Facebook - konwersja
Czytaj fragment
Pobierz fragment

Prawo celne. Wydanie 2 - ebook

Wydawnictwo:
Seria:
Rok wydania:
2020
Format ebooka:
EPUB
Format EPUB
czytaj
na czytniku
czytaj
na tablecie
czytaj
na smartfonie
Jeden z najpopularniejszych formatów e-booków na świecie. Niezwykle wygodny i przyjazny czytelnikom - w przeciwieństwie do formatu PDF umożliwia skalowanie czcionki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jej wielkości do kroju i rozmiarów ekranu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na czytniku
Czytanie na e-czytniku z ekranem e-ink jest bardzo wygodne i nie męczy wzroku. Pliki przystosowane do odczytywania na czytnikach to przede wszystkim EPUB (ten format możesz odczytać m.in. na czytnikach PocketBook) i MOBI (ten fromat możesz odczytać m.in. na czytnikach Kindle).
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na smartfonie
Aby odczytywać e-booki na swoim smartfonie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. iBooks dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Czytaj fragment
Pobierz fragment
Produkt niedostępny.  Może zainteresuje Cię

Prawo celne. Wydanie 2 - ebook

Opracowanie "Prawo celne" przedstawia w usystematyzowanej i czytelnej formie najważniejsze rozwiązania z zakresu prawa celnego.

W szczególności omówiono takie kategorie jak:

Źródła i zasady prawa celnego, elementy kalkulacyjne, dług celny, wprowadzenie towarów na obszar celny Unii Europejskiej, status celny towarów, weryfikacja i zwolnienie towarów, procedury celne – zwykłe i specjalne,, organizacja Krajowej Administracji Skarbowej, postępowanie w sprawach celnych.

Opracowanie zawiera wiele kluczowych zagadnień z zakresu prawa celnego, uregulowanych zarówno w przepisach unijnych jaki krajowych, odnoszących się do prawa materialnego i proceduralnego. Dodatkowo publikacja obejmuje zestawienie wpływów z ceł na tle innych dochodów budżetowych w Polsce.

Publikacja powstała przede wszystkim z myślą o studentach wydziałów prawa i administracji. Dodatkowo, może okazać się pomocna także studentom innych kierunków studiów, jak np. zarządzania czy ekonomii.

Kategoria: Prawo
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-8198-542-0
Rozmiar pliku: 1,1 MB

FRAGMENT KSIĄŻKI

PRZEDMOWA

Niniejsza publikacja powstała przede wszystkim z myślą o studentach wydziałów prawa i administracji. Dodatkowo, może okazać się pomocna także studentom innych kierunków studiów, jak np. zarządzania czy ekonomii. Opracowanie przedstawia w usystematyzowanej i czytelnej formie najważniejsze rozwiązania z zakresu prawa celnego. W szczególności omówiono takie kategorie jak: stosunek prawnocelny określający relację między wierzycielem i dłużnikiem celnym, elementy kalkulacyjne, których zastosowanie umożliwia właściwą klasyfikację danego towaru – określenie wartości celnej, a w konsekwencji określenie wysokości należności celnych. Istotnym elementem opracowania jest analiza długu celnego oraz możliwości jego zabezpieczenia, jak również analiza procedur celnych. Obok części materialnej prawa celnego, przedstawiona została również specyfika postępowania w sprawach celnych.

Naturalną konsekwencją obowiązującego prawa celnego jest to, że niniejszy skrypt opiera się na regulacjach Unijnego Kodeksu Celnego (UKC), przepisach wykonawczych do Unijnego Kodeksu Celnego RWUKC, przepisach krajowych – głównie ustawy – Prawo celne z 2004 r. oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. W opracowaniu zilustrowano również poziom i tendencję wpływów z ceł w dochodach budżetowych w Polsce.

Współwystępowanie regulacji z zakresu prawa celnego zarówno w przestrzeni międzynarodowej (Załącznik), unijnej (Rozdziały III–X), jak i krajowej (Rozdziały XI i XII), tworzą spójny, ale wysoce skomplikowany obszar prawa urzeczywistniający potrzeby tak podmiotów realizujących międzynarodowy obrót towarowy, jak i konsumentów na całym świecie.

Robert Oktaba

Warszawa, lipiec 2019 r.WYKAZ SKRÓTÓW

------------- -- -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
art. artykuł
CEFTA Środkowoeuropejska Umowa o Wolnym Handlu (Central European Free Trade Agreement)
CN Nomenklatura Scalona Combined Nomenclature
Dz.U. Dziennik Ustaw
EFTA Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu (European Free Trade Association)
ETS Europejski Trybunał Sprawiedliwości
EWG Europejska Wspólnota Gospodarcza (European Economic Community)
EWWiS Europejska Wspólnota Węgla i Stali (European Coal and Steel Community)
GATT Układ Ogólny w Sprawie Taryf Celnych i Handlu (General Agreement on Tariffs and Trade)
GSP Ogólny System Preferencji Celnych (Generalised System of Preferences)
GUC Główny Urząd Ceł
HS Zharmonizowany System Oznaczania i Kodowania Towarów Harmonized System
ISP Instytut Studiów Podatkowych
ISZTAR Informatyczny System Zintegrowanej Taryfy Celnej
JRE Jednolity Rynek Europejski
KAS ustawa z 16.11.2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (tekst jedn. Dz.U. z 2019 r. poz. 768 ze zm.)
KKS ustawa z 10.9.1999 r. – Kodeks karny skarbowy (tekst jedn. Dz.U. z 2018 r. poz. 1958 ze zm.)
KNU Klauzula Najwyższego Uprzywilejowania
LAFTA Stowarzyszenie Wolnego Handlu Ameryki Łacińskiej (Latin American Free Trade Association)
MPCiP Monitor Prawa Celnego i Podatkowego
MRN Numer identyfikacyjny Movement Reference Number
NAFTA Północnoamerykańska Strefa Wolnego Handlu (North American Free Trade Agreement)
NBP Narodowy Bank Polski
Nr numer
NSA Naczelny Sąd Administracyjny
OECD Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (Organization for Economic Cooperation and Development)
OrdPU ustawa z 29.8.1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2019 r. poz. 900 ze zm.).
por. porównaj
poz. pozycja
PrCel ustawa z 19.3.2004 r. – Prawo celne (tekst jedn. Dz.U. z 2019 r. poz. 1169 ze zm.).
RDUKC Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2015/2446 z 28.7.2015 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 952/2013 w odniesieniu do szczegółowych zasad dotyczących niektórych przepisów unijnego kodeksu celnego (Dz.Urz. UE L 343 z 29.12.2015, s. 1, z późn. zm.)
RWUKC Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2015/2447 z 24.11.2015 r. ustanawiające szczegółowe zasady wykonania niektórych przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 952/2013 ustanawiającego Unijny Kodeks Celny (Dz.Urz. UE L 343 z 29.12.2015, s. 558, ze zm.)
RWPG Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej
SAD Jednolity Dokument Administracyjny (Single Administrative Document)
s. strona
TARIC Taryfa Celna Unii Europejskiej – użytkowa (Integrated Tarriff of the European Communities)
tekst jedn. tekst jednolity
TK Trybunał Konstytucyjny
TOR Tradycyjne Środki Własne (Traditional Own Resources)
UE Unia Europejska
UKC Unijny Kodeks Celny rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 952/2013 z 9.10.2013 r. ustanawiające unijny kodeks celny (Dz.Urz. UE L 269 z 10.10.2013, s. 1, ze zm.)
UKIE Urząd Komitetu Integracji Europejskiej
UNCTAD Konferencja Narodów Zjednoczonych do Spraw Handlu i Rozwoju United Nations Conference on Trade and Development
VAT podatek od towarów i usług (Value Added Tax)
WCO Światowa Organizacja Celna (World Customs Organizations)
WE Wspólnota Europejska
WCO Światowa Organizacja Ceł World Customs Organization
WKC Wspólnotowy Kodeks Celny
WSA Wojewódzki Sąd Administracyjny
WTO Światowa Organizacja Handlu (World Trade Organization)
w zw. w związku
ze zm. ze zmianami
zob. zobacz
ZWKC Zmodernizowany Wspólnotowy Kodeks Celny
------------- -- -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------WYKAZ LITERATURY

W. Abramowicz, J. Chromicki, Prawo celne w orzecznictwie NSA, Warszawa 1996.

B. Adamiak, J. Borkowski, Postępowanie administracyjne i sądowoadministracyjne, Warszawa 2018.

B. Adamiak, J. Borkowski, R. Mastalski, J. Zubrzycki, Ordynacja podatkowa. Komentarz, Wrocław 2013.

S. Babiarz, B. Dauter, B. Gruszczyński, R. Hauser, A. Kabat, M. Niezgódka-Medek, Ordynacja podatkowa. Komentarz, Warszawa 2015.

S. Baniak, Prawo karne skarbowe, Warszawa 2009.

J. Barcz, M. Górka, A. Wyrozumska, Instytucje i prawo Unii Europejskiej, Warszawa 2016.

J. Barcz, E. Kawecka-Wyrzykowska, K. Michałowska-Gorywoda, Integracja europejska w świetle Traktatu z Lizbony, Warszawa 2012.

A. Bartosiewicz, R. Kubacki, VAT. Komentarz, Warszawa 2018.

A. Bartosiewicz, R. Kubacki, Leksykon Ordynacji podatkowej, Wrocław 2011.

T. Bartoszewicz, Cło w międzynarodowych stosunkach gospodarczych, Ostrowiec Świętokrzyski 2006.

T. Bartoszewicz, Międzynarodowa polityka celna, Warszawa 2005.

T. Bartoszewicz, Polityka celna, Kielce 1993.

T. Bartoszewicz, GATT a międzynarodowa polityka handlowa, Warszawa 1988.

T. Bartoszewicz, Dwa modele integracji EWG i RWPG, Warszawa 1983.

D. Begg, S. Fischer, R. Dornbusch, Makroekonomia, Warszawa 2014.

D. Begg, S. Fischer, R. Dornbusch, Mikroekonomia, Warszawa 2014.

J. Biernat, Międzynarodowe stosunki gospodarcze, Warszawa 2003.

L. Biliński, System nauki skarbowej a w szczególności nauki o podatkach, Lwów 1876.

D. Błasiak-Barnuś, Leksykon prawa celnego, Bydgoszcz 2006.

P. Borszowski, Elementy stosunku prawnego zobowiązania podatkowego, Kraków 2004.

A. Budnikowski, Międzynarodowe stosunki gospodarcze, Wybrane zagadnienia, Warszawa 2006.

J. Chuderski, K. Chuderski, Postępowanie celne, Warszawa 2010.

J. Ciszewski (red.), Polskie prawo handlowe, Warszawa 2015.

R. Cooter, T. Ulen, Ekonomiczna analiza prawa, Warszawa 2009.

J. J. Coyle, E. J. Bardi, C. J. Langley Jr., Zarządzanie logistyczne, Warszawa 2007.

B. Czarny, Podstawy ekonomii. Makroekonomia, Warszawa 2018.

A. Czepurko, Cło w handlu międzynarodowym, Warszawa 1972.

W. Czyżowicz, J. Merski, Customs law in the system of law, Warszawa 2005.

W. Czyżowicz (red.), Prawo celne, Warszawa 2004.

W. Czyżowicz (red.), Prawo i postępowanie celne, Warszawa 2003.

W. Czyżowicz, Polskie cło 1997–2003, Warszawa 2003.

W. Czyżowicz (red.), Kształcenie funkcjonariuszy i specjalistów celnych, Warszawa 2002.

A. Drwiło, Prawo celne, Gdańsk 2001.

Z. Dudziński, M. Kizyn, Vademecum gospodarki magazynowej, Gdańsk 2002.

M. Fabio, Customs law of the European Union, 2010.

K. Flis, Przerób uszlachetniający – problemy podatkowe i celne, Warszawa 1998.

E. Fojcik-Mastalska, K. Sawicka, Podstawy prawa celnego i dewizowego, Wrocław 2001.

S. Gąsiorowski, Historya handlu wszystkich narodów w ogólnych zarysach od najdawniejszych czasów aż do roku 1860, Warszawa 1860.

S. Gołębiewski, Obsługa celna w przepływie towarów, Warszawa 2005.

A. Gomułowicz, D. Mączyński, Podatki i prawo podatkowe, Warszawa 2016.

W. Góralczyk, S. Sawicki, Prawo międzynarodowe publiczne w zarysie, Warszawa 2004.

F. Grądalski, System podatkowy w świetle teorii optymalnego opodatkowania, Warszawa 2006.

B. Grochulska, Handel zagraniczny Księstwa Warszawskiego, Warszawa 1967.

Z. Guldon, L. Stępniewski, Z dziejów handlu RP w XVI–XVIII wieku, Kielce 1980.

M. Gutkowski (red.), ,,Prace’’ Seminarium ze skarbowości i prawa skarbowego oraz ze statystyki, t. II, Wilno 1934.

E. Gwardzińska, Przedstawicielstwo celne w międzynarodowym obrocie towarowym, Warszawa 2018.

E. Gwardzińska, Agencje celne w międzynarodowym obrocie towarowym, Szczecin 2009.

P. Hanclich, Agencja celna, Warszawa 2000.

P. Hanclich, Postępowanie weryfikacyjne pochodzenia towarów prowadzone w oparciu o postanowienia protokołu nr 4 Układu Europejskiego w aspekcie postępowania administracyjnego w sprawach celnych, Warszawa 2004.

P. Hanclich, System preferencji celnych Unii Europejskiej, Poznań 2008.

A. Jezierski, Handel zagraniczny Królestwa Polskiego 1815–1914, Warszawa 1967.

E. Kawecka-Wyrzykowska, J. Kaczurba, Polska w WTO, Warszawa 1998.

I. Kienzler, R. Romanowski, Leksykon handlowy, Warszawa 2009.

L. Koczy, Dzieje handlu polskiego przed rozbiorami, Lwów 1939.

D. Kosacka-Łędzewicz, B. Olszewski, Transakcje wewnątrzwspólnotowe. Eksport, import. Opodatkowanie, Wrocław 2017.

C. Kosikowski (red.), System prawa finansowego, t. I, Teoria i nauka prawa finansowego, Warszawa 2010.

C. Kosikowski, Prawo finansowe w Unii Europejskiej, Bydgoszcz–Warszawa 2008.

C. Kosikowski, Finanse publiczne i prawo finansowe, Warszawa 2012.

W. Krzywicki, Dzieje polityki celnej. Zarys historyczny ustawodawstwa celnego ze specjalnym uwzględnieniem ceł zbożowych, Warszawa 1925.

J. Kulicki, A. Krawczyk, P. Sokół, Leksykon podatkowy, Warszawa 1998.

A. Kuś (red.), Prawo materialne Unii Europejskiej, Lublin 2011.

A. Kuś, Publicznoprawne pozataryfowe i parataryfowe instrumenty reglamentacji obrotu towarowego z zagranicą, Bydgoszcz–Szczecin–Lublin 2006.

A. Kuś, Prawo celne, Bydgoszcz–Lublin 2004.

A. Kuś, Gospodarcze procedury celne – w prawie Polskim na tle prawa Unii Europejskiej, Poznań 2001.

S. Kutrzeba, Szos Królewski w Polsce w XIV i XV wieku, Kraków 1900.

Z. Landau, Związki Polski z gospodarką światową w okresie międzywojennym, Warszawa 1979.

R. Langrod, Skarbowość Polska w nowym ustroju – podatki państwowe i komunalne cz. I, Łódź 1947.

K. Lasiński-Sulecki (red.), Prawo celne – międzynarodowe, wspólnotowe, polskie, Warszawa 2009 r.

E. Latoszek, M. Proczek, Organizacje międzynarodowe – założenia, cele, działalność, Warszawa 2006.

K. Lewandowski, P. Fałkowski, Dyrektywa VAT 2006/112 Komentarz, Warszawa 2012.

T. Lulek, Główne zagadnienia polityki handlowej, Kraków 1922.

M. Lux, Prawo celne Unii Europejskiej, Szczecin, 2005.

A. Majchrzycka-Guzowska, Finanse i prawo finansowe, Warszawa 2011.

W. Maruchin, Akcyza po wejściu do Unii Europejskiej, Wrocław 2004.

K. Matwijowski, Studia z dziejów ustroju i skarbowości Rzeczypospolitej w XVII i XVIII wieku, Wrocław 1981.

R. Mayr, Historia handlu na tle stosunków społecznych i gospodarczych, Warszawa 1922.

D. Mączyński, Podatek akcyzowy w prawie polskim i europejskim, Warszawa 2004.

A. Melezini, K. Teszner, Krajowa Administracja Skarbowa. Komentarz, Warszawa 2018.

J. J. Michałek, Polityka handlowa – elementy teorii polityki celnej, Warszawa 2000.

C. Mik, Fenomenologia regionalnej integracji państw. Studium prawa międzynarodowego. Tom I. Teoria i praktyka regionalnej integracji państw, Warszawa 2019.

C. Mik (red.), Pozycja Unii Europejskiej w świecie. Aspekty prawne i polityczne, Toruń 2005.

A. Mikos-Sitek, P. Zapadka, Prawo finansów publicznych, Warszawa 2018.

A. Mikos-Sitek, P. Zapadka, Polskie prawo bankowe, Warszawa 2011.

J. Misala, J. Sołdaczuk, Historia handlu międzynarodowego, Warszawa 2001.

M. Naruszewicz, S. Laszuk, Wspólnotowe prawo celne, Warszawa 2004.

A. Nita, Stosunek prawnopodatkowy. Obowiązek i zobowiązanie podatkowe, Kraków 1999.

S. Nowogrodzki, Polityka Kazimierza Wielkiego wobec północnego handlu Polski, Gdynia–Kraków 1939.

A. Nowak-Far (red.), Finanse publiczne i prawo finansowe, Warszawa 2017.

A. Nowak-Far (red.), Konstytucja gospodarcza Unii Europejskiej. Aksjologia, Warszawa 2010.

A. Nowak-Far, Finanse Unii Europejskiej, aspekty instytucjonalne i prawne, Warszawa 2009.

A. Nowak-Far (red.), Prawo Światowej Organizacji Handlu a Unia Europejska, Warszawa 2008.

M. K. Nowakowski (red.), Eurobiznes, Warszawa 2008.

Z. Ofiarski, Ogólne prawo podatkowe, Warszawa 2010.

R. Oktaba, Prawo podatkowe, Warszawa 2017.

R. Oktaba, Międzynarodowe stosunki gospodarcze, Warszawa 2013.

R. Oktaba, Podatki w procedurach celnych w latach 2000–2008, Warszawa 2010.

Sz. Parulski, Akcyza. Komentarz, Kraków 2005.

L. Petrażycki, O dopełniających prądach kulturalnych i prawach rozwoju handlu, Warszawa 1939.

K. Piech, Wprowadzenie towarów na obszar celny Unii Europejskiej, Warszawa 2012.

F. Prusak, Prawo karne skarbowe, Warszawa 2008.

J. Rymarczyk (red.), Międzynarodowe stosunki gospodarcze, Warszawa 2010.

K. Sobczak (red.), Europejskie prawo gospodarcze w działalności przedsiębiorstw, Warszawa 2002.

A. Sołtysińska, P. Czubik, CEFTA – Środkowoeuropejska Strefa Wolnego Handlu, Kraków 1997.

J. E. Stiglitz, Globalizacja, Warszawa 2004.

W. Szpringer, W. Rogowski, Ocena skutków regulacji, Warszawa 2007.

W. Szymański, Czy globalizacja musi być irracjonalna?, Warszawa 2007.

W. Szymański, Interesy i sprzeczności globalizacji, Warszawa 2004.

I. Tymińska, Jednolity Dokument Administracyjny, Warszawa 2008.

K. Wach, Systemy podatkowe krajów Unii Europejskiej, Kraków 2006.

S. Waschko, Celnictwo w Polsce przedrozbiorowej. Cła i polityka celna, instruktarze i postępowanie celne, Sopot 1960.

J. Winiecki, Gospodarka bez ekonoma, Warszawa 2006.

J. Woźnowski, Polska w GATT, Warszawa 1974.

J. Zubrzycki, Leksykon VAT, Wrocław 2012.

J. Żak, Studia nad kontaktami handlowymi społeczeństw zachodniosłowiańskich ze skandynawskimi od VI w. do VIII wieku, Wrocław 1962.
mniej..

BESTSELLERY

Kategorie: