Bośnia i Hercegowina. Kultura, literatura, język, polityka - Ebook (Książka PDF) do pobrania w formacie PDF
Fragment:

Bośnia i Hercegowina. Kultura, literatura, język, polityka - ebook

Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
ISBN:
978-83-8142-584-1
Język:
Polski
Rok wydania:
2019
Rozmiar pliku:
3,0 MB
Zabezpieczenie:
Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
22,45
Cena w punktach Virtualo:
2245 pkt.

Bośnia i Hercegowina. Kultura, literatura, język, polityka - opis ebooka

 

W kolejnym tomie z serii „Bałkany XX/XXI” zaprezentowano przegląd zagadnień związanych ze współczesną Bośnią i Hercegowiną. W zamierzeniu autorów publikacja ma stanowić kompendium wiedzy o federacyjnym kraju, powstałym po krwawym rozpadzie Jugosławii.

Zebrane studia przybliżają wiedzę o Bośni i Hercegowinie. Badane z perspektywy zewnętrznej zjawiska zachodzące w literaturze Bośni i Hercegowiny, a także kwestie związane z językiem czy uwarunkowaniami polityczno-ekonomicznymi odsłaniają mentalnościowe obciążenie tragiczną wojną ostatniej dekady XX wieku kraju, który w swej strukturze pozostaje niezmiennym pograniczem etnicznym i kulturowym. Z kolei z drugiej strony, z perspektywy wewnętrznej autorów bośniackich, analizy odnoszą się do teraźniejszości i do odległej przeszłości, odkrywając przemilczane bądź reglamentowane w okresie „braterstwa i jedności” federacyjnej Jugosławii tematy osmańskiego dziedzictwa Bośni i Hercegowiny.

Z recenzji prof. dr hab. Lilii Moroz-Grzelak
(Instytut Slawistyki PAN)

Spis treści

 

Słowo wstępne 11

In memoriam Marinko Zekić (Sanjin Kodrić) 17

Marinko Zekić, Smijemo se jer smijemo. Humor kao sredstvo preživljavanja 23

Sanjin Kodrić, Od Spavača pod kamenom do Kamenog spavača Maka Dizdara: o povijesti knjige i arheologiji teksta 43

Magdalena Koch, Katarzyna Dylewska, Trauma oraz strategie pamięci i zaświadczania w kobiecych narracjach (anty)wojennych w literaturze Bośni i Hercegowiny. Opowieści – rodzaj żeński, liczba mnoga Šejli Šehabović 67

Perina Meić, Pismo prijatelju (o Andrićevoj noveli Pismo iz 1920) 93

Muris Bajramović, Poezija za djecu u Bosni i Hercegovini 111

Anna Modelska-Kwaśniowska, Twórczość literacka kobiet w Bośni i Hercegowinie po 1990 roku na wybranych przykładach 139

Lejla Kodrić Zaimović, Ustanove nacionalnog pamćenja u Bosni i Hercegovini, historijska ishodišta njihove konvergencije i paralelizmi u njihovoj praksi danas 165

Danko Šipka, Dinamika u razmjenskom sloju kulturnog identiteta: istraživanje slučaja turcizama u srpskohrvatskom 203

Jasmin Hodžić, Status bosanskog jezika u doba osmanske i austrougarske uprave Bosnom 215

Marcin Antczak, Anetta Buras-Marciniak, Afera Agrokomerc w kontekście kryzysu gospodarczego i politycznego w Jugosławii lat osiemdziesiątych 243

Magdalena Rekść, Bośniackie metafory i ich polityczne znaczenie 261

Jolanta Mindak-Zawadzka, Boszniacy bośniaccy – Boszniacy gorańscy 281

Anetta Buras-Marciniak, Bośnia i Hercegowina. Sytuacja społeczno-gospodarcza 289

BESTSELLERY