Facebook - konwersja
Czytaj fragment
Pobierz fragment

Kosmetyki naturalne dla Ciebie - ebook

Wydawnictwo:
Data wydania:
19 lutego 2020
Format ebooka:
EPUB
Format EPUB
czytaj
na czytniku
czytaj
na tablecie
czytaj
na smartfonie
Jeden z najpopularniejszych formatów e-booków na świecie. Niezwykle wygodny i przyjazny czytelnikom - w przeciwieństwie do formatu PDF umożliwia skalowanie czcionki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jej wielkości do kroju i rozmiarów ekranu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na czytniku
Czytanie na e-czytniku z ekranem e-ink jest bardzo wygodne i nie męczy wzroku. Pliki przystosowane do odczytywania na czytnikach to przede wszystkim EPUB (ten format możesz odczytać m.in. na czytnikach PocketBook) i MOBI (ten fromat możesz odczytać m.in. na czytnikach Kindle).
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na smartfonie
Aby odczytywać e-booki na swoim smartfonie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. iBooks dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Czytaj fragment
Pobierz fragment
Produkt niedostępny.  Może zainteresuje Cię

Kosmetyki naturalne dla Ciebie - ebook

W książce znajdziesz zbiór receptur i przepisów, które łatwo zmodyfikować i idealnie dopasować do swoich potrzeb i rodzaju skóry. Autorka opisuje rośliny i składniki, które są w zasięgu ręki zwracając uwagę na ich właściwości prozdrowotne i lecznicze.

Z książki dowiesz się m.in.:

  • czym jest mydło sodowe i jakie ma właściwości
  • do czego służą oleje i jaką rolę odgrywają w pielęgnacji cery
  • co to jest hydrolat, jak go przygotować i stosować
  • jaką funkcję pełnią peelingi do twarzy i ciała
  • jak zrobić domowy scrub, mydło czy maseczki do cery suchej, wiotkiej lub odwodnionej

Ponadto w poradniku znajdziesz spis kosmetyków z informacją, do jakiej cery mogą być stosowane oraz charakterystyką jej poszczególnych typów.

Wiktoria Mucha - studiując na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, specjalizowała się w roślinach leczniczych i prozdrowotnych. Miłośniczka roślin, ziół oraz kosmetyki bazującej na surowcach naturalnych. Mieszka w małej wsi Szalowa w Beskidzie Niskim, gdzie łączy upragnione slow life ze swoją pasją. Właścicielka i założycielka marki produkującej kosmetyki rzemieślnicze MydłoStacja. Miłośniczka książek oraz jesiennej aury.

Kategoria: Poradniki
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-8132-161-7
Rozmiar pliku: 8,8 MB

FRAGMENT KSIĄŻKI

LŚNIĄC ZDROWIEM

Dla osób dbających o dobrą kondycję skóry, włosów i paznokci niezwykle istotne jest stosowanie kosmetyków naturalnych. Takie wyroby w swoim składzie zawierają surowce roślinne lub zwierzęce (ich pożytki np. wosk pszczeli, miód, olej lanolinowy czy lanolina). Surowcami roślinnymi/ziołowymi są np. olejki eteryczne, oleje, masła, żywice, które z kolei zawierają moc substancji biologicznie czynnych takich jak: alkaloidy, antocyjany, flawonoidy, garbniki, glikozydy, gorycze, karoteny i karotenoidy, kwasy organiczne, saponiny, składniki mineralne, śluzy, witaminy czy związki siarki. Substancje te mają za zadanie pobudzić skórę właściwą do samodzielnego odbudowywania włókien kolagenowych i do regeneracji ubytków oraz wspomóc naturalne procesy fizjologiczne. Celem stosowania kosmetyku naturalnego jest również właściwa pielęgnacja naskórka (najbardziej zewnętrznej części skóry) oraz niezakłócanie, ale wspomaganie, podstawowych funkcji skóry. Często okazuje się, że w kosmetykach promowanych i sprzedawanych w drogeriach jako naturalne substancje syntetyczne przekraczają dopuszczalną ilość. Warto więc nauczyć się czytać skład kosmetyków, korzystać z informacji zawartych w internecie lub z dostępnych specjalnych aplikacji służących do rozszyfrowywania składu INCI kosmetyku.

------------------------------------------------------------------------

Co to jest INCI?

International Nomenclature of Cosmetic Ingredients to międzynarodowa nomenklatura w języku angielskim operująca łacińskimi nazwami roślin, np. Prunus armeniaca Kern Oil, stosowana w oznaczeniach składów wyrobów kosmetycznych. Została ona ustalona w 1997 roku przez Komisję Europejską i określa obowiązek podania składu kosmetyków w kolejności od ilości największej do najmniejszej. Substancje, które stanowią mniej niż 1% składu, mogą być umieszczone na końcu spisu w kolejności nieuporządkowanej.

------------------------------------------------------------------------

PODSTAWOWE FUNKCJE SKÓRY:

• izolowanie środowiska wewnętrznego od zewnętrznego, czyli obrona przed wniknięciem w głąb organizmu niebezpiecznych substancji czy drobnoustrojów chorobotwórczych,

• wymiana gazowa,

• termoregulacja, czyli zachowanie odpowiedniej temperatury wewnątrz organizmu (ochrona przed przegrzaniem lub wychłodzeniem),

• regulacja gospodarki wodnej i elektrolitowej (wydzielanie potu),

• odbieranie bodźców (uszkodzona skóra ma zaburzony proces odbioru, np. wrażenia gorąca),

• wydzielanie melaniny, która naturalnie chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV,

• sterowanie gospodarką tłuszczową oraz witaminową (skóra potrafi wyprodukować finalnie witaminę D₃).

W Polsce od kilku lat wzrasta świadomość tego, jaki wpływ na zdrowie oraz kondycję nie tylko skóry, ale i całego organizmu, mają substancje syntetyczne zawarte w wyrobach pielęgnacyjnych. Coraz więcej osób zwraca uwagę na skład kosmetyków i szuka tych w pełni bezpiecznych i zdrowych. Stąd też zainteresowanie niszowymi produktami i domowymi sposobami wytwarzania kosmetyków. Cieszy zatem fakt, że droższe, ale i zazwyczaj wydajniejsze kosmetyki naturalne wygrywają z wygodą stosowania szamponu czy kremu zawierającego sztuczne, często szkodliwe, substancje.

------------------------------------------------------------------------

Specyfiką kosmetyku naturalnego jest duża koncentracja substancji biologicznie czynnych, które pobudzają skórę do samoregulacji wszelkich procesów oraz nierzadko mają też działanie lecznicze.

------------------------------------------------------------------------

W opozycji do obecnych w wyrobach syntetycznych olejów pochodzących z przemysłu petrochemicznego, kosmetyk naturalny na pierwszym miejscu w składzie powinien mieć bazę składającą się z oleju tłoczonego na zimno, naparu ziołowego lub hydrolatu. Zapewnia to właściwe podłoże do zawarcia w nim substancji czynnych.

DLACZEGO WARTO WYBIERAĆ KOSMETYKI NATURALNE?

Dzięki nim:

• wspierasz odbudowę i regenerację skóry i wspomagasz ją w walce z czynnikami wewnętrznymi oraz zewnętrznymi, jednocześnie nie szkodząc jej wprowadzaniem szkodliwej chemii;

• aktywnie korzystasz z darów, którymi obdarowała nas Matka Natura, zmniejszając zapotrzebowanie na produkty przemysłu chemicznego i sztuczne substancje;

• wspierasz recykling i opakowania przyjazne środowisku, ponieważ większość producentów stosuje szklane lub papierowe;

• wspomagasz ekosystem, ponieważ nie zanieczyszczasz wody, gleby i powietrza szkodliwymi substancjami chemicznymi.

NAJCENNIEJSZE ZWIĄZKI AKTYWNE W ROŚLINACH

Tłuszcze są substancjami zapasowymi roślin. Najczęściej gromadzą się w nasionach lub owocach. Ich oddziaływanie na konkretny rodzaj skóry zależy od proporcji kwasów tłuszczowych je tworzących. Nie rozpuszczają się w wodzie, mogą natomiast ulegać tzw. hydrolizie przy udziale zasad, co prowadzi do zmydlania kwasów i w konsekwencji do powstania mydła.

Najczęściej stosowane w kosmetykach naturalnych tłuszcze to: oliwa, olej migdałowy, olej kokosowy, masło shea, masło kakaowe, olej rycynowy, morelowy, rokitnikowy, pszeniczny, monoi, wiesiołkowy, z pestek winogron, z dzikiej róży, olej makadamia, z orzechów laskowych, ryżowy czy z pestek malin lub śliwek.

Śluzy należą do węglowodanów złożonych i pełnią bardzo istotną funkcję w kosmetykach. W połączeniu z wodą mają zdolność tworzenia roztworów koloidalnych (żel), co powoduje zagęszczenie preparatu i w konsekwencji zmiękczenie oraz ochronę naskórka. Ponadto wykazują właściwości osłaniające, przeciwzapalne. Najczęściej gromadzą się w niektórych nasionach (len) lub kłączach i korzeniach (mydlnica lekarska, prawoślaz).

Flawonoidy są to barwniki roślinne, które mają zdolność uszczelniania naczyń krwionośnych, wzmacniania ich oraz zapobiegania utracie witaminy C. Ponadto neutralizują wolne rodniki, a ich działanie podobne do estrogenów stawia je na pierwszym miejscu jako surowiec w kosmetykach przeciwstarzeniowych. Należy szukać ich w kwiatach bzu czarnego, arniki górskiej, w rumianku pospolitym oraz w zielu skrzypu polnego.

Antocyjany są również barwnikami roślinnymi (w zależności od odczynu soku komórkowego roślin) czerwonymi, fioletowymi lub niebieskimi. To przeciwutleniacze, które uszczelniają ściany naczyń krwionośnych, skutecznie walczą z wolnymi rodnikami oraz chronią przed promieniowaniem UV. Występują w kwiatach malwy, bzu czarnego, jagodach oraz w bławatku.

Garbniki to dość złożone substancje znajdujące się najczęściej w korze lub liściach rośliny. Mają właściwości ściągające, uszczelniające naczynia krwionośne, przeciwbakteryjne oraz neutralizujące wolne rodniki. Skutecznie hamują wydzielanie łoju, spowalniają przetłuszczanie się skóry oraz włosów. Występują w takich roślinach jak kora dębu, liście orzecha włoskiego lub oczaru wirginijskiego.

Karoteny i karotenoidy należą do grupy barwników roślinnych (są pomarańczowe lub żółte). Ich najpopularniejszy przedstawiciel to beta-karoten, a najważniejsze funkcje kosmetyków to: ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym, łagodzenie stanów zapalnych skóry, niszczenie wolnych rodników oraz wyrównanie kolorytu skóry. Te substancje występują w kwiatach nagietka, pestkach malin, owocach rokitnika lub dzikiej róży.

Saponiny mają zdolność obniżania napięcia powierzchniowego roztworów wodnych, czyli krótko mówiąc, tworzą pianę. Uszczelniają naczynia krwionośne, ułatwiają wnikanie innych substancji czynnych oraz oczyszczają skórę. Znajdują się w korzeniu mydlnicy i kasztanowcu.

Składniki mineralne są związkami nieorganicznymi, które występują w wielu surowcach zielarskich służących do wyrobu kosmetyków. Biorą udział w procesach biochemicznych organizmu, a co za tym idzie mają ogromny wpływ na stan skóry. Poprzez regularne stosowanie kosmetyków bogatych w mikro- i makroskładniki masz szansę na wyrównanie ich niedoborów. Do podstawowych składników mineralnych należą: azot, fosfor, chlor, sód, potas, wapń, magnez, siarka, tlen, wodór, cynk, miedź, żelazo, krzem, selen, bor czy chrom. Wiele z nich można znaleźć w olejach np. z marakui, konopnym czy z pestek malin.

Witaminy to substancje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Najważniejsze w kosmetyce są witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, czyli A, D, E, F i K. Bardzo ważną funkcję pełnią również witamina C oraz prowitamina B₅. Rolą witamin w kosmetykach jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się wolnych rodników, rozjaśnianie skóry (witaminy C i E), stymulacja syntezy kolagenu, zdolność do normalizacji rogowacenia skóry (witamina A), poprawa elastyczności skóry oraz utrzymanie jej odpowiedniego nawilżenia (prowitamina B₅).

Ten poradnik ma być zachętą do podjęcia prób tworzenia własnych kosmetyków. Poznanie takiego procesu nie wymaga wiedzy specjalistycznej. Wystarczy mieć świadomość kilku podstawowych zasad, które pozwolą na wytworzenie własnego kosmetyku i dadzą ogromną satysfakcję z jego stosowania.

Na początek garść informacji oraz podstawowe zasady BHP pozwalające przystąpić do pracy nad własnym wyrobem.

Niezbędne akcesoria:

• waga (najlepiej z dokładnością do 1 g),

• mikser lub blender,

• miarki oraz łyżeczki,

• szklane kubki miarowe,

• miski i miseczki, najlepiej szklane,

• zakraplacz/pipeta pozwalające na odmierzenie olejków eterycznych,

• garnek (do rozpuszczania tłuszczów stałych),

• szklane naczynie (do rozpuszczania wodorotlenku sodu – przy produkcji mydła),

• silikonowe szpatułki kuchenne,

• szklane słoiczki i buteleczki służące do przechowywania kosmetyków,

• fartuch ochronny,

• rękawiczki gumowe (najlepiej długie),

• okulary ochronne (przy produkcji mydła).

• maska na twarz (najlepiej z filtrem, który chroni drogi oddechowe przed wniknięciem oparów z ługu),

• dwie łyżki (do mieszania ługu oraz oleju – przy produkcji mydła),

• dwa termometry (do mierzenia temperatury ługu oraz oleju – przy produkcji mydła),

• forma do wlania masy mydlanej (może być silikonowa „keksówka”),

• ocet do neutralizacji ługu (gdy ług dostanie się na gołą skórę, najpierw przemywamy ją chłodną wodą, a potem polewamy octem – przy produkcji mydła).

Zasady bezpieczeństwa i higieny:

• chroń swoje oczy oraz dłonie (podczas tworzenia mydła sodowego),

• myj ręce przed każdym etapem pracy,

• używaj zawsze czystych i zdezynfekowanych przyrządów,

• nie rób niczego w pośpiechu, odmierzaj składniki dokładnie,

• nie używaj naczyń kuchennych do produkcji kosmetyków (kup osobny zestaw garnków i misek).

------------------------------------------------------------------------

Zapraszamy do zakupu pełnej wersji książki

------------------------------------------------------------------------
mniej..

BESTSELLERY

Kategorie: