Facebook - konwersja
Czytaj fragment
Pobierz fragment

Nienawidzę cię! Nie odchodź! Zrozumieć osobowość borderline - ebook

Format ebooka:
EPUB
Format EPUB
czytaj
na czytniku
czytaj
na tablecie
czytaj
na smartfonie
Jeden z najpopularniejszych formatów e-booków na świecie. Niezwykle wygodny i przyjazny czytelnikom - w przeciwieństwie do formatu PDF umożliwia skalowanie czcionki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jej wielkości do kroju i rozmiarów ekranu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na czytniku
Czytanie na e-czytniku z ekranem e-ink jest bardzo wygodne i nie męczy wzroku. Pliki przystosowane do odczytywania na czytnikach to przede wszystkim EPUB (ten format możesz odczytać m.in. na czytnikach PocketBook) i MOBI (ten fromat możesz odczytać m.in. na czytnikach Kindle).
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na smartfonie
Aby odczytywać e-booki na swoim smartfonie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. iBooks dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Czytaj fragment
Pobierz fragment
Produkt niedostępny.  Może zainteresuje Cię

Nienawidzę cię! Nie odchodź! Zrozumieć osobowość borderline - ebook

Dla pacjentów, ich bliskich, przyjaciół i terapeutów.

Skrajne wahania nastroju i nieprzewidywalne wybuchy gniewu; dojmujące uczucie pustki i strach przed porzuceniem; burzliwe relacje międzyludzkie i skłonność do zachowań autodestrukcyjnych, aż po groźby i gesty samobójcze. Te powtarzające się objawy stanowią codzienność milinów osób z zaburzeniami osobowości z pogranicza (Borderline Personality Dissorder – BPD), ich krewnych i przyjaciół. Chociaż badania pokazują, że problem ten dotyka nawet co czwartej osoby poszukującej pomocy psychiatrycznej, to wciąż spotyka się z dużym niezrozumieniem społecznym, zaścjalistom przysparza trudności z diagnozą.

Autorzy w przystępny sposób przybliżają czytelnikowi świat osoby z BPD, pomagając zrozumieć, w jaki sposób postrzega ona rzeczywistość oraz jakie uczucia i myśli kłębią się w jej głowie – co znacznie ułatwiają liczne przykłady i zrozumiałe porównania. Jednocześnie dokładnie omawiają wszystkie typowe objawy, możliwe przyczyny zaburzenia i sposoby terapii. Osobne rozdziały poświęcono także praktycznym wskazówkom dotyczącym rozwiązywania sytuacji kryzysowych i komunikacji z osobami z zaburzeniami borderline. To doskonałą lektura zarówno dla samych osób z objawami BPD, ich bliskich, jak i terapeutów.

Nienawidzę cię! Nie odchodź! to pierwsza książka, dzięki której czytelnicy zapoznali się z zaburzeniem osobowości z pogranicza. Wszyscy jesteśmy ogromnie wdzięczni doktorowi Kreismanowi za jego pionierskie wysiłki na rzecz podniesienia świadomości na temat tego przysparzającego ogromnych cierpień zaburzenia psychicznego.

mgr Valerie Porr, założycielka i prezes Treatment and Research, Advancements National Association for Personality Disorder, autorka książki Overcoming BPD

Analiza prawdziwych przypadków oraz obszerna lista odnośników do źródeł pozwoli lepiej zrozumieć osobowość z pogranicza nie tylko szerokiemu gronu czytelników, lecz również specjalistom. Książka ta powinna trafić na półki pacjentów, ich przyjaciół i krewnych oraz wszystkich osób zaangażowanych w ich leczenie.

Randi Kreger, autorka książek Borderline: jak żyć z osobą o skrajnych emocjach i The Essential Family Guide to Borderline Personality Disorder

O zaburzeniach osobowości z pogranicza możemy mówić u osób, u których występuje co najmniej 5 z 9 poniższych objawów: Rozpaczliwe próby uniknięcia prawdziwego lub wyimaginowanego porzucenia. Niestabilne i burzliwe relacje interpersonalne. Brak wyraźnego poczucia własnej tożsamości. Impulsywne, potencjalnie szkodliwe i niebezpieczne zachowania (np. problemowe używanie substancji psychoaktywnych, nieodpowiedzialny seks, napady obżarstwa, nieostrożna jazda samochodem itd.) Ponawiane groźby lub gesty samobójcze albo samookaleczanie się. Gwałtowne wahania nastroju i skrajne reakcje na sytuacje stresowe. Chroniczne uczucie pustki. Częste i niewspółmierne do sytuacji okazywanie złości. Przemijające, wywołane stresem poczucie odrealnienia lub objawy paranoidalne.

Dr Jerold J. Kreisman, absolwent Cornell University Medical College w Nowym Jorku. Jest dożywotnim zasłużonym członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i profesorem nadzwyczajnym na wydziale psychiatrii St. Louis University. Współautor książki Sometimes I Act Crazy: Living with Borderline Personality. Prowadzi prywatną klinikę w St. Louis w stanie Missouri w USA.

Hal Straus, ponad 25 lat zajmuje się profesjonalnie pisaniem i redakcją publikacji o tematyce medycznej. Jest autorem i współautorem siedmiu książek z dziedziny psychologii, sportu i zdrowia, w tym Sometimes I Act Crazy: Living with Borderline Personality. Dyrektor ds. wydawniczych w stowarzyszeniu specjalizującym się w tematyce medycznej.

Kategoria: Psychologia
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-8179-570-8
Rozmiar pliku: 1,2 MB

FRAGMENT KSIĄŻKI

Tak jak wszystko, niezmiennie, dla Doody

Autor dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszej publikacji numery telefonów i adresy internetowe były poprawne w dniu publikacji książki; ani wydawca, ani autor nie ponoszą jednak żadnej odpowiedzialności za błędy lub zmiany zaistniałe po wydaniu niniejszej książki. Wydawca nie sprawuje też nadzoru nad stronami internetowymi autora bądź innych osób ani nie bierze żadnej odpowiedzialności za ich treść.

Zrzeczenie się odpowiedzialności: Dołożyliśmy wszelkich starań, aby zawarte w niniejszej publikacji informacje były prawdziwe i poprawne. Książka ta stanowić ma w zamierzeniu tylko ogólny przewodnik po jednym z zaburzeń osobowości i nie może zastąpić rzetelnej porady medycznej ani pomocy udzielonej czytelnikom przez lekarza. Historie przytaczane na początku wielu rozdziałów oraz inne pojawiające się w książce opisy przypadków powstały na drodze kompilacji biografii kilku postaci i nie przedstawiają losów żadnej faktycznie istniejącej osoby, żywej lub zmarłej. Wszelkie podobieństwo do jakiejkolwiek rzeczywistej osoby jest niezamierzone i całkowicie przypadkowe. Wszystkie zawarte w niniejszej publikacji zalecenia przedstawiane są bez udzielenia żadnych gwarancji ze strony autorów i wydawcy. Autorzy i wydawca zrzekają się wszelkiej odpowiedzialności, bezpośredniej lub pośredniej, za skutki i konsekwencje wynikające z wykorzystania jakichkolwiek zawartych w tej książce informacji lub sugestii.Spis treści

Podziękowania 9

Przedmowa 11

Nota do czytelnika 15

1 Świat osobowości z pogranicza 17

2 Chaos i pustka 41

3 Geneza zaburzenia osobowości z pogranicza 77

4 Społeczeństwo z pogranicza 99

5 Komunikacja z osobą z zaburzeniem z pogranicza 129

6 Radzenie sobie z osobowością z pogranicza 151

7 W poszukiwaniu terapii 171

8 Przegląd poszczególnych podejść psychoterapeutycznych 207

9 Leki: nauka i obietnica 227

10 Zrozumienie i powrót do zdrowia 241

Aneks A. Klasyfikacje DSM-IV-TR 261

Aneks B. Rozwój koncepcji zaburzenia osobowości z pogranicza 267

Wykaz materiałów źródłowych 279

Indeks 285

O autorach 303Podziękowania

Ukończenie nowego wydania tej książki wymagało zarówno ogromnego wsparcia, jak i wyrozumiałości. Jako pierwszy pomocy udzielił nam Bruce Seymour z Goodeye Photoshare (goodeye-photoshare.com), który poświęcił mnóstwo czasu na doglądanie kwestii technicznych związanych z przygotowaniem rękopisu i włożył w to wiele wysiłku. Drugi serdeczny przyjaciel, Eugene Horwitz, umiejętnie rozwikłał frustrujące problemy komputerowe. Moje asystentki, Jennifer Jacob i Cindy Fridley, pomogły zgromadzić artykuły i książki, które wykorzystaliśmy w naszej pracy. Lynne Klippel, energiczna bibliotekarka z DePaul Health Center w St. Louis, wyszukała dla nas pomocne materiały.

Ogromną wyrozumiałość okazali również moi wspólnicy oraz pracownicy z Allied Behavioral Consultants w St. Louis, którzy dali mi wolną rękę, abym mógł podjąć się tego zadania. Moja żona Judy oraz dzieci: Jenny, Adam, Brett i Alicia, maluchy Owen i Audrey oraz Zawodnik, który Zostanie-Nazwany-Później, dzielnie zgodzili się przegapić kilka meczów baseballowych, nieco przedstawień i wiele filmów, gdy poświęcałem słoneczne popołudnia na gromadzenie informacji i pisanie.

Chcielibyśmy podziękować też naszej agentce, Danielle Egan-Miller z Browne & Miller Literary Associates oraz naszemu wydawcy Johnowi Duffowi i naszej redaktorce Jeanette Shaw z Perigee/Penguin. Wszyscy odegrali ważną rolę w kształtowaniu treści niniejszej książki.Przedmowa

Gdy w roku 1989 ukazało się pierwsze wydanie Nienawidzę cię! Nie odchodź!, szeroki krąg odbiorców miał do dyspozycji niewiele informacji na temat zaburzenia osobowości z pogranicza (ang. Borderline Personality Disorder, w skrócie: BPD). Badania nad przyczynami i metodami leczenia BPD były dopiero w powijakach. Nieliczne artykuły publikowane w czasopismach adresowanych do szerokiej publiczności przedstawiały ogólnikowy zarys tego zaburzenia, gdy wiedza o nim zaczęła stopniowo przedostawać się do „amerykańskiej świadomości”. Nie było praktycznie żadnych książek na temat zaburzenia osobowości z pogranicza adresowanych do pacjentów, ich najbliższej rodziny i przyjaciół. Reakcja na naszą publikację, zarówno w kraju, jak i za granicą, gdzie dotarła dzięki przekładom na języki obce, niezwykle mnie ucieszyła. Wygląda na to, że udało mi się zrealizować mój zamiar napisania książki przystępnej w odbiorze dla szerokiego kręgu czytelników, a mimo to przydatnej również dla specjalistów, z pomocnymi odnośnikami do materiałów źródłowych.

W ciągu ostatnich dwudziestu lat dokonały się w tej sferze ogromne zmiany. Wydano kilka nowych pozycji na temat zaburzenia osobowości z pogranicza, w tym książkę naszego autorstwa, Sometimes I Act Crazy (2004), opisującą doświadczenia związane z BPD z perspektywy dotkniętych tym zaburzeniem jednostek, ich krewnych oraz leczących ich specjalistów. Lepsze zrozumienie etiologii, powiązań biologicznych, genetycznych, psychologicznych i społecznych oraz różnych metod leczenia sprawia, że nasza wiedza wzrasta w postępie geometrycznym. Pracując nad drugim wydaniem tej książki, chcieliśmy więc zwrócić uwagę na najważniejsze postępy i wyjaśnić ich znaczenie, jak również przedstawić przydatne, opatrzone odnośnikami informacje dla specjalistów – a przy tym oddać do rąk czytelników książkę, która posłuży laikowi jako interesujące wprowadzenie do tematu zaburzenia osobowości z pogranicza. W celu sprostania wszystkim tym wymaganiom kilka rozdziałów wymagało jedynie aktualizacji, inne jednak – zwłaszcza te dotyczące potencjalnych biologicznych i genetycznych źródeł BPD – zostały praktycznie napisane na nowo, aby uwzględnić wnioski płynące z najnowszych badań naukowych. Co więcej, poszczególne podejścia psychoterapeutyczne oraz farmakoterapia rozwinęły się do tego stopnia, że trzeba było dodać zupełnie nowe rozdziały omawiające te zagadnienia. Również i w tym wydaniu pojawiają się historie przypadków z prawdziwego życia, mające zobrazować czytelnikowi, jak wygląda życie jednostki z zaburzeniem pogranicznym oraz życie u boku cierpiącej na taką przypadłość osoby. Tło tych opowieści zostało jednak zmienione tak, aby trafnie odzwierciedlało zmiany, jakie dokonały się w społeczeństwie amerykańskim między poprzednim a obecnym stuleciem. Największa zmiana w porównaniu do pierwszego wydania dokonała się być może w ogólnym wydźwięku: dwie dekady temu prognozy dla pacjentów były z oczywistych względów mało optymistyczne, teraz są zaś – dzięki licznym badaniom longitudinalnym (podłużnym) – o wiele bardziej pozytywne.

Pomimo dokonujących się postępów, trudno ukryć rozczarowanie, gdy przegląda się przedmowę do pierwszego wydania i pojawia się świadomość, że chorzy wciąż spotykają się z niezrozumieniem i stygmatyzacją. Zaburzenie z pogranicza niezmiennie wzbudza dezorientację w społeczeństwie i przeraża wielu specjalistów. Nie tak dawno temu, bo w roku 2009, artykuł w magazynie „Time” donosił, że „psychologowie najbardziej obawiają się właśnie pacjentów z zaburzeniem z pogranicza”, a „ielu terapeutów nie ma pojęcia, jak leczyć”. Jak zauważyła Marsha M. Linehan, jedna z najwybitniejszych ekspertek w temacie BPD: „Osoby z zaburzeniem z pogranicza są psychologicznym odpowiednikiem pacjentów z poparzeniami trzeciego stopnia. Można powiedzieć, że nie mają absolutnie żadnej emocjonalnej warstwy ochronnej. Najmniejsze dotknięcie lub poruszenie może wywołać ogromny ból”1. Rozwój konkretnych terapii i leków wycelowanych w objawy tego zaburzenia (patrz rozdział 8 i 9) przyniósł nieco ulgi od dolegliwości, z jakimi zmagają się pacjenci. Co być może jeszcze ważniejsze, publiczna świadomość w temacie BPD znacząco wzrosła w porównaniu ze stanem z 1989 roku. Jak dowodzi wykaz materiałów źródłowych zamieszczony na końcu naszej publikacji, liczba książek, portali internetowych i grup wsparcia związanych z BPD znacząco wzrosła. Najdobitniejszy dowód na wzrost społecznej świadomości na temat tego zaburzenia pojawił się być może w 2008 roku, gdy Kongres USA ogłosił maj „miesiącem świadomości zaburzenia osobowości z pogranicza”.

Pomimo to wciąż piętrzą się ogromne wyzwania, zwłaszcza ­finansowe. Zwrot kosztów za świadczenia medyczne oparte na technikach poznawczych nadal pozostaje na zawstydzającym, niewspółmiernie niskim poziomie. Większość towarzystw ubezpieczeniowych (jak również Medicare2) za godzinę psychoterapii zwraca mniej niż 8 procent stawki, na jaką wycenione zostały drobne, przeprowadzane w trybie ambulatoryjnym zabiegi chirurgiczne, jak choćby trwająca piętnaście minut operacja usuwania zaćmy. Niewystarczający jest również zakres badań nad zaburzeniem osobowości z pogranicza. Wskaźnik częstotliwości występowania BPD w populacji jest dwa razy wyższy od łącznego wskaźnika dla schizofrenii i zaburzenia dwubiegunowego, a jednak Narodowy Instytut do spraw Zdrowia Psychicznego (NIMH) przeznacza mniej niż 2 procent funduszy poświęconych na badanie tych chorób na badania nad BPD3. W czasie, gdy państwo usiłuje ograniczyć nakłady na służbę zdrowia, trzeba zrozumieć, że inwestycja w badania poprawi z czasem sytuację zdrowotną w kraju, obniżając tym samym wydatki na służbę zdrowia w perspektywie długofalowej. Będziemy musieli jednak na nowo przemyśleć priorytety, jakie wyznaczamy w ramach naszych ograniczonych zasobów, oraz uświadomić sobie, że reglamentacja funduszy może ograniczyć możliwość nie tylko zapewniania świadczeń opiekuńczych, ale również dokonywania postępów przybliżających nas do odkrycia skutecznych metod leczenia.

Wielu czytelników i specjalistów było uprzejmych określić pierwsze wydanie tej książki mianem „klasyka” w swojej dziedzinie. Po dwóch dekadach z dużym zamiłowaniem powróciliśmy do naszej pracy i zaktualizowaliśmy ją, opierając się na licznych informacjach zgromadzonych w czasie, jaki upłynął od publikacji pierwszego wydania. Mam nadzieję, że poprzez odświeżenie i odnowienie naszego pierwotnego wysiłku przyczynimy się choć w małym stopniu do wyjaśnienia nieporozumień i usunięcia piętna wiążącego się z BPD. Będziemy zaszczyceni, jeśli nasza publikacja będzie w dalszym ciągu szeroko cytowana jako główne źródło wiedzy w tej dziedzinie.

– dr med. Jerold J. KreismanNota do czytelnika

Większość książek o tematyce zdrowotnej przestrzega określonych wskazówek stylistycznych (na przykład Publication Manual of the American Psychological Association), które mają służyć zminimalizowaniu piętna choroby oraz promowaniu stosowania poprawnych politycznie, inkluzywnych płciowo form językowych. W szczególności odradza się odnoszenie się do ludzi za pośrednictwem nazw zaburzeń (na przykład: „schizofrenik zwykle ma...”); powinno się raczej mówić o osobie, u której występują objawy danego zaburzenia (na przykład: „pacjent, u którego zdiagnozowano schizofrenię, zwykle ma...”).

Rekomendacje te są pod pewnymi względami godne pochwały, utrudniają jednak przekaz informacji. Choć potępiamy brak szacunku i dehumanizację, które może sugerować odnoszenie się do ludzi przy użyciu nazw trapiących ich chorób („Sprawdź, jak się czuje woreczek żółciowy w sali obok!”), postanowiliśmy jednak, aby przez wzgląd na przejrzystość i czytelność wywodu odnosić się czasem do chorych za pośrednictwem zdiagnozowanych u nich przypadłości. Używamy na przykład sformułowania „osobowość pograniczna” lub „osoba z BPD” jako swoistego skrótu dla bardziej precyzyjnego określenia: „człowiek/ludzie, którzy wykazują objawy pasujące do diagnozy zaburzenia osobowości z pogranicza zgodnie z definicją zawartą w czwartym, poprawionym wydaniu Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM-IV-TR) opublikowanym przez Amerykańskie Stowarzyszenie Psychiatryczne”. Mamy nadzieję, że czytelnik zaakceptuje takie rozwiązanie, mające na celu zwiększenie przejrzystości wywodu i ułatwienie lektury tekstu4.

------------------------------------------------------------------------

1 John Cloud, Minds on the Edge, „Time” 2009, 19 stycznia, s. 42–46.

2 Amerykański program rządowy zapewniający ubezpieczenie zdrowotne dla wybranych grup obywateli (przyp. tłum.).

3 John G. Gunderson, Borderline Personality Disorder: Ontogeny of a Diagnosis, „American Journal of Psychiatry” 2009, 166, s. 530–539.

4 W polskim przekładzie „Noty do czytelnika” pominięto kilka zdań dotyczących kwestii językowych odnoszących się do języka angielskiego (przyp. tłum.).
mniej..

BESTSELLERY

Kategorie: