Facebook - konwersja
Pobierz fragment

Łódzcy bohaterowie 1918 roku - ebook

Rok wydania:
2018
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Pobierz fragment
22,95

Łódzcy bohaterowie 1918 roku - ebook

W serii powołanej dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku oraz utrwalenia w polskiej świadomości zbiorowej wiedzy historycznej o genezie i przebiegu odbudowy państwa polskiego ukażą się monografie, biografie i źródła, dla których tematyczną klamrą będzie idea polskiej niepodległości oraz walki ojej urzeczywistnienie i kształt z uwzględnieniem zagadnień polskich i międzynarodowych; politycznych, społecznych i ekonomicznych; walki orężnej i działań dyplomatycznych; wreszcie przedsięwzięć na polu kultury.

Książka poświęcona jest wybitnym postaciom związanym z Łodzią - zasłużonym dla wyzwolenia dawnego „polskiego Manchesteru” oraz restytucji Rzeczypospolitej w 1918 roku. Przedstawiono w niej losy polityków, samorządowców, społeczników i wojskowych; narodowców, chadeków, piłsudczyków i socjalistów. Sportretowano ludzi, dla których miasto nad Łódką stało się drogą do wielkiej polityki, pełnienia najważniejszych funkcji państwowych i osiągnięcia wysokich stopni oficerskich w Wojsku Polskim oraz tych, którzy pozostali wybitnymi działaczami politycznymi i społecznymi w skali lokalnej, realizując się w pracach samorządowych. Niektórzy z nich byli rodowitymi łodzianami, inni związali się z miastem nad Łódką na różnych etapach życia. Wszyscy jednak - choć w różnych dziedzinach - odcisnęli piętno na dziejach Łodzi: jej życiu politycznym, społecznym, gospodarczym i kulturalnym.

Spis treści

Wykaz skrótów 7

Zamiast wstępu. Wyzwolenie Łodzi w 1918 r. Stan badań i postulaty badawcze – Witold Jarno, Przemysław Waingertner 9

Eugeniusz Ajnenkiel (1900–1981) – socjalista, społecznik, piewca robotniczej łodzi – Kamil Piskała, Marcin Szymański 23

Franciszek Berezka-Bereszko (1887–1924) – zapomniany uczestnik akcji rozbrajania Niemców w Łodzi – Witold Jarno 41

Alfred Biłyk (1889–1939) – legionista, komendant Miasta Łodzi, adwokat i wojewoda – Witold Jarno 55

Bolesław Fichna (1889–1945) – całe życie w służbie Polsce – Konrad A. Czernielewski 79

Z patriotycznej konspiracji do administracji niepodległej Polski. Pierwszy wojewoda łódzki Antoni Kamieński (1878–1944?) – Przemysław Waingertner 95

Wacław Lipiński (1896–1949) – niezwykły łodzianin. Służba, praca i ofiara dla niepodległej Polski – Krzysztof Lesiakowski 107

Aleksander Napiórkowski (1890–1920) – zapomniany łódzki bohater – Jolanta Daszyńska i Adrianna Czekalska 131

Benedykt Grzymała Pęczkowski (1897–1920) – legionista, peowiak i bohater bitwy radzymińskiej – Konrad A. Czernielewski 145

Antoni Purtal (1895–1943). Karty z życiorysu – Leszek Olejnik 159

Aleksy Rżewski (1885–1939) – działalność niepodległościowa pierwszego prezydenta międzywojennej Łodzi – Jarosław Kita 189

Leopold Skulski (1877–1940) – „Negocjator łódzkiej niepodległości” i premier polskiego rządu – Przemysław Waingertner 211

Roman Starzyński (1890–1938) – działacz niepodległościowy, żołnierz i polityk – Witold Jarno 229

Seweryn Leopold Sterling (1864–1932) – „uzdrowiciel Ziemi Obiecanej” – Przemysław Waingertner 253

Antoni Stanisław Więckowski (1882–1942) – lekarz wojskowy i społecznik – Konrad A. Czernielewski 267

Meandry pamięci o rocznicy odzyskania niepodległości w powojennej Polsce – Krzysztof Lesiakowski 283

ZAKOŃCZENIE 303

BIBLIOGRAFIA 305

SPIS ZDJĘĆ 325

Kategoria: Historia
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-8142-101-0
Rozmiar pliku: 8,5 MB

BESTSELLERY

Kategorie: