Polityka zachodnia cesarzy Marcjana (450–457) i Leona I (457–474). Byzantina Lodziensia XXIX - Ebook (Książka PDF) do pobrania w formacie PDF
Fragment:

Polityka zachodnia cesarzy Marcjana (450–457) i Leona I (457–474). Byzantina Lodziensia XXIX - ebook

Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
ISBN:
978-83-8142-534-6
Język:
Polski
Rok wydania:
2019
Rozmiar pliku:
3,2 MB
Zabezpieczenie:
Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
22,45
Cena w punktach Virtualo:
2245 pkt.

Polityka zachodnia cesarzy Marcjana (450–457) i Leona I (457–474). Byzantina Lodziensia XXIX - opis ebooka

 

Lata trzeciej ćwierci V w. są jednym z najciekawszych okresów w historii Europy. To czasy przełomowe, w których ostatecznie wygasła dynastia teodozjańska, rządząca cesarstwem rzymskim przez ponad siedemdziesiąt lat, zaś napór barbarzyńców i wojny domowe doprowadziły do upadku jego zachodniej części. Na ten kluczowy okres w historii całego Mediterraneum przypadają rządy dwóch cesarzy wschodniorzymskich: Marcjana (450–457) i Leona I (457–474). Właśnie ich polityce zachodniej poświęcona została prezentowana książka. Autor poddaje w niej analizie działania dyplomatyczne i militarne, jakie podejmowali wyżej wymienieni władcy, wobec cesarstwa zachodniorzymskiego, państwa Wandalów w Afryce, imperium Hunów oraz plemienia Gotów panońskich.

Łukasz Pigoński na kartach swojej książki przedstawia nie tylko politykę cesarzy Marcjana i Leona I, ale również aktywność innych wybitnych postaci, takich jak Aspar, Bazyliskos czy choćby Rycymer.

„Oceniana publikacja jest interesującą i cenną ofertą dla wszystkich zainteresowanych historią późnego antyku. Solidna analiza źródeł, których baza jest dobrze dobrana, a analiza zgodna z zasadami sztuki, gwarantuje wysoki poziom merytoryczny pracy. Zastosowane metody, sposób wnioskowania i przedstawiania rezultatów badań są prawidłowe i powodują, że opublikowana praca będzie nowym i oryginalnym wkładem Autora przede wszystkim w historiografię polską, ale także i europejską (...). Praca ta może stanowić też zachętę i punkt wyjścia do dalszych szczegółowych badań nad poruszaną tematyką”.

prof. dr hab. Marek Wilczyński
Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie

Spis treści

 

Wstęp 1

Rozdział I. Podstawa źródłowa do badań nad polityką zachodnią Marcjana i Leona I 5

Rozdział II. Zarys funkcjonowania późnorzymskiej polityki zewnętrznej 21

Cesarz i jego otoczenie 22

Władza centralna a problemy pogranicza 24

Dyplomacja 28

Armia rzymska 34

Foederati i bucellarii 37

Flota 39

Siły barbarzyńców 41

Hunowie 42

Wandalowie 46

Rozdział III. Między izolacją a stabilizacją. Polityka zachodnia Marcjana 51

Polityka zachodnia Teodozjusza II 52

Zagrożenie ze strony Hunów 57

Bilans rządów Teodozjusza 66

Objęcie tronu przez Marcjana 67

Kariera Marcjana 68

Aspar i jego kariera 70

Marcjan jako kandydat do tronu 72

Marcjan wobec zagrożenia ze strony Hunów (450–451) 78

Wyprawa Attyli na Italię (452 r.) 83

Polityka zachodnia Marcjana w latach 453–457 99

Marcjan a Marcellin z Dalmacji 108

Bilans rządów Marcjana 111

Rozdział IV. Próba przywrócenia jedności imperium. Polityka zachodnia cesarza Leona I 113

Objęcie władzy przez Leona 113

Leon i Majorian 116

Rządy Majoriana 118

Relacje cesarstwa z Ostrogotami 122

Ambicje dynastyczne Leona 127

Odwilż w relacjach rzymsko-wandalskich 129

Konflikt Leona z Asparem 132

Konflikt Gotów ze Skirami. Bałkany w latach sześćdziesiątych 134

Relacje z Hunami za panowania Leona 142

Interwencja Leona na Zachodzie 149

Wyprawa przeciw Wandalom (468 r.) 152

Bazyliskos i przyczyny klęski przy Cap Bon 157

Następstwa klęski 163

Ostatnie lata panowania Leona (471–474) 167

Bilans rządów Leona 173

Zakończenie 177

Wykaz skrótów 183

Bibliografia 185

Źródła 185

Opracowania 189

Summary 201

Indeksy 205

Indeks nazw osobowych 205

Indeks nazw etnicznych i geograficznych 212

Abstrakt 215

Abstract 216

BESTSELLERY