Józef Retinger - prywatny polityk - Ebook (Książka PDF) do pobrania w formacie PDF
Fragment:

Józef Retinger - prywatny polityk - ebook

Oceń:
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Wydawnictwo:
ISBN:
978-83-242-1974-2
Język:
Polski
Rok wydania:
2013
Rozmiar pliku:
3,9 MB
Zabezpieczenie:
Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
Cena Virtualo
16,00
Cena w punktach Virtualo:
1600 pkt.

Pełny opis

Nagroda IDENTITAS

Najlepsza książka 2013 roku w dziedzinie Historii

 

Kim tak naprawdę był Józef Hieronim Retinger? Potrójnym, czy nawet poczwórnym agentem mającym coś wspólnego ze śmiercią generała Sikorskiego, wpływowym masonem działającym na rzecz utworzenia światowego rządu, co zarzucają mu niektórzy historycy i piszący o nim publicyści, czy też był szczerym polskim patriotą, ojcem zjednoczonej Europy. Bywają postacie polityczne jakby stworzone po to, aby dostarczać pracy historykom i publicystom. Retinger należy niewątpliwie do takich postaci, wokół których pojawiło się więcej domysłów i zagadek niż potwierdzonych faktów, o czym mogą świadczyć słowa Olgierda Terleckiego, który pisał: [Józef Hieronim Retinger to] jedna z najbarwniejszych, najbardziej zagadkowych postaci polskich, dwudziestego wieku. Lecz jego biografia należy do rzędu takich, które stanowią prawdziwą udrękę dla historyków. Mnóstwo gmatwaniny, zygzaków, sprzeczności, całe obszary okrywa gęsta mgła. Słowa Terleckiego nieustannie towarzyszyły Autorowi podczas pracy nad niniejszym opracowaniem. Józef Retinger, mimo, że od jego śmierci minęło już ponad pół wieku, to dla badaczy nadal pozostaje on postacią niejednoznaczną i kontrowersyjną. Każda nowa publikacja jemu poświęcona, wskrzesza i podsyca zażarte dyskusje, nie rozstrzygając jednak definitywnie nagromadzonych przez lata wątpliwości. Tak zapewne stanie się i tym razem.

Bogdan Podgórski

 

Prezentowana Czytelnikowi biografia Retingera jest bardzo dobrze napisanym dziełem naukowym, opartym o warsztat politologa, zapewniający właściwy, krytyczny dobór źródeł i ich obiektywne, dalekie od ideologii, potraktowanie. Bogdan Podgórski rekonstruuje życie Józefa Retingera i jego bogatą działalność, na tyle na ile to możliwe z uwagi na liczne znaki zapytania, które się w tym życiu i działalności pojawiają.

Prof. Zdzisław Mach

 

Praca Bogdana Podgórskiego jest dziełem bardzo wartościowym, będącym owocem głębokiej wiedzy i erudycji autora oraz jego żmudnej pracy badawczej. Rozprawa przynosi nowe ustalenia i prowadzi do interesujących wniosków. W moim przekonaniu zasługuje więc nie tylko na opublikowanie w całości w wersji oryginalnej, ale i winna ukazać się też w niedługim czasie w angielskiej wersji językowej.

Prof. Jacek Purchla

 

Dr Bogdan Podgórski – europeista, politolog. W latach 2001-2004 był delegatem Senatu RP do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w Strasburgu. W latach 2003–2004 pełnił funkcję obserwatora w Parlamencie Europejskim, a po wejściu Polski do Unii Europejskiej w 2004 został członkiem Parlamentu Europejskiego, pełniąc tę funkcję do kolejnych wyborów. Zajmuje się historią Unii Europejskiej, dyplomacji oraz protokołem dyplomatycznym.

Spis treści

 

SPIS TREŚCI

 

PRZEDMOWA

OD AUTORA

Rozdział I. JÓZEF HIERONIM RETINGER –

ZARYS BIOGRAFII 1888–1918

1. Lata młodzieńcze

2. Okres pobytu w Paryżu

3. Powrót do Krakowa

4. Działalność w Londynie i Paryżu

5. Nakaz opuszczenia Francji

6. Pobyt w Hiszpanii

Rozdział II. DZIAŁALNOŚĆ OBEJMUJĄCA OKRES 1918–1939

1. Pobyt i działalność w Meksyku

2. Działalność po powrocie do Europy

3. Czy Retinger wspierał działalność powstańców Abd el Krima

w Maroku?

4. Działalność w Polsce w okresie międzywojennym

Rozdział III. WSPÓŁPRACA Z RZĄDEM RP NA UCHODŹSTWIE

1. Współpraca z generałem Sikorskim

2. Współpraca z premierem Mikołajczykiem

Rozdział IV. DZIAŁALNOŚĆ NA RZECZ JEDNOŚCI

EUROPEJSKIEJ

1. Koncepcje integracyjne po zakończeniu II wojny światowej

2. Powołanie Europejskiej Ligi Współpracy Gospodarczej

3. Konferencja zjednoczeniowa ruchów europejskich

4. Przygotowanie Kongresu Haskiego

5. Powołanie Ruchu Europejskiego (European Movement)

6. Powołanie Rady Europy

7. Przyczyny kryzysu w łonie Rady Europy

8. Powołanie Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali

9. Odejście Retingera z Rady Europy i Ruchu Europejskiego

Rozdział V. JÓZEF RETINGER – POMYSŁODAWCA I ZAŁOŻYCIEL

GRUPY BILDERBERG

1. Powołanie Grupy Bilderberg

2. Cele i zasady działania Grupy Bilderberg

3. Działalność Grupy Bilderberg pod kierownictwem Retingera

4. Działalność Grupy Bilderberg po śmierci Retingera

Rozdział VI. IDEE I KONCEPCJE POLITYCZNE

JÓZEFA RETINGERA

1. Analiza myśli politycznej Retingera

2. Publicystyczna działalność Retingera

3. Metody działania Retingera

4. Sprawa Polski w działalności Józefa Retingera

Rozdział VII. KONTROWERSJE I SPORY WOKÓŁ

JÓZEFA RETINGERA

1. Józef Retinger – legenda a rzeczywistość

2. Czy Retinger był agentem obcych wywiadów?

3. Czy Retinger należał do masonerii?

4. Oceny działalności Retingera

5. Józef Retinger – polski ojciec zjednoczonej Europy

PODSUMOWANIE

BIBLIOGRAFIA

INDEKS NAZWISK

BESTSELLERY