Facebook - konwersja
Czytaj fragment
Pobierz fragment

Budżetowanie w Excelu - ebook

Wydawnictwo:
Data wydania:
Luty 2015
Format ebooka:
EPUB
Format EPUB
czytaj
na czytniku
czytaj
na tablecie
czytaj
na smartfonie
Jeden z najpopularniejszych formatów e-booków na świecie. Niezwykle wygodny i przyjazny czytelnikom - w przeciwieństwie do formatu PDF umożliwia skalowanie czcionki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jej wielkości do kroju i rozmiarów ekranu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na czytniku
Czytanie na e-czytniku z ekranem e-ink jest bardzo wygodne i nie męczy wzroku. Pliki przystosowane do odczytywania na czytnikach to przede wszystkim EPUB (ten format możesz odczytać m.in. na czytnikach PocketBook) i MOBI (ten fromat możesz odczytać m.in. na czytnikach Kindle).
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na smartfonie
Aby odczytywać e-booki na swoim smartfonie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. iBooks dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Czytaj fragment
Pobierz fragment
Produkt niedostępny.  Może zainteresuje Cię

Budżetowanie w Excelu - ebook

Zarządzanie procesem budżetowania wymaga sprawnego korzystania z narzędzi Excela, co ma duże znaczenie szczególnie podczas tworzenia planów budżetowych, zestawiania wartości planowanych z danymi rzeczywistymi, tworzenia raportów odchyleń. Właśnie na tych trzech zagadnieniach koncentruje się niniejsza publikacja, pokazująca, jak przeprowadzić proces budżetowania w Excelu. Książka prezentuje także, jak przygotować wizualizację realizacji budżetu, np. licznik przedstawiający procentowe wykonanie planu oraz wykres informujący o różnicy między wartościami planowanymi a realizacją. Jeden rzut oka na ten wykres pozwoli zorientować się, jaki jest wynik sprzedaży w odniesieniu do budżetu.

Spis treści

1. Tworzenie planów budżetowych – tabela do planowania

1.1. Dane źródłowe

1.2. Tabela przestawna jako źródło do tabeli do planowania

1.3. Tabela do planowania

1.4. Tabela do planowania – formuły

1.6. Tabela do planowania – formatowanie warunkowe

 

2. Analizy pomagające w planowaniu

2.1. Analiza wybranego produktu dla klienta

2.2. Tworzenie raportu

2.3. Zaznaczanie prognozowanej ilości produktu do klienta

2.4. Kontrola realizacji założonego wzrostu sprzedaży

2.5. Udział produktów w sprzedaży regionu

 

3. Przygotowanie danych do importu do bazy danych

3.1. Tworzenie tabeli

 

4.  Ochrona przed niechcianą ingerencją użytkownika

4.1. Wklejanie danych jako połączony obraz

4.2. Ochrona arkusza

4.3. Ukrycie arkuszy i ochrona skoroszytu

 

5. Analiza porównawcza

5.1. Zebranie danych

5.2. Utworzenie tabeli przestawnej

5.3. Utworzenie tabeli do wykresu oraz list wyboru

5.4. Utworzenie wykresu

 

6. Licznik pokazujący realizację budżetu

6.1. Dostosowanie danych do wykresu

6.2. Tworzenie i dostosowanie wykresu

 

7. Wymiana danych między plikami

7.1. Metody przechowywania odwołań do innych plików

7.2. Udziały sieciowe i dyski mapowane

7.3. Poprawne działanie łączy

7.4. Praca z połączonymi plikami na wielu komputerach

7.5. Wykorzystanie ścieżek bezwzględnych

 

8.  Wymiana danych – analiza cząstkowych danych z wielu skoroszytów

8.1. Tworzenie obszaru roboczego

8.2. Korzystanie z obszaru roboczego

8.3. Modyfikacja formuł

 

9.  Wykres skumulowanej sprzedaży w porównaniu z budżetem

9.1. Obliczanie sprzedaży skumulowanej

9.2. Obliczanie budżetu skumulowanego

9.3. Tworzenie i dostosowanie wykresu

 

10. Budżet i realizacja – wykres obrazujący wartości różnic

10.1. Sporządzenie wykresu liniowego

10.2. Dodanie obliczeń pomocniczych

10.3. Dodanie wartości średnich do wykresu

10.4. Wstawienie dodatkowych osi dla nowej serii danych

10.5. Wyświetlenie wartości różnic na wykresie

10.6. Podkreślenie różnic za pomocą dodatkowego znacznika

10.7. Dopracowanie wyglądu prezentacji

Kategoria: Poradniki
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-269-3728-6
Rozmiar pliku: 5,3 MB

FRAGMENT KSIĄŻKI

Wstęp

Zarządzanie procesem budżetowania wymaga tworzenia planów budżetowych, zestawienia wartości planowanych z danymi rzeczywistymi oraz tworzenia raportów odchyleń wartości rzeczywistego wykonania od wartości określonych w planie. Właśnie na tych trzech zagadnieniach koncentruje się niniejsza publikacja, która pokazuje, jak przeprowadzić proces budżetowania w Excelu. Opisuje kolejne etapy przygotowania budżetu na podstawie danych historycznych oraz prognoz przygotowanych przez poszczególnych handlowców. W kolejnych krokach przedstawia podstawowe analizy ułatwiające budżetowanie oraz importowanie (scalanie) danych z różnych źródeł w celu dokonania poprawek i całościowej analizy.

Tworząc raporty, dużo uwagi zwracamy na zbieranie danych. Jest to jednak dopiero połowa sukcesu. W raportach warto umieszczać również dodatkowe elementy graficzne, ułatwiające szybką interpretację wyników. Książka pokazuje, jak przygotować licznik przedstawiający procentową realizację budżetu oraz wykres informujący o różnicy między wartościami planowanymi a realizacją. Jeden rzut oka na ten wykres pozwoli zorientować się, jaki jest wynik sprzedaży w odniesieniu do budżetu.

Oprócz tego książka pokazuje, jak unikać typowych problemów podczas tworzenie budżetu w Excelu: błędów w formułach wyliczających; niepożądanej ingerencji użytkowników w strukturę arkuszy oraz problemów z aktualizacją łączy pomiędzy arkuszami. Książka dokładnie wyjaśnia, w jaki sposób Excel przechowuje łącza do plików znajdujących się na dyskach lokalnych, mapowanych lub w udziałach sieciowych.1. Tworzenie planów budżetowych – tabela do planowania

Jednym z pierwszych etapów budżetowania sprzedaży jest prognozowanie sprzedaży przez przedstawicieli handlowych. Takie planowanie należy przeprowadzić w tabelach z podziałem na klientów i produkty (najczęściej: grupy produktów). Planuje się ilościowo (w jednostce odpowiadającej sprzedawanym produktom, np. kg), aby potem móc pomnożyć ilość przez cenę (ustalaną w odrębnym etapie budżetowania) i otrzymać wartość sprzedaży. W tym rozdziale pokazujemy, w jaki sposób stworzyć prostą tabelę do planowania.

1.1. Dane źródłowe

Najpierw omówimy etapy tworzenia tabeli do planowania, która zawiera podział na klientów i produkty. Do stworzenia takiej tabeli niezbędne są następujące dane (znajdują się w arkuszu Dane historyczne):

- klient (id klienta, nazwa lub nazwa skrócona),
- produkt (nazwa produktu lub nazwa grupy produktów),
- rok, którego dotyczą dane,
- ilość (w jednostce odpowiedniej dla danych, np. kg),
- wartość (wartość sprzedaży – będzie potrzebna przy analizie danych).

Rysunek 1.1. Przykładowe dane źródłowe

Można oczywiście dodać więcej danych, choćby podział na miesiące. Wszystko zależy od stopnia szczegółowości planowania. Zakładamy, że przedstawiciele planują cały rok, który następnie rozbije się na miesiące odpowiednim kluczem historycznym.

Przykład takiej tabeli przedstawiony jest na rysunku 1.1. Dane znajdują się w tabeli o nazwie tbDaneHistoryczne.

Z danych źródłowych stworzymy teraz tabelę przestawną, z której następnie zaciągniemy dane do tabeli do planowania.

1.2. Tabela przestawna jako źródło do tabeli do planowania

Jeśli dane źródłowe przechowywane są w zewnętrznej bazie danych, takiej jak SQL czy Access, tabelę przestawną możemy oczywiście oprzeć bezpośrednio na nich. Jeśli dane znajdują się w Excelu – tak jak w opisywanej sytuacji – aby stworzyć tabelę przestawną, należy zaznaczyć dowolną komórkę danych źródłowych, z których tabela ma powstać. Następnie z menu Wstawianie/Tabele wybrać przycisk Tabela przestawna. Pojawi się okno Tworzenie tabeli przestawnej (rysunek 1.2.), które zawiera interesujące nas opcje: tabela oparta na tabeli tbDaneHistoryczne (Excel podpowiedział, ponieważ na początku zaznaczona była komórka z tego zakresu) w nowym arkuszu.

Rysunek 1.2. Okno Tworzenie tabeli przestawnej

Po zatwierdzeniu przyciskiem OK w nowym arkuszu pojawi się pusta tabela oraz Lista pól tabeli przestawnej. Od razu warto nazwać nowy arkusz oraz tabelę. Arkusz nazywamy poprzez dwukrotne kliknięcie na karcie z nazwą arkusza i wprowadzenie tekstu Tabela przestawna (zmianę zatwierdzamy klawiszem ). Tabelę przestawną zaś nazywamy, korzystając z menu Narzędzia tabel przestawnych/Opcje/Tabela przestawna, z pola Nazwa tabeli przestawnej. Tam wpisujemy tpAnaliza i również zatwierdzamy klawiszem .

Ponieważ chcemy, by nasza tabela zawierała informacje o tym, jaki klient, kiedy i ile danego produktu kupił, w tabeli umieścimy następujące pola (rysunek 1.3. przedstawia uzupełnioną listę pól i wynikową tabelę przestawną):

- w polu wierszy (etykiety wierszy): klient, rok,
- w polu kolumn: produkt,
- w polu wartości: ilość.

Rysunek 1.3. Uzupełniona lista pól i wynikowa tabela przestawna

Ponieważ stworzona automatycznie tabela przestawna jest bardzo nieczytelna, należy ją sformatować. Po pierwsze,wyświetlimy tabelę w formie tabelarycznej bez sum częściowych (nic nie wnoszą do raportu). Następnie nadamy format liczbowy ilościom tak, by wyświetlane były one z separatorem tysięcy.

Aby dokonać wspomnianych zmian, należy ustawić się w dowolnym miejscu tabeli (tylko wtedy bowiem pojawi się menu Narzędzia tabel przestawnych i możliwa będzie zmiana opcji). Następnie trzeba wywołać menu kontekstowe, klikając prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu tabeli. Z tego menu wybrać Opcje tabeli przestawnej, a z zakładki Wyświetlanie zaznaczyć opcję Układ klasyczny tabeli przestawnej (umożliwia przeciąganie pól w siatce). Wreszcie, aby usunąć sumy częściowe, należy z menu Narzędzia tabel przestawnych/Projektowanie/Układ/Sumy częściowe wybrać opcję Nie pokazuj sum częściowych. Warto jeszcze wyczyścić styl tabeli, czyli z menu Narzędzia tabel przestawnych/Projektowanie/Style tabeli przestawnej wybrać opcję Wyczyść. Dzięki temu widoczne będą ciemne linie oddzielające poszczególnych klientów, a pozostałe dane oddzielone będą szarymi liniami siatki.

Warto jeszcze zmienić nazwy wyświetlanych pól tabeli: Suma z ilość i Suma końcowa. Zamienimy je na „Ilość ” i „SUMA”. Można to zrobić na kilka sposobów. Jednym z nich jest zmiana tej nazwy w komórce, w której jest wyświetlana. Zatem dla Suma z ilość będzie to komórka A3, a dla Suma końcowa – H4. W tych komórkach należy wprowadzić taką nazwę, jaką chcemy, aby wyświetlała tabela. Należy jednak pamiętać o tym, by nowe nazwy nie pokrywały się z nazwami pól w źródle danych. Nie możemy zatem pola Suma z ilość nazwać ilość, gdyż taka nazwa już istnieje. Możemy jednak nazwać ją „ilość ” (ze spacją na końcu). Wyglądać będą tak samo, jednak dla Excela będą to już różne nazwy (efekt widać na rysunku 1.4.).

Ostatnią czynnością związaną z formatowaniem jest nadanie formatu liczbowego. W tym celu należy ustawić się w polu wartości tabeli przestawnej (na dowolnej liczbie), nacisnąć prawy klawisz myszy i z menu kontekstowego wybrać opcję Ustawienia pola wartości. Z okna o tej samej nazwie nacisnąć klawisz Format liczby, a następnie kategorię Liczbowe. Warto, aby liczba nie miała miejsc po przecinku (opcja: miejsca dziesiętne: 0) i miała separator tysięcy (opcja: użyj separatora 1000).

Po wykonaniu tych czynności osiągnięty zostanie efekt, pokazany na rysunku 1.4.

Rysunek 1.4. Tabela przestawna po sformatowaniu

Na koniec warto jeszcze zablokować okienka, aby ułatwić odbiorcy analizę tabeli. W tym celu należy ustawić się w komórce C5 i wybrać z karty Widok/Okno opcję Zablokuj okienka/Zablokuj okienka. Od tej pory, podczas oglądania danych, użytkownik zawsze będzie widział kolumny A i B oraz wiersze od 1 do 4.

Darmowy fragment
mniej..

BESTSELLERY

Kategorie: