Arystoteles na nowo odczytany. Ryszarda Kilvingtona „Kwestie o ruchu” - Ebook (Książka PDF) do pobrania w formacie PDF
Fragment:

Arystoteles na nowo odczytany. Ryszarda Kilvingtona „Kwestie o ruchu” - ebook

Oceń:
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
ISBN:
978-83-7969-689-5
Język:
Polski
Rok wydania:
2014
Rozmiar pliku:
8,2 MB
Zabezpieczenie:
Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
Cena Virtualo
24,50
Cena w punktach Virtualo:
2450 pkt.

Pełny opis

Książka jest efektem wieloletnich badań dotyczących historii nauki średniowiecznej, mianowicie początków fizyki matematycznej. Można w niej wyodrębnić dwie części: monografię, w której autorka odpowiada na pytanie, czy XIV-wieczna fizyka matematyczna, inspirowana nominalistyczną filozofią Wilhelma Ockhama, doprowadziła do zerwania z jakościową fizyką Arystotelesa już w wieku XIV, oraz – tłumaczenie Kwestii o ruchu Ryszarda Kilvingtona, jednego z twórców szkoły Oksfordzkich Kalkulatorów. Z pozycji nominalistycznej, z jednej strony odrzuca on dużą część podejmowanej przez Arystotelesa problematyki, z drugiej zaś, wypełniając obowiązki nauczycielskie na średniowiecznym uniwersytecie, poddaje teorie Stagiryty interpretacji pozwalającej odnaleźć w jego myśli elementy bliskie – jak się Kilvingtonowi wydaje – jego poglądom.

W swoich kwestiach Kilvington podejmuje analizę zagadnienia zmian, rozumianych, zgodnie z definicją Arystotelesa, jako ruch przestrzenny, zmiany jakościowe oraz ilościowe w ujęciu nominalistycznym, czyniąc matematykę właściwym językiem opisu przyrody. Są one też rezultatem jego nauczania, czasami zapisu ćwiczeń odbywanych w klasie ze studentami, zatem tekst ten ma również walor historyczny, ponieważ pokazuje nam, jak wielkie wymagania stawiano studentom średniowiecznym i jak dobrze się z nich wywiązywali.

Jakiego rodzaju były to „obliczenia” i jakie dzięki nim można osiągnąć rezultaty, Czytelnik dowie się z lektury książki.

Spis treści

WSTĘP

 

ROZDZIAŁ l. Ryszarda Kilvingtona życie i dzieło

1. Studia na Uniwersytecie Oksfordzkim w XIV wieku

2. Życie Ryszarda Kilvingtona

3. Dzieła

3.1. Tradycja rękopiśmienna Ryszarda Kilvingtona Kwestii o ruchu

3.2. Mistrz i uczeń - Ryszard Kilvington i Tomasz Bradwardine

3.3. Forma, styl i metody badawcze w Kwestiach o ruchu

3.3.1. Forma

3.3.2. Styl i metody Badawcze

 

ROZDZIAŁ II. Poglądy filozoficzne Ryszarda Kilvingtona

1. Zagadnienia metodologiczne - teoria poznania

2. Średniowieczny świat

3. Zmiany w świecie podksiężycowym

3.1. Zmiana miejsca, czyli ruch przestrzenny

3.1.1. Ruch rzeczywisty

3.1.2. Dynamiczny aspekt ruchu

3.2. Ruch możliwy

3.2.1. Kinematyczny aspekt ruchu

4. Zmiany jakościowe

Zakończenie

 

III. Ryszard Kilvington, Kwestie o ruchu

1. Czy w każdym ruchu moc tego, co porusza, przewyższa opór rzeczy poruszanej

2. Czy jakość przyjmuje „więcej” i „mniej”

3. Czy jakieś ciało proste może być tak samo szybko poruszane w próżni, jak w ośrodku

4. Czy wszystko to, co podlega zmianie, na początku zmiany znajduje się w tym, w co jako pierwsze jest mieniane

 

Bibliografia

Indeks osób

Indeks pojęć

Summary

 

Od redakcji

BESTSELLERY