ErotoSlavia. O miłości i erotyce w literaturach słowiańskich - Ebook (Książka PDF) do pobrania w formacie PDF
Fragment:

ErotoSlavia. O miłości i erotyce w literaturach słowiańskich

ebook
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
ISBN:
978-83-8142-371-7
Język:
Polski
Rok wydania:
2019
Rozmiar pliku:
2,4 MB
Zabezpieczenie:
Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
22,45
Cena w punktach Virtualo:
2245 pkt.

ErotoSlavia. O miłości i erotyce w literaturach słowiańskich

Publikacja zawiera zbiór szkiców na temat miłości serbskiego slawisty Dejana Ajdačicia, teoretyka i krytyka literatury, folklorysty i etnolingwisty, badacza kontrastywnej kulturologii słowiańskiej, tłumacza i redaktora, łączącego znajomość trzech słowiańskich tradycji kulturowych: południowej, wschodniej i zachodniej. W zamieszczonych tekstach autor przedstawia interpretacje dzieł renesansu, romantyzmu, realizmu, nadrealizmu – aż po najnowsze utwory literatury chorwackiej, serbskiej, bułgarskiej, czeskiej, polskiej, ukraińskiej i rosyjskiej.

„Niezwykle ważnym walorem książki jest, z jednej strony, jej aletheiczny wymiar, przypominający Czytelnikowi doby ponowoczesnej, kiedy umarły wielkie narracje, kulturowy namysł nad tajemnicą miłości eros, w którym to, co filozoficzne, przenika się z tym, co literackie, a to, co teologiczne – z tym, co ludowe. […] Tak jak sama miłość jest zagadką, tak formy jej literackiego obrazowania są z całą pewnością w tym konkretnym wypadku próbą przejścia przez labirynt form i ukazania tego, co najistotniejsze w miłości. Całość z pewnością tworzy dla polskiego Czytelnika, niekoniecznie zainteresowanego literaturami słowiańskimi, bardzo ciekawy projekt badaczy w perspektywie antropologicznej, komparatystycznej i filologicznej”.

Ze wstępu prof. UZ dr. hab. Bogdana Trochy

Spis treści

 

Wstęp (Bogdan Trocha) 7

Rodzaje miłości w renesansowej poezji Dubrownika 11

Sonet Petrarki Benedetto sia l’giorno… w interpretacji dubrownickich petrarkistów 55

Wiła kochanka w literaturze serbskiego romantyzmu 61

Tragedia rozdartej miłości – Maksim Crnojević Lazy Kosticia 77

Polki i zakochani rosyjscy oficerowie w dwóch polskich powieściach (Józef I. Kraszewski i Stefan Żeromski) 87

Belgradzki nadrealizm i miłość 93

Organopoetyka zmysłowego ciała w dziełach belgradzkich nadrealistów (do 1932 roku) 155

Infantylizm i miłość w Ferdydurke Witolda Gombrowicza 167

Powstrzymywanie się od miłości i lubieżności w prozie Szewczuka i Domontowicza 171

Erotyka w prozie Novaka Kilibardy 179

Trzeci i uwodzenie w Śmiesznych miłościach Milana Kundery 199

Ironia i miłość 203

Kobiety Wschodu w poszukiwaniu dobrobytu Zachodu (Jurij Andruchowycz, Wołodymir Jeszkiliew i Jewgenia Kononenko) 207

Polski pantoflarz i rozpustna Wiera (Tomasz Jastrun) 217

Zalew erotyzmu w słowiańskich literaturach końca XX wieku 221

Niezwykłe przemiany ciała w prozie erotycznej współczesnych pisarzy słowiańskich (Winniczuk, Aćin, Jastrun, Goralik i Kuzniecow) 225

Ciało erotyczne i codzienność w twórczości współczesnych pisarzy słowiańskich 235

Miłość przyszłości w słowiańskiej futurofantastyce 247

Modyfikatory ciała erotycznego w słowiańskiej fantastyce futurystycznej 269

Bibliografia 275

O tekstach 285

BESTSELLERY