Polityka bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii w latach 1945–1955 - Ebook (Książka PDF) do pobrania w formacie PDF
Fragment:

Polityka bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii w latach 1945–1955 - ebook

Oceń:
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
ISBN:
978-83-7969-495-2
Język:
Polski
Rok wydania:
2014
Rozmiar pliku:
3,3 MB
Zabezpieczenie:
Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
Cena Virtualo
23,90
Cena w punktach Virtualo:
2390 pkt.

Pełny opis

Po zakończeniu II wojny światowej Wielkiej Brytanii przyszło prowadzić politykę z pozycji upadającego mocarstwa, swoistego syndyka imperialnej masy upadłościowej. Całość wpływów i zamorskich posiadłości została uzyskana na długo przed II wojną światową, która praktycznie nie przyniosła nowych stref interesu. Wychowani na sukcesach Imperium oraz bohaterstwie Horatio Kitchenera i Cecila Rhodesa, dumni Brytyjczycy przez długi czas nie zamierzali pogodzić się z utratą swojego znaczenia. Nawet jeśli Wielka Brytania nie była już globalną potęgą, to Brytyjczycy tak ją ciągle postrzegali. Był to swoisty dogmat brytyjskiej polityki. W wyraźny sposób rzutowało to na politykę zagraniczną i obronną, rzeczywistość bowiem (coraz mniejsza siła i wpływy) ścierała się z fałszywą autopercepcją. Nadal jednak działali jak mocarstwo, które ma swoje interesy na całym świecie. Pomimo ambicji i zabiegów polityka imperialna stawała się coraz bardziej „obroną pewnego konceptu, wartości politycznej niż realizowaniem konkretnych działań operacyjnych”. Brytyjczycy przez długi czas nie chcieli się jednak z tym pogodzić wychodząc z założenia, że ich naród i państwo zbyt wiele poświęciły, by „zostać zredukowanym do roli zimnej i nic nieznaczącej wysepki, na której wszyscy powinni ciężko pracować żyjąc z połowu śledzi i uprawy kartofli”.

Spis treści

WPROWADZENIE  7

ROZDZIAŁ I. Brytyjska ocena strategiczna środowiska bezpieczeństwa  33

Ocena zagrożeń i prognoza rozwoju sytuacji w latach 1944–1945  33

Od nadziei do konfrontacji (1945–1947)  46

Wpływ broni nuklearnej na ocenę zagrożeń  59

Strategia trzech filarów a środowisko międzynarodowe (1948–1950)  71

Wojna w Korei i próby odprężenia – od obaw do nadziei (1950–1955)  94

ROZDZIAŁ II. Multilateralne koncepcje bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii  123

Wielka Brytania w obliczu końca polityki unilateralnej  123

Koncepcja „Bloku Zachodniego” a bezpieczeństwo Wysp Brytyjskich  138

Odejście od strategii „trzech filarów” w stronę strategii „euroatlantyckiej”  164

Kwestia niemiecka jako zagrożenie i szansa  174

Od Europejskiej Wspólnoty Obronnej do Unii Zachodnioeuropejskiej  200

ROZDZIAŁ III. Środki militarne w brytyjskiej polityce bezpieczeństwa  215

Konwencjonalne siły zbrojne Wielkiej Brytanii  215

Koncepcje przeciwdziałania zagrożeniom jądrowym  235

Środki realizacji doktryny odstraszania jądrowego  250

Cele brytyjskiej polityki nuklearnej  257

Brytyjskie siły jądrowe a Stany Zjednoczone – od „samodzielności” po operacyjną zależność  268

ZAKOŃCZENIE  281

BIBLIOGRAFIA  299


ZAŁĄCZNIKI  313

BESTSELLERY