Językowy model poznania. Kognitywne komponenty w kontynentalnej filozofii języka - Ebook (Książka PDF) do pobrania w formacie PDF
Fragment:

Językowy model poznania. Kognitywne komponenty w kontynentalnej filozofii języka - ebook

Oceń:
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
ISBN:
978-83-7969-828-8
Język:
Polski
Rok wydania:
2015
Rozmiar pliku:
4,1 MB
Zabezpieczenie:
Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
Cena Virtualo
23,10
Cena w punktach Virtualo:
2310 pkt.

Pełny opis

Idee powstałe na gruncie filozofii kontynentalnej oraz poglądy współczesnej kognitywistyki są tak odmienne, że niemożliwe wydaje się znalezienie dla nich jakiejkolwiek płaszczyzny komparatystycznej. Na płaszczyźnie filozofii języka te na pozór odległe tradycje intelektualne w wielu kwestiach przemawiają jednak zadziwiająco podobnym głosem. Jednogłośność ta staje się jeszcze bardziej fascynująca, kiedy uświadomimy sobie, że ukształtowała się na gruncie tradycji podążających różnymi drogami intelektualnymi i zaabsorbowanych odmienną problematyką filozoficzną. W obu nurtach jednak u kresu tej intelektualnej wędrówki pojawiło się ostatecznie przekonanie, że struktury poznawcze i forma języka są nieuchronnie sprzęgnięte ze sobą, a sam proces poznania przebiega na drodze wielopoziomowych interakcji między systemem językowym i kognitywnym. Pogląd ten zwięźle można określić mianem językowego modelu poznania.

 

W książce przedstawiono analizę językowego modelu poznania zarówno na gruncie tradycji kontynentalnej, jak i językoznawstwa kognitywnego.

Spis treści

Wstęp 9
Rozdział I. Geneza języka – od nowożytności do współczesności 13

1. Humboldt  16

2. Nietzsche  25

3. Zookognitywistyka − model gier sygnalizacyjnych  36

3.1. Znaczenie w modelu gier sygnalizacyjnych  44

3.2. Mentalne rozszerzenie modelu gier sygnalizacyjnych  49


Rozdział II. Retoryczna koncepcja języka 55

1. Schiller, Gerber, Nietzsche – w drodze ku retorycznej teorii języka  56

2. Poststrukturalizm  76

3. Językoznawstwo kognitywne  91


Rozdział III. Problematyka metafory 103

1. Na drodze do strukturalizmu  104

2. Język między tradycją kontynentalną a kognitywistyczną  129

3. Problem struktury kategorii językowych  134


Rozdział IV. Rzecz jako językowy konstrukt 165

1. Czas i przestrzeń  166

2. Metonimiczna konstytucja przedmiotowości  190

3. Konstytutywna rola wyobraźni  205


Rozdział V. Podmiot jako językowy konstrukt 219

1. Semiotyczna problematyzacja świadomości  220

2. Podmiot jako gramatyczna hipostaza  224

3. Dekonstrukcja świadomości  231

4. Dekonstrukcja jedności – ku pluralnej ontologii sił  235

Zakończenie 241

Bibliografia 243


O Autorze 251

BESTSELLERY