrukturyzacji10);

− zbycie rzeczowych aktywów trwałych;

− zbycie inwestycji;

− działalność zaniechana;

− rozliczenia z tytułu spraw sądowych oraz

− inne odwrócenia rezerw.

Schemat 2. Sprawozdanie z całkowitych dochodów (wzór)

--------------------------------------------------------------------------------------
SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW
Rachunek zysków i strat
Przychody ze sprzedaży
Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów
Wynik finansowy brutto ze sprzedaży
Koszty sprzedaży
Koszty ogólnego zarządu
Pozostałe przychody operacyjne
Pozostałe koszty operacyjne
Wynik finansowy z działalności operacyjnej
Przychody finansowe
Koszty finansowe
Wynik finansowy przed opodatkowaniem
Podatek dochodowy
Wynik finansowy netto
Inne całkowite dochody z tytułu:
Aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży
Instrumentów zabezpieczających przepływy środków pieniężnych
Podatek dochodowy związany z pozycjami prezentowanymi w Innych całkowitych dochodach
Inne całkowite dochody za okres obrotowy, netto
ŁĄCZNE CAŁKOWITE DOCHODY
--------------------------------------------------------------------------------------

Źródło: Opracowanie własne

W przypadku wersji z dwoma odrębnymi elementami sprawozdania z całkowitych dochodów powyższy schemat podzielony byłby na dwa odrębne elementy: jednostkowy rachunek zysków i strat kończący się wynikiem finansowym netto, oraz rozpoczynające się wynikiem finansowym netto sprawozdanie z innych całkowitych dochodów. Forma sporządzania sprawozdania z całkowitych dochodów wymaga ujęcia w polityce rachunkowości.

Sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym

Jednostka przedstawia sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym, prezentując odrębnie11):

− całkowite dochody ogółem za okres pokazujący oddzielnie łączne kwoty przypadające właścicielom jednostki dominującej oraz udziałom mniejszości,

− dla każdego składnika kapitału własnego wpływ retrospektywnego zastosowania zmian zasad (polityki) rachunkowości lub retrospektywnych przekształceń dokonanych zgodnie z MSR 8,

− kwoty transakcji z właścicielami występującymi w charakterze udziałowców, wykazując odrębnie wkłady dokonane przez właścicieli oraz wypłaty na rzecz właścicieli,

− uzgodnienie wartości bilansowej każdego składnika kapitału własnego na początek i na koniec okresu, wraz z oddzielnym ujawnieniem każdej zmiany stanu.

Schemat 3. Sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym (wzór)

+----------------------------------------------------+------------+-----------+--------------------+------------+--------------+
| Przykładowe tytuły zmian | Kapitał | Kapitał | Pozostałe kapitały | Zyski | Kapitał |
| | | | | | |
| w kapitale własnym | podstawowy | rezerwowy | | zatrzymane | własny razem |
+----------------------------------------------------+------------+-----------+--------------------+------------+--------------+
| Początek okresu sprawozdawczego | | | | | |
+----------------------------------------------------+------------+-----------+--------------------+------------+--------------+
| Zysk netto za okres sprawozdawczy | | | | | |
+----------------------------------------------------+------------+-----------+--------------------+------------+--------------+
| Pozostałe całkowite dochody za okres sprawozdawczy | | | | | |
+----------------------------------------------------+------------+-----------+--------------------+------------+--------------+
| Wypłacone dywidendy | | | | | |
+----------------------------------------------------+------------+-----------+--------------------+------------+--------------+
| Emisja akcji serii X | | | | | |
+----------------------------------------------------+------------+-----------+--------------------+------------+--------------+
| Koszty emisji akcji serii X | | | | | |
+----------------------------------------------------+------------+-----------+--------------------+------------+--------------+
| Wycena aktywów w wartości godziwej | | | | | |
+----------------------------------------------------+------------+-----------+--------------------+------------+--------------+
| Koniec bieżącego okresu sprawozdawczego | | | | | |
+----------------------------------------------------+------------+-----------+--------------------+------------+--------------+
| | | | | | |
+----------------------------------------------------+------------+-----------+--------------------+------------+--------------+
| Początek okresu porównawczego | | | | | |
+----------------------------------------------------+------------+-----------+--------------------+------------+--------------+
| Zysk netto za okres sprawozdawczy | | | | | |
+----------------------------------------------------+------------+-----------+--------------------+------------+--------------+
| Pozostałe całkowite dochody za okres sprawozdawczy | | | | | |
+----------------------------------------------------+------------+-----------+--------------------+------------+--------------+
| Wypłacone dywidendy | | | | | |
+----------------------------------------------------+------------+-----------+--------------------+------------+--------------+
| Koniec okresu porównawczego | | | | | |
+----------------------------------------------------+------------+-----------+--------------------+------------+--------------+

Źródło: Opracowanie własne

Zaproponowany układ jest układem najczęściej spotykanym wśród spółek tzw. giełdowych. Podobnie jak w przypadku pozostałych elementów, nie jest to układ obligatoryjny. Wśród podmiotów sporządzających sprawozdania zgodnie z MSSF można również spotkać jednostki, które prezentują odpowiednio skorygowany wzór wynikający z załączników do ustawy.

Sprawozdanie z przepływów pieniężnych

Sprawozdanie z przepływów pieniężnych, analogicznie z wymaganiami ustawy, zawiera trzy wymagające odrębnej identyfikacji obszary działalności jednostki:

− działalność operacyjną,

− działalność inwestycyjną oraz

− działalność finansową.

Sporządzając sprawozdanie z przepływów pieniężnych, jednostka ma prawo wyboru prezentacji działalności operacyjnej za pomocą metody bezpośredniej bądź metody pośredniej.

Zasady sporządzania, wyboru metody oraz podziału na obszary działalności można przyjąć, że są zbieżne z tymi, które wynikały z dotychczas stosowanych zasad rachunkowości.

Nowością w stosunku do regulacji ustawy, a za nią – w konsekwencji – i KSR 1, jest wynikający z MSR 7 Sprawozdanie z przepływów pieniężnych obowiązek odrębnego wykazywania przepływów pieniężnych z tytułu podatku dochodowego i zaliczania go do działalności operacyjnej (chyba że jednostka może powiązać je z działalnością finansową i inwestycyjną).

Zakres ujawnień do pierwszego sprawozdania finansowego

Sprawozdanie finansowe sporządzone po raz pierwszy zgodnie z regulacjami MSSF powinno zawierać:

− trzy sprawozdania z sytuacji finansowej,

− dwa sprawozdania z całkowitych dochodów,

− dwa sprawozdania ze zmian w kapitale własnym,

− dwa sprawozdania z przepływów pieniężnych,

− dodatkowe noty i objaśnienia zawierające dane porównawcze.

MSSF 1 nie zwalnia z zasad ujawniania określonych w innych MSSF, co oznacza, że sporządzając pierwsze sprawozdanie finansowe, jednostka zobligowana jest do ujawnienia wszelkich wymogów innych MSSF.

Ważne

Sporządzając pierwsze sprawozdanie finansowe zgodnie z MSSF, jednostka wyjaśnia, w jaki sposób przejście z wcześniej stosowanych ogólnie przyjętych zasad rachunkowości na MSSF wpłynęło na prezentowaną sytuację finansową, finansowe wyniki działalności i przepływy pieniężne.

W celu zrozumienia korekt, jakie jednostka wprowadziła w stosunku do poprzednio stosowanych zasad rachunkowości, należy zaprezentować następujące zestawienia (odrębnie dla korekty błędów i zmian zasad rachunkowości)12):

– uzgodnienie kapitału własnego wykazywanego zgodnie z wcześniej stosowanymi ogólnie przyjętymi zasadami rachunkowości z kapitałem własnym wykazywanym zgodnie z MSSF dokonane na dzień przejścia na MSSF oraz na dzień zakończenia ostatniego okresu prezentowanego w ostatnim rocznym sprawozdaniu finansowym sporządzonym zgodnie z wcześniej stosowanymi ogólnie przyjętymi zasadami rachunkowości,

– uzgodnienie z całkowitymi dochodami ogółem zestawionymi zgodnie z MSSF za ostatni okres prezentowany w najnowszym rocznym sprawozdaniu finansowym.

a) jeżeli jednostka ujęła lub odwróciła odpis aktualizujący po raz pierwszy przy sporządzaniu sprawozdania otwarcia z sytuacji finansowej według MSSF, powinna uwzględnić w pierwszym sprawozdaniu finansowym według MSSF ujawnienia, których wymagałby MSR 36 Utrata wartości aktywów, gdyby jednostka ujęła te odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości lub ich odwrócenia w okresie rozpoczynającym się w dniu przejścia na MSSF.

Ponadto na dzień przejścia jednostka powinna zaprezentować ujawnienia w następującym zakresie:

− reklasyfikacje dokonane w zakresie wcześniej ujętych aktywów finansowych i zobowiązań finansowych,

− zagregowane wartości godziwe oraz wyceny do wartości godziwej w przypadku gdy jednostka przyjmuje do wyceny rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych, nieruchomości inwestycyjnych oraz jednostek zależnych, jednostek współkontrolowanych i jednostek stowarzyszonych model wartości godziwej jako zakładanego kosztu.

Ważne

Wymienione wyżej uzgodnienia powinny być również uwzględnione przy sporządzeniu sprawozdania śródrocznego zgodnie z MSR 34.

Podstawa prawna:

MSSF 1 Zastosowanie MSSF po raz pierwszy.

MSR 8 Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów.

Darmowy fragment
mniej..

BESTSELLERY

Kategorie: