Facebook - konwersja
Czytaj fragment
Pobierz fragment

Jak zachować sprawny umysł przez całe życie. Nie pozwól swojej głowie się zestarzeć część I - ebook

Wydawnictwo:
Data wydania:
7 września 2017
Format ebooka:
EPUB
Format EPUB
czytaj
na czytniku
czytaj
na tablecie
czytaj
na smartfonie
Jeden z najpopularniejszych formatów e-booków na świecie. Niezwykle wygodny i przyjazny czytelnikom - w przeciwieństwie do formatu PDF umożliwia skalowanie czcionki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jej wielkości do kroju i rozmiarów ekranu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na czytniku
Czytanie na e-czytniku z ekranem e-ink jest bardzo wygodne i nie męczy wzroku. Pliki przystosowane do odczytywania na czytnikach to przede wszystkim EPUB (ten format możesz odczytać m.in. na czytnikach PocketBook) i MOBI (ten fromat możesz odczytać m.in. na czytnikach Kindle).
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na smartfonie
Aby odczytywać e-booki na swoim smartfonie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. iBooks dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Czytaj fragment
Pobierz fragment
Produkt niedostępny.  Może zainteresuje Cię

Jak zachować sprawny umysł przez całe życie. Nie pozwól swojej głowie się zestarzeć część I - ebook

Starzeć się wcale nie oznacza być automatycznym, chaotycznym, roztargnionym i zapominalskim. Współczesna neurologia pokazuje nam fascynujące rezultaty. Uświadamiają one, że sposób w jaki człowiek się starzeje i jak rozwija swoją kondycję psychiczną, jest w dużej mierze zależne od niego samego: od trybu życia i stosunku do wszystkiego, co nowe. W książce publikujemy najnowszą wiedze o procesach zachodzących w mózgu, popratą badaniami oraz praktyczne ćwiczenia, które będą nieoceniona pomocą w codziennej pracy nad zachowaniem sprawnego umysłu i doskonałej koncentracji na całe życie!

Spis treści

Rozdział 1. Nauka, język, logika: pielęgnuj swoje talenty nawet w starszym wieku
Twój wiek w Twoich rękach!
Radość ułatwia uczenie się
Materiał, z którego stworzona jest Twoja osobowość
Komórki nerwowe utrzymują w ruchu Twoje myśli i zachodzące w organizmie procesy
Używasz wielu systemów pamięci
Jak najlepiej uczyć się nowych rzeczy?
Rozdział 2. Odżywianie: jedzenie, które pomoże zachować młode ciało i sprawny umysł
Twoje codzienne odżywianie: podstawa umysłowego i fizycznego potencjału
Twoja strategia przeciw zapominaniu
Jak karmisz swój mózg?
Jak dobrze odżywiać mózg?
Jak dobrze karmić swój mózg?
Jeśli nie możesz zrobić najlepiej, rób najlepiej, jak możesz
Jedz zdrowo i bądź fit
Czy zdasz „japoński test”?
Rozdział 3. Wewnętrzne zasoby i stosunki społeczne: Twoi najważniejsi sojusznicy w procesie starzenia
W ten sposób zoptymalizujesz swoją pamięć
Zmysły i percepcja
Zasoby i stosunki socjalne
Miejsca, fakty i umiejętności – wszystko ma swoje miejsce
Przyjaźń, którą należy pielęgnować: sen i pamięć długotrwała
Sen ma wpływ ma Twój organizm – brak snu także
Jak możesz spać w sposób przyjazny dla mózgu?
Korzystny wpływ pozytywnego myślenia
Optymista, pesymista czy realista: kto jest mądrzejszy?
W jaki sposób przyjaciele i sąsiedzi wpływają na funkcje Twojego mózgu?
Płeć: jakie korzyści i przeszkody niesie za sobą w procesie zapamiętywania?

Kategoria: Zdrowie i uroda
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-269-6516-6
Rozmiar pliku: 4,5 MB

FRAGMENT KSIĄŻKI

Rozdział 1. Nauka, język, logika: pielęgnuj swoje talenty nawet w starszym wieku

Twój wiek w Twoich rękach!

Sam decyduj o swoim wieku: czyż nie brzmi to nieco nieprawdopodobnie? Wszyscy wiemy, że to geny decydują o możliwościach fizycznych naszego organizmu, a także o tym, co musi zostać zachowane w dobrym stanie. W jaki sposób możemy więc wpływać na to, jak się starzejemy? Ciesząc się zdrowiem czy chorując - polegając na swojej pamięci do końca życia, czy też ją tracąc?

Nagiczne słowo brzmi „epigenetyka”. Jest to gałąź biologii, która bada w jakim stopniu determinują nas geny, a w jakim środowisko, w którym żyjemy, czy sposób odżywiania. Prawdą jest, że geny nadają nam ramy, które następnie mogą kształtować nasze życie. Lecz nie zawsze muszą bezwzględnie je określać. Ponieważ w zależności od tego, jak się zachowujemy, pewne informacje genetyczne są aktywne bądź nie.

W dużym uproszczeniu można sobie wyobrazić jakoby każdy z nas dziedziczył po rodzicach kompletny system oświetlenia, z licznymi źródłami światła, kolorowymi reflektorami i gwiaździstym niebem z wieloma malutkimi światełkami. Po naciśnięciu włącznika numer 1 zapalają się duże światła, włącznik numer 2 to kolorowe reflektory, a numer 3 zapala gwiaździste światełka. Jeśli działają wszystkie trzy jednocześnie, nie wytrzymuje bezpiecznik. Sami decydujemy, czy włączać wszystkie światła jednocześnie czy lepiej po kolei. Można również nie naciskać żadnego z włączników. Tak właśnie jest z naszymi genami: jeśli prowadzimy zdrowy tryb życia, jesteśmy w stanie walczyć z pewnymi skłonnościami. Jeśli zaś przesadzimy, „wystrzelą korki”.

Opisane poniżej funkcje i fizyczne uwarunkowania są z reguły podobne u wszystkich ludzi. Jest jednak jedna zasadnicza różnica:

W naszych rękach jest to, czy wspomożemy nasz mózg w procesie starzenia, czy ułatwimy mu zachowanie młodości. Jak można w sposób naukowy zadbać o to,

•aby Twój mózg, Twoje ciało i Twoje emocje pracowały dla Ciebie, a nie przeciwko Tobie,

•aby Twoja zdolność do myślenia nie zmniejszała się automatycznie wraz z wiekiem;

tego właśnie uczy ten kurs. Obok czysto naukowej części podstawowej oferujemy obszerną część praktyczną, gdzie znajduje się mnóstwo zabawnych ćwiczeń, zagadek i ciekawych zadań, które działają bezpośrednio na wydajność twojego mózgu.

Aby lepiej zrozumieć, jak można samodzielnie wpływać na procesy starzenia, uczenia się, zapamiętywania, zapominania, potrzebna jest odrobina fachowej wiedzy. Zacznij od przeczytania, co należy wiedzieć, aby znaleźć się na obecnym etapie wiedzy w zakresie neurologii. A następnie ciesz się radosną pracą nad duchem, emocjami i ciałem, ponieważ radość jest nieodłączną częścią bycia młodym!

Nelli, komórka nerwowa

Nelli, mała komórka nerwowa będzie towarzyszyć Ci jako maskotka przez cały kurs. Zawsze tam, gdzie się pojawia, daje ważne wskazówki i pogłębia wiedzę.

Jakie wnioski można z tego wyciągnąć? Jeśli robisz coś z całego serca, z radością i ekscytacją, efekt nauki jest trwały – bez względu na wiek. Wówczas także stopień trudności przyswajanego materiału nie jest tak ważny jak uczucie szczęścia, jakie dostarcza proces nauki. To oznacza, że zdolność do skutecznego i trwałego uczenia się nie zależy od daty urodzenia, lecz od chęci. Czyż nie jest to wspaniała wiadomość?

Nawiasem mówiąc: entuzjazm rośnie, gdy dzielimy się nim z innymi! Znajdź sobie co najmniej jedną podobnie myślącą osobę, z którą będziesz mógł wspólnie ćwiczyć to, czego chcesz się nauczyć.

Możecie odpytywać się ze słownictwa. I oczywiście chwalić się nawzajem, gdy idzie dobrze. To zwiększa radość nie tylko z uczenia się słownictwa, ale też ogólnie z nauki – Twój mózg kojarzy - nauka = uczucie radości! A to z kolei pomaga w odkrywaniu nowych obszarów nauki, o których być może byś nawet nie pomyślał. Spróbuj!

Radość ułatwia uczenie się

Wiedzieli to już starożytni Grecy, a teraz jest to także udowodnione przez najnowsze badania naukowe: najlepsze efekty w nauce osiągamy wówczas, gdy czerpiemy z tego przyjemność. Z entuzjazmem nawet 90-letni mózg jest w stanie nauczyć się języka obcego.

Pod przymusem nie uda się nawet nakłonić trzylatka do wykonania 100 razy powtarzanej czynności wbrew jego woli. Gdy uczeń „Wkuwa materiał” przed sprawdzianem, od razu po nim kompletnie zapomina, czego się nauczył.

Mózg jest podstawą Twojej tożsamości

Materiał, z którego stworzona jest Twoja osobowość

Bryła masy białkowej i lipidów (mieliny), częściowo ułożona w fałdy i składająca się szacunkowo ze 100 miliardów komórek nerwowych – to materiał, z którego jesteś stworzony! Twój mózg jest cudem, który pozwala Ci być tym, kim jesteś, ze wszystkimi swoimi wspomnieniami, doświadczeniami, pomysłami. Czym dokładnie jest mózg? Jak funkcjonuje? Jak to się dzieje, że ten precyzyjny organ trzyma w głowie cały nasz świat – świat, który możemy ponownie stracić?

Przeciętny mózg waży trochę więcej niż kilogram. Jego masa zależy między innymi od rozmiaru ciała człowieka. To nie wydaje się dużo, ale ten kilogram ma w sobie wszystko. Kontroluje ogromną liczbę bardzo skomplikowanych procesów, każdego dnia – i nie raz zauważamy, kiedy któraś z funkcji zawodzi.

Mózg pracuje, utrzymując proces myślenia na wysokich obrotach i dlatego również zużywa dużo kalorii. Aby pracować sprawnie, potrzebuje regularnego odżywiania – nie jakiegokolwiek, lecz takiego, które dostarcza energii. Co umożliwia Twojemu mózgowi wysoką wydajność, a co sprawia, że szybciej się on starzeje, dowiesz się w rozdziale 2 „Odżywianie”. Jednak teraz wróćmy raz jeszcze do budowy mózgu, abyśmy mogli w znacznej mierze sami kształtować proces biologicznego starzenia się.

Kto traci pamięć, traci też swoją osobowość, ponieważ tylko wspomnienia czynią z nas ludzi, którymi dziś jesteśmy.

Twój mózg:

Wielka Trójca

Naukowcy, mówiąc o „mózgu”, mają na myśli trzy części:

Kora mózgowa stanowi największą powierzchnię ze wszystkich trzech części mózgu. Jest ona w większym stopniu pofałdowana, dzięki czemu tworzy warstwę o grubości jedynie od 2 do 4 mm nad większością komórek nerwowych, zwanych też neuronami: można znaleźć ich tutaj około 75%. Jeśli rozwinęlibyśmy średniej wielkości mózg, byłby on mniej więcej taki duży jak cały arkusz gazety. Kora mózgowa jest najmłodszą i najbardziej rozwiniętą częścią naszego mózgu. Tutaj mają miejsce najbardziej wymagające procesy myślowe.

W korze mózgowej znajdują się:

•płat czołowy (m.in. „siedziba naszej inteligencji”),

•płat skroniowy (m.in. centrum słuchu i pamięci),

•płat ciemnieniowy (m.in. odczuwanie bólu i temperatury, umiejętność liczenia),

•płat potyliczny (m.in. przetwarzanie bodźców optycznych) oraz

•kora przedczołowa (m.in. nasze „centrum oceny moralnej”).

Móżdżek znajduje się poniżej kory mózgowej, za uszami. Można powiedzieć, że jest Twoim strażnikiem równowagi. Ten obszar mózgu koordynuje kontrolę mięśni i dba o to, aby można było wykonywać ruchy równomiernie.

Pień mózgu wraz ze znajdującym się powyżej układem limbicznym stanowią trzecią część ludzkiego mózgu. Jest to najstarszy obszar naszego narządu myślenia. Układ limbiczny jest też nazywany „gadzim mózgiem”, ponieważ był tam już na długo przed „współczesnym człowiekiem”. Ponieważ pień mózgu reguluje podstawowe funkcje naszego ciała, np. tętno, oddech czy termoregulację, jego uszkodzenie bezpośrednio wpływa na zdolność do życia organizmu. Pień mózgu przechodzi przez nerwy rdzenia kręgowego.

Układ limbiczny musi radzić sobie ze złożonymi zadaniami. Tutaj umiejscowione są Twoje wspomnienia i uczucia. Tu kryje się strach i rozkwita szczęście. Tu gnieżdżą się głód i pragnienie oraz popęd płciowy.

Stąd jest kontrolowany Twój zegar biologiczny, tu są uwalniane hormony, które umożliwiają powstawanie więzi matka - dziecko. Ti dochodzą sygnały z Twoich pięciu zmysłów: wzroku, słuchu, węchu, dotyku i smaku.

Darmowy fragment
mniej..

BESTSELLERY

Kategorie: