Facebook - konwersja
Pobierz fragment

  • Empik Go W empik go

Inna miłość? Proza polska po 1989 roku wobec kwestii seksualności - ebook

Wydawnictwo:
Data wydania:
Maj 2011
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Pobierz fragment

Inna miłość? Proza polska po 1989 roku wobec kwestii seksualności - ebook

Głównym tematem tej pracy jest kwestia seksualności ukazywana w polskiej prozie po 1989 roku. W składających się na tę pracę trzech rozdziałach zostały zanalizowane wybrane dzieła literatury współczesnej pod względem sposobów ukazywania seksualności. Najistotniejszym tematem książki stała się „inna miłość”, przez którą należy rozumieć obecne w najnowszej prozie obrazy odmienności seksualnych – homoseksualizm i biseksualizm.
Pierwszy rozdział został poświęcony tematyce homoerotycznej w polskiej literaturze XX wieku, począwszy od pierwszych utworów o tej tematyce – 622 upadki Bunga (Stanisława Ignacego Witkiewicza 1919), a skończywszy na tekstach najnowszych, m.in. takich twórców, jak Michał Witkowski, Bartosz Żurawiecki, Ewa Schilling czy Marcin Szczygielski. Istotnym uzupełnieniem przedstawionych rozważań stała się prezentacja funkcjonujących w badaniach teorii poświęconych kwestiom homoseksualizmu i feminizmu – gender i queer theroy.   
Kolejny rozdział przedstawia typologię postaci przedstawianych w powieściach i opowiadaniach o tematyce traktującej o odmiennościach seksualnych. Istotnym nośnikiem treści aksjologicznych, pozwalających na ocenę i postaci, i całego świata przedstawionego, są wyszczególnione przeze mnie kategorie zauważalne w utworach o tejże problematyce, tj. zdrada, grzech i upadek oraz kara za odmienność.
Ostatni problem, jaki został poruszony w tej rozprawie – w rozdziale trzecim, dotyczy próby określenia przyczyn i celów działań bohaterów oddających się "innej  miłości". W tym kontekście istotna dla rozważań okazała się kwestia stereotypu homoseksualności, jaki odnajdujemy i w kulturze, i w literaturze homoerotycznej.
Książka, mimo iż o charakterze naukowym, zawiera ciekawe spojrzenie na współczesną literaturę popularną. Napisana z odwagą, wbrew obowiązującym konwenansom. Geje, lesbijki, "transy" – czy to faktycznie "inna miłość"?

Spis treści

Wstęp    5
Rozdział I    8
Kwestia seksualności w literaturze polskiej po 1989 roku    8
1. Tematyka homoerotyczna w literaturze polskiej XX wieku    8
2. Od gender po queer theory    12
3. Seksualność tradycyjna i homoseksualna w literaturze polskiej po 1989 roku    15
4. Literacki obraz postaci a problem seksualności    20
5. Obraz świata heteroseksualistów w prozie o tematyce homoseksualnej    23
Rozdział II    27
Różne modele życia seksualnego w literaturze polskiej po 1989 roku    27
1. Podział literatury traktującej o odmiennej seksualności    27
2. Typy postaw bohaterów w prozie o tematyce homoerotycznej    32
2.1 "Romantycy"    32
2.2 "Cwele i cioty"    38
2.3 "Wyzwoleni seksualnie"    41
2.3.1 "Wyzwoleni realnie"    41
2.3.2 "Wyzwoleni rzekomo"    43
2.4 Utrzymankowie    43
2.5 Bohaterowie patologiczni    44
2.6 Postaci maskujące swoją odmienną seksualność    45
3. Kategoria zdrady literaturze o tematyce seksualnej    47
4. Kategoria kary za odmienność    49
5. Kwestia grzechu i upadku    51
6. Kategoria przestrzeni    54
7. Sposoby pisania o odmienności    56
Rozdział III    57
Inna miłość? O ambiwalentnym traktowaniu seksualności w literaturze polskiej po 1989 roku    57
1. W poszukiwaniu normalności    57
2. W poszukiwaniu zaspokojenia seksualnego    62
3. Dwoistość pragnień    66
4. Różne drogi, jeden cel    67
5. Stereotyp a ukazywanie homoseksualizmu w literaturze    68
Zakończenie    73
Bibliografia    75

Kategoria: Nauki społeczne
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-62480-38-8
Rozmiar pliku: 1,7 MB

BESTSELLERY

Kategorie: