Gierkowska „prosperita”. Łódź w latach 1971–1980 - Ebook (Książka PDF) do pobrania w formacie PDF
Fragment:

Gierkowska „prosperita”. Łódź w latach 1971–1980 - ebook

Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
ISBN:
978-83-8142-486-8
Język:
Polski
Rok wydania:
2019
Rozmiar pliku:
12 MB
Zabezpieczenie:
Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
21,70
Cena w punktach Virtualo:
2170 pkt.

Gierkowska „prosperita”. Łódź w latach 1971–1980 - opis ebooka

 

Prezentowana książka jest czwartą z serii „Łódź w PRL. PRL w Łodzi”. Autorzy serii w pięciu tomach podejmą wysiłek ukazania kolejnych etapów funkcjonowania miasta nad Łódką w latach 1945–1989, by w sposób jak najbardziej przystępny popularyzować wiedzę o Łodzi w kontekście PRL-owskiej rzeczywistości.

W serii ukazały się:

Przemysław Waingertner, Czwarta stolica. Kiedy Łódź rządziła Polską (1945–1949)

Grzegorz Mnich, Stalinowska codzienność. Łódź w latach 1949–1956

Krzysztof Lesiakowski, Gomułkowska rzeczywistość. Łódź w latach 1956–1970

W książce omówiono najważniejsze kwestie związane z historią Łodzi w latach 70. XX wieku. Czytelnik ma możliwość bliższego zapoznania się z dziejami miasta w tej specyficznej dekadzie, wspominanej przez wielu łodzian jako okres największego rozkwitu Łodzi w historii PRL. Autor prezentuje oczekiwania, jakie wiązano z nową ekipą rządzącą, jej program rozwoju i modernizacji Łodzi, lokalne władze, a także przemiany demograficzno-gospodarcze, warunki życia społeczno-kulturalnego i narodziny łódzkiej opozycji.

Publikacja jest kierowana do osób zainteresowanych PRL-owską historią Łodzi. Może być okazją do podróży w czasie i powrotu do miasta z czasów dzieciństwa i młodości.

Spis treści

 

Wykaz skrótów 7

Wstęp 11

Rozdział I. Nowa dekada – nowe nadzieje 19

Miasto u progu lat siedemdziesiątych 21

Włodarze miasta 31

Demograficzne metamorfozy 37

Rozdział II. Boom gospodarczy 45

Modernizacja produkcji i wielobranżowość 47

Pracować w lepszych warunkach 60

Nowy układ przestrzenny i komunikacyjny 65

Rozdział III. „Aby ludziom się żyło dostatniej” 81

Zarabiać, by kupować 83

Upaństwowione sklepy i usługi 91

W cieniu „wielkiej płyty” 102

Komunalne udogodnienia 115

Tramwajem i autobusem 122

Rozdział IV. Życie społeczne 133

Zdrowie rzecz ważna 135

Oświata w cieniu 10-latki 146

Pejzaż akademicki 153

Pod szyldem kultury 160

Kościół pod nadzorem 175

Święta państwowe i czyny społeczne symbolem propagandowym dekady 181

Rozdział V. Czas wolny 191

Rozrywka dla mas i nie tylko 193

Krzewienie aktywności sportowej 205

Rekreacja i letnie wytchnienie 209

Rozdział VI. Droga ku „Solidarności” 225

Zawiedzone nadzieje – w cieniu wydarzeń czerwcowych 1976 r. 227

Zarzewie niepokornego miasta 243

Sierpniowy przełom 255

Zakończenie 263

Bibliografia 269

Indeks osobowy 277

Spis fotografii 285

BESTSELLERY