Facebook - konwersja
Czytaj fragment
Pobierz fragment

Hemochromatoza. Nadmiar żelaza we krwi - ebook

Wydawnictwo:
Data wydania:
9 kwietnia 2021
Format ebooka:
EPUB
Format EPUB
czytaj
na czytniku
czytaj
na tablecie
czytaj
na smartfonie
Jeden z najpopularniejszych formatów e-booków na świecie. Niezwykle wygodny i przyjazny czytelnikom - w przeciwieństwie do formatu PDF umożliwia skalowanie czcionki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jej wielkości do kroju i rozmiarów ekranu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na czytniku
Czytanie na e-czytniku z ekranem e-ink jest bardzo wygodne i nie męczy wzroku. Pliki przystosowane do odczytywania na czytnikach to przede wszystkim EPUB (ten format możesz odczytać m.in. na czytnikach PocketBook) i MOBI (ten fromat możesz odczytać m.in. na czytnikach Kindle).
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na smartfonie
Aby odczytywać e-booki na swoim smartfonie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. iBooks dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Czytaj fragment
Pobierz fragment
Produkt chwilowo niedostępny

Hemochromatoza. Nadmiar żelaza we krwi - ebook

Zgrany duet, mama i córka od wielu lat zmagają się z hemochromatozą, ponieważ obie na nią chorują. Na własnej skórze poznały jej blaski i cienie oraz nieprzewidywalność.
Ich codzienność to nieustająca podróż pod prąd po zdrowie.
"Hemochromatoza. Nadmiar żelaza we krwi" to pierwsza część przewodnika po chorobie, jaką jest hemochromatoza, oraz objawach i zaburzeniach jej towarzyszących.
Książka jest przeznaczona dla osób zmagających się z tym schorzeniem na co dzień.
Jest także kierowana do specjalistów wspierających i leczących pacjentów, aby mogli zrozumieć tę chorobę nie tylko od strony teoretycznej podręczników medycznych, lecz także problemów, jakie mają takie osoby w codziennym funkcjonowaniu.
W tej części przewodnika poruszone zostały tematy:
– Rola żelaza w organizmie człowieka.
– Choroby związane z nadmiernym gromadzeniem żelaza.
– Choroby współistniejące w przebiegu hemochromatozy.
– Dieta w hemochromatozie.

Kategoria: Medycyna
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-8159-921-4
Rozmiar pliku: 1,1 MB

FRAGMENT KSIĄŻKI

WSTĘP

Na podstawie zebranych informacji z literatury naukowej zagranicznej i publikowanej przez PZWL i PWN oraz z literatury popularnej, a także artykułów i publikacji, jak również przypadków przebiegu choroby i terapii pacjentów w poradni, w której na co dzień praktykujemy w ramach naszych specjalności zawodowych, udało nam się zgromadzić materiały i szczegółowo opisać procesy chorobowe spowodowane gromadzeniem się żelaza w tkankach narządów wewnętrznych. Z naszych badań i wielu obserwacji oraz doświadczenia w praktyce zawodowej możemy wnioskować, że pełnoobjawowe zaburzenia organizmu mogą wystąpić dopiero przy uszkodzeniu i złych procesach dysocjacji tkankowej.

W naszej pracy staramy się zobrazować proces chorobowy i manifestacje klinicznych objawów, których najczęstszym obrazem są: marskość wątroby, niewydolność nerek, krążenia, choroby nadnerczy i przytarczycy oraz zaburzenia układu ruchu. W pierwszym rozdziale została opisana gospodarka żelazem w organizmie, metabolizm żelaza i zaburzenia tego procesu. Wiele miejsca poświęcono w nim laktoferynie. W drugim rozdziale opisano hemochromatozę pierwotną, która jest wynikiem gromadzenia się nadmiaru żelaza oraz jego złego przetwarzania przez tkanki, i choroby z tym związane (powikłania). Podano również zakres badań, częstość występowania chorób jako powikłań współwystępujących oraz sposoby i możliwości leczenia. W trzecim rozdziale opisano choroby współistniejące i studium przypadków.

Hemochromatoza powoduje duże spustoszenie w organizmie. Jako choroba dziedzicząca się autosomalnie recesywnie jest traktowana jako zespół immunologiczny wielogruczołowy. Opis przypadku pacjenta i sposobów wdrażania diet związanych z chorobami metabolicznymi to przyczynek do dalszej diagnostyki i opisów, gdyż temat jest wciąż otwarty.ROZDZIAŁ 1
ROLA ŻELAZA W ORGANIZMIE CZŁOWIEKA

1.1. ŻELAZO W ORGANIZMIE CZŁOWIEKA

Żelazo jest podstawowym składnikiem odżywczym niemal wszystkich organizmów (jedyne znane organizmy niewymagające żelaza do życia to bakterie z rodzaju _Lactobacillus_). Uczestniczy w wielu procesach metabolicznych. Na homeostazę żelaza składają się: wchłanianie, transport do komórek, udział w metabolizmie ustroju oraz magazynowanie. Wymienione procesy są regulowane przez wiele białek, w tym – jak się wydaje – również laktoferynę (LF), glikoproteinę obecną w wydzielinach ustroju, osoczu krwi i ziarnistościach granulocytów. W pracy omówiono dostępne dane na temat udziału LF w procesach absorpcji z przewodu pokarmowego, dostarczania do komórek oraz magazynowania żelaza w ustroju. Wiadomości na temat udziału LF w wyżej wymienionych zjawiskach poprzedzono krótkim przypomnieniem ogólnych wiadomości o metabolizmie żelaza. W dalszej części skoncentrowano się na wpływie LF na przemiany metaboliczne ustroju przebiegające z udziałem żelaza, głównie procesy oksydacyjno-redukcyjne oraz zwalczanie zakażeń i stanów zapalnych1.

Żelazo jest zaliczane do mikroelementów ze względu na małe dzienne zapotrzebowanie oraz małą zawartość w ustroju. Wchodzi w skład wielu enzymów, w tym: katalaz, oksydaz, peroksydaz, cytochromów, akonitazy mitochondrialnej, dehydrogenaz, reduktaz rybonukleotydowych, uczestniczących w podstawowych procesach metabolicznych, takich jak synteza kwasów nukleinowych oraz transport tlenu i elektronów. Jony żelaza warunkują aktywność białek transportujących (hemoglobiny i mioglobiny), jako dodatkowy czynnik lub kofaktor uczestniczą w wielu przemianach metabolicznych ustroju, w tym w syntezie i katabolizmie niektórych hormonów, wytwarzaniu limfokin i innych substancji ważnych dla aktywności limfocytów, procesie fagocytozy, wytwarzaniu związków bogatoenergetycznych, syntezie kolagenu, procesach detoksyfikacyjnych różnych związków, w tym leków, w procesach unieszkodliwiania reaktywnych form tlenu. Wpływają ponadto na cykl komórkowy, różnicowanie i proliferację komórek przez regulację transkrypcji kilku genów (kinazy białkowej C-B, syntazy tlenku azotu, p21), są niezbędne do tworzenia osłonki mielinowej nerwów oraz wypustek komórek nerwowych. Udział żelaza w wielu przemianach metabolicznych wynika z jego właściwości chemicznych. Żelazo występuje w dwóch stanach utlenienia, w postaci jonów Fe2+ (jonów żelazawych) oraz Fe3+ (jonów żelazowych), dzięki czemu może być zarówno akceptorem, jak i donorem elektronów2.

Organizm dorosłego, zdrowego człowieka zawiera 3,5–4,2 g żelaza, z czego około 3 g są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, reszta to rezerwa czynnościowa znajdująca się w ferrytynie i hemosyderynie. Większa część żelaza (60–70%) pozostaje związana w hemoglobinie krążących erytrocytów, 5–6% wchodzi w skład mioglobiny oraz różnych enzymów, niespełna 1% pozostaje związany z transferyną osoczową i pozaosoczową, a pozostałe 20–30% to żelazo zgromadzone w postaci ferrytyny i hemosyderyny głównie w hepatocytach i makrofagach wątroby3.

1.2. METABOLIZM ŻELAZA

Metabolizm żelaza w ustroju obejmuje4:

1) absorpcję w przewodzie pokarmowym,

2) transport do wszystkich komórek organizmu,

3) przejście żelaza przez błonę komórkową,

4) udział w procesach metabolicznych,

5) odzyskiwanie żelaza z rozpadłych erytrocytów,

6) procesy magazynowania żelaza.

Obrót żelaza w ustroju człowieka przedstawiono schematycznie na rys. 1.

RYS. 1. ZASOBY I OBRÓT ŻELAZA W ORGANIZMIE CZŁOWIEKA

Źródło: opracowanie własne

------------------------------------------------------------------------

1 Z. Kuratowska, _Niedokrwistości niedoborowe i_ _achrestyczne_, w: _Hematologia kliniczna_, red. K. Janicki, PZWL, Warszawa 1991, s. 481–512.

2 D.H. Boldt, _New perspectives on iron: an introduction_, Am. J. Med. Sci. 1999, 318: 207–212.

3 T. Romanowski, K. Sikorska, K.P. Bielawski, _Molekularne podstawy dziedzicznej hemochromatozy_, Post. Hig. Med. Dośw. 2006, 60: 217–226.

4 Tamże, s. 227.
mniej..

BESTSELLERY

Kategorie: