Facebook - konwersja
Czytaj fragment
Pobierz fragment

Dwórki królowej Bony - ebook

Wydawnictwo:
Seria:
Data wydania:
22 maja 2018
Format ebooka:
EPUB
Format EPUB
czytaj
na czytniku
czytaj
na tablecie
czytaj
na smartfonie
Jeden z najpopularniejszych formatów e-booków na świecie. Niezwykle wygodny i przyjazny czytelnikom - w przeciwieństwie do formatu PDF umożliwia skalowanie czcionki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jej wielkości do kroju i rozmiarów ekranu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na czytniku
Czytanie na e-czytniku z ekranem e-ink jest bardzo wygodne i nie męczy wzroku. Pliki przystosowane do odczytywania na czytnikach to przede wszystkim EPUB (ten format możesz odczytać m.in. na czytnikach PocketBook) i MOBI (ten fromat możesz odczytać m.in. na czytnikach Kindle).
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na smartfonie
Aby odczytywać e-booki na swoim smartfonie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. iBooks dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Czytaj fragment
Pobierz fragment
Produkt niedostępny.  Może zainteresuje Cię

Dwórki królowej Bony - ebook

DWÓRKI KRÓLOWEJ BONY

czyli

„kosmitki” na Wawelu

Akcja powieści rozgrywa się w roku 1530. Jej bohaterki, jak przystało na przedstawicielki epoki renesansu, znają języki, śpiewają, grają, piszą wiersze i malują, tworząc razem kilkuosobowego Leonarda da Vinci w spódnicy.

Przesada? Być może, ale to jeszcze nic, bowiem owe pannice, zamiast ze spuszczonymi oczami i buzią w ciup czekać, co inni o ich losie postanowią, biorą go w swoje ręce.

Autorka bowiem wyposażyła je w cechy współczesnych dziewczyn: są odważne (z dodatkiem brawury), szczere i bezpośrednie (z odrobiną tupetu), bystre i pomysłowe (dziś powiedzielibyśmy – kreatywne), wierne i lojalne w przyjaźni. To pozwala im stworzyć niezwyciężoną formację, zwaną współcześnie „dziewczyńską paczką”, a w polecanej książce posługującą się kryptonimem Druhny Jadwigi.

Owo „tajne sprzysiężenie” (skład: dziewięć dziewczyn plus jedna tańcząca niedźwiedzica) zajmuje się – poza dworskimi obowiązkami – chronieniem najstarszej córki króla Zygmunta I Jagiellończyka przed niechcianym zamążpójściem. Knują spiski, snują intrygi, alchemików i czarowników na pomoc wzywają, by koronowanych i utytułowanych zalotników wystraszyć lub zniechęcić, bo królewna, jak to w bajkach bywa, kocha zwykłego dworzanina. Słowem „stoją na straży miłości”.

Romansów zresztą jest w tej książce nie mniej niż intryg, co sprawia, że czyta się ją jednym tchem, poznając przy okazji wiele barwnych i znaczących postaci „złotego wieku” polskiej historii.

Kategoria: Literatura piękna
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-7672-673-1
Rozmiar pliku: 4,9 MB

FRAGMENT KSIĄŻKI

Przypisy

- Wakanca (wł. vacanza) – urlop, wakacje.

- Donna (wł.) – tytuł grzecznościowy używany we Włoszech, dodawany do imienia żeńskiego.

- Deus ex machina (łac.) – dosłownie bóg z maszyny (teatralnej); stosowany w teatrze antycznym sposób rozwiązania akcji: na scenę zjeżdżał na linach bóg, który rozstrzygał konflikt i kończył przedstawienie; potocznie: nagła, zaskakująca, niedająca się logicznie wyjaśnić zmiana.

- Wirydarz – ogród umieszczony wewnątrz murów (zamkowych, klasztornych), czasem otoczony krużgankami.

- Durzyć się – kochać, być zakochanym.

- Madrygał – wiersz albo pieśń zwrotkowa o tematyce miłosnej, czasem satyrycznej.

- Siurpryza – dawniej: niespodzianka.

- Figle wyczyniali, paziami będąc – patrz: A. Domańska, Paziowie króla Zygmunta.

- Kupido (lub Amor) – rzymski bóg miłości, utożsamiany z greckim Erosem.

- Staccato (wł.) – termin muzyczny oznaczający technikę gry, polegającą na wyraźnym dzieleniu, zrywaniu dźwięków.

- Przytułek – miejsce opieki nad chorymi i ubogimi, szpital.

- Safianowy – wykonany z koźlej lub baraniej skóry.

- Mamma (wł.) – mama.

- Kapitol; gęsi kapitolińskie – jedno z siedmiu wzgórz Rzymu; w starożytności stała tam m.in. świątynia Junony; poświęcone tej bogini gęsi w 390 r. p.n.e. gęganiem ostrzegły mieszkańców o nocnym ataku Galów.

- Damasceński – pochodzący z Damaszku; tu dotyczy białej broni produkowanej ze stali damasceńskiej (tzw. damaszku), bardzo twardej i bardzo giętkiej.

- Skryba – pisarz, kopista.

- Signorina (wł.) – panna; signore – pan; signora – pani.

- Fraucymer (z niem. pokój kobiet) – poczet kobiet na dworze władczyni lub możnej pani; „wyżej urodzone” dotrzymywały pani towarzystwa i pełniły funkcje reprezentacyjne, „niżej urodzone” wykonywały rozmaite prace i usługi domowe.

- Turbować się – martwić się, odczuwać lęk o coś lub kogoś.

- Odrowąż – popularny herb szlachecki, którym pieczętowało się kilkaset rodzin w Polsce i w Czechach; także nazwisko.

- Kołpaczek – rodzaj czapki.

- Pompeje, Herculanum – miasta na południu Półwyspu Apenińskiego, zniszczone podczas wybuchu Wezuwiusza w 79 r. n.e.

- Brabancja – kraina historyczna w Niderlandach (obecnie na terenach Belgii i Holandii), słynąca z wyrobu koronek.

- Helena Trojańska (mit. gr.) – córka królowej Sparty Ledy i Zeusa (choć miała też ziemskiego ojca), słynąca z piękności bohaterka Iliady Homera, przyczyna (lub pretekst) dziesięcioletniej wojny trojańskiej.

- Ty ma ragione! O Ludka battagliare różne menczizny każdy giorno (wł.) – Masz rację! O Ludkę codziennie walczą różni mężczyźni.

- Si, si! Signore Pappacoda znów tu jest. Pewnie to on tę piękną suknię na Ludki łóżko podrzucił. A teraz pokazuje jakaś pittura dla nostra regina (wł.) – Tak, tak! Pan Pappacoda znów tu jest. Pewnie to on tę piękną suknię na Ludki łóżko podrzucił. A teraz pokazuje jakiś obraz naszej królowej.

- Zia Bella (wł.) – ciocia Bella.

- Signorina Ludmila ha sempre ragione (wł.) – panna Ludmiła ma zawsze rację.

- Cretino (wł.) – kretyn, idiota.

- Mojry (mit. gr.) – boginie losu, utożsamiane z rzymskimi Parkami.

- Per procura (łac.) – w zastępstwie, z upoważnienia.

- Elekcja – wybór przez głosowanie na ważne stanowisko lub urząd; w dawnej Polsce wolna elekcja oznaczała wybór króla głosami szlachty, często pomijając zasady dziedziczenia dynastycznego; inaczej elekcja cesarska: wybór króla Niemiec i jednocześnie Świętego Cesarza Rzymskiego dokonywał się głosami elektorów, od 1356 r. siedmiu: trzech arcybiskupów i czterech władców krajów wchodzących w skład Rzeszy, wśród nich wspomnianego króla Czech.

- Elektor – osoba mająca prawo głosowania w wyborach.

- Przęślica – drążek służący do umocowania kądzieli, czyli pęku włókien, podczas przędzenia.

- Poduszczenie – podburzenie, podjudzenie.

- Palatyn reński – władca historycznego księstwa niemieckiego, zwanego Palatynatem Reńskim.

- Sempiterna – żartobliwie: tyłek.

- Raptularz – brulion, notatnik, dziennik, pamiętnik.

- 8 Apryla, Anno Domini 1530 (łac.) – 8 kwietnia, roku Pańskiego 1530.
mniej..

BESTSELLERY

Kategorie: