Facebook - konwersja
Czytaj fragment
Pobierz fragment

Pompy ciepła – zasady działania i wybór rozwiązań - ebook

Wydawnictwo:
Data wydania:
7 sierpnia 2017
Format ebooka:
EPUB
Format EPUB
czytaj
na czytniku
czytaj
na tablecie
czytaj
na smartfonie
Jeden z najpopularniejszych formatów e-booków na świecie. Niezwykle wygodny i przyjazny czytelnikom - w przeciwieństwie do formatu PDF umożliwia skalowanie czcionki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jej wielkości do kroju i rozmiarów ekranu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na czytniku
Czytanie na e-czytniku z ekranem e-ink jest bardzo wygodne i nie męczy wzroku. Pliki przystosowane do odczytywania na czytnikach to przede wszystkim EPUB (ten format możesz odczytać m.in. na czytnikach PocketBook) i MOBI (ten fromat możesz odczytać m.in. na czytnikach Kindle).
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na smartfonie
Aby odczytywać e-booki na swoim smartfonie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. iBooks dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Czytaj fragment
Pobierz fragment
Produkt niedostępny.  Może zainteresuje Cię

Pompy ciepła – zasady działania i wybór rozwiązań - ebook

Stosowanie pomp ciepła to efektywny i ekologiczny sposób ogrzewania budynków i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Wykorzystuje się w nim ciepło zgromadzone w ziemi lub wodach gruntowych czy powietrzu. W publikacji w zwięzły sposób przedstawiono zasady pracy pomp różnych rodzajów. Opisano, które rodzaje pomp można stosować na działkach o różnej powierzchni i o różnych warunkach geologicznych. Przedstawiono też wskazówki pomocne w porównaniu kosztów instalacji pompy ciepła i innego źródła ciepła. Wskazano przepisy budowlane, geologiczne, wodne i o ochronie środowiska, które należy przestrzegać instalując pompy ciepła.

Spis treści

Pompy ciepła – zasada działania
Podstawy fizyczne działania pomp ciepła
Urządzenia sprężarkowej pompy ciepła
Źródła energii zasilające urządzenie
Grunt jako dolne źródło ciepła
Przepisy: kiedy obowiązuje prawo budowlane, a kiedy geologiczne
Dolne źródło ciepła: wybór kolektora
Skład zestawu umieszczonego w budynku
Układy sterowania
Współpraca pompy ciepła z innym źródłem ciepła lub energii
Wskazówki pomocne w analizie kosztów
Wody gruntowe jako dolne źródło ciepła
Przepisy budowlane, geologiczne, wodne i o ochronie środowiska
Rodzaje dolnych źródeł ciepła wykorzystujących cieki wodne lub ścieki
Efektywność pracy pompy ciepła
Charakterystyka dolnego źródła ciepła wykorzystującego wodę
Zalety i wady wodnej pompy ciepła
Pompy z powietrznym źródłem ciepła
Pompy monoblokowe
Pompy typu split
Przykładowe parametry pomp
Kiedy wybierać powietrzne pompy ciepła
Wykorzystanie pompy ciepła w systemach klimatyzacji
Podstawowe cechy klimatyzacji
Systemy klimatyzacji typu VRF
Pompy ciepła w układach VRF

Kategoria: Inne
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-269-6449-7
Rozmiar pliku: 2,2 MB

FRAGMENT KSIĄŻKI

Od redaktora

Pompy ciepła to maszyny wymuszające przepływ ciepła z miejsca o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej. Ten odwrotny niż w naturze proces jest możliwy dzięki energii dostarczonej z zewnątrz. Stosowanie pomp ciepła to efektywny i ekologiczny sposób ogrzewania budynków i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Wykorzystuje się w nim ciepło zgromadzone w ziemi lub wodach gruntowych czy powietrzu.

Instalacja pompy ciepła wymaga udziału elektryka. Wiedza o różnych rodzajach tych urządzeń jest więc przydatna elektroinstalatorowi. W tej publikacji jej autor – mgr inż. Janusz Strzyżewski, ekspert w zakresie elektryki i budownictwa – przedstawia zasady działania pomp ciepła. W kolejnych rozdziałach opisuje zalety i wady poszczególnych rozwiązań. Wskazuje, gdzie który rodzaj urządzeń może być stosowany. Podaje też, jakich formalności należy dopełnić przed instalacją pomp ciepła.

Zapraszam do lektury

Wiesław WaliszewskiPompy ciepła – zasada działania

Pompy ciepła można podzielić na rodzaje w zależności od typu źródła ciepła. W tym rozdziale przedstawiamy podstawowe informacje na temat sposobu działania pomp ciepła, opisujemy ich elementy oraz wykorzystywane źródła energii.

Podstawy fizyczne działania pomp ciepła

Pompa ciepła działa na tej samej zasadzie co chłodziarka, przy czym przekazywanie ciepła odbywa się w przeciwnym kierunku. Chłodziarka odbiera ciepło zawarte w produktach i oddaje je do otoczenia, a pompa ciepła pobiera ciepło z otoczenia i przekazuje je do systemu ogrzewania.

Pompy ciepła pobierają z otoczenia – gruntu, wody, powietrza – zmagazynowane ciepło słoneczne i oddają je w formie energii cieplnej, która może służyć do ogrzewania wody lub ogrzewania pomieszczeń, a także do obu tych celów jednocześnie. Pompa czerpie ciepło ze źródeł o temperaturze niższej niż temperatura w pomieszczeniach lub temperatura ogrzewanej wody. Pobiera energię cieplną z medium o niższej temperaturze (np. woda gruntowa ma temperaturę 7÷12°C, a powietrze może mieć nawet –20°C) i dostarcza ją do odbiorników o temperaturze +20°C lub wyższej. Proces taki kojarzy się z pompowaniem ciepła z dołu do góry. Od niższej do wyższej temperatury.

Urządzenia sprężarkowej pompy ciepła

Zasadnicza część pompy ciepła umieszczana we wnętrzu budynku swoim wyglądem przypomina większą chłodziarkę albo stojący kocioł grzewczy opalany gazem (rys. 1).

Rys. 1. Pompa ciepła powietrze-woda

W dużym uproszczeniu sprężarkowa pompa ciepła składa się z dwu wymienników ciepła: skraplacza i parownika oraz kompresora i zaworu rozprężnego (rys. 2).

Rys. 2. Schemat pompy ciepła

Glikol z obiegu dolnego źródła, płynąc w wężownicy, odbiera energię cieplną z gruntu, powietrza lub wody. W parowniku pompy podgrzany w ten sposób oddaje ciepło zimnemu czynnikowi chłodniczemu obiegu wewnętrznego pompy ciepła. Czynnik chłodniczy podgrzewa się i odparowuje, stając się gazem. Następnie gaz ten jest sprężany w kompresorze. Wytworzone w tym procesie ciepło zostaje przekazane w skraplaczu do systemu instalacji centralnego ogrzewania budynku lub użyte do podgrzania ciepłej wody użytkowej. Skroplony gaz po przejściu przez zawór rozprężny obniża swoje ciśnienie oraz temperaturę i wraca do parownika, gdzie ponownie odbiera ciepło od czynnika obiegu dolnego źródła i proces zaczyna się ponownie. Podstawą działania pompy ciepła jest wzrost temperatury gazu przy jego sprężaniu i spadek temperatury przy rozprężaniu.

Darmowy fragment
mniej..

BESTSELLERY

Kategorie: