Facebook - konwersja
Czytaj fragment
Pobierz fragment

Kodeks spółek handlowych z komentarzem - stan prawny na 1.04.2015 - ebook

Wydawnictwo:
Data wydania:
Kwiecień 2015
Format ebooka:
EPUB
Format EPUB
czytaj
na czytniku
czytaj
na tablecie
czytaj
na smartfonie
Jeden z najpopularniejszych formatów e-booków na świecie. Niezwykle wygodny i przyjazny czytelnikom - w przeciwieństwie do formatu PDF umożliwia skalowanie czcionki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jej wielkości do kroju i rozmiarów ekranu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na czytniku
Czytanie na e-czytniku z ekranem e-ink jest bardzo wygodne i nie męczy wzroku. Pliki przystosowane do odczytywania na czytnikach to przede wszystkim EPUB (ten format możesz odczytać m.in. na czytnikach PocketBook) i MOBI (ten fromat możesz odczytać m.in. na czytnikach Kindle).
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na smartfonie
Aby odczytywać e-booki na swoim smartfonie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. iBooks dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Czytaj fragment
Pobierz fragment
Produkt niedostępny.  Może zainteresuje Cię

Kodeks spółek handlowych z komentarzem - stan prawny na 1.04.2015 - ebook

Praktyczne ujęcie przepisów Kodeksu spółek handlowych, dedykowane kadrze zarządzającej: prezesom, wspólnikom, prokurentom i menedżerom.
Komentarz do Kodeksu spółek handlowych wyjaśnia ogólny kierunek zmian ze wskazaniem najnowszych nowelizacji, wprowadzonych w latach 2014 - 2015. W książce omówiony został nowy stan prawny w kontekście już istniejących przepisów kodeksowych. Publikacja ma za zadanie omówić w sposób zwięzły i praktyczny zmiany, bez konieczności sięgania do konkretnych przepisów. Jednak czytelnik zainteresowany literalnym brzmieniem przepisów znajdzie w książce także pełną i aktualną treść całego Ksh.

Spis treści

Przyczyny i cele nowelizacji
Omówienie głównych aspektów nowelizacji
Zawarcie umowy spółki jawnej za pomocą wzorca umowy
Zmiana umowy spółki jawnej utworzonej przy wykorzystaniu wzorca umowy, udostępnionego w systemie teleinformatycznym
Mniejsze wymogi dotyczące wzorów podpisów w spółkach jawnych i komandytowych
Ustanawianie prokury
Zawarcie umowy spółki komandytowej za pomocą wzorca umowy
Zmiany dotyczące spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej
Podwyższenie kapitału zakładowego w spółkach zawiązanych z wykorzystaniem wzorca umowy
Zbycie udziałów w spółce z o.o.
Lista wspólników spółki, której umowa została zawarta przy wykorzystaniu wzorca
Odstąpienie od obowiązku zgłaszania wzorów podpisów w spółce z o.o. i akcyjnej
Podejmowanie uchwał w spółce, której umowa została zawarta przy wykorzystaniu wzorca
Prokura w spółce, której umowa została zawarta przy wykorzystaniu wzorca
Instytucja pełnomocnika do zawiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
Obniżenie niektórych opłat w postępowaniu rejestrowym
Zestawienie zmian w ksh
Kategoria: Inne
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-269-3862-7
Rozmiar pliku: 234 KB

FRAGMENT KSIĄŻKI

Założenia i objaśnienie skrótów

Kodeks spółek handlowych (ksh) – Ustawa z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych, tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 1030.

Kodeks cywilny (kc) – Ustawa z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny, Dz.U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 ze zm.

Kodeks handlowy (kh) – Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z 27 czerwca 1934 r. – Kodeks handlowy, Dz.U. z 1934 r. nr 57, poz. 502 ze zm.

Oznaczenie zmian w tekście ustawy Kodeks spółek handlowych:

– zmiany weszły w życie 15 stycznia 2015 r. – pogrubienie tekstu

– zmiany wejdą w życie 1 kwietnia 2016 r. – pogrubienie i pochylenie tekstuWprowadzenie

Ustawa Kodeks spółek handlowych została uchwalona 15 września 2000 r. i weszła w życie 1 stycznia 2001 r. Kodeks spółek handlowych (dalej: ksh) zastąpił wprowadzony rozporządzeniem Prezydenta RP z 27 czerwca 1934 r. Kodeks handlowy. Warto pamiętać, że Kodeks handlowy (dalej: kh) to jeden z najdłużej funkcjonujących aktów prawnych, gdyż obowiązywał – w pewnym zakresie – jeszcze po wejściu w życie ksh, aż do 2003 roku, czyli przez 69 lat. Nie można też pominąć faktu, że ksh w dużej mierze opiera się na wyrażonym w kh dorobku przedwojennej myśli prawniczej oraz że to pod rządami kh kształtował się obrót gospodarczy po transformacji ustrojowej w 1989 roku.

Realia prawne i gospodarcze wymagały jednak rozwiązań horyzontalnych i systemowych. Odpowiedzią było stworzenie, po zakrojonych na dużą skalę pracach kodyfikacyjnych, Kodeksu spółek handlowych, który wraz z ustawą z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym rejestrze sądowym, ustawą z 9 listopada 1999 r. ‒ Prawo działalności gospodarczej (zastąpioną następnie przez ustawę z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej) tworzy system prawny polskiego obrotu gospodarczego z udziałem spółek handlowych, a dla którego klamrą jest główna regulacja prawa cywilnego, czyli Kodeks cywilny (dalej: kc).

Kodeks spółek handlowych jednoznacznie wskazuje bowiem w art. 2, że jego przepisy należy traktować jako lex specialis (przepisy szczególne) w stosunku do kc będącego lex generalis. Przepis ten potwierdza zasadę bezpośredniego stosowania przepisów kc do materii podlegającej przedmiotowo ksh, w sytuacjach nieuregulowanych w ksh. Według tej zasady, jeżeli w jakiejś kwestii ksh zawiera własną, odmienną od kc regulację, pierwszeństwo mają jego przepisy. Natomiast w sprawach wchodzących w zakres przedmiotowy ksh, lecz w nim nieuregulowanych, przepisy kc stosuje się odpowiednio wówczas, gdy wymaga tego właściwość (natura) stosunku prawnego spółki handlowej.

Co oznacza „odpowiednie” stosowanie przepisu Kodeksu cywilnego? Otóż, jak podkreśla Sąd Najwyższy, w zależności od kontekstu sytuacyjnego i prawnego pojęcie „odpowiedniości” stosowania określonego przepisu (tutaj kc) oznacza, że niektóre jego postanowienia będzie można stosować bez żadnej modyfikacji, inne trzeba będzie odpowiednio zmodyfikować, a jeszcze innych w ogóle nie będzie można stosować. Kodeks spółek handlowych podkreśla, że punktem odniesienia w takich sytuacjach jest „właściwość (natura) stosunku prawnego spółki handlowej”.

Niniejsze wydanie ksh przestawia stan prawny na 1 kwietnia 2015 r. Wydanie obejmuje w szczególności zmiany, jakie wprowadziła nowelizacja Kodeksu spółek handlowych, wprowadzona ustawą z 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw.

Należy pamiętać, że większość zmian weszła w życie 15 stycznia 2015 r., jednakże część przepisów będzie obowiązywać dopiero od 1 kwietnia 2016 r.

Przyczyny i cele nowelizacji

Ujęta w tym wydaniu ksh nowelizacja jest kontynuacją procesu wprowadzania regulacji, które ułatwiają przedsiębiorcom wspólne, zorganizowane w formie spółek prawa handlowego, prowadzenie działalności gospodarczej. Początkiem zmian było wprowadzenie ustawą z 1 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy ‒ Kodeks spółek handlowych i niektórych innych ustaw trybu „internetowego” zakładania i rejestracji spółek z o.o., którego celem było przyspieszenie i ułatwienie rejestracji spółek z o.o. oraz obniżenie jej kosztów. Ustawa weszła w życie 1 stycznia 2012 r. Od tego dnia wspólnicy spółki z o.o. mogą, przy użyciu podpisu elektronicznego, zakładać i rejestrować spółki z ograniczoną odpowiedzialnością za pomocą Internetu, korzystając z systemu teleinformatycznego dostępnego na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości. Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez Internet polega na wypełnieniu i uzupełnieniu specjalnie przygotowanych wzorców umowy spółki z o.o., udostępnionych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Wspólnicy oprócz zawarcia umowy spółki mogli również zgłosić spółkę do rejestru przedsiębiorców KRS.

W ciągu pierwszego roku od wprowadzenia możliwości rejestracji spółki z o.o. przy wykorzystaniu wzorca umowy udostępnionego w systemie teleinformatycznym liczba utworzonych w ten sposób spółek z o.o. wyniosła ponad 15% ogólnej liczby spółek z o.o. w Polsce. Wynik ten świadczył o pozytywnym przyjęciu w obrocie gospodarczym tego rozwiązania i spowodował jego rozszerzenie także w stosunku do dwóch popularnych typów spółek osobowych: spółki jawnej i spółki komandytowej. Ponadto, zarówno w stosunku do nich, jak i w stosunku do spółek z o.o. zakładanych przy wykorzystaniu wzorca, wprowadzono dodatkowe rozwiązania i modyfikacje, których potrzebę wskazały praktyka i realia obrotu gospodarczego.

Jeżeli więc skala przedsiębiorstwa nie wymaga w ocenie wspólników bardziej skomplikowanych umów, mogą oni – dzięki omówionej nowelizacji – od 1 kwietnia 2015 r. skorzystać z wzorców umów dostępnych w systemie teleinformatycznym również dla utworzenia i rejestracji spółek osobowych: jawnej i komandytowej.

Nowelizacja ma na celu ułatwienie podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej. W uzasadnieniu projektu ustawy wskazano, że do osiągnięcia opisanych wyżej celów konieczne jest:

1. wprowadzenie możliwości zawiązania spółki jawnej i spółki komandytowej poprzez wykorzystanie wzorca umowy zamieszczonego w systemie teleinformatycznym (podobnie jak jest to już uregulowane dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością);

1. umożliwienie dokonywania zmian umowy spółki jawnej, spółki komandytowej i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zawartej z wykorzystaniem wzorca, w zakresie jej postanowień zmiennych, poprzez wykorzystanie wzorca zamieszczonego w systemie teleinformatycznym;
2. umożliwienie rozwiązania spółki jawnej, spółki komandytowej i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, działającej na podstawie umowy zawartej z wykorzystaniem wzorca, poprzez uchwałę podjętą z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego;
3. likwidacja zbędnych obowiązków w postępowaniu rejestrowym, nieistotnych dla pewności i bezpieczeństwa obrotu, utrudniających wnoszenie wniosków drogą elektroniczną.

Nowelizacja, realizując te założenia, nie tylko wprowadza możliwość zawiązania spółki jawnej i komandytowej w trybie elektronicznym, ale też rozszerza katalog czynności wykonywanych z użyciem Internetu, przy wykorzystaniu wzorców udostępnianych w systemie teleinformatycznym, o zmianę i rozwiązanie spółek jawnej, komandytowej i z ograniczoną odpowiedzialnością. Ponadto przez zmiany m.in. w ustawie o Krajowym rejestrze sądowym nowelizacja wprowadza udogodnienia w zakresie składania wniosków do rejestru i w zakresie uiszczania opłat sądowych od tych wniosków.

Omówienie głównych aspektów nowelizacji

Nowe definicje pojęć używanych w Kodeksie spółek handlowych

Na wstępie należy podkreślić znaczenie uporządkowania i zdefiniowania pojęć używanych w kodeksie i stworzenie ich definicji ustawowych.

Należy zwrócić uwagę na wprowadzenie do art. 4 ksh, czyli tzw. słowniczka, następujących czterech nowych definicji:

1. wzorca umowy – jest nim wzorzec umowy spółki udostępniony w systemie teleinformatycznym,

2. podpisu potwierdzonego profilem zaufania ePUAP – jest nim podpis, o którym mowa w art. 3 pkt 15 ustawy z 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne,

3. postanowień zmiennych wzorca – są nimi postanowienia umowy spółki zawartej przy wykorzystaniu wzorca umowy, które zgodnie ze wzorcem mogą być modyfikowane przez wybór odpowiednich wariantów poszczególnych postanowień albo przez wprowadzenie odpowiednich danych w określone pola wzorca, umożliwiające ich wprowadzenie,

4. spółek, których umowa została zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy – są nimi spółki, których umowy zostały zawarte przy wykorzystaniu wzorca umowy, z wyłączeniem spółki utworzonej przy wykorzystaniu wzorca, której umowa została zmieniona w inny sposób niż przy wykorzystaniu wzorca.

Zawarcie umowy spółki jawnej za pomocą wzorca umowy

Podobnie jak w przypadku spółki z o.o., zawarcie umowy spółki jawnej jest już możliwe przy wykorzystaniu wzorca umowy udostępnionego w systemie teleinformatycznym. W celu zawarcia umowy należy wypełnić formularz umowy i opatrzyć go bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.

Momentem zawarcia umowy spółki jawnej jest opatrzenie umowy podpisami elektronicznymi wszystkich wspólników spółki, po uprzednim wprowadzeniu do systemu teleinformatycznego wszystkich danych koniecznych do jej zawarcia.

Należy pamiętać o dwóch ograniczeniach, jakie dotyczą możliwości zakładania i rejestracji spółek przy wykorzystywaniu wzorca umowy udostępnionego w systemie teleinformatycznym.

Ponieważ sąd rejestrowy nie ma możliwości weryfikacji zakresu i wartości wkładów niepieniężnych (aportu), w przypadku zawarcia lub zmiany umowy spółki przy wykorzystaniu wzorca umowy wkład wspólnika może być wyłącznie pieniężny. Z podobnych przyczyn z trybu zawarcia umowy spółki jawnej za pomocą wzorca umowy nie można korzystać w przypadku przekształcania spółki cywilnej w spółkę jawną.

Następne regulacje są konsekwencją umożliwienia zawarcia umowy spółki jawnej za pomocą tego uproszczonego trybu i dotyczą funkcjonowania spółki.

Zbycie praw i obowiązków wspólnika spółki powstałej z wykorzystaniem wzorca umowy, udostępnionego w systemie teleinformatycznym

Nowela wprowadza regulację pozwalającą na przenoszenie ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej, przy wykorzystaniu wzorca umowy, udostępnionego w systemie teleinformatycznym. Ustawa wymaga, żeby oświadczenia stron takiej umowy były opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.

Często używane sformułowanie sprzedaży udziałów odnośnie spółki jawnej i innych spółek osobowych jest błędne. W spółkach osobowych nie funkcjonuje pojęcie udziału jak w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. W spółkach osobowych można przenieść na inną osobę wyłącznie ogół praw i obowiązków wspólnika, co wiąże się ze zmianą umowy spółki.

Zasady zmiany umowy spółki w takim przypadku uregulowane są w art. 10 ksh. Podstawową przesłanką jest uprzednie przewidzenie takiej możliwości w umowie spółki, gdyż jeżeli umowa spółki takiej możliwości nie przewiduje, konieczna jest zmiana umowy przed dokonaniem zmiany wspólnika.

Regulacja w tym zakresie wejdzie w życie 1 kwietnia 2016 r.

Zmiana umowy spółki jawnej utworzonej przy wykorzystaniu wzorca umowy, udostępnionego w systemie teleinformatycznym

W umowie spółki jawnej utworzonej przy wykorzystaniu wzorca umowy, udostępnionego w systemie teleinformatycznym, nowelizacja umożliwia również dokonywanie zmian przy wykorzystaniu wzorca umowy, postanowień zmiennych, czyli tych, które zgodnie ze wzorcem mogą być modyfikowane przez wybór odpowiednich wariantów poszczególnych postanowień albo przez wprowadzenie odpowiednich danych w określone pola wzorca, umożliwiające ich wprowadzenie.

Zmiana adresu siedziby spółki jawnej, rozwiązanie spółki i składanie sprawozdań finansowych w spółce jawnej utworzonej przy wykorzystaniu wzorca umowy, udostępnionego w systemie teleinformatycznym

Wzorzec umowy będzie też mógł być wykorzystywany do podejmowania uchwał o rozwiązaniu spółki, zmianie adresu i o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego. Dużym ułatwieniem będzie możliwość dołączenia do uchwały (w formie elektronicznej) tego sprawozdania.

Regulacja w tym zakresie wejdzie w życie 1 kwietnia 2016 r.

Mniejsze wymogi dotyczące wzorów podpisów w spółkach jawnych i komandytowych

Istotnym ułatwieniem jest odstąpienie od obowiązku zgłaszania do rejestru sądowego wzorów podpisów wspólników uprawnionych do reprezentacji spółki jawnej i komandytowej oraz ich likwidatorów.

Ustanawianie prokury

Prokura jest to pełnomocnictwo udzielone przez przedsiębiorcę jednej lub kilku osobom fizycznym, które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Zasadą ogólną jest, że prokura pod rygorem nieważności powinna zostać udzielona na piśmie.

Należy pamiętać, że instytucja prokury jest uregulowana nie w ksh, ale w art. 1091–1099 kc.

Nowelizacja ksh wprowadza wyjątek od zasady pisemności i umożliwia ustanowienie prokury w spółce jawnej, komandytowej i z ograniczoną odpowiedzialnością, które utworzono za pomocą wzorca umowy również przy wykorzystaniu wzorca uchwały udostępnionego w systemie teleinformatycznym. W tym przypadku wniosek o wpis do rejestru składany jest również za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Uchwała w tym przedmiocie powinna być opatrzona bezpiecznymi podpisami elektronicznymi weryfikowanymi za pomocą ważnych kwalifikowanych certyfikatów albo podpisami potwierdzonymi profilem zaufanym ePUAP i jest równoważna z uchwałą w formie pisemnej.

Według nowelizacji, do 31 marca 2016 r. ustanowienie prokury za pomocą wzorca uchwały udostępnionego w systemie teleinformatycznym jest możliwe wyłącznie dla podmiotu niewpisanego dotychczas do rejestru i podlega zgłoszeniu do rejestru wraz z pierwszym wnioskiem o wpis.

Zawarcie umowy spółki komandytowej za pomocą wzorca umowy

Od 1 kwietnia 2015 r. także umowa spółki komandytowej może zostać zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy, zamieszczonego w systemie teleinformatycznym. Oznacza to, że przy zawiązywaniu spółki komandytowej z wykorzystaniem wzorca nie jest wymagany udział notariusza i forma aktu notarialnego, co jest obowiązkowe w myśl art. 106 ksh w przypadku tradycyjnie zawieranej umowy spółki komandytowej.

Do spółki komandytowej, której umowa została zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy, stosowane są odpowiednio przepisy o spółce jawnej, której umowa została zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy.

Zmiany dotyczące spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej

Nowelizacja umożliwia dokonywanie zmian umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z wykorzystaniem wzorca udostępnianego w systemie teleinformatycznym.

Podwyższenie kapitału zakładowego w spółkach zawiązanych z wykorzystaniem wzorca umowy

W przypadku spółki z o.o., której umowa została zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy, wspólnicy mogą podwyższyć kapitał zakładowy, z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego. Podwyższenie kapitału zakładowego może być pokryte w takim przypadku jedynie wkładami pieniężnymi.

Założeniem ustawy jest, aby zawiązanie spółki z wykorzystaniem wzorca umowy było ograniczone do najbardziej typowych, rozpowszechnionych i w miarę możliwości najmniej skomplikowanych sytuacji. Wzorzec umowy spółki wprawdzie daje możliwość wyboru pewnych alternatywnych postanowień umowy, ale nie pozwala na takie jej kształtowanie, które wykracza poza nieskomplikowany szablon. Sytuacja, w której sąd rejestrowy musiałby oceniać prawidłowość i wycenę aportów, jak np. prawa na dobrach niematerialnych, byłaby sprzeczna z postulatem szybkiego rozpoznawania spraw o wpis takich spółek.

Regulacja w tym zakresie wejdzie w życie 1 kwietnia 2016 r.

Zbycie udziałów w spółce z o.o.

Dużym ułatwieniem dla wspólników sp. z o.o., których umowa została zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy, jest umożliwienie zbycia udziałów przez wspólnika także przy wykorzystaniu specjalnego wzorca udostępnionego w systemie teleinformatycznym.

Regulacja w tym zakresie wejdzie w życie 1 kwietnia 2016 r.

Lista wspólników spółki, której umowa została zawarta przy wykorzystaniu wzorca

Nowelizacja umożliwia, w razie zmiany wspólników, żeby nowa lista wspólników w przypadkach, w których zmiana w księdze udziałów następuje w związku z umową zbycia udziałów zawartą z wykorzystaniem wzorca albo uchwałą podjętą w taki sposób, była sporządzana również za pomocą wzorca.

Odstąpienie od obowiązku zgłaszania wzorów podpisów w spółce z o.o. i akcyjnej

Ważnym udogodnieniem technicznym jest odstąpienie od obowiązku zgłaszania do rejestru sądowego wzorów podpisów członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjnej oraz ich likwidatorów. Pewność obrotu gospodarczego zapewnić powinien natomiast obowiązek dołączania adresów członków zarządu przy zgłoszeniu spółki oraz zmian w jej składzie osobowym, a także w przypadku każdorazowej zmiany adresu.

Ustawa wprowadza domniemanie prawne, polegające na tym, że do chwili zgłoszenia zmiany adresu adres zgłoszony do rejestru jest adresem, na który dokonuje się doręczeń dla członka zarządu.

Podejmowanie uchwał w spółce, której umowa została zawarta przy wykorzystaniu wzorca

W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, której umowa została zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy, wspólnicy będą mogli podjąć uchwały przy wykorzystaniu wzorca uchwały udostępnionego w systemie teleinformatycznym. W takim przypadku wniosek o wpis do rejestru składany jest za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Podjęcie uchwały w ten sposób nie wymaga formalnego zwołania zgromadzenia wspólników, warunkiem jej podjęcia jest jednak wykonanie co do niej prawa głosu przez wszystkich wspólników. Prawo głosu wykonuje się poprzez oświadczenie złożone w systemie teleinformatycznym, opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Przy wykonywaniu prawa głosu wspólnik będzie mógł zgłosić sprzeciw co do uchwały.

Podobny tryb będzie można stosować odpowiednio do uchwał innych organów spółki, której umowa została zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy, jeżeli podlegają one przesłaniu sądowi rejestrowemu w celu ich złożenia w aktach rejestrowych.

Umowa spółki zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy może być również zmieniona, w zakresie postanowień zmiennych umowy, w tym również co do wysokości kapitału spółki, przy wykorzystaniu wzorca uchwały zmieniającej umowę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością udostępnionego w systemie teleinformatycznym.

Regulacja w tym zakresie wejdzie w życie 1 kwietnia 2016 r.

Prokura w spółce, której umowa została zawarta przy wykorzystaniu wzorca

Nowelizacja ksh również dla spółek z o.o. wprowadza wyjątek od zasady pisemności i wprowadza możliwość ustanowienia prokury w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, które utworzono za pomocą wzorca umowy również przy wykorzystaniu wzorca uchwały udostępnionego w systemie teleinformatycznym.

Instytucja pełnomocnika do zawiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Nowelizacja wprowadza możliwość powołania pełnomocnika do zawiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjnej z wykorzystaniem wzorca udostępnionego w systemie teleinformatycznym, poprzez podjęcie stosownej uchwały z wykorzystaniem wzorca udostępnionego w systemie teleinformatycznym.

Obniżenie niektórych opłat w postępowaniu rejestrowym

Nowelizacja obniża opłaty sądowe od wniosku o wpis spółki zawiązanej przy wykorzystaniu wzorca umowy. W ustawie z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. z 2014 r. poz. 1025 z późn. zm.) wprowadzone zostały następujące zmiany:

1. Od wniosku o zarejestrowanie w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym spółki jawnej, spółki komandytowej oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, których umowy zostały zawarte przy wykorzystaniu wzorców umowy udostępnionych w systemie teleinformatycznym, pobiera się opłatę stałą w kwocie 250 zł (zamiast 500 zł). Regulacja weszła w życie 1 stycznia 2015 r.

2. Od wniosku o zarejestrowanie w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym zmiany dotyczącej spółki jawnej, spółki komandytowej oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością dokonanej przy wykorzystaniu wzorca uchwały udostępnionego w systemie teleinformatycznym pobiera się opłatę stałą w kwocie 200 zł (zamiast 250 zł). Regulacja w tym zakresie wejdzie w życie 1 kwietnia 2016 r.

Zestawienie zmian w ksh wprowadzonych ustawą z 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 4):

- przepisy dodane: art. 4 § 1 pkt 12–15, art. 231 § 1–3 i 5–6, art. 41 § 3 i 4, art. 48 § 21, art. 103 § 2, art. 1061 § 1–3 i 5–6, art. 169 § 2, art. 208 § 9–10, art. 210 § 11, art. 210 § 3, art. 379 § 11, art. 379 § 3, art. 464 § 2, art. 555 § 2,
- przepisy zmienione: art. 26 § 3 i 4, art. 1571 § 1, art. 1571 § 5, art. 167 § 1 pkt 2, art. 167 § 3, art. 5847 § 3,
- przepisy uchylone: art. 74 § 2, art. 1571 § 4, art. 167 § 5 pkt 2, art. 277 § 3, art. 321 § 3, art. 464 § 2.
mniej..

BESTSELLERY

Kategorie: